15 września 2017

Jak kupić samochód? Vademecum kierowcy

Zakup samochodu powinien być przemyślany

Najpopularniejszym samochodem używanym w Polsce jest Opel Astra. Wśród nowych samochodów króluje Skoda Octavia. Średni koszt używanego auta to nieco ponad 20 000 zł, nowego –  90 000 zł. Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się gdzie znaleźć używane auto, jakie są promocje na nowe samochody, jak dobrać ubezpieczenie i jak obliczyć wysokość podatku od zakupu pojazdu. Co więcej jeśli nie masz pieniędzy na samochód podpowiemy ci jaka forma finansowania zewnętrznego jest dla ciebie najlepsza.  

Kalkulator Oc ocenapolis.pl

 1. Najpopularniejsze marki samochodów w Polsce
 2. Jak oraz gdzie kupić samochód? 10 przykazań rynku wtórnego
 3. Jak kupić używany samochód za granicą?
 4. Jakie korzyści wynikają z zakupu samochodu na firmę?
 5. Zakup nowego auta – warto zwrócić uwagę na promocje
 6. Spis ubezpieczeń komunikacyjnych
 7. Formy finansowania samochodu – kredyt, pożyczka i leasing
 8. Pożyczka na samochód używany do 100 000 zł
 9. Stawka podatku od zakupu samochodu oraz kogo obowiązuje akcyza za samochód

Jakie samochody jeżdżą po polskich drogach?

Na świecie jest ponad miliard samochodów. Liczba aut stale rośnie. Według prognoz w 2040 roku pojazdów mechanicznych będzie dwa razy więcej. W Polsce na 1000 mieszkańców przypada 599 samochodów. W tym aspekcie wyprzedzamy średnią unijną – w krajach wspólnoty na 1000 osób są 564 auta. Natomiast średni wiek samochodu w Polsce to 15 lat, a w UE – niecałe 10[1].

Jakie marki są nad Wisłą najpopularniejsze? Tu zaskoczenia nie ma, ponieważ od lat najbardziej cenimy niemiecką motoryzację. W 2017 roku najwięcej ofert sprzedaży aut używanych  zanotował Opel Astra. Drugie miejsce to Volksvagen Passat, natomiast podium zamyka BMW 3[2].

W przypadku nowych aut najczęściej kupowanym samochodem jest Skoda Octavia. W 2017 roku zakupiono 12 705 egzemplarzy tego auta. Drugie miejsce to Skoda Fabia – 11 949. Na trzecim miejscu znalazł się Opel Astra  10 634– 447[3].

Jak kupić używany samochód? Dekalog rynku wtórnego

Zakup dobrego samochodu na rynku wtórnym nie należy do rzeczy prostych. Istnieje kilka zasad, których należy przestrzegać:    

 1. Nie nastawiaj się na jeden model samochodu. Rynek wtórny to loteria.
 2. Nie wierz okazjom. Jeśli interesujące cię auto ma niski przebieg i ma podejrzanie niską cenę, wiedz, że coś jest na rzeczy.
 3. Jeśli korzystasz z usług komisu samochodowego, sprawdź jego obecność w KRS.
 4. Unikaj handlarzy. Jeśli ogłoszenie wystawiła osoba prywatna, a podczas rozmowy telefonicznej zadała pytanie – „O które ogłoszenie pan pyta?” – rozłącz się natychmiast.
 5. Kup samochód od znajomego albo od rodziny. W takim przypadku wiesz, co kupujesz.
 6. Sprawdź książkę serwisową – to podstawa. Jeśli auto było serwisowane w autoryzowanych warsztatach, istnieje duża szansa, że kupisz sprawny egzemplarz.
 7. Sprawdź numer VIN. Znajduje się w dowodzie rejestracyjnym w kolumnie E. Wpisz VIN w wyszukiwarkę prowadzoną przez CEPIK. Dzięki temu poznasz historię pojazdu.
 8. Przed zakupem auta, zweryfikuj jego stan techniczny w warsztacie lub punkcie kontroli pojazdów. Serwis wybierz sam.
 9. Skorzystaj z opcji jazdy próbnej.
 10. Jeśli jesteś młodym kierowcą zwróć uwagę na cenę obowiązkowego ubezpieczenia OC. Polisy dla niektórych modeli z założenia są drogie, a w połączeniu ze zwyżką za wiek, cena ubezpieczenia może przewyższyć wartość samochodu.

Sprawdź najtańsze ubezpieczenie na Ocenapolis.pl

Gdzie kupić samochód używany – ogłoszenia motoryzacyjne

Wcześniej mekką motoryzacyjnego rynku wtórnego były giełdy samochodowe. Dziś każdy, kto chce sprzedać lub kupić auto korzysta z ogłoszeń internetowych. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze serwisy, które umożliwiają wystawienie samochodu na sprzedaż:  

 • Allegro – największy serwis aukcyjny w Polsce. W dniu, kiedy powstawał ten tekst ( 14.09.17) zarejestrowano 247 282 ogłoszeń sprzedaży samochodów osobowych. Warto zaznaczyć, że w przypadku ogłoszeń motoryzacyjnych pobierana jest opłata (dla wystawiającego) w wysokości 25 zł. Natomiast „podrasowanie” ogłoszenia – czyli tzw. pogrubienie to 9 zł, wyróżnienie w kategorii – 29 zł, natomiast  promocja na stronie działu to wydatek rzędu 39 zł.
 • OtoMoto – serwis specjalizuje się w ogłoszeniach motoryzacyjnych. Na platformie OtoMoto można znaleźć samochody zarówno nowe jak i używane. W przypadku aut używanych pojawiło się 221 966 ogłoszeń. Najczęściej wystawiany samochód – Volkswagen – 23 674 ogłoszenia. Koszt ogłoszenia: 15 dni – 32,99 zł, 30 dni – 49,99 zł, powyżej 30 dni – 74,99 zł.
 • OLX – sprzedający nie dokonuje opłaty za wystawienie samochodu. Serwis charakteryzuje się dużą ilością ofert Najpopularniejsza marka Volkswagen – 29 389 ogłoszeń.
 • Motogratka – platforma oferuje auta nowe i używane. W serwisie można znaleźć 68 556 ogłoszeń sprzedaży samochodów osobowych. Koszty: ogłoszenie zwykłe – 19,90 zł, ogłoszenie wyróżnione na 7 dni – 39,95 zł, ogłoszenie wyróżnione na 31 dni – 49,95 zł.  
 • Gumtree – ten serwis zawiera zdecydowanie najmniej ogłoszeń samochodowych – 1820.  Najczęściej wystawianą marką  jest Opel –  219 ogłoszeń. Wystawienie oferty na Gumtree jest darmowe.

Jak kupić samochód w Niemczech?

Zakup samochody za granicą często może się opłacić. Popularnym kierunkiem są Niemcy. Podobnie jak w Polsce, auto najłatwiej znaleźć w internecie – np. na Ebay.de. Inną możliwością jest zakup pojazdu w komisie. Ta opcja może okazać się nieco wygodniejsza od zakupu od osoby prywatnej, ponieważ istnieje szansa, że komis pomoże ci w sporządzeniu niezbędnej dokumentacji.

Ważne – opłaca się podpisać dwujęzyczną umowę kupna – sprzedaży. Również warto załatwić w niemieckim urzędzie komunikacyjnym żółte tablice wywozowe. Po przyjeździe do kraju kupujący ma obowiązek zapłacenia akcyzy. Następnie musi rozpocząć procedurę rejestracyjną.

Jak kupić samochód na firmę?

Jeśli posiadasz działalność gospodarczą, wykorzystaj ten fakt i kup samochód na firmę. Dzięki temu rozwiązaniu do kosztów uzyskania przychodów, można wpisać koszty związane z eksploatacją samochodu ( paliwo, polisa ubezpieczeniowa, itd.). Co więcej jeśli auto zostało kupione na kredyt, istnieje możliwość wpisania w koszty odsetek.

Ważne – istnieje obowiązek wpisania do ewidencji środków trwałych, każdy samochód, którego wartość przekracza 3 500 zł. Właściciel powinien poddać zakupione auto amortyzacji.

Zakup nowego samochodu – promocje w salonach samochodowych

Rok 2016 był rekordowy pod względem rejestracji nowych samochodów. Do baz CEPIK w tym okresie wpisano 416 200 nowych aut. Natomiast średnia ważona dla nowego samochodu osobowego to  92 971 zł. Przedstawiona suma to nieco ponad 21 średnich pensji krajowych (ok. 4500 brutto).

Kupując samochód w salonie warto zwrócić uwagę na różnego rodzaju promocje. Niższe ceny zazwyczaj obejmują samochody wyprodukowane w poprzednim roku. Przykładowo – Mazda w przypadku popularniej Szóstki oferuje pełny pakiet ubezpieczenia za 1 zł. Również klient za symboliczną złotówkę może otrzymać komplet opon i felg.

Wartą uwagi promocję posiada KIA. Osoby, które pracują w zawodzie: farmaceuty, architekta, nauczyciela akademickiego, lekarza lub prawnika ( wszystkie zawody prawnicze), mogą liczyć na zniżkę do 6 proc.

Z jeszcze ciekawszą propozycją wychodzi Hyundai. Rabat do 17 proc. na Hyundaia i40, 5 lat gwarancji bez limitów kilometrów, assistance i 5 lat bezpłatnej kontroli technicznej otrzymują księża.

Jakie ubezpieczenie samochodu?

W Polsce jest ustawowy obowiązek ubezpieczenia OC samochodu. Osoby, które nie wykupią komunikacyjnej polisy ubezpieczeniowej są narażone na poważne konsekwencje finansowe. Najtańsze ubezpieczenie OC znajdziesz w porównywarce.   

 • Ubezpieczenie OC – obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Zakres polisy jest ustalony ustawowo. W związku z czym w jego ramach wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe oferują te same usługi. Dlatego warto skorzystać z najtańszej opcji.
 • Ubezpieczenie Assistance – najczęściej oferowane w pakiecie wraz z OC. Polisa zapewnia transport uszkodzonego pojazdu. Ubezpieczenie jest nieobowiązkowe.
 • Ubezpieczenie Autocascodobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne. Zapewnia pokrycie kosztów naprawy, jeśli uszkodzenie pojazdu wynikło z winy kierowcy. Podczas wyboru polisy warto zwrócić uwagę na zakres, sumę ubezpieczenia, wyłączenia odpowiedzialności i franszyzę integralną.
 • Ubezpieczenie NNW – skierowane jest do kierowców i pasażerów. Gwarantuje odszkodowanie, jeżeli ubezpieczeni w wyniku wypadku odniosą uszczerbek na zdrowiu.
 • Ubezpieczenie szyb –  w ramach polisy kierowca może wymienić lub naprawić uszkodzoną szybę. W przypadku tego ubezpieczenia, warto zwrócić uwagę na wyłączenia odpowiedzialności.
 • Ubezpieczenie opon – zapewnia wymianę uszkodzonego koła.
 • Ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę – najczęściej obejmuje transport uszkodzonego pojazdu.
 • Pakiet dealerski – z tej opcji mogą skorzystać właściciele nowych samochodów. Ten rodzaj ubezpieczenia oferowany jest przez salony samochodowe. Polisa obejmuje OC/AC i NNW

Kredyt na samochód, pożyczka, leasing – formy finansowania pojazdu

W sytuacji gdy nie posiadasz wystarczających środków w celu zakupu auta możesz:  

 • Zaciągnąć kredyt samochodowy w banku. Oferta bankowa skierowana jest do osób z bardzo dobrą historią kredytową i  oceną punktową BIK.  
 • Skorzystać z leasingu. Tzw. dzierżawa skierowana jest zarówno do firm jak i osób fizycznych.  
 • Wziąć  pożyczkę na samochód. Ten rodzaj usługi świadczą instytucje pozabankowe.

Kredyt samochodowy ranking – najpopularniejsze propozycje bankowe

Banki mają ustawowy obowiązek sprawdzenia BIK potencjalnego klienta. Również przywiązują dużą wagę do zarobków i sytuacji rodzinnej kredytobiorcy. Osoby, które posiadają inne zobowiązania finansowe, mogą mieć problemy z otrzymaniem kredytu.

Na ocenę zdolności kredytowej wpływają:

 • Historia kredytowa – informacje o niespłaconych w czasie kredytach widnieją w BIK przez 5 lat
 • Inne zobowiązania finansowe – np. karta kredytowa lub kredyt hipoteczny
 • Wysokość wynagrodzenia – banki honorują tylko umowę o pracę

Kredyt samochodowy mBank – udzielany jest zarówno na auta nowe jak i używane. Maksymalna kwota zobowiązania może wynieść 450 tys. zł. Okres kredytowania przewidziany jest: od 6 do 120 miesięcy. Instytucja finansowa oferuje niższe oprocentowanie, jeśli wykupisz ubezpieczenie kredytu.

Getin Bank kredyt samochodowy – klient może liczyć na kredyt w wysokości 150 proc. wartości pojazdu. Czas spłaty zobowiązania zaciągniętego na auto używane może wynieść nawet 120 miesięcy. Natomiast dla nowych samochodów okres kredytowania to 144 miesiące.

Kredyt na samochód PKO – bank PKO nie udziela typowych kredytów samochodowych. Konsument otrzyma pieniądze na auto w ramach pożyczki gotówkowej mini ratka. Wysokość zobowiązania może wynieść 120 000 zł.  Maksymalny czas na oddanie kredytu to 96 miesięcy.

Leasing – forma dzierżawy samochodu dla firm i osób fizycznych

Leasing to umowa między podmiotem finansującym ( np. bank), a korzystającym ( firma, osoba fizyczna). W jej ramach leasingobiorca nabywa prawa do użytkowania pojazdu. Zobowiązuje się również do comiesięcznej opłaty za udostępniony samochód. Umowa leasingu trwa zazwyczaj przez 3 lub 4 lata.

Zalety leasingu:

 • Możliwość wpisania kosztów leasingu w koszt działalności gospodarczej
 • W wielu przypadkach leasingobiorca jest zwolniony z opłat za naprawę i przegląd samochodu

Minusy leasingu:

 • Użytkownik nie jest właścicielem samochodu

Pożyczka na samochód bez zaświadczeń o dochodach

Pożyczka na samochód w instytucji pozabankowej skierowana jest do osób, które nie posiadają wystarczającej płynności finansowej, aby starać się o kredyt w banku. Z oferty Autokapital mogą skorzystać:

 • Firmy, emeryci, renciści,  osoby zatrudnione w ramach umowy o pracę, zlecenie, dzieło i  samozatrudnieni
 • Bezrobotni
 • Osoby w wieku 20 – 70 lat

Warto zaznaczyć, że w przeciwieństwie do banków firmy pożyczkowe nie wymagają zaświadczeń o dochodach. Jest to wygodna opcja w szczególności dla przedsiębiorców, którzy nie wykazują zysków. Również usługa Autokapital wydaje się ciekawa dla osób, nie posiadających udokumentowanego dochodu.

Ważne – proces wnioskowania jest prostszy niż w banku. Pieniądze na koncie pożyczkobiorcy mogą pojawić w 48 godzin od podpisania umowy.

Firmy pożyczkowe weryfikują swoich klientów w bazach dłużników. Na szczęście w ocenie zdolności nie są tak restrykcyjne jak banki. Dlatego też osoby, które nie posiadają najlepszej historii kredytowej z powodzeniem mogą starać się o pożyczkę na samochód.

Autokapital korzysta z baz:

 • BIK
 • BIG InfoMonitor
 • KRD
 • ERIF

Kredyt na samochód używany do 100 000 zł

Autokapital udziela pożyczek na samochody używane. Kwota tzw. finansowania zewnętrznego określona jest w przedziale od 6 000 do 100 000 zł. Okres spłaty to: 12, 24, 36 lub 48 miesięcy. Zabezpieczeniem pożyczki jest kupiony samochód. Jeśli pożyczkobiorca przestanie spłacać raty, własność nad pojazdem przejmie Autokapital.

Plusy pożyczki na samochód w Autokapital:

 • Brak zaświadczeń o dochodach
 • Z oferty mogą skorzystać firmy i osoby fizyczne
 • Honorowane wszystkie formy zatrudnienia
 • Szybka decyzja o przyznaniu pożyczki
 • Ekspresowy przelew pieniędzy. Do 48 godzin od podpisania umowy
 • Wcześniejsza spłata zobowiązania bez dodatkowych opłat  

Minusy pożyczki na samochód w Autokapital:

 • Niższa kwota finansowania zwrotnego niż w banku
 • Nieco wyższe koszty pożyczki

Podatek od kupna samochodu

Kupno samochodu podlega opodatkowaniu. Wysokość podatku od czynności cywilnoprawnych wynosi 2 proc. wartości pojazdu. Warto wiedzieć, że urzędnicy posiadają własne tabele z cenami rynkowymi i na ich podstawie określają kwotę PCC. Konsument musi zapłacić podatek w Urzędzie Skarbowym w  ciągu 14 dni od zakupu pojazdu.

Zwolnieni opłat wynikających z  PCC są:

 • Osoby, które kupiły samochód od podmiotu płacącego podatek VAT ( np.  komis)  
 • Konsumenci, którzy nabyli auto za granicą

Kto płaci akcyzę za samochód?

Podatek akcyzowy płacą osoby, które kupiły samochód za granicą. Obowiązek dotyczy zarówno samochodów nowych, jak i używanych. Wysokość podatku zależy od pojemności silnika.

 • 3.1% podstawy opodatkowania dla samochodów osobowych o pojemności
  silnika poniżej 2000 ccm;
 • 18.6% podstawy opodatkowania dla samochodów osobowych o pojemności
  silnika przekraczającej 2000 ccm.

W tym przypadku podstawą opodatkowania jest cena zakupu auta. Podatek należy uiścić na konto właściwej izby celnej w ciągu 30 od sprowadzenia samochodu. Co więcej trzeba zachować dokument potwierdzający wpłatę i przedstawić w czasie rejestracji samochodu.

Nowa ustawa akcyzowa 2017 przewiduje całkowite zniesienie całkowite zniesienie daniny dla samochodów elektrycznych. Również zwolnieniem mają być objęte: motocykle, autobusy i samochody zabytkowe. Prace nad regulacjami nadal trwają.
_________________________________________________________

[1] Dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA), 2015
[2] Raport Grupy AAA AUTO, 2017
[3] Samar/TVN 24, wrzesień 2017

Wyceń auto online i sprawdź wysokość pożyczki

Kontakt z nami

PSFLoans Sp. z o. o.
Aleje Jerozolimskie 200
02-486 Warszawa

e-mail: biuro@autokapital.pl
Infolinia: +48 22 777 49 87 do 89

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00

Partnerzy

Dekra
Związek Banków Polskich
Pożyczka Portal
Loando
Pożyczkodawca Dane osobowe Regulamin serwisu Blog Warunki prywatności Partnerzy

AutoKapital.pl 2016-2023 / All rights reserved