Do prawidłowego funkcjonowania strony jest potrzebna włączona obsługa JavaScript

Średni wiek samochodu w Polsce wynosi 15,5 roku. Opel Astra jest najczęściej kupowanym i sprzedawanym autem używanym w Polsce. Wśród nowych samochodów króluje Skoda. Natomiast ulubioną marką premium mieszkańców kraju nad Wisłą jest BMW. Z jakich portali ogłoszeniowych warto skorzystać w celu kupna samochodu? Która forma finansowania jest najlepsza? O tym dowiesz się w poniższym artykule!

Ile jest samochodów w Polsce

W 2015 roku na świecie było ponad 1 miliard samochodów. Według prognoz w 2040 roku liczba pojazdów wzrośnie dwukrotnie. Najwięcej aut jeździ w USA – 320 mln. Co ciekawe ilość amerykańskich samochodów jest o 7 razy większa, niż liczebność mieszkańców Polski.

W Polsce na 1000 osób przypada 599 samochodów. Łącznie po rodzimych drogach porusza się 19 mln aut. Pod względem liczby pojazdów Polska zajmuje 6 miejsce w Unii Europejskiej. Dane CEPiK mówią, że w kraju nad Wisłą miesięcznie rejestruje się mniej więcej 100 tys. aut osobowych. Co ciekawe w 1989 roku liczba pojazdów wynosiła zaledwie 327 tys.

Najpopularniejsze marki samochodów używanych

Polacy kochają niemiecką motoryzację. W piątce najczęściej ogłaszanych do sprzedaży modeli aut używanych, wszystkie pochodzą zza Odry. Na pierwszym miejscu znajduje się Opel Astra, drugie to Volkswagen Passat, trzecie – BMW 3. Pozycja czwarta przypada Audi A4, natomiast piąta należy do Forda Focusa¹.

Średni wiek samochodu używanego w Polsce wynosi 15,5 roku. Natomiast 70 proc. aut używanych ma więcej niż 10 lat. W UE sprawa metryki pojazdów wypada nieco lepiej. Samochody w Unii liczą sobie 9,75 lat.

W czasach, kiedy nie było internetu miejscem transakcji kupna i sprzedaży samochodów były giełdy. Obecnie najpopularniejszym miejscem do nabycia auta są portale ogłoszeniowe.

Największe portale z ogłoszeniami motoryzacyjnymi:

  • Allegro,
  • Otomoto,
  • OLX,
  • Sprzedajemy,
  • Motogratka,
  • Gumtree.

Ważne – osoby fizyczne, które nabyły używany samochód są zobowiązane do uiszczenia podatku PCC.

Nowe samochody – jakie auta kupują Polacy

W 2016 roku w Polsce zarejestrowano 475 935 nowych samochodów. To o 16,6 proc więcej niż w 2015. Statystycznie na 1000 mieszkańców przypada 12 nowych aut. Średnia europejska jest prawie dwa razy wyższa i wynosi 30 pojazdów na osobę. Najczęściej kupowanym nowym autem jest Skoda. Drugie miejsce należy do Volkswagena, trzecie do Toyoty.

Wśród aut z klasy premium królują samochody niemieckie. W 2016 roku najwięcej kupiono BMW – 12 498 pierwszych rejestracji. Drugie miejsce to Mercedes – 11 241. Podium zamyka Audi – 10 787. Co ciekawe auta z wyższej półki głównie kupują firmy – 87,90 proc. Osoby fizyczne to 12,10 proc. Najczęściej rejestrowanym samochodem z segmentu aut luksusowych to Volvo XC60. W przypadku zakupu samochodu na firmę, właściciel ma prawo do ulg podatkowych.² 

Formy finansowania samochodu

Istnieje pięć metod finansowania samochodu. Należą do nich:

Bankowy kredyt samochodowy jest dedykowany osobom fizycznym lub firmom z dobrą zdolnością kredytową. Warto wiedzieć, że banki zwracają szczególną uwagę na ocenę punktową BIK. Podmioty ze złą historią spłat wcześniejszych zobowiązań nie mogą skorzystać z oferty bankowej. Do plusów można zaliczyć fakt, że kredyty są udzielane na wysokie kwoty. Oprocentowanie jest niższe, niż w przypadku pożyczek pozabankowych.

Z leasingu samochodowego głównie korzystają przedsiębiorcy. Leasing jest formą dzierżawy. W ramach umowy leasingodawca udostępnia pojazd, natomiast korzystający zobowiązuje się do wpłacania rat. Leasing można podzielić na operacyjny i finansowy. Zaletą leasingu są ulgi podatkowe i mniej wyśrubowane wymagania co do historii kredytowej. Minus – leasingobiorca nie jest faktycznym właścicielem pojazdu. Ponadto użytkownik jest zobowiązany do kupna pełnego pakietu ubezpieczenia komunikacyjnego.

Pożyczki na samochód skierowane jest do osób, które nie mają zdolności kredytowej. Z oferty Autokapital.pl mogą skorzystać przedsiębiorstwa, osoby fizyczne i samozatrudnieni. Nie trzeba przedstawiać zaświadczeń o dochodach. Maksymalna kwota pożyczki wynosi 100 tys. zł. Minusem rozwiązania jest wyższe oprocentowanie niż w banku.

_____________________________________________________________________
[1] AAA Auto raport, wrzesień 2017
[2] http://premiummoto.pl/najpopularniejsze-samochody-klasy-premium-w-polsce/#rankingmarek

Opinie klientów

Arek

Arek

Przyjazne zasady spłaty i miła obsługa, a także bezpieczne warunki pożyczania i szybka wypłata gotówki – to atuty, które niewątpliwie wyróżniają pożyczkodawcę. Polecam!

Jerzy

Jerzy

Potrzebowałem szybkiej gotówki i trafiłem na ofertę pożyczki pod przewłaszczenie samochodu. Świetna możliwość dla każdego, kto ma własny samochód, a potrzebuje pieniędzy na zrealizowanie innych planów.

Wyceń auto online i sprawdź wysokość pożyczki

Marka autokapital.pl jest znakiem towarowym firmy PSF Loans sp. z o. o.

Pożyczek udziela PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy - Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000643924, NIP 5223074239, REGON 365709589, kapitał zakładowy 200.000 złotych lub spółki z grupy kapitałowej PSF Loans.

PSF Loans sp. z o. o. pośrednik na podstawie umów pośrednictwa świadczy usługi pośrednictwa finansowego dla spółek z grupy PSFL Loans i jest umocowany jest do dokonywania czynności faktycznych i prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem umów pożyczki.

Aktualna Lista współpracujących spółek z grupy PSF Loans jest dostępna tutaj.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy nie pobiera od pożyczkobiorcy żadnych opłat za wykonanie czynności faktycznych lub prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem, umowy pożyczki.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy za czynności wykonywane przy zawarciu umowy pożyczki otrzymuje wynagrodzenie od pożyczkodawcy.

PSF Loans sp. z o. o. oraz spółki z grupy PSF Loans działają w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym.

Przykład pożyczki udzielanej dla konsumentów za pośrednictwem serwisu www. autokapital.pl: Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) dla reprezentatywnego przykładu pożyczki wynosi 62,21 %, całkowita kwota pożyczki 15.000,- zł, czas obowiązywania umowy: 48 miesięcy, oprocentowanie zmienne: 14,0 % w skali roku; całkowity koszt pożyczki w całym okresie wyniesie 19.614,68 zł (w tym opłata początkowa 18,75 zł miesięcznie – łącznie 900,- zł, prowizja za obsługę pożyczki 292,50 zł miesięcznie - łącznie 14.040 zł i odsetki 4.674,68 zł), całkowita kwota do zapłaty 34.614,68 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 25-04-2022 r.

Podmiotem uprawnionym, właściwym do rozstrzygania sporu wynikającego z Umowy pomiędzy pożyczkobiorcą, będącym konsumentem a pożyczkodawcą jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl. W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą, będącym konsumentem istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej pod adresem: http://ec.europa.eu/odr , która ułatwia pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Administratorem danych osobowych jest PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa. Szczegółowe informacje odnośnie ochrony danych osobowych zawarte są w Polityce prywatności.

Regulaminu serwisu

Kontakt z nami

PSF Loans Sp. z o.o.
Aleje Jerozolimskie 200,
02-486 Warszawa
e-mail: biuro@autokapital.pl

Infolinia: +48 22 777 49 87 do 89

Pracujemy od poniedziałku do piątku
w godzinach 9:00 – 17:00

Partnerzy