Do prawidłowego funkcjonowania strony jest potrzebna włączona obsługa JavaScript

Od 1 stycznia 2020 roku mamy 30 dni na wyrejestrowanie pojazdu, z którego nie korzystamy i za którego OC już nie płacimy. Niedopełnienie tego obowiązku może nas słono kosztować, dlatego też warto jak najszybciej udać się do naszego urzędu miasta i dopełnić tego obowiązku.

Z artykułu na temat wyrejestrowania pojazdu dowiesz się:

Ile jest czasu na wyrejestrowanie pojazdu? Kiedy musimy to zrobić?

Ze względu na bardzo restrykcyjne przepisy dotyczące samochodów niebędących już w użytku, o dopełnieniu wszelkich formalności z tym związanych powinniśmy pomyśleć jak najszybciej. Ile mamy czasu na wyrejestrowanie pojazdu? Właściciel samochodu ma na to 30 dni.

W jakich sytuacjach musi o to zadbać? Pojazd należy wyrejestrować:

Jeśli tego nie zrobimy, doczekamy się kary sięgającej nawet 1000 zł. Cały proces potrwa maksymalnie miesiąc, oczywiście tak długo, jak nie ma żadnych wątpliwości co do powodów wyrejestrowania pojazdu i od razu złożymy wszelkie potrzebne dokumenty. Najczęściej cała sprawa załatwiana jest jednak od ręki.

Ile kosztuje wyrejestrowanie pojazdu?

Koszt wyrejestrowania pojazdu zależy od liczby współwłaścicieli. Gdy posiadamy go wyłącznie my, taki proces kosztował będzie nas w urzędzie 10 zł. Uiścimy tę kwotę zarówno w kasie urzędu (opcja płatności kartą zależy od danej instytucji), jak i poprzez wpłatę na konto w przypadku załatwiania sprawy za pośrednictwem poczty.

Sprawa komplikuje się nieco, gdy pojazd ma kilku właścicieli. Wówczas potrzebna jest ich zgoda na wyrejestrowanie, którą uzyskuje się zazwyczaj w formie pełnomocnictwa. Za złożenie każdego dodatkowego dokumentu tego typu płacimy dodatkowe 17 zł. Opłaty tej da się uniknąć, jeśli jesteśmy pełnomocnikami osób z najbliższej rodziny, na przykład małżonka czy dzieci.

Jakie dokumenty do wyrejestrowania pojazdu trzeba zebrać?

To, jakie dokumenty do wyrejestrowania pojazdu trzeba zebrać, zależy przede wszystkim od powodu usunięcia samochodu czy innej maszyny z ewidencji. Na liście potrzebnych dokumentów znajdują się:

  • dokument potwierdzający naszą tożsamość,
  • wypełniony przez nas wniosek o wyrejestrowanie pojazdu,
  • dowód odpowiedniej wpłaty do kasy urzędu lub na konto,
  • dowód rejestracyjny pojazdu,
  • tablice rejestracyjne (jeżeli nie straciliśmy ich w wypadku lub nie zostały skradzione),
  • karta pojazdu,
  • umowę sprzedaży (w przypadku eksportu),
  • zaświadczenie o kasacji (w przypadku oddania na stację demontażu),
  • wystawione przez policję potwierdzenie utracenia samochodu lub umorzenia śledztwa (w przypadku kradzieży).

Jak widać lista może być długa. Przed wizytą w urzędzie warto więc upewnić się, czy mamy ze sobą wszystkie dokumenty potrzebne do wyrejestrowania pojazdu.

Gdzie złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu?

Jak zostało napomknięte już we wstępie, wyrejestrowanie pojazdu możliwe jest tylko w urzędzie miasta, w którym mamy zarejestrowany samochód. Oczywiście w poszczególnych przypadkach wydziały komunikacji, które są odpowiednim miejscem do załatwiania tego typu spraw, znajdować mogą się również w starostwie powiatowym czy urzędzie dzielnicy. Najczęściej robimy to więc dokładnie tam, gdzie samochód wcześniej rejestrowaliśmy.

Warto wiedzieć, że jeśli mamy opłaconą składkę OC jeszcze przez jakiś czas, ubezpieczyciel powinien zwrócić nam kwotę za okres, w którym nie będziemy już korzystali z pojazdu z racji na jego wyrejestrowanie.

Opinie klientów

Ewelina

Ewelina

Pożyczka dla każdego, kto posiada własne auto. Polecam, bo można otrzymać naprawdę duże kwoty.

Arek

Arek

Przyjazne zasady spłaty i miła obsługa, a także bezpieczne warunki pożyczania i szybka wypłata gotówki – to atuty, które niewątpliwie wyróżniają pożyczkodawcę. Polecam!

Wyceń auto online i sprawdź wysokość pożyczki

Marka autokapital.pl jest znakiem towarowym firmy PSF Loans sp. z o. o.

Pożyczek udziela PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy - Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000643924, NIP 5223074239, REGON 365709589, kapitał zakładowy 200.000 złotych lub spółki z grupy kapitałowej PSF Loans.

PSF Loans sp. z o. o. pośrednik na podstawie umów pośrednictwa świadczy usługi pośrednictwa finansowego dla spółek z grupy PSFL Loans i jest umocowany jest do dokonywania czynności faktycznych i prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem umów pożyczki.

Aktualna Lista współpracujących spółek z grupy PSF Loans jest dostępna tutaj.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy nie pobiera od pożyczkobiorcy żadnych opłat za wykonanie czynności faktycznych lub prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem, umowy pożyczki.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy za czynności wykonywane przy zawarciu umowy pożyczki otrzymuje wynagrodzenie od pożyczkodawcy.

PSF Loans sp. z o. o. oraz spółki z grupy PSF Loans działają w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym.

Przykład pożyczki udzielanej dla konsumentów za pośrednictwem serwisu www. autokapital.pl: Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) dla reprezentatywnego przykładu pożyczki wynosi 62,21 %, całkowita kwota pożyczki 15.000,- zł, czas obowiązywania umowy: 48 miesięcy, oprocentowanie zmienne: 14,0 % w skali roku; całkowity koszt pożyczki w całym okresie wyniesie 19.614,68 zł (w tym opłata początkowa 18,75 zł miesięcznie – łącznie 900,- zł, prowizja za obsługę pożyczki 292,50 zł miesięcznie - łącznie 14.040 zł i odsetki 4.674,68 zł), całkowita kwota do zapłaty 34.614,68 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 25-04-2022 r.

Podmiotem uprawnionym, właściwym do rozstrzygania sporu wynikającego z Umowy pomiędzy pożyczkobiorcą, będącym konsumentem a pożyczkodawcą jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl. W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą, będącym konsumentem istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej pod adresem: http://ec.europa.eu/odr , która ułatwia pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Administratorem danych osobowych jest PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa. Szczegółowe informacje odnośnie ochrony danych osobowych zawarte są w Polityce prywatności.

Regulaminu serwisu

Kontakt z nami

PSF Loans Sp. z o.o.
Aleje Jerozolimskie 200,
02-486 Warszawa
e-mail: biuro@autokapital.pl

Infolinia: +48 22 777 49 87 do 89

Pracujemy od poniedziałku do piątku
w godzinach 9:00 – 17:00

Partnerzy