Do prawidłowego funkcjonowania strony jest potrzebna włączona obsługa JavaScript

Wielu kierowców żzywa się ze swoimi samochodami, szczególnie jeśli są one pierwszymi pojazdami w karierze. Złomowanie auta jest jednak niekiedy jedynym sensownym wyjściem. Miejscem, w którym ukochany wóz dokona swojego żywota, jest stacja demontażu pojazdów. Co warto wiedzieć o tym procesie?

Z artykułu na temat złomowania auta dowiesz się:

  1. Kiedy auto nadaje się tylko na szrot?
  2. Gdzie udać się na złomowanie samochodu?
  3. Ile za złomowanie auta płacą stacje demontażu pojazdów?

Złomowanie auta nie tylko przy szkodzie całkowitej

Podstawowym powodem, przez który następuje złomowanie auta, jest określona przez ubezpieczyciela szkoda całkowita. W takiej sytuacji prawo obliguje nas do tego, abyśmy udali się na stację demontażu pojazdów, czyli tak zwany szrot lub złomowisko. Każdy kierowca powinien wiedzieć, jak to zrobić. Niedopełnienie obowiązku kasacji pojazdu może wiązać się z przykrymi konsekwencjami finansowymi. Podobnie jest zresztą z niedopilnowaniem związanych z tym procesem formalności.

Zdarzają się również sytuacje, w których na kasację pojazdu będącego jeszcze na chodzie decyduje się sam posiadacz. Naprawy, których wymagają wysłużone samochody, potrafią pochłaniać niebagatelne sumy. W przypadku wielu modeli może wystąpić również problem z częściami. Przy czym nie muszą być to stare pojazdy, a na przykład auta sprowadzone z USA, niekompatybilne z europejskimi odpowiednikami. Jeśli trudno znaleźć na taki samochód kupca, a koszty jego utrzymania systematycznie rosną, warto zastanowić się nad kasacją. Wyrejestrowując zezłomowane auto liczyć możemy liczyć nawet na zwrot części składki OC, więc ma to również sens finansowy. Tym bardziej, że kolejne wpłaty wraz z wiekiem samochodu rosnąć mogą do astronomicznych rozmiarów.

Jak wybrać stację demontażu pojazdów? Co wziąć ze sobą?

Jeśli zdecydujemy się na kasację pojazdu lub zmuszeni zostaniemy do tego przez orzeczenie szkody całkowitej, musimy znaleźć w naszej okolicy stację demontażu pojazdów. Miejsce to musi posiadać wystawione przez Marszałka Województwa zezwolenie na działalność. Jest to spowodowane faktem, że procedury funkcjonowania tego typu złomowisk są jasno określone i nieprzestrzeganie ich grozi olbrzymim niebezpieczeństwem.

Znane z amerykańskich filmów zgniatanie samochodów jak puszek po napojach gazowanych byłoby niemożliwe. Pracownicy stacji muszą najpierw usunąć z pojazdu paliwo i wszelkie płyny, a mnóstwo podzespołów i części zdemontować z myślą o recyklingu. Szczegółowe etapy procesu kasacji reguluje Ustawa z 20 stycznia 2005 roku o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji.

Co należy ze sobą zabrać, kiedy udajemy się na stację demontażu pojazdów? Oprócz tego, że samochód musi mieć tabliczkę z możliwym do odczytania numerem VIN, złomowanie auta wymaga od nas następujących dokumentów:

  • dowód osobisty,
  • dowód rejestracyjny,
  • karta pojazdu,
  • tablice rejestracyjne,
  • potwierdzenie ostatniego ubezpieczenia.

Po zezłomowaniu auta wykonuje się trzy kopie zaświadczenia o kasacji pojazdu, z czego jedną powinniśmy wziąć ze sobą, a kolejną przekazać do urzędu przy wyrejestrowaniu pojazdu.

Możesz na tym nawet zarobić! Ile płacą za złomowanie auta?

Przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że większość formalności związanych z samochodami niesie ze sobą ukryte koszty. Przy złomowaniu auta w najlepszym wypadku zakończy się na 10 zł opłaty skarbowej za późniejsze wyrejestrowanie samochodu. Transport do stacji demontażu nawet w przypadku niesprawnego pojazdu może być darmowy. Liczne złomowiska oferują bezpłatną usługę w tym zakresie, dlatego przed wybraniem konkretnej warto przyjrzeć się lokalnej konkurencji pod tym właśnie kątem.

Kiedyś za wybranie danej stacji do zezłomowania pojazdu liczyć mogliśmy na gratyfikację finansową. Działo się tak dlatego, że przy sprowadzaniu samochodów z zagranicy importerzy musieli uiścić tak zwaną “opłatę recyklingową”. Pieniądze spływające najpierw na konto Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczane były później na działalność szrotów, którym zależało przez to na jak największej liczbie klientów. Zgodnie z ustawą recyklingową ostatni właściciel pojazdu mógł liczyć na zwrot 500 zł, oddając go na złomowisko.

W 2015 roku opłata ta została zniesiona, jednak nadal przed wyborem stacji demontażu pojazdów warto dowiedzieć się, ile płacą za złomowanie auta we wszystkich lokalnych firmach, po czym podjąć decyzję o wyborze jednej z nich na tej właśnie podstawie. O ile kwoty płacone klientom bywają teraz symboliczne, sięgające maksymalnie 30-40 groszy za każdy kilogram masy samochodu, pieniądze przynieść mogą części. Nawet w wysłużonych samochodach znajdują się cenne podzespoły, które szrot z chęcią odkupi od klienta. Z ewentualną opłatą liczyć musimy się tylko wtedy, gdy masa zdezelowanego pojazdu jest mniejsza niż 90% pierwotnej, ale nawet wówczas nie będzie ona wysoka.

Opinie klientów

Ewelina

Ewelina

Pożyczka dla każdego, kto posiada własne auto. Polecam, bo można otrzymać naprawdę duże kwoty.

Marek

Marek

Jasne warunki, niewiele formalności, czego chcieć więcej? To pożyczka dla każdego.

Wyceń auto online i sprawdź wysokość pożyczki

Marka autokapital.pl jest znakiem towarowym firmy PSF Loans sp. z o. o.

Pożyczek udziela PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy - Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000643924, NIP 5223074239, REGON 365709589, kapitał zakładowy 200.000 złotych lub spółki z grupy kapitałowej PSF Loans.

PSF Loans sp. z o. o. pośrednik na podstawie umów pośrednictwa świadczy usługi pośrednictwa finansowego dla spółek z grupy PSFL Loans i jest umocowany jest do dokonywania czynności faktycznych i prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem umów pożyczki.

Aktualna Lista współpracujących spółek z grupy PSF Loans jest dostępna tutaj.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy nie pobiera od pożyczkobiorcy żadnych opłat za wykonanie czynności faktycznych lub prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem, umowy pożyczki.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy za czynności wykonywane przy zawarciu umowy pożyczki otrzymuje wynagrodzenie od pożyczkodawcy.

PSF Loans sp. z o. o. oraz spółki z grupy PSF Loans działają w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym.

Przykład pożyczki udzielanej dla konsumentów za pośrednictwem serwisu www. autokapital.pl: Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) dla reprezentatywnego przykładu pożyczki wynosi 62,21 %, całkowita kwota pożyczki 15.000,- zł, czas obowiązywania umowy: 48 miesięcy, oprocentowanie zmienne: 14,0 % w skali roku; całkowity koszt pożyczki w całym okresie wyniesie 19.614,68 zł (w tym opłata początkowa 18,75 zł miesięcznie – łącznie 900,- zł, prowizja za obsługę pożyczki 292,50 zł miesięcznie - łącznie 14.040 zł i odsetki 4.674,68 zł), całkowita kwota do zapłaty 34.614,68 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 25-04-2022 r.

Podmiotem uprawnionym, właściwym do rozstrzygania sporu wynikającego z Umowy pomiędzy pożyczkobiorcą, będącym konsumentem a pożyczkodawcą jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl. W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą, będącym konsumentem istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej pod adresem: http://ec.europa.eu/odr , która ułatwia pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Administratorem danych osobowych jest PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa. Szczegółowe informacje odnośnie ochrony danych osobowych zawarte są w Polityce prywatności.

Regulaminu serwisu

Kontakt z nami

PSF Loans Sp. z o.o.
Aleje Jerozolimskie 200,
02-486 Warszawa
e-mail: biuro@autokapital.pl

Infolinia: +48 22 777 49 87 do 89

Pracujemy od poniedziałku do piątku
w godzinach 9:00 – 17:00

Partnerzy