22 stycznia 2021

Jak wymienić płyn do spryskiwaczy?

Kiedy trzeba wymieniać płyn do spryskiwaczy?

Kiedy zbliżają się mrozy, wielu kierowców zastanawia się, czy powinno wymienić płyn do spryskiwaczy z letniego na zimowy. Podpowiadamy jak to zrobić. To jeden z elementów dbania o samochód, dzięki któremu pojazd nie będzie tracił na wartości.

Kiedy trzeba wymieniać płyn do spryskiwaczy?

Wydaje się, że zimy z mrozami sięgającymi 20 stopni na minusie należą już do przeszłości. Mimo to wymiana płynu do spryskiwaczy powinna być obowiązkowym punktem w kalendarzu każdego kierowcy. O ile obawa przed zatarciem silnika jest na tyle duża, że do sprawdzania i uzupełniania oleju samochodowego nie trzeba nikogo zachęcać, tak zaskakująco często natknąć można się na osoby mające problem z zamarzniętym płynem do czyszczenia przedniej szyby.

Temperatura poniżej zera wciąż jest w Polsce normą. Zanim spadnie poniżej tego poziomu, warto mieć już w zbiorniku odpowiedni płyn, który nie zamarznie. Kiedy powinniśmy wymienić płyn do spryskiwaczy? Wówczas, gdy spodziewamy się pierwszych mrozów, czyli późną jesienią. Kiedy przez dwie czy trzy noce z rzędu było już mniej niż 5 stopni, najwyższy czas zadbać o zmianę płynu. Generalnie rzecz biorąc, czym zrobimy to szybciej, tym lepiej.

Zasada ta nie działa jednak w przypadku zmiany płynu na letni. Wtedy lepiej nieco przeczekać, niż się pospieszyć. Chociaż standardowo ostatnie noce z temperaturą poniżej zera występują zazwyczaj w marcu, niekiedy zdarzały się też w kwietniu czy nawet w maju! Dlatego też z przeprowadzeniem całej procedury w ramach odświeżania samochodu po zimie warto się wstrzymać albo przynajmniej zmieniać płyn poprzez mieszanie dwóch rodzajów.

Jak wymienić płyn do spryskiwaczy?

Płyn do spryskiwaczy najlepiej wymienić metodą naturalną, czyli poprzez dolewanie koncentratu płynu zimowego do pozostałości letniego w zbiorniku. Mieszanie dwóch rodzajów zdecydowanie nie zaszkodzi samochodowi, a skutecznie obniży temperaturę zamarzania płynu. Dużą zaletą tej metody jest również fakt, że nie musimy wysysać płynu ani też celowo zużywać całości podczas jednego spryskiwania szyby. Nie zadziała jednak, gdy od razu uderzą siarczyste mrozy, jednak w praktyce taka sytuacja na 99% się nie zdarzy.

Co z wymianą płynu zimowego na letni? Tutaj również możemy zadziałać analogicznie, do pozostałości wlewając nowy preparat, bardziej adekwatny do pory roku. W obu przypadkach warto pamiętać o tym, że zaraz po zmianie należy dość intensywnie wyczyścić przednią szybę nowym płynem. Pozwoli to świeżej mieszance rozejść się skutecznie po zbiorniku, pompce oraz przewodach.

Jaki płyn wybrać? Czym zimowy różni się od letniego?

Na ocenę płynu do spryskiwaczy wpływają trzy czynniki:

  • temperatura zamarzania
  • właściwości czyszczące
  • zapach

Pierwsza z cech powinna sięgać jak najdalej poniżej zera. Mimo coraz cieplejszych zim, nadal w Polsce absolutnym minimum dla tego parametru jest -10 stopni. W przypadku zamarznięcia płynu do spryskiwaczy możemy narazić się na poważne szkody. Dotyczy to szczególnie samochodów świeżo sprowadzonych z Włoch czy innych krajów o znacznie cieplejszym klimacie, które nie miały okazji przetrzeć się w warunkach pogodowych przypominających te polskie.

Co z właściwościami czyszczącymi? Te są znacznie mniej wymierne, więc tutaj powinniśmy polegać na poleceniach innych kierowców. Nawet jeżeli planujemy kupić płyn do spryskiwaczy na miejscu, warto przeczytać w internecie opinie dotyczące propozycji najpopularniejszych marek. Konsumenci chętnie dzielą się spostrzeżeniami na temat pozostawianych smug czy małej skuteczności w walce z błotem pośniegowym, lądującym nierzadko na przedniej szybie.

Choć wydawać może się to śmieszne, bardzo istotny jest również zapach płynu. Po użyciu spryskiwaczy jak najbardziej go czujemy, a jeżeli będzie ostry i gryzący, jazda nie będzie należała do najprzyjemniejszych. Narażanie się na skrajnie nieprzyjemne bodźce zapachowe może obniżyć koncentrację, a najtańsze płyny potrafią być pod tym względem naprawdę niekomfortowe. Lepiej dopłacić kilka złotych niż wytrzymywać potem smród alkoholu!

Wyceń auto online i sprawdź wysokość pożyczki

Kontakt z nami

PSFLoans Sp. z o. o.
Aleje Jerozolimskie 200
02-486 Warszawa

e-mail: biuro@autokapital.pl
Infolinia: +48 22 777 49 87 do 89

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00

Partnerzy

Dekra
Związek Banków Polskich
Pożyczka Portal
Loando
Pożyczkodawca Dane osobowe Regulamin serwisu Blog Warunki prywatności Partnerzy

AutoKapital.pl 2016-2023 / All rights reserved