Do prawidłowego funkcjonowania strony jest potrzebna włączona obsługa JavaScript
Kiedy trzeba wymieniać płyn do spryskiwaczy?

Kiedy zbliżają się mrozy, wielu kierowców zastanawia się, czy powinno wymienić płyn do spryskiwaczy z letniego na zimowy. Podpowiadamy jak to zrobić. To jeden z elementów dbania o samochód, dzięki któremu pojazd nie będzie tracił na wartości.

Kiedy trzeba wymieniać płyn do spryskiwaczy?

Wydaje się, że zimy z mrozami sięgającymi 20 stopni na minusie należą już do przeszłości. Mimo to wymiana płynu do spryskiwaczy powinna być obowiązkowym punktem w kalendarzu każdego kierowcy. O ile obawa przed zatarciem silnika jest na tyle duża, że do sprawdzania i uzupełniania oleju samochodowego nie trzeba nikogo zachęcać, tak zaskakująco często natknąć można się na osoby mające problem z zamarzniętym płynem do czyszczenia przedniej szyby.

Temperatura poniżej zera wciąż jest w Polsce normą. Zanim spadnie poniżej tego poziomu, warto mieć już w zbiorniku odpowiedni płyn, który nie zamarznie. Kiedy powinniśmy wymienić płyn do spryskiwaczy? Wówczas, gdy spodziewamy się pierwszych mrozów, czyli późną jesienią. Kiedy przez dwie czy trzy noce z rzędu było już mniej niż 5 stopni, najwyższy czas zadbać o zmianę płynu. Generalnie rzecz biorąc, czym zrobimy to szybciej, tym lepiej.

Zasada ta nie działa jednak w przypadku zmiany płynu na letni. Wtedy lepiej nieco przeczekać, niż się pospieszyć. Chociaż standardowo ostatnie noce z temperaturą poniżej zera występują zazwyczaj w marcu, niekiedy zdarzały się też w kwietniu czy nawet w maju! Dlatego też z przeprowadzeniem całej procedury w ramach odświeżania samochodu po zimie warto się wstrzymać albo przynajmniej zmieniać płyn poprzez mieszanie dwóch rodzajów.

Jak wymienić płyn do spryskiwaczy?

Płyn do spryskiwaczy najlepiej wymienić metodą naturalną, czyli poprzez dolewanie koncentratu płynu zimowego do pozostałości letniego w zbiorniku. Mieszanie dwóch rodzajów zdecydowanie nie zaszkodzi samochodowi, a skutecznie obniży temperaturę zamarzania płynu. Dużą zaletą tej metody jest również fakt, że nie musimy wysysać płynu ani też celowo zużywać całości podczas jednego spryskiwania szyby. Nie zadziała jednak, gdy od razu uderzą siarczyste mrozy, jednak w praktyce taka sytuacja na 99% się nie zdarzy.

Co z wymianą płynu zimowego na letni? Tutaj również możemy zadziałać analogicznie, do pozostałości wlewając nowy preparat, bardziej adekwatny do pory roku. W obu przypadkach warto pamiętać o tym, że zaraz po zmianie należy dość intensywnie wyczyścić przednią szybę nowym płynem. Pozwoli to świeżej mieszance rozejść się skutecznie po zbiorniku, pompce oraz przewodach.

Jaki płyn wybrać? Czym zimowy różni się od letniego?

Na ocenę płynu do spryskiwaczy wpływają trzy czynniki:

  • temperatura zamarzania
  • właściwości czyszczące
  • zapach

Pierwsza z cech powinna sięgać jak najdalej poniżej zera. Mimo coraz cieplejszych zim, nadal w Polsce absolutnym minimum dla tego parametru jest -10 stopni. W przypadku zamarznięcia płynu do spryskiwaczy możemy narazić się na poważne szkody. Dotyczy to szczególnie samochodów świeżo sprowadzonych z Włoch czy innych krajów o znacznie cieplejszym klimacie, które nie miały okazji przetrzeć się w warunkach pogodowych przypominających te polskie.

Co z właściwościami czyszczącymi? Te są znacznie mniej wymierne, więc tutaj powinniśmy polegać na poleceniach innych kierowców. Nawet jeżeli planujemy kupić płyn do spryskiwaczy na miejscu, warto przeczytać w internecie opinie dotyczące propozycji najpopularniejszych marek. Konsumenci chętnie dzielą się spostrzeżeniami na temat pozostawianych smug czy małej skuteczności w walce z błotem pośniegowym, lądującym nierzadko na przedniej szybie.

Choć wydawać może się to śmieszne, bardzo istotny jest również zapach płynu. Po użyciu spryskiwaczy jak najbardziej go czujemy, a jeżeli będzie ostry i gryzący, jazda nie będzie należała do najprzyjemniejszych. Narażanie się na skrajnie nieprzyjemne bodźce zapachowe może obniżyć koncentrację, a najtańsze płyny potrafią być pod tym względem naprawdę niekomfortowe. Lepiej dopłacić kilka złotych niż wytrzymywać potem smród alkoholu!

Opinie klientów

Monika

Monika

Pożyczka pod przewłaszczenie samochodu? Pierwszy raz spotkałam się z taką ofertą i bardzo mnie zainteresowała. Mogłam wziąć dużą sumę i nadal korzystać z samochodu – to wystarczyło, aby przekonać mnie do podpisania umowy. Szybko otrzymałam gotówkę i zrealizowałam swoje plany, a teraz spokojnie spłacam pożyczkę. Nie mam żadnych zastrzeżeń.

Marek

Marek

Jasne warunki, niewiele formalności, czego chcieć więcej? To pożyczka dla każdego.

Wyceń auto online i sprawdź wysokość pożyczki

Marka autokapital.pl jest znakiem towarowym firmy PSF Loans sp. z o. o.

Pożyczek udziela PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy - Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000643924, NIP 5223074239, REGON 365709589, kapitał zakładowy 200.000 złotych lub spółki z grupy kapitałowej PSF Loans.

PSF Loans sp. z o. o. pośrednik na podstawie umów pośrednictwa świadczy usługi pośrednictwa finansowego dla spółek z grupy PSFL Loans i jest umocowany jest do dokonywania czynności faktycznych i prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem umów pożyczki.

Aktualna Lista współpracujących spółek z grupy PSF Loans jest dostępna tutaj.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy nie pobiera od pożyczkobiorcy żadnych opłat za wykonanie czynności faktycznych lub prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem, umowy pożyczki.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy za czynności wykonywane przy zawarciu umowy pożyczki otrzymuje wynagrodzenie od pożyczkodawcy.

PSF Loans sp. z o. o. oraz spółki z grupy PSF Loans działają w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym.

Przykład pożyczki udzielanej dla konsumentów za pośrednictwem serwisu www. autokapital.pl: Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) dla reprezentatywnego przykładu pożyczki wynosi 62,21 %, całkowita kwota pożyczki 15.000,- zł, czas obowiązywania umowy: 48 miesięcy, oprocentowanie zmienne: 14,0 % w skali roku; całkowity koszt pożyczki w całym okresie wyniesie 19.614,68 zł (w tym opłata początkowa 18,75 zł miesięcznie – łącznie 900,- zł, prowizja za obsługę pożyczki 292,50 zł miesięcznie - łącznie 14.040 zł i odsetki 4.674,68 zł), całkowita kwota do zapłaty 34.614,68 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 25-04-2022 r.

Podmiotem uprawnionym, właściwym do rozstrzygania sporu wynikającego z Umowy pomiędzy pożyczkobiorcą, będącym konsumentem a pożyczkodawcą jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl. W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą, będącym konsumentem istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej pod adresem: http://ec.europa.eu/odr , która ułatwia pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Administratorem danych osobowych jest PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa. Szczegółowe informacje odnośnie ochrony danych osobowych zawarte są w Polityce prywatności.

Regulaminu serwisu

Kontakt z nami

PSF Loans Sp. z o.o.
Aleje Jerozolimskie 200,
02-486 Warszawa
e-mail: biuro@autokapital.pl

Infolinia: +48 22 777 49 87 do 89

Pracujemy od poniedziałku do piątku
w godzinach 9:00 – 17:00

Partnerzy