30 listopada 2020

Jak sprowadzić auto z Włoch? Czy w ogóle warto?

Podpowiadamy jak sprowadzić auto z Włoch, bo zdecydowanie jest to kierunek wart rozważenia. W Italii rokrocznie rejestrowane są miliony pojazdów. Nic zatem dziwnego, że rynek samochodów używanych jest tam naprawdę bogaty. Co powinniśmy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na taki ruch?

Czemu warto sprowadzić samochód z Włoch?

Według danych Ministerstwa Cyfryzacji z 2019 roku Włochy były piątym krajem, z którego Polacy sprowadzali samochody w ostatniej dekadzie. Czemu tak chętnie decydujemy się na zakup auta na Półwyspie Apenińskim? Robią to przede wszystkim importerzy, którzy mogą odnaleźć tam mnóstwo tanich pojazdów, co okupione bywa niestety ich kiepskim stanem. Nie jest to jednak reguła, której podlegają wszystkie sprzedawane tam samochody.

Dwiema głównymi zaletami, które wymienia się w kontekście aut ściąganych ze słonecznej Italii, jest świetny stan karoserii oraz klimatyzacja w standardzie. Za oba elementy odpowiada śródziemnomorski klimat. Słoneczna pogoda pomaga utrzymać nadwozie w dobrej kondycji, a upały wpływają na potrzebę montowania dodatkowego źródła chłodu.

Jakie samochody łatwo znaleźć we Włoszech?

Przede wszystkim bardzo łatwo nabyć tam z drugiej ręki auta marek uznawanych w naszym kraju za luksusowe. Należą do nich chociażby Lamborghini, Maserati czy Ferrari, które stosunkowo łatwo spotkać na włoskich ulicach. W końcu produkowane są właśnie przez firmy z Italii. Wśród propozycji z wyższej półki nie brak też samochodów z Niemiec, takich jak BMW czy Mercedesy.

Nie jest problemem znalezienie samochodów również z niższej półki cenowej. Mowa tu przede wszystkim o pojazdach marki Alfa Romeo oraz Fiat, także mających w tym kraju swoje siedziby. Musimy jednak uważać, ponieważ Włosi nie dbają na ogół o swoje samochody. Nawet jeśli na stronie www.ilportaledellautomobilista.it w zakładce Verifica Ultima Revisione sprawdzimy auto z Włoch po numerze VIN i będzie miało czyste konto pod względem wypadków, nie oznacza to, że jego stan będzie bliski ideału.

Jak sprowadzić auto z Włoch? Sprawdź procedury

Jeśli nie ufamy importerom i chcemy sprowadzić auto z Włoch na własną rękę, czeka nas kilka niespodzianek. W przeciwieństwie do ściągania aut ze Szwecji czy innych zachodnich krajów nie możemy spodziewać się, że sprzedawca mówił będzie po angielsku. Znajomość języków obcych stoi w Italii na bardzo niskim poziomie i trudno będzie się dogadać, nie mówiąc już o spisywaniu umowy w uniwersalnym języku.

Kolejnym istotnym problemem jest limit nałożony na transakcje gotówkowe. Obecnie wynosi on we Włoszech 1000 euro. Kupując droższy samochód musimy nastawić się na potrzebę dokonania przelewu albo płatności kartą, jeżeli nabywamy pojazd w komisie, a nie od osoby prywatnej. Warto mieć to na uwadze przed przejechaniem kilku tysięcy kilometrów na Półwysep Apeniński.

Co z dokumentami? Na potrzeby rejestracji samochodu z Włoch w Polsce potrzebna będzie umowa kupna, więc trzeba o nią zadbać, nawet jeśli włoskie prawo nie wymaga jej sporządzania. Koniecznie uzyskać należy również włoski dowód rejestracyjny (carta di circolazione), a w celu przewiezienia samochodu do naszego kraju także tymczasowe tablice rejestracyjne. Jeśli nie znamy języka i nie mamy czasu na użeranie się z włoskimi urzędnikami, możemy odpowiednio wcześniej postarać się o tablice tymczasowe z Niemiec.

Jak zarejestrować auto z Włoch po przyjeździe do Polski?

Proces rejestracji auta z Włoch w Polsce nie odbiega od standardowej procedury dotyczącej samochodów z Unii Europejskiej. W ciągu 30 dni od przekroczenia granicy powinniśmy:

  1. Wypełnić deklarację na druku AKC-U/S i opłacić akcyzę, której wysokość zależy od rodzaju silnika oraz ceny samochodu.
  2. Dokonać przeglądu technicznego pojazdu, co będzie nas kosztowało niecałe 170 zł.
  3. Zwrócić się do tłumacza przysięgłego o dokonanie przekładu włoskich dokumentów (150-200 zł).
  4. Wnieść opłatę rejestracyjną i uzyskać potwierdzenie tego faktu.
  5. Złożyć wniosek o rejestrację auta sprowadzonego z Włoch w urzędzie odpowiednim dla naszego miejsca zamieszkania.
Wyceń auto online i sprawdź wysokość pożyczki

Kontakt z nami

PSFLoans Sp. z o. o.
Aleje Jerozolimskie 200
02-486 Warszawa

e-mail: biuro@autokapital.pl
Infolinia: +48 22 777 49 87 do 89

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00

Partnerzy

Dekra
Związek Banków Polskich
Pożyczka Portal
Loando
Pożyczkodawca Dane osobowe Regulamin serwisu Blog Warunki prywatności Partnerzy

AutoKapital.pl 2016-2023 / All rights reserved