Do prawidłowego funkcjonowania strony jest potrzebna włączona obsługa JavaScript
Co zmieniło się w przeglądach samochodów wraz z wejściem CEPIK 2.0?

Okresowe badanie techniczne jest obowiązkowe dla większości pojazdów mechanicznych, dopuszczonych do ruchu drogowego. W tekście, który właśnie zacząłeś czytać, dowiesz się jakie nastąpiły zmiany w procedurze przeglądu samochodu, czy brak badania skutkuje odebraniem dowodu rejestracyjnego i czy sprawca, który w dniu kolizji nie posiadał aktualnego stempla w dowodzie, za powstałe szkody płaci z własnej kieszeni.

Przegląd samochodu – jak było dotychczas?

Większość pojazdów dopuszczonych do ruchu drogowego musi posiadać aktualne badanie techniczne. W przypadku zakupu nowego auta z salonu, przegląd jest wymagany po trzech latach od pierwszej rejestracji. Kolejna weryfikacja stanu technicznego następuje po 24 miesiącach. Każde następne badanie odbywa się raz na rok. W przypadku aut sprowadzonych z zagranicy przegląd nie jest obowiązkowy, pod warunkiem że kupiony samochód posiada aktualne badania techniczne.

Przeglądu samochodu można dokonać w dowolnej stacji diagnostycznej. Ustawodawca nie przewidział obowiązku rejonizacji stacji kontroli pojazdów.

Zakres kontroli badania technicznego:

  • diagnosta sprawdza dokumenty auta, tablice rejestracyjne oraz numer VIN,
  • pracownicy stacji kontroli weryfikują wyposażenie samochodu – trójkąt i gaśnica,
  • badany jest stan ogumienia, światła, kierunkowskazy, hamulce i układ kierowniczy,
  • sprawdza się również instalację elektryczną, nadwozie i wnętrze.  

Do listopada 2017 roku po przebytym badaniu pracownik stacji diagnostycznej wystawiał rachunek. Taka procedura otwierała furtkę do pewnych nieprawidłowości. Jeśli samochód posiadał usterki i nie przechodził pozytywnie przeglądu, kierowca mógł zwyczajnie zabrać auto do innej stacji kontroli. Po odpowiednim „dogadaniu” się, stempel w dowodzie rejestracyjnym otrzymywały auta, które nie powinny być dopuszczone do ruchu drogowego.

Ważne – obowiązkowego badania technicznego nie muszą przechodzić: samochody i motocykle zabytkowe oraz przyczepy do masy całkowitej poniżej 750 kg.  

Przegląd techniczny – jakie zmiany?

Wraz z wystartowaniem CEPIK 2.0 zmieniły się zasady przeglądów technicznych. Obecnie kierowca jest zobowiązany do wniesienia opłaty przed przeprowadzeniem badania. Następnie pracownik stacji diagnostycznej wprowadza dane badanego samochodu do bazy CEPIK 2.0. Obowiązek wniesienia informacji o aucie do systemu uniemożliwia przerwanie badania i zabrania samochodu do innej stacji diagnostycznej.

W przypadku wykrycia usterek, informacje o negatywnej diagnozie trafiają do CEP. Kierowca ma 14 dni na usunięcie uchybień. Następnie jest zobligowany do wykonania kolejnego badania. Koszt w zależności od wykrytej wady to: 13 – 36 zł. Ponowną weryfikację stanu technicznego najlepiej przeprowadzić w tej samej stacji kontroli pojazdów. Jeśli właściciel pojazdu zdecyduje się na inną SKP, to wówczas musi zapłacić pełną stawkę.

Istotną zmianą jest także wyższy taryfikator cen dla spóźnialskich. Jeśli kierowca zgłosi się do stacji diagnostycznej po upływie 30 dni od wyznaczonego terminu, za badanie płaci dwa razy więcej.

Badanie techniczne –  cena

Poniżej przestawiamy aktualne ceny badania technicznego samochodu:

  • motocykl, ciągnik rolniczy – 62 zł
  • samochód osobowy, autobus przeznaczony do przewozu nie więcej niż 15 – 98 zł
  • samochód ciężarowy i specjalny, ciągnik samochodowy siodłowy powyżej 3,5 t –  153 zł.
  • autobus przeznaczony do przewozu więcej niż 15 osób łącznie z kierowcą –  199 zł

Ważne – od maja koszt badania technicznego za samochód osobowy wzrośnie do 126 zł brutto.

Jazda bez przeglądu – konsekwencje  

Jeśli pojazd nie ma ważnego badania technicznego, policjant ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny. W sytuacji gdy stan samochodu jest dobry, funkcjonariusz rekwiruje dowód i wystawia czasowe zezwolenie na jazdę. Natomiast jeżeli „forma” auta jest fatalna, drogówka ma prawo odholować pojazd na parking. Koszt transportu ponosi właściciel samochodu.

Zatrzymany dokument policjant przesyła do odpowiedniego urzędu. Warto pamiętać, że pokwitowanie zezwalające na poruszanie się atutem nie zastępuje dowodu. Jest to jedynie siedmiodniowy „glejt”, który umożliwia odprowadzenie pojazdu do SKP.

Warto wiedzieć – zgodnie z art. 94 § 2 kodeksu wykroczeń, za brak aktualnego przeglądu grozi mandat w wysokości od 20 do 500 zł. Ustawodawca nie przewiduje punktów karnych.

Spowodowanie stłuczki bez aktualnego przeglądu

Jeśli sprawcą zdarzenia drogowego był kierowca, który poruszał się autem bez aktualnego badania, to odszkodowanie wypłaca ubezpieczyciel. Jednak w praktyce towarzystwo ubezpieczeniowe może wystąpić o tzw. regres – czyli pełny zwrot świadczenia.

Co więcej, kłopot z uzyskaniem zadośćuczynienia mogą mieć poszkodowani. Firmy ubezpieczeniowe wychodzą bowiem z założenia, że wpływ na kolizję może mieć zły stan techniczny auta. Jeśli teza okaże się prawdziwa, to potencjalne odszkodowanie zostanie pomniejszone.

Opinie klientów

Paweł

Paweł

Pożyczka bez BIK i KRD. To doskonała oferta, nie trzeba też zaświadczeń o dochodach, a kwoty możliwe do pożyczenia są naprawdę wysokie, do 50% wartości auta. Pieniądze bardzo mi pomogły, to pożyczkodawca godny polecenia.

Arek

Arek

Przyjazne zasady spłaty i miła obsługa, a także bezpieczne warunki pożyczania i szybka wypłata gotówki – to atuty, które niewątpliwie wyróżniają pożyczkodawcę. Polecam!

Wyceń auto online i sprawdź wysokość pożyczki

Marka autokapital.pl jest znakiem towarowym firmy PSF Loans sp. z o. o.

Pożyczek udziela PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy - Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000643924, NIP 5223074239, REGON 365709589, kapitał zakładowy 200.000 złotych lub spółki z grupy kapitałowej PSF Loans.

PSF Loans sp. z o. o. pośrednik na podstawie umów pośrednictwa świadczy usługi pośrednictwa finansowego dla spółek z grupy PSFL Loans i jest umocowany jest do dokonywania czynności faktycznych i prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem umów pożyczki.

Aktualna Lista współpracujących spółek z grupy PSF Loans jest dostępna tutaj.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy nie pobiera od pożyczkobiorcy żadnych opłat za wykonanie czynności faktycznych lub prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem, umowy pożyczki.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy za czynności wykonywane przy zawarciu umowy pożyczki otrzymuje wynagrodzenie od pożyczkodawcy.

PSF Loans sp. z o. o. oraz spółki z grupy PSF Loans działają w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym.

Przykład pożyczki udzielanej dla konsumentów za pośrednictwem serwisu www. autokapital.pl: Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) dla reprezentatywnego przykładu pożyczki wynosi 62,21 %, całkowita kwota pożyczki 15.000,- zł, czas obowiązywania umowy: 48 miesięcy, oprocentowanie zmienne: 14,0 % w skali roku; całkowity koszt pożyczki w całym okresie wyniesie 19.614,68 zł (w tym opłata początkowa 18,75 zł miesięcznie – łącznie 900,- zł, prowizja za obsługę pożyczki 292,50 zł miesięcznie - łącznie 14.040 zł i odsetki 4.674,68 zł), całkowita kwota do zapłaty 34.614,68 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 25-04-2022 r.

Podmiotem uprawnionym, właściwym do rozstrzygania sporu wynikającego z Umowy pomiędzy pożyczkobiorcą, będącym konsumentem a pożyczkodawcą jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl. W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą, będącym konsumentem istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej pod adresem: http://ec.europa.eu/odr , która ułatwia pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Administratorem danych osobowych jest PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa. Szczegółowe informacje odnośnie ochrony danych osobowych zawarte są w Polityce prywatności.

Regulaminu serwisu

Kontakt z nami

PSF Loans Sp. z o.o.
Aleje Jerozolimskie 200,
02-486 Warszawa
e-mail: biuro@autokapital.pl

Infolinia: +48 22 777 49 87 do 89

Pracujemy od poniedziałku do piątku
w godzinach 9:00 – 17:00

Partnerzy