Do prawidłowego funkcjonowania strony jest potrzebna włączona obsługa JavaScript

Wśród osób, które mają zrozumiały wstręt do biurokracji, strach wywołać może już sama nazwa druku AKC-U/S. Deklaracja akcyzowa, którą wypełnić musimy przy sprowadzaniu samochodu z zagranicy, jest jednak naprawdę prosta w obsłudze. Tym bardziej, że druk ten wypełnimy online przy pomocy internetowego systemu PUESC. Jak to zrobić?

Z artykułu na temat deklaracji akcyzowej dowiesz się:

 1. Co to deklaracji akcyzowa na samochód kupiony w Unii?
 2. Jak wypełnić druk AKC-U/S?
 3. Gdzie wpłacić pieniądze za akcyzę samochodową i złożyć druk?

Co to deklaracja akcyzowa AKC-U/S?

Kiedy sprowadzamy samochód z zagranicy, w celu poruszania się nim po polskich drogach musimy wypełnić szereg formalności. Jedną z nich jest opłata akcyzy. Zdecydowanie najmniej problemów będziemy mieli pod tym kątem z pojazdem nabytym w krajach Unii Europejskiej, choć oczywiście pod względem innych formalności sprowadzenie auta ze Szwecji będzie różniło się od importu z Niemiec czy Francji.

Podstawą w przypadku opłacania akcyzy samochodowej jest druk AKC-U/S. Co to jest? Pełne rozwinięcie skrótu to “deklaracja uproszczona dla podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodów osobowych”. Za pomocą tego druku informujemy Krajową Administrację Skarbową, odpowiedzialną za zbieranie danin takich jak opłaty celno-skarbowe, o dopełnieniu naszych obowiązków względem skarbu państwa. Pozwala to nam na dopełnienie pozostałych formalności i zarejestrowanie sprowadzonego samochodu.

Gdzie znajdę druk AKC-U/S? Jak go wypełnić?

Jeżeli chcemy znaleźć druk AKC-U/S i wypełnić go, powinniśmy skorzystać z elektronicznego systemu PUESC, czyli Platformy Usług Elektronicznych Służby Celnej. Procedura ta nie jest skomplikowana. Aby ją dopełnić, należy:

  1. Wejść na stronę internetową PUESC.
  2. Utworzyć konto poprzez kliknięcie odpowiedniego przycisku w prawym górnym rogu strony. Zajmuje to dosłownie kilka minut, włącznie z wypełnieniem podstawowych danych oraz kliknięciem linku aktywacyjnego.
  3. Jeśli jesteśmy już zalogowani, wybieramy opatrzoną zieloną ikonką pędzącego samochodu opcję “Wypełnij deklarację wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu”.
  4. W następnym kroku klikamy zieloną ikonkę “Wypełnij formularz”.
  5. Uzupełniamy wszystkie potrzebne dane na pięciu kolejnych stronach formularza. System podpowie nam, czy wszystkie pola wypełnione zostały prawidłowo, a jeżeli nie – gdzie znajdują się błędy.
  6. Po wypełnieniu formularza wybieramy opcję “wygeneruj formularz”.
  7. Następnie w zakładce “Moje dokumenty” znajdujemy folder “do wysyłki”, a w nim wygenerowany formularz, który potwierdzamy za pomocą opcji “podpisz”.
  8. Po podpisaniu status dokumentu powinien zmienić do na “podpisany”, a my klikamy “wyślij”, potwierdzamy to żądanie, po czym przechodzimy do folderu “odebrane” i pobieramy Urzędowe Potwierdzenie Odbioru (UPO).

System pomoże nam dobrać odpowiednią kwotę za akcyzę. Jeżeli jednak chcemy poznać orientacyjną kwotę jeszcze przed dokonaniem zakupu, powinniśmy pamiętać, że zależy ona przede wszystkim od

Gdzie płaci się akcyzę za samochód i pobiera oświadczenie?

Oprócz złożenia deklaracji AKC-U/S musimy oczywiście opłacić samą akcyzę. Zrobimy to za pomocą bankowości elektronicznej. W systemie naszego banku powinniśmy znaleźć opcję “przelewu podatkowego” lub analogiczną, po czym zaznaczyć formularz AKC-U/S i nadać przelew na numer konta 84 1010 1270 0008 2422 2400 0000, należący do Urzędu Skarbowego w Nowym Targu, ul. Parkowa 13, 34-400 Nowy Targ. Jeżeli musimy wskazać dzień, w którym powstał obowiązek podatkowy, będzie nim data przekroczenia samochodu przez granicę.

Podobnie jak w przypadku składania samej deklaracji AKC-U/S, potwierdzenie uiszczenia akcyzy potrzebne do rejestracji samochodu również znajdziemy w PUESC. Aby go pobrać, musimy przejść tę samą procedurę, z tą tylko różnicą, że w panelu głównym systemu wybieramy opcję “Pobierz potwierdzenie zapłaty akcyzy za samochód”, opatrzoną ikonką monet. Potwierdzenie to ma swój unikalny numer identyfikacyjny, więc nie będzie wymagało potwierdzenia w urzędzie. Jest to więc kolejna urzędowa czynność związana z rejestracją samochodu, którą w całości przeprowadzić możemy online.

Opinie klientów

Rafał

Rafał

Nie chciałem brać pożyczki w banku, bo multum formalności mnie przytłacza. Pożyczka pod przewłaszczenie samochodu od razu mi przypasowała, wypełniłem wniosek i szybko otrzymałem pieniądze. Świetna oferta!

Paweł

Paweł

Pożyczka bez BIK i KRD. To doskonała oferta, nie trzeba też zaświadczeń o dochodach, a kwoty możliwe do pożyczenia są naprawdę wysokie, do 50% wartości auta. Pieniądze bardzo mi pomogły, to pożyczkodawca godny polecenia.

Wyceń auto online i sprawdź wysokość pożyczki

Marka autokapital.pl jest znakiem towarowym firmy PSF Loans sp. z o. o.

Pożyczek udziela PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy - Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000643924, NIP 5223074239, REGON 365709589, kapitał zakładowy 200.000 złotych lub spółki z grupy kapitałowej PSF Loans.

PSF Loans sp. z o. o. pośrednik na podstawie umów pośrednictwa świadczy usługi pośrednictwa finansowego dla spółek z grupy PSFL Loans i jest umocowany jest do dokonywania czynności faktycznych i prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem umów pożyczki.

Aktualna Lista współpracujących spółek z grupy PSF Loans jest dostępna tutaj.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy nie pobiera od pożyczkobiorcy żadnych opłat za wykonanie czynności faktycznych lub prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem, umowy pożyczki.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy za czynności wykonywane przy zawarciu umowy pożyczki otrzymuje wynagrodzenie od pożyczkodawcy.

PSF Loans sp. z o. o. oraz spółki z grupy PSF Loans działają w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym.

Przykład pożyczki udzielanej dla konsumentów za pośrednictwem serwisu www. autokapital.pl: Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) dla reprezentatywnego przykładu pożyczki wynosi 62,21 %, całkowita kwota pożyczki 15.000,- zł, czas obowiązywania umowy: 48 miesięcy, oprocentowanie zmienne: 14,0 % w skali roku; całkowity koszt pożyczki w całym okresie wyniesie 19.614,68 zł (w tym opłata początkowa 18,75 zł miesięcznie – łącznie 900,- zł, prowizja za obsługę pożyczki 292,50 zł miesięcznie - łącznie 14.040 zł i odsetki 4.674,68 zł), całkowita kwota do zapłaty 34.614,68 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 25-04-2022 r.

Podmiotem uprawnionym, właściwym do rozstrzygania sporu wynikającego z Umowy pomiędzy pożyczkobiorcą, będącym konsumentem a pożyczkodawcą jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl. W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą, będącym konsumentem istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej pod adresem: http://ec.europa.eu/odr , która ułatwia pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Administratorem danych osobowych jest PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa. Szczegółowe informacje odnośnie ochrony danych osobowych zawarte są w Polityce prywatności.

Regulaminu serwisu

Kontakt z nami

PSF Loans Sp. z o.o.
Aleje Jerozolimskie 200,
02-486 Warszawa
e-mail: biuro@autokapital.pl

Infolinia: +48 22 777 49 87 do 89

Pracujemy od poniedziałku do piątku
w godzinach 9:00 – 17:00

Partnerzy