Do prawidłowego funkcjonowania strony jest potrzebna włączona obsługa JavaScript
W przypadku samochodu zakupionego na firmę, podatnik może wpisać w koszty, opłaty związane z eksploatacją pojazdu.

Do ewidencji kosztów trwałych należy wpisać samochód, którego wartość przekracza 3,5 tys zł. Jeśli przedsiębiorca użytkuje zakupiony pojazd do celów mieszanych może odpisać tylko 50 proc. podatku VAT. Jakie są stawki amortyzacji i kiedy można odliczyć 100 proc. podatku VAT?

Kalkulator Oc ocenapolis.pl

Gdzie kupić samochód na firmę?

Ze względu na ulgi podatkowe, wielu przedsiębiorców kupuje samochód na firmę. Jednak bardzo często pojazd jest użytkowany do celów prywatnych. Jeżeli przedsiębiorca zastanawia się nad samochodem używanym, w pierwszej kolejności powinien sprawdzić oferty w popularnych portalach ogłoszeniowych:

 • Allegro
 • Otomoto
 • Motogratka
 • OLX
 • Gumtree

Ciekawą opcją jest zakup samochodu bezpośrednio w komisie samochodowym. Taka opcja pozwala na bezproblemowe otrzymanie faktury VAT.

Samochód osobowy w firmie – podatek VAT

Przedsiębiorca, który zakupił samochód ma prawo do odliczenia podatku VAT. Jeśli auto będzie użytkowane do celów mieszanych (prywatnie i zawodowo), to przysługuje 50 proc. stawka odliczenia podatku VAT.

Natomiast pełna kwotę można odliczyć tylko w przypadku, jeśli pojazd jest użytkowany wyłącznie do celów związanych z prowadzeniem działalności. Jeśli podatnik chce odliczyć 100 proc. VAT z tytułu zakupionego samochodu, powinien:

 • Dokonać rejestracji pojazdu w Urzędzie Skarbowym posługując się formularzem VAT 26
 • Stworzyć ewidencję pojazdu
 • Spisać firmowy regulamin użytkowania samochodu

Do wydatków związanych z pojazdem, które można odpisać, zalicza się:

 • Zakup pojazdu
 • Koszty związane z leasingiem, dzierżawą, itd.
 • Koszty związane z eksploatacją: paliwo, konserwacja, naprawa, części, itd.  

Ważne – do ewidencji środków trwałych należy wprowadzić samochód, którego wartość przekracza 3500 zł.  

Sprawdź najtańsze ubezpieczenie na Ocenapolis.pl

Leasing, a VAT – kiedy można odliczyć podatek?

Wielu przedsiębiorców, ze względu na różnego rodzaju ulgi (np. brak opłat za przegląd i ubezpieczenie auta) decyduje się na leasing. W przypadku tej formy, użytkownik nie jest właścicielem pojazdu. Prawa własności należą do  podmiotu finansującego np. banku. Przedsiębiorca uiszcza comiesięczną opłatę, a w zamian może korzystać z samochodu. Umowa z tytułu leasingu, zazwyczaj trwa od 2 do 4 lat.

Leasing można podzielić na:

 • Operacyjny – w tym przypadku leasingobiorca ma prawo wpisać w koszt prowadzenia działalności całkowitą wysokość rat leasingu wraz z podatkiem VAT. Po zakończeniu dzierżawy, użytkownik może wykupić samochód.
 • Finansowy –  jeśli użytkownik zdecyduję się na tę opcję, musi opłacić cały podatek VAT, w jednorazowej wpłacie. W przypadku leasingu finansowego samochód jest wpisany do listy aktywów firmy. W związku z tym podatnik, wpisuje tylko odsetki od rat. Również leasingobiorca musi dokonać odpisów amortyzacyjnych. Po zakończeniu umowy, przedsiębiorca staje się właścicielem pojazdu.

Amortyzacja samochodu w firmie

Zgodnie z przyjętymi przepisami, w przypadku samochodu można zastosować każdą metodę amortyzacji:

 • Amortyzacja liniowa – maksymalna stawka ( w ujęciu rocznym) – 20 proc.
 • Amortyzacja indywidualna – w przypadku samochodów używanych – 40 proc.
 • Amortyzacja jednorazowa – może być zastosowana, w momencie gdy wartość pojazdu nie przekroczyła 3500 zł.

Dla kogo leasing, kredyt, pożyczka na samochód?

W przypadku kredytu bankowego na samochód i leasingu przedsiębiorca musi posiadać bardzo dobrą historię kredytową w BIK. Co więcej, prowadzona  firma powinna wykazywać zyski.

Natomiast  Autokapital.pl udziela pożyczek na samochód podmiotom gospodarczym, które nie wykazują dobrej płynności finansowej. Warto zaznaczyć, że otrzymać prawo do tzw. finansowania zwrotnego działalność musi być prowadzona przez co najmniej jeden dzień.

Ważne – przedsiębiorca może wpisać w koszty firmy tylko odsetki od pożyczki.

Opinie klientów

Marek

Marek

Jasne warunki, niewiele formalności, czego chcieć więcej? To pożyczka dla każdego.

Rafał

Rafał

Nie chciałem brać pożyczki w banku, bo multum formalności mnie przytłacza. Pożyczka pod przewłaszczenie samochodu od razu mi przypasowała, wypełniłem wniosek i szybko otrzymałem pieniądze. Świetna oferta!

Wyceń auto online i sprawdź wysokość pożyczki

Marka autokapital.pl jest znakiem towarowym firmy PSF Loans sp. z o. o.

Pożyczek udziela PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy - Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000643924, NIP 5223074239, REGON 365709589, kapitał zakładowy 200.000 złotych lub spółki z grupy kapitałowej PSF Loans.

PSF Loans sp. z o. o. pośrednik na podstawie umów pośrednictwa świadczy usługi pośrednictwa finansowego dla spółek z grupy PSFL Loans i jest umocowany jest do dokonywania czynności faktycznych i prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem umów pożyczki.

Aktualna Lista współpracujących spółek z grupy PSF Loans jest dostępna tutaj.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy nie pobiera od pożyczkobiorcy żadnych opłat za wykonanie czynności faktycznych lub prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem, umowy pożyczki.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy za czynności wykonywane przy zawarciu umowy pożyczki otrzymuje wynagrodzenie od pożyczkodawcy.

PSF Loans sp. z o. o. oraz spółki z grupy PSF Loans działają w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym.

Przykład pożyczki udzielanej dla konsumentów za pośrednictwem serwisu www. autokapital.pl: Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) dla reprezentatywnego przykładu pożyczki wynosi 62,21 %, całkowita kwota pożyczki 15.000,- zł, czas obowiązywania umowy: 48 miesięcy, oprocentowanie zmienne: 14,0 % w skali roku; całkowity koszt pożyczki w całym okresie wyniesie 19.614,68 zł (w tym opłata początkowa 18,75 zł miesięcznie – łącznie 900,- zł, prowizja za obsługę pożyczki 292,50 zł miesięcznie - łącznie 14.040 zł i odsetki 4.674,68 zł), całkowita kwota do zapłaty 34.614,68 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 25-04-2022 r.

Podmiotem uprawnionym, właściwym do rozstrzygania sporu wynikającego z Umowy pomiędzy pożyczkobiorcą, będącym konsumentem a pożyczkodawcą jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl. W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą, będącym konsumentem istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej pod adresem: http://ec.europa.eu/odr , która ułatwia pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Administratorem danych osobowych jest PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa. Szczegółowe informacje odnośnie ochrony danych osobowych zawarte są w Polityce prywatności.

Regulaminu serwisu

Kontakt z nami

PSF Loans Sp. z o.o.
Aleje Jerozolimskie 200,
02-486 Warszawa
e-mail: biuro@autokapital.pl

Infolinia: +48 22 777 49 87 do 89

Pracujemy od poniedziałku do piątku
w godzinach 9:00 – 17:00

Partnerzy