Do prawidłowego funkcjonowania strony jest potrzebna włączona obsługa JavaScript
Najprościej obliczyć koszt sprowadzenia auta z Unii Europejskiej

Przed podjęciem decyzji o imporcie pojazdu na własną rękę, warto dowiedzieć się dokładnie jaki jest koszt sprowadzenia auta z zagranicy. Niektóre wydatki mogą nas zaskoczyć. Dlatego musimy znać różnicę między ściąganiem samochodów z krajów Unii Europejskiej (takich jak Francja czy Niemcy) a z różnych części świata poza wspólnotą.

Najprościej obliczyć koszt sprowadzenia auta z Unii Europejskiej

Koszty sprowadzania aut z krajów Unii Europejskiej są raczej stałe. Mimo iż możemy natknąć się na lokalne problemy (jak na przykład trudności z uzyskaniem dwóch części oryginalnej rejestracji przy imporcie pojazdu ze Szwecji czy kupno tymczasowych tablic rejestracyjnych przy ściąganiu samochodu z Włoch), zazwyczaj musimy przygotować pieniądze na:

 • opłacenie akcyzy wynoszącej od 0% do 18,6% ceny auta,
 • koszt transportu zależny od jego formy (przejazd, laweta, prom),
 • przetłumaczenie oryginalnych dokumentów na język polski (150-200 zł),
 • przegląd techniczny (do 170 zł),
 • opłaty rejestracyjne (200-300 zł).

Na całe szczęście nie ma różnicy czy sprowadzimy samochód z krajów już wymienionych, czy może zdecydujemy się na auto z Francji albo zakup samochodu z Niemiec. W każdym przypadku czekają nas podobne procedury i opłaty, ponieważ obrót samochodami wewnątrz Unii Europejskiej jest już bardzo ujednolicony. Tego samego nie można niestety powiedzieć o importowaniu pojazdów spoza UE.

Dodatkowe opłaty czekają nas przy imporcie pojazdu z krajów europejskich poza wspólnotą

Ściąganie samochodów spoza Unii Europejskiej jest znacznie mniej popularne ze względu na dodatkowe koszty lub formalności, których musimy dopełnić. Na jaki dodatkowy koszt sprowadzenia auta musimy się nastawić, jeśli chcemy to zrobić?

 • Wielka Brytania – mimo brexitu auta sprowadzane z Wielkiej Brytanii nadal traktowane są w 2021 roku jak te z Unii. Nie obejdzie się jednak bez kosztów związanych z przystosowaniem pojazdu do ruchu lewostronnego.
 • Norwegia – na mocy porozumienia tego państwa z Unią Europejską zwolnione z opłat celnych są samochody kosztujące mniej niż 6000 euro. Od tej kwoty należy zapłacić cło sięgające 10% wartości pojazdu.
 • Szwajcaria – jeśli samochód nie ma certyfikatu EUR-1 (świadectwo produkcji na terenie UE), jego sprowadzenie wiązało będzie się z uiszczeniem opłaty celnej w wysokości 10%.
 • Rosja – w tym przypadku nie mamy szansy uniknąć 10% opłaty celnej, więc taki koszt trzeba doliczyć do standardowych wydatków na sprowadzenie auta. Należało będzie również zapłacić VAT.

Jaki jest koszt sprowadzenia auta z bardziej egzotycznych miejsc?

Wszystkie wymienione dotychczas kraje są mniej lub bardziej blisko Polski. Naturalne zatem, że kierowcy chcący zaoszczędzić lub znaleźć motoryzacyjną perełkę, są zainteresowani krajami Unii Europejskiej lub tymi spoza Wspólnoty, ale bliskimi. Nie zmienia to jednak faktu, że czasami decydują się na sprowadzenie samochodu z bardziej egzotycznych krajów. Z jakimi kosztami sprowadzenia auta oprócz cła muszą się liczyć, gdy importują samochód z różnych kontynentów?

Trzy przykładowe kierunki, które generują dodatkowe koszty, to:

 • Stany Zjednoczone – ze względu na dużą liczbę amerykańskich klasyków, popularnym wyborem jest auto z USA. Oprócz cła, akcyzy i VAT-u (ten najlepiej zapłacić po przypłynięciu samochodu do Niemiec, gdzie wynosi 19% a nie 23%) słono zapłacimy za przystosowanie pojazdu do polskich przepisów, co dotyczyć będzie co najmniej umiejscowienia rury wydechowej i oświetlenia.
 • Japonia – ze względu na bogactwo unikatowych wersji przeznaczonych na rynek wewnętrzny, a także świetne źródła informacji na temat samych samochodów, kierunek ten staje się coraz popularniejszy. Ze względu na skomplikowany transport oraz formalności powinniśmy przygotować się na opłatę kilku tysięcy złotych dla pośrednika, nawet jeśli sami znajdziemy odpowiednie auto na aukcji.
 • Dubaj – kilkadziesiąt tysięcy złotych oszczędności na luksusowych samochodach to norma, jeżeli chodzi o auta sprowadzane z Dubaju. Nawet z dodatkowymi kosztami w rodzaju przeróbek technicznych, cła, akcyzy i VAT-u jest to opłacalna opcja, choć do 10 000 zł zapłacimy też za transport.

Opinie klientów

Ania

Ania

Wypełniłam wniosek i okazało się, że mogę wziąć kwotę, która jest mi niezbędna. Nie czekałam dłużej, wpisałam pozostałe dane i niedługo po wypełnieniu formalności mogłam cieszyć się pieniędzmi. To pożyczkodawca, z którym warto podpisywać umowy.

Marzena

Marzena

Dzięki pożyczce mogłam sfinansować zagraniczne wakacje językowe mojej córki. Pożyczka zabezpieczona przewłaszczeniem samochodu pozwala wziąć większe kwoty, a auto nadal jest moje. Polecam każdemu, kto potrzebuje wsparcia finansowego.

Wyceń auto online i sprawdź wysokość pożyczki

Marka autokapital.pl jest znakiem towarowym firmy PSF Loans sp. z o. o.

Pożyczek udziela PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy - Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000643924, NIP 5223074239, REGON 365709589, kapitał zakładowy 200.000 złotych lub spółki z grupy kapitałowej PSF Loans.

PSF Loans sp. z o. o. pośrednik na podstawie umów pośrednictwa świadczy usługi pośrednictwa finansowego dla spółek z grupy PSFL Loans i jest umocowany jest do dokonywania czynności faktycznych i prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem umów pożyczki.

Aktualna Lista współpracujących spółek z grupy PSF Loans jest dostępna tutaj.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy nie pobiera od pożyczkobiorcy żadnych opłat za wykonanie czynności faktycznych lub prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem, umowy pożyczki.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy za czynności wykonywane przy zawarciu umowy pożyczki otrzymuje wynagrodzenie od pożyczkodawcy.

PSF Loans sp. z o. o. oraz spółki z grupy PSF Loans działają w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym.

Przykład pożyczki udzielanej dla konsumentów za pośrednictwem serwisu www. autokapital.pl: Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) dla reprezentatywnego przykładu pożyczki wynosi 54,53 %, całkowita kwota pożyczki 15.000,- zł, czas obowiązywania umowy: 48 miesięcy, oprocentowanie zmienne: 7,2% w skali roku; całkowity koszt pożyczki w całym okresie wyniesie 17.247,87 zł (w tym opłata początkowa 18,75 zł miesięcznie – łącznie 900,- zł, prowizja za obsługę pożyczki 292,50 zł miesięcznie - łącznie 14.040 zł i odsetki 2307,87 zł), całkowita kwota do zapłaty 32247,87 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 01-07-2021 r.

Podmiotem uprawnionym, właściwym do rozstrzygania sporu wynikającego z Umowy pomiędzy pożyczkobiorcą, będącym konsumentem a pożyczkodawcą jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl. W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą, będącym konsumentem istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej pod adresem: http://ec.europa.eu/odr , która ułatwia pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Administratorem danych osobowych jest PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa. Szczegółowe informacje odnośnie ochrony danych osobowych zawarte są w Polityce prywatności.

Regulaminu serwisu

Kontakt z nami

PSF Loans Sp. z o.o.
Aleje Jerozolimskie 200,
02-486 Warszawa
e-mail: biuro@autokapital.pl

Infolinia: +48 22 777 49 87 do 89

Pracujemy od poniedziałku do piątku
w godzinach 9:00 – 17:00

Partnerzy