26 sierpnia 2020

Auta ze Szwecji. Czy warto sprowadzić stamtąd samochód?

Mimo kilku potencjalnych problemów ze sprowadzaniem samochodów z krajów skandynawskich, auta ze Szwecji cieszą się bardzo dobrą opinią wśród entuzjastów pojazdów z drugiej ręki. Dowiedz się, jak sprawdzić auto ze Szwecji po numerze rejestracyjnym oraz na jakie koszty powinieneś nastawić się podczas sprowadzania stamtąd samochodu. Nasz przewodnik pozwoli ci także uniknąć bardzo częstej pułapki!

Z artykułu na temat sprowadzania aut ze Szwecji dowiesz się:

  1. Dlaczego warto przemyśleć import auta ze Szwecji?
  2. Jak sprawdzić auto ze Szwecji po numerze rejestracyjnym?
  3. Jakie koszty wiążą się ze sprowadzeniem samochodu z tego kraju? Na co koniecznie uważać przy rejestracji?

Auta ze Szwecji są pewne i bezwypadkowe

Sprowadzając auto ze Szwecji, raczej nie spotkamy się z docinkami ze strony znajomych, którzy widzą w używanych samochodach z zagranicy pojazdy powypadkowe, bite i klepane. Import skandynawskich aut z drugiej ręki kojarzy się bowiem od dawna przede wszystkim z solidnością. Wszystko dzięki kulturze jazdy, która wśród szwedzkich kierowców stoi na poziomie znacznie wyższym niż w przypadku Niemców czy Francuzów.

Przyczyną takiego stanu rzeczy są przede wszystkim wysokie mandaty, które grożą kierowcom samochodów ze Szwecji nawet za niewielkie przekroczenie prędkości. Chociaż powiązane są one z dochodami, przykładowe kwoty mogą robić wrażenie. Jadąc z prędkością większą niż dozwolona o zaledwie 15 km/h, w przeliczeniu na polską walutę zapłacimy ponad 1000 zł! Nic dziwnego więc, że niewielu kierowców z tego kraju decyduje się na gwałtowną jazdę, co z pewnością przekłada się na dobry stan aut ze Szwecji nawet w przypadku, gdy licznik przejechanych kilometrów wskazuje na spory staż na drodze.

Innym powodem, dla którego sprowadzane samochody ze Szwecji mają tak dobrą opinię u fachowców, są skrupulatne badania techniczne. Stacje kontroli pojazdów w tym kraju znane są z rygorystycznego podejścia do sprawdzanych aut, więc szwedzki samochód posiadający aktualne badania techniczne powinien być w świetnym stanie. Dodatkowo ze względu na trudne warunki pogodowe Szwedzi często decydują się na dodatkowe wyposażenie, którego nie uświadczymy kupując auto na przykład z ciepłej Francji. Podgrzewane silniki, dodatkowe reflektory, mocniejsze niż w Niemczech wersje silnikowe… Rzadko kiedy auto ze Szwecji będzie najbardziej budżetowym rozwiązaniem.

Jak sprawdzić samochód ze Szwecji po numerze rejestracyjnym?

O ile stan samochodów ze Szwecji jest zazwyczaj co najmniej dobry, tego samego nie da się powiedzieć o rynku aut używanych w tym kraju. Ze względu na pewne ograniczenia prawne sprzedaż pojazdów używanych obcokrajowcom nie jest tam tak prosta jak w Niemczech czy Francji. Przed wyruszeniem do Szwecji warto mieć na oku kilka potencjalnych pojazdów, gdyż w przypadku kłopotów z nabyciem upatrzonego auta możemy mieć problem z szybkim znalezieniem innego. Najwięcej ofert sprzedaży znajdziemy na stronach takich jak bytbil.com, blocket.se czy na facebookowym Marketplace. Każdy interesujący nas pojazd koniecznie powinniśmy sprawdzić w internetowym systemie, co z pewnością pomoże nam w ograniczeniu ryzyka nieudanej wycieczki. Jak tego dokonać?

Sprawdzenie samochodu ze Szwecji online

Sprawdzenie samochodu ze Szwecji po numerze rejestracyjnym nie stanowi problemu przede wszystkim dlatego, że w kraju tym istnieją zintegrowane bazy danych, które do spółki z rygorystycznymi przeglądami znacząco utrudniają ewentualnym nieuczciwym sprzedawcom kombinowanie z licznikiem czy innymi kwestiami technicznymi. Jeżeli mamy numer VIN auta ze Szwecji, podstawowe parametry oraz historię pojazdu włącznie z przebiegiem uda nam się sprawdzić na tej stronie, w przypadku której sporym ułatwieniem jest angielska wersja językowa. Jeszcze więcej informacji znaleźć można ponadto na stronie CARFAX, jednak korzystanie z niej jest płatne i wymaga od nas używania translatora.

Ile kosztuje sprowadzenie auta ze Szwecji? Jakie koszty rejestracji poniesiemy w Polsce?

Podobnie jak w przypadku większości aut sprowadzanych z zagranicy, cena samego samochodu nie jest końcem naszych wydatków. Najprostszym rozwiązaniem będzie oczywiście skorzystanie z usług importera, który zajmuje się autami ze Szwecji na co dzień. Jako że sporo formalności da się załatwić przez internet, wielu potencjalnych kupców może jednak zdecydować się na sprowadzenie pojazdu na własną rękę, a następnie rejestrację takiego samochodu.

Z jakimi wydatkami i przeszkodami muszą się liczyć?

  • Sprowadzenie samochodu prawdopodobnie wiązać będzie się z opłatami nie tylko na paliwo, ale również kurs promem, kosztujący w przypadku jednego kierowcy w granicach 300-400 zł.
  • Opłacenie akcyzy za samochód, która wynosić może w zależności od pojemności silnika oraz jego wersji od 0% (samochody elektryczne) do nawet 18,6% (samochód z tradycyjnym silnikiem o pojemności od 2001 cm3 do 3500 cm3).
  • Przetłumaczenie dowodu zakupu lub faktury – w zależności od biura tłumaczeń i skomplikowania dokumentu zapłacimy od 50 do 150 zł.
  • Przegląd techniczny w Polsce – koszt około 100 zł.
  • Opłaty rejestracyjne, w tym wystawienie karty pojazdu, kompletu tablic rejestracyjnych czy naklejki homologacyjnej, z czym powinniśmy zamknąć się w 250-300 zł.

Przy okazji warto pamiętać, że do rejestracji auta ze Szwecji potrzebować będziemy dwóch części rejestracji samochodowej od poprzedniego właściciela. Ze względu na kolory nazywa się je żółtą i niebieską, ale z wydaniem tej pierwszej mogą być problemy – wraz z tablicami rejestracyjnymi niezbędna jest ona potem Szwedowi do wyrejestrowania samochodu z krajowego systemu. Przed udaniem się w podróż do Skandynawii warto upewnić się więc, czy sprzedawca zadbał o wyrobienie nowych dokumentów oraz tablic w tym celu. Jeżeli tak się nie stało, transakcja może nie dojść do skutku.

Więcej na naszym blogu2

Zobacz artykuły przygotowane specjalnie dla Ciebie

Wyceń auto online i sprawdź wysokość pożyczki

Kontakt z nami

PSFLoans Sp. z o. o.
Aleje Jerozolimskie 200
02-486 Warszawa

e-mail: biuro@autokapital.pl
Infolinia: +48 22 777 49 87 do 89

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00

Partnerzy

Dekra
Związek Banków Polskich
Pożyczka Portal
Loando
Pożyczkodawca Dane osobowe Regulamin serwisu Blog Warunki prywatności Partnerzy

AutoKapital.pl 2016-2023 / All rights reserved