5 października 2020

Mandat z fotoradaru – jak to dokładnie działa?

Chociaż porządni kierowcy nie powinni się go teoretycznie obawiać, mandat z fotoradaru może przytrafić się każdemu. Dlatego też warto wiedzieć, jak działa cały proces robienia zdjęć przy przekroczeniu prędkości oraz późniejszego płacenia kary. Wśród najczęściej zadawanych pytań związanych z fotoradarem pojawiają się wątpliwości kiedy przyjdzie mandat, jak go zapłacić i czy da się tego uniknąć. Jak to wygląda w 2020 roku?

Z artykułu na temat mandatu z fotoradaru dowiesz się:

  1. Jak działa fotoradar? Jak poznać, czy zrobił mi zdjęcie?
  2. Kiedy przyjdzie mandat z fotoradaru? Jak go uniknąć?
  3. Jak zapłacić mandat z fotoradaru?

Jak poznać, czy fotoradar zrobił mi zdjęcie? Lepiej przyjąć to za pewnik

Fotoradary są elektronicznymi urządzeniami, które łączą w sobie aparat fotograficzny oraz radar. Potrafią więc nie tylko mierzyć prędkość i odnotowywać przypadki jej przekroczenia, ale także robić zdjęcia sprawców i doprowadzać do ich ukarania. W praktyce wygląda to następująco: gdy fotoradar wykrywa pojazd jadący z prędkością większą niż dopuszczalna na danym odcinku, robi serię zdjęć, które trafiają później do Inspekcji Transportu Drogowego, czyli organu uprawnionego do wystawiania mandatów.

Mimo iż fotoradary stały się nieodłączną częścią krajobrazu polskich dróg (według danych systemu Yanosik urządzeń tego typu, włącznie z odcinkowymi pomiarami prędkości, może być w naszym kraju niemal 500), nie wszyscy kierowcy traktują to jako zachętę do zdjęcia nogi z gazu. Wielu zastanawia się również, czy fotoradar na pewno zrobił im zdjęcie. Jeśli nie kontrolowaliśmy w danym momencie prędkości i nie odnotowaliśmy charakterystycznego błysku, prędzej czy później i tak dowiemy się o ewentualnym wykroczeniu. Jak długo będziemy musieli na to czekać?

Kiedy przyjdzie mandat z fotoradaru? Może to trochę potrwać!

Według polskiego prawa mandat z fotoradaru musi zostać dostarczony do 180 dni po stwierdzeniu przez odpowiedni organ wykroczenia. Ten drugi proces potrwać może nawet kilkanaście dni, bowiem Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, odpowiadające za obsługę urządzeń, ma ręce pełne roboty. Jeśli jesteśmy pewni, że przekroczyliśmy prędkość i zastanawiamy się tylko, kiedy przyjdzie mandat z fotoradaru, powinniśmy uzbroić się w cierpliwość. W najgorszym przypadku listonosz dostarczy nam go ponad pół roku po zdarzeniu, gdy zapomnimy już kompletnie o całej sprawie.

Warto przy tym zaznaczyć, że limit punktów karnych odnosi się do momentu popełnienia wykroczenia, więc dostarczenie mandatu z takim opóźnieniem nie uchroni nas w najgorszym przypadku przed utratą prawa jazdy. Dlatego tak wielu kierowców zastanawia się, czy możliwe jest uniknięcie mandatu z fotoradaru. Przez lata narosło wokół tego tematu sporo mitów. Ile z nich ma coś wspólnego z rzeczywistością? Trzeba podkreślić, że jest to w dużej mierze igranie z ogniem. Próby wykazania, że jednoznacznie nie da się ustalić tożsamości kierowcy, często kończą się w sądzie.

Jeśli faktycznie występują problemy ze zidentyfikowaniem sprawcy, a właściciel sfotografowanego pojazdu nie jest w stanie go wskazać (najczęściej zasłaniając się niepamięcią), musi zapłacić grzywnę 500 zł. W takiej sytuacji obędzie się jednak bez punktów karnych. Dla wielu kierowców może oznaczać to uniknięcie poważniejszych konsekwencji. Jakość zdjęć z tych urządzeń stale się jednak zwiększa, a w przyszłości zastąpione zostaną one przez wideoradary. Sposoby na radzenie sobie z mandatem z fotoradaru krążące wśród kierowców szybko mogą się więc zdezaktualizować. Dlatego też przed próbą uniknięcia kary za przekroczenie prędkości warto skonsultować się z prawnikiem, który nie tylko zna doskonale przepisy, ale potrafi również podpowiedzieć działanie adekwatne do obecnych realiów.

Kierowcy samochodów na początku każdego roku sprawdzają jaki jest aktualny taryfikator punktów karnych. Warto to wiedzieć żeby nie być zaskoczonym gdy dojdzie do spotkania ze stróżami prawa.

Jak zapłacić mandat z fotoradaru? Tak samo jak ten wystawiony na drodze

Jeśli zastanawiamy się, jak zapłacić mandat z fotoradaru, powinniśmy wiedzieć przede wszystkim, że pod względem formalnym nie różni się on niczym od tego wystawionego na drodze. Takie same są nie tylko punkty karne i opłaty, ale również cała procedura płacenia. Najłatwiej zapłacić za mandat online, więc prześledźmy krok po kroku jak to zrobić. Potrzebowali będziemy do tego wyłącznie konta bankowego online oraz danych z samego mandatu.

  1. W naszej bankowości internetowej wybieramy opcję przelewu podatkowego lub analogiczną (w zależności od banku występuje również jako przelew skarbowy, celno-skarbowy czy do US).
  2. Wpisujemy dane Urzędu Skarbowego w Opolu, który zajmuje się obsługą wpłat za mandaty z fotoradarów w całej Polsce. Powinny się one uzupełnić same po wybraniu odpowiedniego US, jednak zawsze warto je sprawdzić. Numer konta to 47 1010 0055 0201 6090 0999 0000, a siedziba Urzędu mieści się przy ul. Rejtana 3B.
  3. Jako identyfikator płatnika podajemy nasz numer PESEL.
  4. W miejscu na identyfikację zobowiązania podajemy numer i serię mandatu, który otrzymaliśmy. Okresem rozliczenia jest rok jego wystawienia.
  5. Jako kwotę przelewu podajemy oczywiście wartość mandatu.
  6. Zatwierdzamy przelew metodą używaną przez nasz bank.
Wyceń auto online i sprawdź wysokość pożyczki

Kontakt z nami

PSFLoans Sp. z o. o.
Aleje Jerozolimskie 200
02-486 Warszawa

e-mail: biuro@autokapital.pl
Infolinia: +48 22 777 49 87 do 89

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00

Partnerzy

Dekra
Związek Banków Polskich
Pożyczka Portal
Loando
Pożyczkodawca Dane osobowe Regulamin serwisu Blog Warunki prywatności Partnerzy

AutoKapital.pl 2016-2023 / All rights reserved