Do prawidłowego funkcjonowania strony jest potrzebna włączona obsługa JavaScript

Chociaż porządni kierowcy nie powinni się go teoretycznie obawiać, mandat z fotoradaru może przytrafić się każdemu. Dlatego też warto wiedzieć, jak działa cały proces robienia zdjęć przy przekroczeniu prędkości oraz późniejszego płacenia kary. Wśród najczęściej zadawanych pytań związanych z fotoradarem pojawiają się wątpliwości kiedy przyjdzie mandat, jak go zapłacić i czy da się tego uniknąć. Jak to wygląda w 2020 roku?

Z artykułu na temat mandatu z fotoradaru dowiesz się:

  1. Jak działa fotoradar? Jak poznać, czy zrobił mi zdjęcie?
  2. Kiedy przyjdzie mandat z fotoradaru? Jak go uniknąć?
  3. Jak zapłacić mandat z fotoradaru?

Jak poznać, czy fotoradar zrobił mi zdjęcie? Lepiej przyjąć to za pewnik

Fotoradary są elektronicznymi urządzeniami, które łączą w sobie aparat fotograficzny oraz radar. Potrafią więc nie tylko mierzyć prędkość i odnotowywać przypadki jej przekroczenia, ale także robić zdjęcia sprawców i doprowadzać do ich ukarania. W praktyce wygląda to następująco: gdy fotoradar wykrywa pojazd jadący z prędkością większą niż dopuszczalna na danym odcinku, robi serię zdjęć, które trafiają później do Inspekcji Transportu Drogowego, czyli organu uprawnionego do wystawiania mandatów.

Mimo iż fotoradary stały się nieodłączną częścią krajobrazu polskich dróg (według danych systemu Yanosik urządzeń tego typu, włącznie z odcinkowymi pomiarami prędkości, może być w naszym kraju niemal 500), nie wszyscy kierowcy traktują to jako zachętę do zdjęcia nogi z gazu. Wielu zastanawia się również, czy fotoradar na pewno zrobił im zdjęcie. Jeśli nie kontrolowaliśmy w danym momencie prędkości i nie odnotowaliśmy charakterystycznego błysku, prędzej czy później i tak dowiemy się o ewentualnym wykroczeniu. Jak długo będziemy musieli na to czekać?

Kiedy przyjdzie mandat z fotoradaru? Może to trochę potrwać!

Według polskiego prawa mandat z fotoradaru musi zostać dostarczony do 180 dni po stwierdzeniu przez odpowiedni organ wykroczenia. Ten drugi proces potrwać może nawet kilkanaście dni, bowiem Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, odpowiadające za obsługę urządzeń, ma ręce pełne roboty. Jeśli jesteśmy pewni, że przekroczyliśmy prędkość i zastanawiamy się tylko, kiedy przyjdzie mandat z fotoradaru, powinniśmy uzbroić się w cierpliwość. W najgorszym przypadku listonosz dostarczy nam go ponad pół roku po zdarzeniu, gdy zapomnimy już kompletnie o całej sprawie.

Warto przy tym zaznaczyć, że limit punktów karnych odnosi się do momentu popełnienia wykroczenia, więc dostarczenie mandatu z takim opóźnieniem nie uchroni nas w najgorszym przypadku przed utratą prawa jazdy. Dlatego tak wielu kierowców zastanawia się, czy możliwe jest uniknięcie mandatu z fotoradaru. Przez lata narosło wokół tego tematu sporo mitów. Ile z nich ma coś wspólnego z rzeczywistością? Trzeba podkreślić, że jest to w dużej mierze igranie z ogniem. Próby wykazania, że jednoznacznie nie da się ustalić tożsamości kierowcy, często kończą się w sądzie.

Jeśli faktycznie występują problemy ze zidentyfikowaniem sprawcy, a właściciel sfotografowanego pojazdu nie jest w stanie go wskazać (najczęściej zasłaniając się niepamięcią), musi zapłacić grzywnę 500 zł. W takiej sytuacji obędzie się jednak bez punktów karnych. Dla wielu kierowców może oznaczać to uniknięcie poważniejszych konsekwencji. Jakość zdjęć z tych urządzeń stale się jednak zwiększa, a w przyszłości zastąpione zostaną one przez wideoradary. Sposoby na radzenie sobie z mandatem z fotoradaru krążące wśród kierowców szybko mogą się więc zdezaktualizować. Dlatego też przed próbą uniknięcia kary za przekroczenie prędkości warto skonsultować się z prawnikiem, który nie tylko zna doskonale przepisy, ale potrafi również podpowiedzieć działanie adekwatne do obecnych realiów.

Kierowcy samochodów na początku każdego roku sprawdzają jaki jest aktualny taryfikator punktów karnych. Warto to wiedzieć żeby nie być zaskoczonym gdy dojdzie do spotkania ze stróżami prawa.

Jak zapłacić mandat z fotoradaru? Tak samo jak ten wystawiony na drodze

Jeśli zastanawiamy się, jak zapłacić mandat z fotoradaru, powinniśmy wiedzieć przede wszystkim, że pod względem formalnym nie różni się on niczym od tego wystawionego na drodze. Takie same są nie tylko punkty karne i opłaty, ale również cała procedura płacenia. Najłatwiej zapłacić za mandat online, więc prześledźmy krok po kroku jak to zrobić. Potrzebowali będziemy do tego wyłącznie konta bankowego online oraz danych z samego mandatu.

  1. W naszej bankowości internetowej wybieramy opcję przelewu podatkowego lub analogiczną (w zależności od banku występuje również jako przelew skarbowy, celno-skarbowy czy do US).
  2. Wpisujemy dane Urzędu Skarbowego w Opolu, który zajmuje się obsługą wpłat za mandaty z fotoradarów w całej Polsce. Powinny się one uzupełnić same po wybraniu odpowiedniego US, jednak zawsze warto je sprawdzić. Numer konta to 47 1010 0055 0201 6090 0999 0000, a siedziba Urzędu mieści się przy ul. Rejtana 3B.
  3. Jako identyfikator płatnika podajemy nasz numer PESEL.
  4. W miejscu na identyfikację zobowiązania podajemy numer i serię mandatu, który otrzymaliśmy. Okresem rozliczenia jest rok jego wystawienia.
  5. Jako kwotę przelewu podajemy oczywiście wartość mandatu.
  6. Zatwierdzamy przelew metodą używaną przez nasz bank.

Opinie klientów

Ania

Ania

Wypełniłam wniosek i okazało się, że mogę wziąć kwotę, która jest mi niezbędna. Nie czekałam dłużej, wpisałam pozostałe dane i niedługo po wypełnieniu formalności mogłam cieszyć się pieniędzmi. To pożyczkodawca, z którym warto podpisywać umowy.

Monika

Monika

Pożyczka pod przewłaszczenie samochodu? Pierwszy raz spotkałam się z taką ofertą i bardzo mnie zainteresowała. Mogłam wziąć dużą sumę i nadal korzystać z samochodu – to wystarczyło, aby przekonać mnie do podpisania umowy. Szybko otrzymałam gotówkę i zrealizowałam swoje plany, a teraz spokojnie spłacam pożyczkę. Nie mam żadnych zastrzeżeń.

Wyceń auto online i sprawdź wysokość pożyczki

Marka autokapital.pl jest znakiem towarowym firmy PSF Loans sp. z o. o.

Pożyczek udziela PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy - Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000643924, NIP 5223074239, REGON 365709589, kapitał zakładowy 200.000 złotych lub spółki z grupy kapitałowej PSF Loans.

PSF Loans sp. z o. o. pośrednik na podstawie umów pośrednictwa świadczy usługi pośrednictwa finansowego dla spółek z grupy PSFL Loans i jest umocowany jest do dokonywania czynności faktycznych i prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem umów pożyczki.

Aktualna Lista współpracujących spółek z grupy PSF Loans jest dostępna tutaj.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy nie pobiera od pożyczkobiorcy żadnych opłat za wykonanie czynności faktycznych lub prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem, umowy pożyczki.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy za czynności wykonywane przy zawarciu umowy pożyczki otrzymuje wynagrodzenie od pożyczkodawcy.

PSF Loans sp. z o. o. oraz spółki z grupy PSF Loans działają w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym.

Przykład pożyczki udzielanej dla konsumentów za pośrednictwem serwisu www. autokapital.pl: Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) dla reprezentatywnego przykładu pożyczki wynosi 62,21 %, całkowita kwota pożyczki 15.000,- zł, czas obowiązywania umowy: 48 miesięcy, oprocentowanie zmienne: 14,0 % w skali roku; całkowity koszt pożyczki w całym okresie wyniesie 19.614,68 zł (w tym opłata początkowa 18,75 zł miesięcznie – łącznie 900,- zł, prowizja za obsługę pożyczki 292,50 zł miesięcznie - łącznie 14.040 zł i odsetki 4.674,68 zł), całkowita kwota do zapłaty 34.614,68 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 25-04-2022 r.

Podmiotem uprawnionym, właściwym do rozstrzygania sporu wynikającego z Umowy pomiędzy pożyczkobiorcą, będącym konsumentem a pożyczkodawcą jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl. W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą, będącym konsumentem istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej pod adresem: http://ec.europa.eu/odr , która ułatwia pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Administratorem danych osobowych jest PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa. Szczegółowe informacje odnośnie ochrony danych osobowych zawarte są w Polityce prywatności.

Regulaminu serwisu

Kontakt z nami

PSF Loans Sp. z o.o.
Aleje Jerozolimskie 200,
02-486 Warszawa
e-mail: biuro@autokapital.pl

Infolinia: +48 22 777 49 87 do 89

Pracujemy od poniedziałku do piątku
w godzinach 9:00 – 17:00

Partnerzy