Do prawidłowego funkcjonowania strony jest potrzebna włączona obsługa JavaScript
Jakie rozporządzenie pozwala przyznawać punkty karne?

Na początku każdego roku warto sprawdzić, jaki jest aktualny taryfikator punktów karnych. W 2021 roku jesteśmy karani tak jak w poprzednim. Jako że mandaty nie są w Polsce powiązane z zarobkami, punkty karne mogą być skutecznym straszakiem na kierowców gotowych zapłacić za wykroczenia jak za bilet pozwalający na drogową bezkarność.

Jakie rozporządzenie pozwala przyznawać punkty karne?

Punkty karne przyznawane są na podstawie art. 98 ust. 1 ustawy z 5 stycznia 2011 r., o kierujących pojazdami. Jest to podstawa ogólna, ale nie określa ich liczby za poszczególne wykroczenia drogowe. Do czasu wdrożenia wszystkich zmian związanych z CEPIK 2.0 taryfikator punktów karnych bazuje na uchylonym w czerwcu 2018 roku art. 130 ustawy o ruchu drogowym.

Zdaniem wielu prawników do przyznawania punktów karnych potrzebne jest po uchyleniu dodatkowe rozporządzenie. Tego na chwilę obecną nie ma. Powstała zatem luka prawna, którą teoretycznie można wykorzystywać i bronić się przed przyznaniem punktów przed sądem. Niestety, w praktyce może skończyć się to niepomyślnie i nikt nie decyduje się na taki ruch.

Za co najwięcej punktów karnych? Taryfikator 2021

Najwięcej punktów karnych za pojedyncze przewinienie można dostać 10. Taka liczba grozi za:

 • przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h
 • popełnienie przestępstwa drogowego
 • jazdę pod wpływem alkoholu czy innych środków odurzających
 • nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku
 • wyprzedzanie w okolicy przejścia dla pieszych
 • niezatrzymanie pojazdu przed niepełnosprawnym
 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przy skręcaniu w drogę poprzeczną
 • naruszenie zakazu wyprzedzania na przejazdach rowerowych

Trzeba też podkreślić, że przyznawane według taryfikatora punkty karne z kilku różnych przewinień naraz kumulują się. Limit punktów karnych można więc osiągnąć w najgorszym przypadku za jednym zamachem!

Ile punktów karnych za przekroczenie prędkości w 2021 roku?

Zazwyczaj kierowcy najbardziej skupiają się na punktach karnych za przekroczenie prędkości. Jako że konsekwencje przekroczenia punktów karnych są duże, wymagając chociażby ponownego przejścia egzaminu, wiele osób wolałoby płacić nawet wyższe mandaty. Jak konkretnie wygląda to w przypadku taryfikatora na 2021 rok?

 • od 6 do 10 km/h – 0 punktów karnych
 • od 11 do 20 km/h – 2 punkty karne
 • od 21 do 30 km/h – 4 punkty karne
 • od 31 do 40 km/h – 6 punktów karnych
 • od 41 do 50 km/h – 8 punktów karnych
 • od 51 km/h w górę – 10 punktów karnych

Jakie jeszcze wykroczenia piętnuje taryfikator punktów karnych?

Do innych wykroczeń, które ujęte zostały w taryfikatorze punktów karnych, należą w 2021 roku:

 • od 1 do 5 punktów karnych – niestosowanie się do znaków lub sygnałów drogowych
 • 2 punkty karne – zbyt mała prędkość
 • 2 punkty karne – zajmowanie więcej niż jednego pasa ruchu
 • 2 punkty karne – brak zapiętych pasów bezpieczeństwa
 • od 2 do 4 punktów karnych – jazda bez świateł w zależności od pory dnia
 • 5 punktów karnych – nieustąpienie pierwszeństwa przy zmianie pasa ruchu
 • 5 punktów karnych – nieustąpienie pierwszeństwa przy włączaniu się do ruchu
 • 6 punktów karnych – nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu pojazdowi szynowemu
 • 6 punktów karnych – przewożenie dziecka poza fotelikiem lub innym podobnym urządzeniem przeznaczonym do tego celu

Opinie klientów

Ewelina

Ewelina

Pożyczka dla każdego, kto posiada własne auto. Polecam, bo można otrzymać naprawdę duże kwoty.

Arek

Arek

Przyjazne zasady spłaty i miła obsługa, a także bezpieczne warunki pożyczania i szybka wypłata gotówki – to atuty, które niewątpliwie wyróżniają pożyczkodawcę. Polecam!

Wyceń auto online i sprawdź wysokość pożyczki

Marka autokapital.pl jest znakiem towarowym firmy PSF Loans sp. z o. o.

Pożyczek udziela PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy - Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000643924, NIP 5223074239, REGON 365709589, kapitał zakładowy 200.000 złotych lub spółki z grupy kapitałowej PSF Loans.

PSF Loans sp. z o. o. pośrednik na podstawie umów pośrednictwa świadczy usługi pośrednictwa finansowego dla spółek z grupy PSFL Loans i jest umocowany jest do dokonywania czynności faktycznych i prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem umów pożyczki.

Aktualna Lista współpracujących spółek z grupy PSF Loans jest dostępna tutaj.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy nie pobiera od pożyczkobiorcy żadnych opłat za wykonanie czynności faktycznych lub prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem, umowy pożyczki.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy za czynności wykonywane przy zawarciu umowy pożyczki otrzymuje wynagrodzenie od pożyczkodawcy.

PSF Loans sp. z o. o. oraz spółki z grupy PSF Loans działają w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym.

Przykład pożyczki udzielanej dla konsumentów za pośrednictwem serwisu www. autokapital.pl: Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) dla reprezentatywnego przykładu pożyczki wynosi 62,21 %, całkowita kwota pożyczki 15.000,- zł, czas obowiązywania umowy: 48 miesięcy, oprocentowanie zmienne: 14,0 % w skali roku; całkowity koszt pożyczki w całym okresie wyniesie 19.614,68 zł (w tym opłata początkowa 18,75 zł miesięcznie – łącznie 900,- zł, prowizja za obsługę pożyczki 292,50 zł miesięcznie - łącznie 14.040 zł i odsetki 4.674,68 zł), całkowita kwota do zapłaty 34.614,68 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 25-04-2022 r.

Podmiotem uprawnionym, właściwym do rozstrzygania sporu wynikającego z Umowy pomiędzy pożyczkobiorcą, będącym konsumentem a pożyczkodawcą jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl. W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą, będącym konsumentem istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej pod adresem: http://ec.europa.eu/odr , która ułatwia pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Administratorem danych osobowych jest PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa. Szczegółowe informacje odnośnie ochrony danych osobowych zawarte są w Polityce prywatności.

Regulaminu serwisu

Kontakt z nami

PSF Loans Sp. z o.o.
Aleje Jerozolimskie 200,
02-486 Warszawa
e-mail: biuro@autokapital.pl

Infolinia: +48 22 777 49 87 do 89

Pracujemy od poniedziałku do piątku
w godzinach 9:00 – 17:00

Partnerzy