2 sierpnia 2019

ERIF Biuro Informacji Gospodarczej – wszystko, co chcecie o nim wiedzieć!

ERIF Biuro Informacji Gospodarczej - wszystko, co chcecie o nim wiedzieć!

ERIF to jedno z polskich biur informacji gospodarczych. Zajmuje się przyjmowaniem, przechowywaniem i ujawnianiem informacji gospodarczych. Zobacz, jak sprawdzić siebie albo dowolną firmę w ERIF-ie i czy można wykasować negatywny wpis w biurze informacji gospodarczych.

Jak sprawdzić siebie w ERIF krok po kroku

Dla klientów indywidualnych ERIF przygotował serwis Infokonsument.pl. Aby sprawdzić informacje o sobie, lub dowolnej firmie wystarczy założyć w nim konto. Taka usługa jest darmowa raz na 6 miesięcy, a pobranie raportu o firmie kosztuje 34,99 zł. Raport na temat samego siebie pobierany częściej niż raz na 6 miesięcy kosztuje 3 zł. Podobne możliwości oferują pozostałe BIK-i. Możesz m.in. sprawdzić siebie w KRD, albo sprawdzić siebie w BIG InfoMonitor. Założenie konta w ERIF powinno zająć nie więcej niż kilka minut. Zobacz, jak to zrobić krok po kroku:

 1. Kliknij zarejestruj się na stronie infokonsument.pl. Wypełnij formularz rejestracyjny.
 2. Potwierdź aktywację konta przez link aktywacyjny, który otrzymałeś w mailu.
 3. Zaloguj się na stronie infokonsument.pl podając email i hasło.
 4. Podaj swoje imię, nazwisko i inne dane osobowe, takie jak numer PESEL.
 5. Zweryfikuj swoją tożsamość przez przelew złotówkowy lub dowód osobisty.

Teraz możesz już korzystać z serwisu bez ograniczeń. Do pobrania dostaniesz trzy raporty ERIF w formacie pdf:

 1. Raport o wszelkich informacjach pozytywnych i negatywnych na swój temat przechowywanych w bazie ERIF.
 2. Raport z rejestru zapytań. Zobacz, kto pytał o twoje dane w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
 3. Raport o dokumencie – informacja o tym, czy ktoś próbował posłużyć się dokumentem wystawionym na twoje nazwisko – to może być próba wyłudzenia!

Oprócz zwykłego sprawdzenia swoich zaległości, za dodatkową opłatą możesz ustawić monitoring, który umożliwi ci przez 12 miesięcy otrzymywanie powiadomień na e-mail o wszelkich informacjach pozytywnych i negatywnych, które pojawią się w bazie na twój temat, oraz o tym, czy ktoś sprawdzał w niej informacje o tobie. Niestety, ERIF nie oferuje oceny punktowej, czy scoringu, tak jak robi to BIK.

Jak sprawdzić firmę w Biurze Informacji Gospodarczej?

Jeśli już założyłeś konto w serwisie infokonsument, to sprawdzenie firmy w ERIF BIG jest bardzo łatwe. Taka możliwość przyda się, jeśli przykładowo udajesz się na wakacje i chcesz sprawdzić, czy dane biuro podróży nie jest bankrutem, albo chcesz kupić mieszkanie od dewelopera. Co jeśli właśnie znajduje się na skraju upadłości? Dane tego typu w ERIF sprawdza się w bardzo podobnie do sprawdzania siebie. Wystarczy zarejestrować się na stronie infokonsument.pl. Można ustawić m.in. monit danej firmy, by otrzymywać informacje o każdym nowym wpisie do bazy na jej temat na e-mail.

Jako przedsiębiorca masz w ERIF większe możliwości, niż konsument indywidualny. Przede wszystkim możesz przekonująco informować swoich dłużników o możliwości dopisania ich do tej bazy. Po wykupieniu odpowiedniego pakietu otrzymasz możliwość:

 • Używania pieczęci prewencyjnej ERIF i Giełdy Wierzytelności VERIF.PL.
 • Wysłania oficjalnego wezwania do zapłaty pod groźbą dopisania do bazy ERIF.
 • Wysłania oficjalnego powiadomienia o dopisaniu do ERIF BIG S.A.
 • Zwiększenia skuteczności odzyskiwania wierzytelności poprzez upublicznienie oferty jej sprzedaży na pierwszej stronie giełdy VERIF.PL.

Większości dłużników do zwrotu zobowiązania wystarcza sama groźba dopisania ich do bazy biura informacji gospodarczej.

Co to jest ERIF?

Biuro rozpoczęło działalność w 2003 roku, a od 2007 roku należy do Grupy Kapitałowej KRUK S.A.. Działalność tego podmiotu, tak jak i innych biur informacji gospodarczych, jest regulowana na podstawie Ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych z 9 kwietnia 2010 roku.

Rejestr dłużników ERIF nie gromadzi wyłącznie danych negatywnych, ale również dane pozytywne. Dotyczą one osób, które rzetelnie spłacają swoje zobowiązania. Aby mieć pozytywny wpis w ERIF wystarczy wyrazić na to zgodę. Te informacje będą mogły zobaczyć jedynie upoważnione przez nas podmioty.

Zazwyczaj nie ma do tego przeciwwskazań – w końcu są to informacje pozytywne. Jeśli jednak brałeś bardzo często chwilówki, to nawet pomimo ich regularnej i sumiennej spłaty możesz zostać uznany przez instytucje finansowe za osobę impulsywną, przez co spotkasz się z odmowną decyzją kredytową. Jeśli dotyczy cię ten problem, to usuń niektóre informacji z bazy biura. Wystarczy w tym celu wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

Wśród biur informacji gospodarczych ERIF wyróżnia się przeprowadzaniem regularnego audytu przez niezależnego rewidenta, którym jest KPMG. Co kwartał publikowane są informacje o stanie bazy danych ERIF. Obecnie znajduje się w niej 58 mln zobowiązań na łączną kwotę 43 mld złotych. 54,3 mln z nich dotyczyło informacji pozytywnych.

Za co można trafić do BIG-ów?

Aby móc zostać wpisanym do BIG-u wystarczy mieć zadłużenie w wysokości od 200 zł zaległe o co najmniej 30 dni. Przedsiębiorców obowiązuje nieco wyższa kwota, a mianowicie 500 zł. ERIF gromadzi dane o zobowiązaniach z rynku:

 • multimedialnego,
 • finansowego,
 • bankowego,
 • telekomunikacyjnego,
 • sektora budżetowego,
 • a także od klientów indywidualnych.

Jak widać, do ERIF można dostać się za zadłużenia pochodzące z właściwie każdego źródła. Niektóre z biur informacji gospodarczych są bardziej selektywne w stosunku do przyjmowanych przez nie informacji. Pomimo, że niemal wszystkie firmy pożyczkowe sprawdzają BIK i BIG-i, to pożyczki bez BIK istnieją, choćby w takim sensie, że negatywne wpisy w bazie nie przekreślają szans na otrzymanie pożyczki. Tak właśnie jest choćby na Autokapital.pl.

Biura informacji gospodarczych na mocy ustawy są w stosunku do siebie konkurencyjne. Nie wymieniają się między sobą danymi o dłużnikach. To nie znaczy, że dany dłużnik za jedno niespłacone zobowiązanie nie może znaleźć się w wielu, albo nawet we wszystkich bazach na raz. Wystarczy, że zgłosił go do nich wszystkich jeden obrotny wierzyciel.

Czy można usunąć wpis w ERIF? Po jakim czasie dług jest wykreślany?

W internecie często można spotkać się z ofertami typu “czyszczenie” BIK i BIG. Nie są one jednak poważne. Taka możliwość istnieje jedynie, jeśli do wpisu w biurze doszło z powodu błędu po stronie zgłaszającego (wierzyciela), lub doszło do nieprawdopodobnej wręcz pomyłki po stronie samego biura. Informację o prawdziwym zadłużeniu z bazy może usunąć wyłącznie wierzyciel. Po uregulowaniu należności ma na to 14 dni. Musi on również na bieżąco aktualizować informacje o aktualnym stanie zadłużenia swoich dłużników.

Jeśli w jakiś sposób ERIF posiada nieprawidłowe informacje na twój temat, to możesz złożyć do niego reklamację. Biuro ma 30 dni na jej rozpatrzenie. Po uznaniu reklamacji za prawdopodobną biuro musi zawiesić wpis do czasu wyjaśnienia sprawy.

Wpis o niespłaconym zobowiązaniu w biurach informacji gospodarczych musi zostać usunięty po 10 latach od dnia jego powstania, a może zostać usunięty po 3 latach od dnia jego ostatniej aktualizacji. Jest to więc okres dłuższy od przedawnienia długu czy pożyczki. Inną możliwością, kiedy prawdziwe zadłużenie w ERIF zniknie z bazy jest zbycie wierzytelności. Jeśli nowy wierzyciel nie zaktualizuje informacji o zobowiązaniu, to wpis znika. , to wpis znika.

Wyceń auto online i sprawdź wysokość pożyczki

Kontakt z nami

PSFLoans Sp. z o. o.
Aleje Jerozolimskie 200
02-486 Warszawa

e-mail: biuro@autokapital.pl
Infolinia: +48 22 777 49 87 do 89

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00

Partnerzy

Dekra
Związek Banków Polskich
Pożyczka Portal
Loando
Pożyczkodawca Dane osobowe Regulamin serwisu Blog Warunki prywatności Partnerzy

AutoKapital.pl 2016-2023 / All rights reserved