Do prawidłowego funkcjonowania strony jest potrzebna włączona obsługa JavaScript
Firmy pożyczkowe nie wymagają wysokiego scoringu.

Ocena punktowa dokonywana jest po to, aby stwierdzić, czy osoba wnioskująca o pożyczkę jest wypłacalna. Scoring BIK możemy ustalić samodzielnie lub skorzystać z pomocy Biura Informacji Kredytowej. W tekście dowiesz się jaki trzeba mieć scoring, aby skorzystać z produktów sektora pozabankowego!

Na czym polega ocena punktowa BIK?

Ocena zdolności kredytowej klienta to jedna z obowiązkowych czynności, jakie instytucje finansowe muszą wykonać rozpatrując nasz wniosek o pożyczkę. Rozpoczyna się ona od zebrania informacji na temat osoby wnioskującej. Pochodzą one z wypełnionego przez klienta wniosku, a także rejestrów dłużników np. BIK, KRD czy BIG InfoMonitor. Zebrane dane mówią o tym, czy osoba ubiegajaca się o dodatkową gotówkę w firmie pożyczkowej jest rzetelna i spłacała dotychczasowe pożyczki na czas.

Warto zaznaczyć, że profil każdego pożyczkodawcy porównywany jest z profilem innego klienta. Dzięki temu pożyczkodawca stwierdza możliwość terminowej spłaty pożyczki przez kandydata, którego sytuacja finansowa wygląda podobnie do osoby, która pożyczkę już otrzymała. Należy pamiętać, że stały dochód jest tutaj kluczowy.

Nie musi on jednak pochodzić z umowy o pracę. Instytucje pozabankowe, które udzielają klasycznych chwilówek czy pożyczek na samochód akceptują umowę zlecenie, umowę o dzieło czy rentę i emeryturę. Do wyliczenia zdolności kredytowej używa się także matematycznej formuły. Po dokonaniu obliczeń poszczególnym kandydatom przypisuje się punkty. Skala od 192 do 631 punktów została podzielona na 5 równych części z odpowiadającą im ilością gwiazdek od 1 do 5.

Jaki trzeba mieć scoring BIK, aby dostać pożyczkę?

Scoring BIK potrzebny do uzyskania pożyczki nie został jednoznacznie określony. Im więcej gwiazdek posiadamy, tym większa jest szansa na to, że dostaniemy pożyczkę. Nie jest powiedziane, że osoba z niską zdolnością kredytową nie może ubiegać się o dodatkowe pieniądze. Każdy wniosek analizowany jest indywidualnie. Jest więc szansa, że zła historia kredytowa nie przekreśli całkowicie możliwości aplikowania o pożyczkę. Warto jednak pamiętać, że może się ona wiązać z większymi kosztami.

Banki nie posiadają jednego wyznacznika, który pozwala im określić, czy dana osoba jest rzetelna i zasługuje na otrzymanie pożyczki. Każdy bank cechują inne zasady przyznawania gotówki, dlatego trudno jednoznacznie wskazać osoby, którym kredyt nie zostanie przyznany. Choć pożyczki bez BIK istnieją, gdy tylko jesteśmy świadomi ogromnego zadłużenia, nie powinniśmy ubiegać się o kredyt. Jeśli natomiast wiemy, że posiadamy stały dochód, dotychczasowe pożyczki spłacaliśmy na czas, możemy złożyć wniosek. Rynek finansowy oferuje różne  rodzaje pożyczek. Dzięki temu na pewno znajdzie się taka, która będzie odpowiedzią na nasze wymagania czy finansowe możliwości.

Scoring BIK kluczowy podczas oceny ryzyka kredytowego

Obliczenie scoringu BIK służy prawidłowemu podjęciu decyzji i przyznaniu pożyczki wyłącznie tym osobom, które są zdolne do jej terminowej, a przede wszystkim całkowitej spłaty. Przyznanie wnioskującym punktów pozwala także na realną ocenę ryzyka kredytowego związanego z udzieleniem pożyczki. Należy jednak pamiętać, że zdolność kredytowa to nie jedyne kryterium brane pod uwagę.

Co może obniżyć scoring BIK?

Pożyczkodawcy biorą pod uwagę nasz wiek, wykształcenie oraz to, czy posiadamy rodzinę. Scoring BIK mogą obniżyć np.:

  • przekroczenie ustalonego na karcie kredytowej limitu;
  • duża aktywność kredytowa;
  • duża liczba złożonych w krótkim czasie wniosków o pożyczkę;
  • liczebność odmownych decyzji kredytowych.

Ustalenie wysokości scoring BIK to także ułatwienie dla pożyczkobiorców. Mogą oni samodzielnie ocenić, czy stać ich na pożyczkę. Co więcej, wiedza o swojej zdolności kredytowej pozwala podjąć śmielsze negocjacje z pożyczkodawcą. Jeśli jesteśmy pewni, że na spłatę pożyczki możemy przeznaczyć miesięcznie znacznie więcej gotówki, możemy wnioskować o wyższą jej kwotę.

Nie mogę uzyskać oceny zdolności kredytowej. Dlaczego?

Jeśli wnioskujemy o wydanie oceny naszej zdolności kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej i spotykamy się z decyzją odmowną, oznacza to, że nie posiadamy jeszcze historii kredytowej. Prościej mówiąc, nie braliśmy nigdy kredytów czy pożyczek, dlatego w rejestrze nie zapisała się historia naszych płatności. Aby zapobiec takiej sytuacji w przyszłości, należy już dziś pomyśleć o stworzeniu pozytywnego zapisu o własnej osobie w bazach.

Można to zrobić sięgając po produkty rynku finansowego (o ile są nam potrzebne) oraz dokonując zakupów np. sprzętu AGD na raty. Wiele sklepów oferuje je w wysokości 0 proc., przez co zapłacimy wyłącznie za produkt. Zbudowanie historii kredytowej jest istotne szczególnie wtedy, gdy planujemy wziąć pożyczkę gotówkową czy duży kredyt bankowy i chcemy wypaść przed pożyczkodawcą jak najlepiej.

Opinie klientów

Ewelina

Ewelina

Pożyczka dla każdego, kto posiada własne auto. Polecam, bo można otrzymać naprawdę duże kwoty.

Paweł

Paweł

Pożyczka bez BIK i KRD. To doskonała oferta, nie trzeba też zaświadczeń o dochodach, a kwoty możliwe do pożyczenia są naprawdę wysokie, do 50% wartości auta. Pieniądze bardzo mi pomogły, to pożyczkodawca godny polecenia.

Wyceń auto online i sprawdź wysokość pożyczki

Marka autokapital.pl jest znakiem towarowym firmy PSF Loans sp. z o. o.

Pożyczek udziela PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy - Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000643924, NIP 5223074239, REGON 365709589, kapitał zakładowy 200.000 złotych lub spółki z grupy kapitałowej PSF Loans.

PSF Loans sp. z o. o. pośrednik na podstawie umów pośrednictwa świadczy usługi pośrednictwa finansowego dla spółek z grupy PSFL Loans i jest umocowany jest do dokonywania czynności faktycznych i prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem umów pożyczki.

Aktualna Lista współpracujących spółek z grupy PSF Loans jest dostępna tutaj.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy nie pobiera od pożyczkobiorcy żadnych opłat za wykonanie czynności faktycznych lub prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem, umowy pożyczki.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy za czynności wykonywane przy zawarciu umowy pożyczki otrzymuje wynagrodzenie od pożyczkodawcy.

PSF Loans sp. z o. o. oraz spółki z grupy PSF Loans działają w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym.

Przykład pożyczki udzielanej dla konsumentów za pośrednictwem serwisu www. autokapital.pl: Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) dla reprezentatywnego przykładu pożyczki wynosi 62,21 %, całkowita kwota pożyczki 15.000,- zł, czas obowiązywania umowy: 48 miesięcy, oprocentowanie zmienne: 14,0 % w skali roku; całkowity koszt pożyczki w całym okresie wyniesie 19.614,68 zł (w tym opłata początkowa 18,75 zł miesięcznie – łącznie 900,- zł, prowizja za obsługę pożyczki 292,50 zł miesięcznie - łącznie 14.040 zł i odsetki 4.674,68 zł), całkowita kwota do zapłaty 34.614,68 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 25-04-2022 r.

Podmiotem uprawnionym, właściwym do rozstrzygania sporu wynikającego z Umowy pomiędzy pożyczkobiorcą, będącym konsumentem a pożyczkodawcą jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl. W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą, będącym konsumentem istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej pod adresem: http://ec.europa.eu/odr , która ułatwia pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Administratorem danych osobowych jest PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa. Szczegółowe informacje odnośnie ochrony danych osobowych zawarte są w Polityce prywatności.

Regulaminu serwisu

Kontakt z nami

PSF Loans Sp. z o.o.
Aleje Jerozolimskie 200,
02-486 Warszawa
e-mail: biuro@autokapital.pl

Infolinia: +48 22 777 49 87 do 89

Pracujemy od poniedziałku do piątku
w godzinach 9:00 – 17:00

Partnerzy