3 sierpnia 2018

Big Infomonitor – jak sprawdzić siebie w BIG?

BIG InfoMonitor udostępnia raporty o sobie

BIG Infomonitor to jeden z rejestrów, w którym banki i instytucje pożyczkowe weryfikują rzetelność swoich potencjalnych klientów. Ponadto BIG umożliwia wykupienie “Certyfikatu Firmy Wiarygodnej Finansowo” potwierdzającego wiarygodność firmy w bazach tj. BIG, BIK i ZBP. Co pół roku możemy za darmo pobrać raport o sobie. Po co i jak sprawdzić siebie w BIG? Odpowiedź w znajdziesz w poniższym artykule!

BIG Infomonitor – jak sprawdzić siebie? Pobierz darmowy raport BIG 

Infomonitor, jest jednym z trzech działających w Polsce Biur Informacji Gospodarczej. Gromadzi on, przechowuje i udostępnia dane dotyczące przeterminowanych zadłużeń firm i osób fizycznych. Prowadzi także Rejestr Dłużników BIG. Warto zaznaczyć, że Autokapital.pl w ramach pożyczki na zakup samochodu korzysta  z baz dłużników. ALE – w ocenie ryzyka kredytowego firma jest dość łagodna, dlatego też z oferty mogą skorzystać osoby, które widnieją w rejestrach. 

Zapytania do BIG dotyczące wiarygodności firm i konsumentów mogą zgłaszać przedsiębiorcy i gminy. Konsumenci mogą natomiast pobrać raport tylko o przedsiębiorcach.
Do sprawdzenia osoby prywatnej, w obu przypadkach, wymagana jest jej zgoda. Korzystając z raportu BIG mamy także możliwość kontrolowania kto i jakie informacje wpisał nasz temat.

Wiedza na temat swojej historii BIG i wiarygodności płatniczej jest przydatna jeśli zamierzamy zaciągnąć jakiekolwiek zobowiązanie finansowe. Chociaż istnieją pożyczki bez BIK to firmy pożyczkowe zawsze weryfikują klientów w bazach dłużników.

Zgodnie z Ustawą z 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, raz na 6 miesięcy każdemu konsumentowi przysługuje prawo do bezpłatnego sprawdzenia informacji o sobie. Z raportu dowiemy się kto pytał o nas w ciągu ostatnich 12 miesięcy, musimy tylko zarejestrować się na BIG Konto na stronie system.big.pl i pobrać darmowy raport BIG.

BIG Infomonitor – cennik. Ile kosztuje raport BIG?

Mamy też możliwość skorzystania z płatnej opcji automatycznych powiadomień. Dzięki niej będziemy powiadamiani mailem lub smsem o każdej zmianie informacji na nasz temat i zapytaniach instytucji finansowych (mogą one oznaczać, że ktoś próbuje wyłudzić na nas pożyczkę).

Założenie i prowadzenie BIG Konta jest bezpłatne. Cennik pojedynczych usług oferowanych przez Infomonitor znaleźć można na stronie internetowej instytucji. W przypadku pobierania raportu o sobie częściej niż co pół roku, będziemy musieli zapłacić 10,50 zł. Koszt pobrania przez konsumenta raportu o wybranym przedsiębiorcy to 30 zł., a za wpisanie dłużnika do rejestru zapłaci on 69 zł.

Firma za sprawdzenie kontrahenta będzie musiała zapłacić 29 zł, ale za sprawdzenie informacji o samej sobie – tylko 8,54 zł. Wykupienie miesięcznego Alertu BIG dla firm to wiąże się z opłatą w wysokości 4,50 zł. Wpisanie przez firmę nowego dłużnika do Rejestru BIG to symboliczny koszt jednej złotówki.

Rejestr dłużników BIG – kto trafia na czarną listę dłużników BIG?

Rejestr BIG InfoMonitor zawiera wszystkie informacje gospodarcze o zadłużeniach osób i firm. Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor zawiera wyłącznie negatywne informacje gospodarcze, czyli te budzące wątpliwości co do rzetelności płatników. Mogą one dotyczyć zarówno spłaty kredytów i pożyczek jak i opłat za czynsz, usługi telekomunikacyjne i media. Dlatego też, jeśli mamy taką możliwość, warto rozważyć ubezpieczenie pożyczki lub kredytu szczególnie, jeśli są to zobowiązania długoterminowe.

Trafić do BIG można za przeterminowane o 30 dni zadłużenie w wysokości 200 zł (w przypadku konsumenta) lub 500 zł (w przypadku przedsiębiorcy). Informacje o długu wierzyciel może przekazać do BIG po 60 dniach od przewidzianego w umowie terminu spłaty. 30 dni wcześniej powinien on dostarczyć dłużnikowi wezwanie do zapłaty.

Do BIG Infomonitor mogą dłużnika wpisać banki, firmy pożyczkowe, ale także instytucje państwowe i klienci indywidualni. Konsumenci mogą wpisać kogoś na czarną listę, jeśli posiadają numer dokumentu tożsamości i PESEL/NIP dłużnika, oraz sądowy dokument nakazujący spłatę zobowiązania.

Czyszczenie BIG. Jak usunąć wpis w BIG?

Jeśli zauważymy w rejestrze BIG niezgodny z prawdą wpis na swój temat mamy prawo do złożenia reklamacji. W każdym innym przypadku jedynym sposobem, by zniknąć z listy dłużników jest całkowite lub chociaż częściowe spłacenie swoich długów lub ewentualne przejęcie długu przez kogoś innego. Po uregulowaniu należności, wierzyciel w terminie 14 dni musi przesłać do BIG-u informacje na ten temat.

W przypadku częściowej spłaty zobowiązania, wierzyciel musi złożyć wniosek o aktualizację danych. Jeśli zostało spłacone w całości – powinien w wnioskować o usunięcie danych byłego dłużnika. Przekazać informację o spłacie zadłużenia musi wierzyciel, ponieważ to on zarządza danymi dotyczącymi zobowiązania oraz umieszcza dane dłużnika w rejestrze Biura Informacji Gospodarczej.

Dane dłużnika można usunąć logując się do swojego BIG Konta, na stronie www.BIG.pl. Przedsiębiorcy, którzy usuwają kilkoro dłużników na raz mogą wysłać do BIG InfoMonitor wsad z danymi o spłaconym zadłużeniu. Klienci indywidualni mają natomiast możliwość przesłania formularza z prośbą o usunięcie informacji o dłużniku.

Jeśli wierzyciel nie wykona tego zadania w terminie, grozi mu grzywna w wysokości 30 000 zł. W przypadku braku spłaty, dane mogą być przetwarzane przez okres 3 lat od ostatniej aktualizacji, jednak nie dłużej niż 10 lat od dnia, w którym wierzyciel przekazał je do Rejestru Dłużników BIG.

Pożyczki bez BIG – czy możliwe są pożyczki dla zadłużonych?

Warto dbać o historię zadłużeń, ponieważ wpis do BIG może nam utrudnić wzięcie w przyszłości kredytu lub pożyczki pozabankowej. Zazwyczaj im wyższa kwota zobowiązania tym bardziej dokładna weryfikacja pożyczkobiorcy.

Znaleźć można jednak firmy pożyczkowe, które pomimo sprawdzania rejestrów nie przywiązują do nich dużej wagi, ponieważ oferują pożyczki z poręczycielem lub pod zastaw Przykładem takiej oferty jest pożyczka pod zastaw samochodu lub na zakup samochodu w Autokapital.pl.

Pożyczkodawca ten udziela długoterminowych (na okres od 12 do 48 miesięcy) pożyczek dla firm i osób fizycznych od 21 do 70 lat. Możliwa do uzyskania kwota pożyczki wynosi od 6000 do 100000 zł, przy czym nie może być ona wyższa niż 65% wartości zabezpieczonego pojazdu. Może być samochód osobowy (do 12 lat) lub dostawczy do 3,5 tony (do 8 lat).

 

 

Wyceń auto online i sprawdź wysokość pożyczki

Kontakt z nami

PSFLoans Sp. z o. o.
Aleje Jerozolimskie 200
02-486 Warszawa

e-mail: biuro@autokapital.pl
Infolinia: +48 22 777 49 87 do 89

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00

Partnerzy

Dekra
Związek Banków Polskich
Pożyczka Portal
Loando
Pożyczkodawca Dane osobowe Regulamin serwisu Blog Warunki prywatności Partnerzy

AutoKapital.pl 2016-2023 / All rights reserved