12 października 2018

Co to jest monit?

Co to jest monit?

Monit to przedsądowe wezwanie do zapłaty, które wysłane zostaje dłużnikowi po 7 dniach od powstania zadłużenia. Monit może przybrać formę wiadomość SMS lub e-mail, a także listu poleconego. Jeśli zignorujemy wezwanie do zapłaty, możemy spotkać się z windykacją długu, a także egzekucją komorniczą.

Co to jest monit?

Monit to przedsądowe wezwanie do zapłaty, które może otrzymać osoba niespłacająca np. pożyczki na samochód lub pod przewłaszczenie pojazdu. Otrzymanie monitu ma za zadanie ponaglić dłużnika do regulacji powstałego zadłużenia, a także poinformować go, że jego sytuacja finansowa niebawem może się niekorzystnie zmienić.
Warto w momencie otrzymania monitu natychmiast zareagować. Zbagatelizowanie wezwania do zapłaty może sprawić, że zostaniemy wpisani w rejestr dłużników. Co więcej nasza ocena punktowa BIK, zostanie znacząco obniżona.

Ile kosztuje monit?

Koszt monitu uzależniony jest od cennika opłat i prowizji danej firmy pożyczkowej. Warto jednak wspomnieć, że forma elektroniczna przypomnienia kosztuje od 2 do 5 zł. Przypomnienie telefoniczne może kosztować od 10 do 50 zł. Za list polecony zapłacimy od 20 do 40 zł.

Rodzaje monitów – jakie wyróżniamy?

Warto wiedzieć, jakimi sposobami pożyczkodawca może wezwać nas do spłaty zadłużenia. Wyróżnia się monit:

  • telefoniczny – zarówno w postaci rozmowy telefonicznej, jak i wiadomości SMS. Nie warto bagatelizować otrzymania takiej formy wezwania do zapłaty, ponieważ system odnotował próbę kontaktu z nami. Nie będziemy więc mogli użyć argumentu, że nikt się z nami nie kontaktował.
  • listowy – przypomnienie wysłane za pomocą listu poleconego, który odebrać może wyłącznie dłużnik. W celu wysłania listu pożyczkodawca posługuje się stałym adresem zamieszkania dłużnika, którego wskazanie jest wymogiem podczas składania wniosku o pożyczkę;
  • mailowy – wezwanie do zapłaty pojawi się naszej skrzynce odbiorczej. Podobnie jak w przypadku pozostałych monitów dowiemy się, ile powinniśmy zwrócić wierzycielowi i jakie czekają nas konsekwencje, jeśli tego nie dokonamy.

Przedsądowe wezwanie do zapłaty – kiedy możemy otrzymać monit?

Otrzymanie monitu wiąże się z powstaniem po naszej stronie zadłużenia. Warto pamiętać, że już po 7 dniach zwlekania z zapłatą możemy otrzymać ponaglenie. Niektóre firmy wysyłają go kilka dni później. Pamiętajmy jednak, że bez względu na porę otrzymania wezwania do zapłaty, będzie ono dotyczyło całego okresu, w jakim zalegamy z płatnością.

Należy pamiętać, że jeśli zignorujemy pierwszy monit, dostaniemy kolejny. Wierzyciel będzie robił wszystko, aby odzyskać należące do niego pieniądze. Jeśli więc wezwanie do zapłaty nie poskutkuje, sprawą zajmie się windykator. On również będzie próbował przekonać nas do zapłaty długu. Najgorszą sytuacją, do jakiej możemy doprowadzić, jest egzekucja komornicza. Komornik działając za zgodą sądu będzie próbował pozyskać od nas nieruchomość lub ruchomość, ze sprzedaży której pieniądze zostaną później przeznaczone na spłatę długu. Nie warto więc zastanawiać się, jak dogadać się z komornikiem, tylko uregulować dług.

Wyceń auto online i sprawdź wysokość pożyczki

Kontakt z nami

PSFLoans Sp. z o. o.
Aleje Jerozolimskie 200
02-486 Warszawa

e-mail: biuro@autokapital.pl
Infolinia: +48 22 777 49 87 do 89

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00

Partnerzy

Dekra
Związek Banków Polskich
Pożyczka Portal
Loando
Pożyczkodawca Dane osobowe Regulamin serwisu Blog Warunki prywatności Partnerzy

AutoKapital.pl 2016-2023 / All rights reserved