Do prawidłowego funkcjonowania strony jest potrzebna włączona obsługa JavaScript
Trójkąt ostrzegawczy należy do obowiązkowego wyposażenia samochodu

W jakiej odległości postawić trójkąt ostrzegawczy? Mimo iż należy on do podstawowego wyposażenia samochodu, wielu kierowców nie miało okazji korzystać z niego w praktyce. Podpowiadamy ile metrów od pojazdu musi stać w różnych warunkach, a także w jaki najlepiej się zaopatrzyć.

Trójkąt ostrzegawczy należy do obowiązkowego wyposażenia samochodu

W myśl przepisów polskiego prawa właściciele samochodów muszą mieć na wyposażeniu pojazdu osobowego dwie rzeczy: gaśnicę samochodową oraz właśnie trójkąt ostrzegawczy. Reguluje to rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia z dnia 31 grudnia 2002 r. Oprócz nakazu prawnego istotnym powodem jest również dbanie o bezpieczeństwo w razie awarii, wypadku czy kolizji. Dotyczy to zarówno nas samych, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Mimo iż trójkąt należy do rzeczy, które trzeba mieć w samochodzie obligatoryjnie, nie wszyscy potrafią się nim prawidłowo posługiwać. Jest to kwestią braku praktyki. Nawet jeśli kierowca pozna zasady stosowania trójkąta ostrzegawczego na kursie prawa jazdy i potwierdzi to podczas egzaminu teoretycznego, wiedza niepoparta doświadczeniem szybko uleci z głowy. O czym powinniśmy tymczasem pamiętać?

Trójkąt ostrzegawczy – jaka odległość od samochodu będzie odpowiednia?

Trójkąt powinno się umiejscowić na widoku. W zależności od miejsca postoju jest to pobocze lub jednia. Najistotniejszą kwestią związaną z ustawianiem trójkąta ostrzegawczego jest jego odległość od samochodu. W zależności od sytuacji wynosi ona:

  • 100 metrów – na autostradzie albo drodze ekspresowej
  • 30-50 metrów – poza obszarem zabudowanym
  • 1 metr – w obszarze zabudowanym, jest to odległość maksymalna

Nie można również zapominać o tym, że dodatkowo należy włączyć światła awaryjne. Kiedy samochód nie jest w nie wyposażony, wystarczyć muszą pozycyjne. Na obszarze zabudowanym można ewentualnie postawić trójkąt na samym samochodzie. Co grozi kierowcy za niedopełnienie obowiązków związanych z sygnalizowaniem postoju?

Czym grozi brak trójkąta ostrzegawczego?

Powinności kierowcy w kwestiach postoju samochodu z powodu wypadku lub uszkodzenia definiuje art 50. ustawy Prawo o ruchu drogowym. Sygnalizowanie postoju musi być nieprzerwane, ale w zależności od miejsca jest obligatoryjne albo zawsze (drogi ekspresowe i autostrady), albo w przypadku stanięcia w miejscu niedozwolonym (obszar zabudowany i niezabudowany), albo tylko w przypadku słabej widoczności (poza obszarem zabudowanym w przypadku postoju na poboczu).

Jeżeli obowiązki związane z postawieniem trójkąta ostrzegawczego w przepisowej odległości nie zostaną dopełnione, wówczas kierowca zgodnie z aktualnym taryfikatorem mandatów naraża się na 150 zł kary. Na autostradzie lub drodze ekspresowej kwota wzrasta do 300 zł. Dodatkowo według taryfikatora punktów karnych na 2021 rok otrzyma 1 punkt karny. Jeśli brak odpowiedniego wyposażenia samochodu zostanie odnotowany podczas kontroli drogowej, wówczas o kwocie mandatu decyduje policjant. Może on wynieść od 20 do nawet 500 zł.

Jak wybrać trójkąt i gdzie go kupić?

Podczas poszukiwania trójkąta ostrzegawczego warto zdawać sobie sprawę, że nazywa się go również trójkątem samochodowym czy, nieco mniej precyzyjnie, odblaskowym. W przeciwieństwie do różnie wyposażonych apteczek samochodowych nie musimy tu zastanawiać się nad normami. Wystarczy zwracać uwagę na ważną homologację, która potwierdza jakość trójkąta.

Chociaż trójkąt ostrzegawczy można kupić w internecie, warto zrobić to w sklepie stacjonarnym. Znajdziemy je nawet na stacjach benzynowych, w supermarketach czy sklepach budowlanych. Jeśli chcemy mieć większy wybór, powinniśmy się udać do sklepu z częściami samochodowymi oraz akcesoriami. Dzięki temu będziemy mogli dobrać taki trójkąt, który łatwo się rozkłada i nie sprawi problemów w sytuacji podbramkowej.

Opinie klientów

Marzena

Marzena

Dzięki pożyczce mogłam sfinansować zagraniczne wakacje językowe mojej córki. Pożyczka zabezpieczona przewłaszczeniem samochodu pozwala wziąć większe kwoty, a auto nadal jest moje. Polecam każdemu, kto potrzebuje wsparcia finansowego.

Paweł

Paweł

Pożyczka bez BIK i KRD. To doskonała oferta, nie trzeba też zaświadczeń o dochodach, a kwoty możliwe do pożyczenia są naprawdę wysokie, do 50% wartości auta. Pieniądze bardzo mi pomogły, to pożyczkodawca godny polecenia.

Wyceń auto online i sprawdź wysokość pożyczki

Marka autokapital.pl jest znakiem towarowym firmy PSF Loans sp. z o. o.

Pożyczek udziela PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy - Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000643924, NIP 5223074239, REGON 365709589, kapitał zakładowy 200.000 złotych lub spółki z grupy kapitałowej PSF Loans.

PSF Loans sp. z o. o. pośrednik na podstawie umów pośrednictwa świadczy usługi pośrednictwa finansowego dla spółek z grupy PSFL Loans i jest umocowany jest do dokonywania czynności faktycznych i prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem umów pożyczki.

Aktualna Lista współpracujących spółek z grupy PSF Loans jest dostępna tutaj.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy nie pobiera od pożyczkobiorcy żadnych opłat za wykonanie czynności faktycznych lub prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem, umowy pożyczki.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy za czynności wykonywane przy zawarciu umowy pożyczki otrzymuje wynagrodzenie od pożyczkodawcy.

PSF Loans sp. z o. o. oraz spółki z grupy PSF Loans działają w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym.

Przykład pożyczki udzielanej dla konsumentów za pośrednictwem serwisu www. autokapital.pl: Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) dla reprezentatywnego przykładu pożyczki wynosi 62,21 %, całkowita kwota pożyczki 15.000,- zł, czas obowiązywania umowy: 48 miesięcy, oprocentowanie zmienne: 14,0 % w skali roku; całkowity koszt pożyczki w całym okresie wyniesie 19.614,68 zł (w tym opłata początkowa 18,75 zł miesięcznie – łącznie 900,- zł, prowizja za obsługę pożyczki 292,50 zł miesięcznie - łącznie 14.040 zł i odsetki 4.674,68 zł), całkowita kwota do zapłaty 34.614,68 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 25-04-2022 r.

Podmiotem uprawnionym, właściwym do rozstrzygania sporu wynikającego z Umowy pomiędzy pożyczkobiorcą, będącym konsumentem a pożyczkodawcą jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl. W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą, będącym konsumentem istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej pod adresem: http://ec.europa.eu/odr , która ułatwia pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Administratorem danych osobowych jest PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa. Szczegółowe informacje odnośnie ochrony danych osobowych zawarte są w Polityce prywatności.

Regulaminu serwisu

Kontakt z nami

PSF Loans Sp. z o.o.
Aleje Jerozolimskie 200,
02-486 Warszawa
e-mail: biuro@autokapital.pl

Infolinia: +48 22 777 49 87 do 89

Pracujemy od poniedziałku do piątku
w godzinach 9:00 – 17:00

Partnerzy