Do prawidłowego funkcjonowania strony jest potrzebna włączona obsługa JavaScript

Gaśnica samochodowa jest jednym z dwóch wymaganych przez prawo elementów wyposażenia samochodu. Jej brak może zakończyć się wysokim mandatem! Warto wiedzieć więc jak wybrać najlepszą gaśnicę i gdzie ją przewozić. Co więcej, musimy wiedzieć, w jaki sposób z niej skorzystać. To wiedza, którą powinien posiąść każdy kierowca!

Z naszego artykułu na temat gaśnicy samochodowej dowiesz się:

 1. Czy jej posiadanie wymagane jest przez prawo?
 2. Ile wynosi mandat za brak gaśnicy?
 3. Jaką gaśnicę do samochodu wybrać?
 4. Gdzie kupić gaśnicę samochodową?
 5. Ile kosztuje gaśnica samochodowa?
 6. Jakie jest 5 najważniejszych faktów o gaśnicy?

Czy w samochodzie trzeba mieć gaśnicę?

Gaśnica samochodowa jest jednym z elementów wyposażenia, które warto mieć w aucie. Dzięki niej w przypadku najgorszego będziemy w stanie pomóc innym uczestnikom ruchu lub ugasić pożar we własnym samochodzie. Jeśli wystąpi ta druga sytuacja i nie mamy gaśnicy, ubezpieczyciel może zakwestionować konieczność wypłat odszkodowania. Do jej posiadania obliguje nas również prawo.

Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia z dnia 31 grudnia 2002 r. nakazuje, aby w każdym pojeździe poruszającym się po polskich drogach znajdowały się dwa przedmioty: trójkąt ostrzegawczy oraz właśnie gaśnica. Oprócz ewentualnych reperkusji związanych z polisą, ich brak skończyć może się przede wszystkim mandatem.

Jaki mandat otrzymamy za brak gaśnicy?

Kwota mandatu za brak gaśnicy nie jest określona przez przepisy precyzyjnie. Kontrolujący nas policjant może wypisać nam karę od 50 do nawet 500 zł. Jako że zgodnie z przepisami przedmiot ten musimy umieścić w łatwo dostępnym miejscu, mandatem może zakończyć się także przewożenie gaśnicy w bagażniku. Gdzie umieścić ją w samochodzie, aby w najważniejszym momencie była na wyciągnięcie ręki? Zazwyczaj wsuwa się ją pod fotel pasażera. Czemu nie kierowcy? Gdyby się stamtąd wysunęła, mogłaby zablokować hamulec.

Co ciekawe, rzadko mandatem kończy się posiadanie przeterminowanej gaśnicy. Standardową procedurą jest w takim przypadku pouczenie o konieczności zrobienia przeglądu. Nazywa się to również legalizacją gaśnicy. Ile jest ważna? To zależy od producenta, jednak w większości przypadków musimy to robić minimum raz na 12 miesięcy, a po okresie gwarancji sięgającym nawet 5 lat wymienić na nową.

Jaką gaśnicę samochodową wybrać?

Niestety, podobnie jak w przypadku taryfikatora mandatów, również parametry gaśnicy nie są określone przez prawo precyzyjnie. Wiadomo jedynie, że powinna zawierać 1 kg środka gaśniczego. To eliminuje jedynie spray gaśniczy, który w myśl przepisów gaśnicą nie jest. Co z formą środka? Specjaliści podkreślają, że warto zdać się na standardowy proszek, gdyż tego typu gaśnica nie reaguje na różnice temperatur w samochodzie tak kapryśnie jak śniegowa.

Na jakie jeszcze parametry warto zwrócić uwagę? Istotny jest typ określony literkami. Choć do uniknięcia mandatu wystarczy gaśnica proszkowa BC, ze względów bezpieczeństwa swojego i innych uczestników ruchu warto postawić na gaśnicę ABC. Służy ona do gaszenia ciał stałych, cieczy i gazów, a jej dodatkową zaletą jest odporność na wilgoć. Mimo iż według prawa powinna zawierać 1 kg proszku, taka ilość wystarczy na maksymalnie kilkanaście sekund gaszenia, więc warto dopłacić do pojemności 2 kg.

Gdzie kupić gaśnicę samochodową?

Gaśnicę samochodową można zamówić z internetu, kupić w sklepach z częściami samochodowymi lub w specjalistycznym sklepie pożarniczym, a nawet na zwykłej stacji benzynowej. Standardowo warto polegać na sprawdzonych dostawcach, aby na rocznym przeglądzie nie dowiedzieć się, że nabyliśmy bubel.

Ile kosztuje gaśnica samochodowa?

Proszkowa gaśnica samochodowa o pojemności 1 kg będzie kosztowała 20-30 zł. Koszt takiej samej gaśnicy 2 kg sięgnie już 60 zł. Osoby lubiące wydać większe pieniądze za lepszą jakość zwieść może cena gaśnic śniegowych, która przekracza 200 zł. Są one jednak trudniejsze w użyciu i w przypadku samochodów nie zawsze skuteczne.

Popularny mit mówi ponadto, że lepiej wymieniać gaśnicę co roku niż starać się o przegląd. To nieprawda, ponieważ legalizacja gaśnicy kosztuje maksymalnie 10 zł. Często zapłacimy nawet mniej.

Gaśnica samochodowa – podsumowanie

Podsumujmy pięć najważniejszych faktów o tym elemencie wyposażenia samochodu:

 • Gaśnica samochodowa wymagana jest przez prawo w każdym pojeździe.
 • Jej brak może zakończyć się mandatem od 50 do 500 zł lub brakiem odszkodowania.
 • Nie powinniśmy wozić jej w bagażniku, lecz pod przednim fotelem pasażera.
 • Najlepszym wyborem jest gaśnica proszkowa ABC o pojemności 2 kg, której cena wynosi około 60 zł.
 • Gaśnica samochodowa wymaga regularnych przeglądów, za które zapłacimy mniej niż 10 zł.

Opinie klientów

Monika

Monika

Pożyczka pod przewłaszczenie samochodu? Pierwszy raz spotkałam się z taką ofertą i bardzo mnie zainteresowała. Mogłam wziąć dużą sumę i nadal korzystać z samochodu – to wystarczyło, aby przekonać mnie do podpisania umowy. Szybko otrzymałam gotówkę i zrealizowałam swoje plany, a teraz spokojnie spłacam pożyczkę. Nie mam żadnych zastrzeżeń.

Rafał

Rafał

Nie chciałem brać pożyczki w banku, bo multum formalności mnie przytłacza. Pożyczka pod przewłaszczenie samochodu od razu mi przypasowała, wypełniłem wniosek i szybko otrzymałem pieniądze. Świetna oferta!

Wyceń auto online i sprawdź wysokość pożyczki

Marka autokapital.pl jest znakiem towarowym firmy PSF Loans sp. z o. o.

Pożyczek udziela PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy - Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000643924, NIP 5223074239, REGON 365709589, kapitał zakładowy 200.000 złotych lub spółki z grupy kapitałowej PSF Loans.

PSF Loans sp. z o. o. pośrednik na podstawie umów pośrednictwa świadczy usługi pośrednictwa finansowego dla spółek z grupy PSFL Loans i jest umocowany jest do dokonywania czynności faktycznych i prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem umów pożyczki.

Aktualna Lista współpracujących spółek z grupy PSF Loans jest dostępna tutaj.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy nie pobiera od pożyczkobiorcy żadnych opłat za wykonanie czynności faktycznych lub prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem, umowy pożyczki.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy za czynności wykonywane przy zawarciu umowy pożyczki otrzymuje wynagrodzenie od pożyczkodawcy.

PSF Loans sp. z o. o. oraz spółki z grupy PSF Loans działają w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym.

Przykład pożyczki udzielanej dla konsumentów za pośrednictwem serwisu www. autokapital.pl: Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) dla reprezentatywnego przykładu pożyczki wynosi 62,21 %, całkowita kwota pożyczki 15.000,- zł, czas obowiązywania umowy: 48 miesięcy, oprocentowanie zmienne: 14,0 % w skali roku; całkowity koszt pożyczki w całym okresie wyniesie 19.614,68 zł (w tym opłata początkowa 18,75 zł miesięcznie – łącznie 900,- zł, prowizja za obsługę pożyczki 292,50 zł miesięcznie - łącznie 14.040 zł i odsetki 4.674,68 zł), całkowita kwota do zapłaty 34.614,68 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 25-04-2022 r.

Podmiotem uprawnionym, właściwym do rozstrzygania sporu wynikającego z Umowy pomiędzy pożyczkobiorcą, będącym konsumentem a pożyczkodawcą jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl. W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą, będącym konsumentem istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej pod adresem: http://ec.europa.eu/odr , która ułatwia pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Administratorem danych osobowych jest PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa. Szczegółowe informacje odnośnie ochrony danych osobowych zawarte są w Polityce prywatności.

Regulaminu serwisu

Kontakt z nami

PSF Loans Sp. z o.o.
Aleje Jerozolimskie 200,
02-486 Warszawa
e-mail: biuro@autokapital.pl

Infolinia: +48 22 777 49 87 do 89

Pracujemy od poniedziałku do piątku
w godzinach 9:00 – 17:00

Partnerzy