Do prawidłowego funkcjonowania strony jest potrzebna włączona obsługa JavaScript

W Polsce trzeba mieć w samochodzie tylko dwa elementy wyposażenia, które wymagane są przez prawo. Co ciekawe, nie należy do nich apteczka, choć ją także traktujemy jako rzecz niezbędną. A bez jakich 10 rzeczy nie ruszylibyśmy z garażu my?

Co trzeba mieć w samochodzie obowiązkowo?

W Polsce zgodnie z przepisami trzeba mieć w samochodzie dwie rzeczy. Są to:

 1. gaśnica
 2. trójkąt ostrzegawczy

Jaka gaśnica jest obowiązkowa w samochodzie w Polsce?

W przypadku gaśnicy przepisy są dość enigmatyczne. Mówią one o minimum 1 kg środka gaśniczego. Powinniśmy jednak wiedzieć, że taka ilość raczej nie pomoże w ugaszeniu dużego ognia i musielibyśmy zareagować bardzo szybko na potencjalny pożar. Jeżeli mamy tylko odrobinę więcej miejsca w aucie, warto zainwestować w gaśnicę o pojemności co najmniej 2 kg.

Raz w roku warto też pomyśleć o przeglądzie sprzętu przeciwpożarowego. Nie powinien on kosztować więcej niż 10 zł, a pomoże w zidentyfikowaniu ewentualnych problemów z gaśnicą. Nie jest wprawdzie wymagany przez prawo, a policjant nie ma jak zweryfikować tego, czy urządzenie działa, ale robimy to dla własnego bezpieczeństwa!

Jaki trójkąt ostrzegawczy powinniśmy kupić?

Trójkąt ostrzegawczy, nazywamy też awaryjnym lub odblaskowym, służy do ostrzegania innych kierowców o potencjalnym problemie, jeśli z jakichś powodów nasze auto jest unieruchomione. Czym musi się charakteryzować? Przede wszystkim powinien być odblaskowy i mieć odpowiednie wymiary, zazwyczaj wynoszące 43 x 43 x 43 cm. Spełnianie wymogów potwierdza homologacja.

Jakie odległości ustawiania trójkąta ostrzegawczego obowiązują w Polsce? Na drogach ekspresowych oraz autostradach jest to 100 m, a na pozostałych od 30 do 50 m. W razie awarii lub wypadku zabezpieczenie miejsca zdarzenia jest pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić, jeszcze przed pomocą rannym. Służy do tego właśnie trójkąt awaryjny.

Co z apteczką? Czy musi znaleźć się w wyposażeniu auta?

Kwestią budzącą wiele kontrowersji jest brak ustawowego obowiązku wożenia w aucie apteczki. Mimo iż nie nakazują przepisy, większość kierowców uważa, że i tak trzeba mieć ją w samochodzie. Nic dziwnego, gdyż zdrowie i życie jest dla Polaków jedną z nadrzędnych wartości. Posiadanie na wyposażeniu apteczki jest nieocenionym wsparciem zarówno w udzielaniu pomocy poszkodowanemu, jak i dbaniu o naszą higienę podczas tego procesu.

Co powinno znajdować się w apteczce samochodowej? Lista podstawowych elementów jest następująca:

 • para rękawiczek ochronnych
 • woda utleniona lub jodyna
 • sterylna gaza
 • bandaże
 • plastry z opatrunkiem
 • nożyczki
 • folia termoizolacyjna
 • ustnik do sztucznego oddychania

Zdecydowanie odradza się natomiast przewożenie w apteczce leków. Muszą mieć one odpowiednie warunki przechowywania, na czele z temperaturą, których raczej nie będziemy w stanie spełnić.

Co jeszcze warto mieć w samochodzie?

Istnieje jeszcze kilka rzeczy, bez których nie opuścilibyśmy garażu, choć obowiązek posiadania ich w samochodzie podobnie jak w przypadku apteczki nie jest ustanowiony prawnie. Co jeszcze dodamy do naszej listy 10 rzeczy, które warto mieć w samochodzie?

 1. kamizelka odblaskowa
 2. zestaw zapasowych żarówek
 3. koło zapasowe
 4. zestaw narzędzi z lewarkiem na czele
 5. linka holownicza
 6. okulary przeciwsłoneczne
 7. woda mineralna i czekolada

To rzeczy, które albo poprawiają nasze bezpieczeństwo, albo pozwalają w razie awarii uniknąć problemów z dalszą jazdą. Dodatkowe wyposażenie i to, co trzeba mieć w samochodzie, zależy jednak także od rozmiaru naszego auta. Zdecydowanie nie polecamy przepakowywania pojazdu i wprowadzania do niego chaosu. Komfort jazdy to w końcu podstawa, a nic nie wspomoże dobrego samopoczucia kierowcy tak skutecznie jak porządek w jego ukochanym samochodzie.

Opinie klientów

Paweł

Paweł

Pożyczka bez BIK i KRD. To doskonała oferta, nie trzeba też zaświadczeń o dochodach, a kwoty możliwe do pożyczenia są naprawdę wysokie, do 50% wartości auta. Pieniądze bardzo mi pomogły, to pożyczkodawca godny polecenia.

Rafał

Rafał

Nie chciałem brać pożyczki w banku, bo multum formalności mnie przytłacza. Pożyczka pod przewłaszczenie samochodu od razu mi przypasowała, wypełniłem wniosek i szybko otrzymałem pieniądze. Świetna oferta!

Wyceń auto online i sprawdź wysokość pożyczki

Marka autokapital.pl jest znakiem towarowym firmy PSF Loans sp. z o. o.

Pożyczek udziela PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy - Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000643924, NIP 5223074239, REGON 365709589, kapitał zakładowy 200.000 złotych lub spółki z grupy kapitałowej PSF Loans.

PSF Loans sp. z o. o. pośrednik na podstawie umów pośrednictwa świadczy usługi pośrednictwa finansowego dla spółek z grupy PSFL Loans i jest umocowany jest do dokonywania czynności faktycznych i prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem umów pożyczki.

Aktualna Lista współpracujących spółek z grupy PSF Loans jest dostępna tutaj.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy nie pobiera od pożyczkobiorcy żadnych opłat za wykonanie czynności faktycznych lub prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem, umowy pożyczki.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy za czynności wykonywane przy zawarciu umowy pożyczki otrzymuje wynagrodzenie od pożyczkodawcy.

PSF Loans sp. z o. o. oraz spółki z grupy PSF Loans działają w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym.

Przykład pożyczki udzielanej dla konsumentów za pośrednictwem serwisu www. autokapital.pl: Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) dla reprezentatywnego przykładu pożyczki wynosi 62,21 %, całkowita kwota pożyczki 15.000,- zł, czas obowiązywania umowy: 48 miesięcy, oprocentowanie zmienne: 14,0 % w skali roku; całkowity koszt pożyczki w całym okresie wyniesie 19.614,68 zł (w tym opłata początkowa 18,75 zł miesięcznie – łącznie 900,- zł, prowizja za obsługę pożyczki 292,50 zł miesięcznie - łącznie 14.040 zł i odsetki 4.674,68 zł), całkowita kwota do zapłaty 34.614,68 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 25-04-2022 r.

Podmiotem uprawnionym, właściwym do rozstrzygania sporu wynikającego z Umowy pomiędzy pożyczkobiorcą, będącym konsumentem a pożyczkodawcą jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl. W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą, będącym konsumentem istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej pod adresem: http://ec.europa.eu/odr , która ułatwia pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Administratorem danych osobowych jest PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa. Szczegółowe informacje odnośnie ochrony danych osobowych zawarte są w Polityce prywatności.

Regulaminu serwisu

Kontakt z nami

PSF Loans Sp. z o.o.
Aleje Jerozolimskie 200,
02-486 Warszawa
e-mail: biuro@autokapital.pl

Infolinia: +48 22 777 49 87 do 89

Pracujemy od poniedziałku do piątku
w godzinach 9:00 – 17:00

Partnerzy