26 października 2018

Czym są wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe to możliwość zawieszenia spłaty kredytu na czas ustalony z kredytodawcą. Jest to rozwiązanie dla osób, które chwilowo nie posiadają gotówki na spłatę zadłużenia. Warto zapytać o wakacje kredytowe jeszcze przed złożeniem wniosku o pożyczkę. Pomoże to uniknąć nieporozumień na dalszym etapie kredytowania.

Czym są wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe stanowią ofertę banków oraz firm pożyczkowych. W ramach nich możemy zawiesić spłatę naszego kredytu na określony czas. Sięgając np. po pożyczkę pod zastaw warto sprawdzić, czy pożyczkodawca ma w swojej ofercie taką możliwość. Oferty różnych pożyczkodawców mogą się od siebie różnić.

Jeśli decydujemy się na odroczenie spłaty kredytu musimy pamiętać, że instytucja pozabankowa nie ma obowiązku zgodzenia się na naszą prośbę. Będzie to zależało od naszej sytuacji finansowej, dlatego gdy tylko określimy swoją prośbę, nasze możliwości finansowe zostaną szybko przeanalizowane, a my otrzymamy decyzję.

Ile kosztuje zawieszenie spłaty kredytu?

Wakacje kredytowe mogą stanowić promocję w instytucjach finansowych. Pamiętajmy jednak, że nie każda firma udzieli nam ich za darmo. Czasem zawieszenie spłaty kredytu może nas kosztować. Jeśli nie będziemy chcieli zmieniać naszego okresu kredytowania, w wyniku odroczenia płatności późniejsze raty pożyczki ulegną powiększeniu. Istnieje także możliwość płacenia rat pożyczki w takiej samej wysokości jak dotychczas. Wtedy wydłużeniu ulegnie okres, na jaki wzięliśmy pożyczkę.

Co ważne, o możliwość sięgnięcia po wakacje kredytowe powinniśmy zapytać naszego pożyczkodawcy. Warto poznać prawa i obowiązki jeszcze przed podpisaniem umowy pożyczkowej. W ten sposób unikniemy ewentualnych nieporozumień.

Dla kogo odroczenie spłaty kredytu?

Każda osoba wnioskująca o pożyczkę powinna się zastanowić, czy rzeczywiście jest mu ona potrzebna. Tak samo dzieje się z korzystaniem z oferowanych nam możliwości przesunięć terminu spłaty pożyczki. Wakacje kredytowe są dobrą opcją dla osób, którym tymczasowo brakuje gotówki np. z powodu narodzenia się dziecka i obowiązku poniesienia dodatkowych kosztów. Karencja kredytu będzie korzystna dla tych, którzy mając inny dług do spłacenia chcą go uregulować w pierwszej kolejności.

Po wakacje kredytowe nie warto sięgać wtedy, gdy nasza zdolność kredytowa jest niska. Jeśli już teraz nie mamy wystarczających możliwości, aby spłacić na czas pożyczkę, nie warto oddalać terminu jej spłaty. Jeśli jednak wiemy, że kilka miesięcy przerwy w płatnościach pozwoli nam korzystnie wpłynąć na ocenę punktową BIK, warto skorzystać z oferowanego nam produktu.

Czym jest prolongata pożyczki?

Wnioskowanie o pożyczkę powinno być oparte o zapoznanie się z podstawową terminologią kredytową. Warto wiedzieć np. czym jest kredyt odnawialny oraz czy istnieją pożyczki bez BIK. Równie ważna jest znajomość swoich praw. Wśród nich odnaleźć można opcję prolongaty pożyczki. Jest to możliwość przesunięcia terminu spłaty o ustalony z pożyczkodawcą czas.

Decydując się na prolongatę kredytu możemy w ogóle nie płacić raty pożyczki lub przez określony czas płacić tylko odsetki. Pamiętajmy, że w późniejszym okresie i tak będziemy musieli zwrócić pożyczone od instytucji finansowej pieniądze. Aby uzyskać możliwość prolongaty kredytu należy zgłosić się do swojego kredytodawcy i zapytać o dostępność interesującego nas produktu.

Wyceń auto online i sprawdź wysokość pożyczki

Kontakt z nami

PSFLoans Sp. z o. o.
Aleje Jerozolimskie 200
02-486 Warszawa

e-mail: biuro@autokapital.pl
Infolinia: +48 22 777 49 87 do 89

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00

Partnerzy

Dekra
Związek Banków Polskich
Pożyczka Portal
Loando
Pożyczkodawca Dane osobowe Regulamin serwisu Blog Warunki prywatności Partnerzy

AutoKapital.pl 2016-2023 / All rights reserved