Do prawidłowego funkcjonowania strony jest potrzebna włączona obsługa JavaScript
Wykreślenie z BIK - jak usunąć dane z rejestrów dłużników?

Wykreślenie z BIK to procedura, której nie możemy dokonać samodzielnie. Usunięcie danych z bazy Biura Informacji Kredytowej może nastąpić wyłącznie w kilku sytuacjach. Jedną z nich jest odwołanie zgody na przetwarzanie danych osobowych tuż po regulacji długu. Kiedy jeszcze możliwe jest czyszczenie BIK?

Czyszczenie BIK – czy możliwe jest wykreślenie z BIK?

Proces ubiegania się o kredyt bankowy czy pożyczkę od firm pozabankowych nie jest skomplikowany. Trzeba jednak spełnić kilka podstawowych warunków, które ustanowił usługodawca. Jedną z kluczowych zasad aplikowania o dodatkową gotówkę jest posiadanie pozytywnej zdolności kredytowej. Nie powinniśmy więc mieć w bazach dłużników negatywnych wpisów. Mogą one stanowić przeszkodę w wzięciu pożyczki pod zastaw czy chwilówki. Czy możemy wyczyścić BIK samodzielnie?

Nie możemy. Dane z rejestru dłużników mogą usunąć jego pracownicy na wniosek naszego wierzyciela. Istnieją trzy istotne sytuacje, kiedy dane w bazie Biura Informacji Kredytowej mogą zostać usunięte:

  1. Jeśli klient wycofa zgodę na przetwarzanie jego danych osobowych (może to mieć miejsce wyłącznie wtedy, gdy uregulował on całkowicie płatność);
  2. Jeśli dane zawarte w rejestrze są błędne (po interwencji zostaną one zaktualizowane lub całkowicie usunięte);
  3. Minęło 5 lat od momentu, w który dane trafiły do bazy.

Samodzielne czyszczenie BIK nie jest możliwe. Wykreślenie z BIK może nastąpić wyłącznie po interwencji naszego wierzyciela. Możemy mu jednak przypomnieć, że spłaciliśmy już zadłużenie i pora na aktualizację danych. Baza BIK odświeża zebrane informacje co ok. 7 dni. Jeśli będziemy chcieli poznać nasz scoring BIK, warto poczekać, aż w systemie znajdą się aktualne dane o naszej historii płatności.

Jak napisać wniosek o wykreślenie z BIK?

Jeśli wiemy, że wpis w BIK został zamieszczony bezpodstawnie, możemy się od niego odwołać. W tym celu należy sporządzić wniosek o wykreślenie z BIK. Jak go napisać? Należy zacząć od tego, aby wskazać odbiorcę naszego pisma. Nie będzie nim pracownik bazy BIK. Naszą prośbę musimy skierować do usługodawcy, na wezwanie którego w rejestrze pojawił się o nas negatywny wpis. W dokumencie musimy zamieścić również:

  • nasze dane;
  • powód, dla którego dane zawarte w BIK powinny zostać usunięte;
  • numer podpisanej wcześniej umowy oraz datę jej sporządzenia;
  • nazwę oraz adres usługodawcy, który dokonał wpisu.

Pamiętajmy, aby poprosić o informację zwrotną. Tylko w ten sposób będziemy mieli pewność, że wykreślenie z BIK nastąpiło. Gdy już nasze konto będzie czyste, nie będziemy musieli szukać pożyczek bez BIK. Pożyczkodawca udzieli nam każdej pożyczki, o ile nasza zdolność kredytowa będzie wystarczająca.

Jak dane w BIK wpływają na zdolność kredytową?

Pozytywna historia finansowa to podstawowy warunek ubiegania się o kredyt lub pożyczkę. Jak zwiększyć naszą zdolność kredytową? Przede wszystkim powinniśmy uregulować zaległe płatności. Sprawi to, że wszelkie wpisy w bazach dłużników BIK czy BIG zostaną zaktualizowane. Czyste konto będzie świadczyło o naszej wypłacalności.

Warto także wykazać przed pożyczkodawcą otrzymywanie stałego dochodu. W przypadku pożyczek pozabankowych nie musi on pochodzić z umowy o pracę. Firmy pożyczkowe akceptują takie źródła dochodu jak: umowa o dzieło/zlecenie, kontrakt, renta czy emerytura.

Pamiętajmy także o tym, aby regularnie kontrolować swoją historię kredytową. Zrobimy to pobierając z bazy BIK specjalny raport. Może on dotyczyć miesiąca naszych płatności. Jeśli planujemy sięgnąć w przyszłości po kredyt, dobrze jest pobrać zestawienie roczne. Raport BIK kosztuje 39 zł (raport miesięczny) lub 99 zł (raport roczny). Dowiemy się z niego, czy zalegamy z jakąś płatnością. Znajdują się w nim również informacje o spłaconych zobowiązaniach. Te działają na naszą korzyść i zwiększają wiarygodność w oczach przyszłych pożyczkodawców.

Opinie klientów

Ewelina

Ewelina

Pożyczka dla każdego, kto posiada własne auto. Polecam, bo można otrzymać naprawdę duże kwoty.

Marzena

Marzena

Dzięki pożyczce mogłam sfinansować zagraniczne wakacje językowe mojej córki. Pożyczka zabezpieczona przewłaszczeniem samochodu pozwala wziąć większe kwoty, a auto nadal jest moje. Polecam każdemu, kto potrzebuje wsparcia finansowego.

Wyceń auto online i sprawdź wysokość pożyczki

Marka autokapital.pl jest znakiem towarowym firmy PSF Loans sp. z o. o.

Pożyczek udziela PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy - Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000643924, NIP 5223074239, REGON 365709589, kapitał zakładowy 200.000 złotych lub spółki z grupy kapitałowej PSF Loans.

PSF Loans sp. z o. o. pośrednik na podstawie umów pośrednictwa świadczy usługi pośrednictwa finansowego dla spółek z grupy PSFL Loans i jest umocowany jest do dokonywania czynności faktycznych i prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem umów pożyczki.

Aktualna Lista współpracujących spółek z grupy PSF Loans jest dostępna tutaj.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy nie pobiera od pożyczkobiorcy żadnych opłat za wykonanie czynności faktycznych lub prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem, umowy pożyczki.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy za czynności wykonywane przy zawarciu umowy pożyczki otrzymuje wynagrodzenie od pożyczkodawcy.

PSF Loans sp. z o. o. oraz spółki z grupy PSF Loans działają w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym oraz, jeśli ma to zastosowanie Ustawie o kredycie konsumenckim.

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) dla reprezentatywnego przykładu pożyczki, udzielanej za pośrednictwem serwisu www.autokapital.pl wynosi 57,73 %, całkowita kwota pożyczki 15.000,- zł, czas obowiązywania umowy: 48 miesięcy, oprocentowanie zmienne: 10% w skali roku; całkowity koszt pożyczki 18.217,74 zł (w tym prowizja przygotowawcza 900,- zł, prowizja za obsługę pożyczki 295,5,- zł miesięcznie - łącznie 14.040,00,- zł, koszty ustanowienia zabezpieczenia 17 zł, odsetki 3.260,74 zł), całkowita kwota do zapłaty 33.217,74 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 12-10-2017 r.

Podmiotem uprawnionym, właściwym do rozstrzygania sporu wynikającego z Umowy pomiędzy pożyczkobiorcą, będącym konsumentem a pożyczkodawcą jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl. W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą, będącym konsumentem istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej pod adresem: http://ec.europa.eu/odr , która ułatwia pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Administratorem danych osobowych jest PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa. Szczegółowe informacje odnośnie ochrony danych osobowych zawarte są w Polityce prywatności.

Regulaminu serwisu

Kontakt z nami

PSF Loans Sp. z o.o.
Aleje Jerozolimskie 200,
02-486 Warszawa
e-mail: biuro@psfl.pl

Infolinia: +48 22 777 49 83 do 90

Pracujemy od poniedziałku do piątku
w godzinach 9:00 – 17:00

Partnerzy