Do prawidłowego funkcjonowania strony jest potrzebna włączona obsługa JavaScript
Wykreślenie z BIK - jak usunąć dane z rejestrów dłużników?

Wykreślenie z BIK to procedura, której nie możemy dokonać samodzielnie. Usunięcie danych z bazy Biura Informacji Kredytowej może nastąpić wyłącznie w kilku sytuacjach. Jedną z nich jest odwołanie zgody na przetwarzanie danych osobowych tuż po regulacji długu. Kiedy jeszcze możliwe jest czyszczenie BIK?

Czyszczenie BIK – czy możliwe jest wykreślenie z BIK?

Proces ubiegania się o kredyt bankowy czy pożyczkę od firm pozabankowych nie jest skomplikowany. Trzeba jednak spełnić kilka podstawowych warunków, które ustanowił usługodawca. Jedną z kluczowych zasad aplikowania o dodatkową gotówkę jest posiadanie pozytywnej zdolności kredytowej. Nie powinniśmy więc mieć w bazach dłużników negatywnych wpisów. Mogą one stanowić przeszkodę w wzięciu pożyczki pod zastaw czy chwilówki. Czy możemy wyczyścić BIK samodzielnie?

Nie możemy. Dane z rejestru dłużników mogą usunąć jego pracownicy na wniosek naszego wierzyciela. Istnieją trzy istotne sytuacje, kiedy dane w bazie Biura Informacji Kredytowej mogą zostać usunięte:

  1. Jeśli klient wycofa zgodę na przetwarzanie jego danych osobowych (może to mieć miejsce wyłącznie wtedy, gdy uregulował on całkowicie płatność);
  2. Jeśli dane zawarte w rejestrze są błędne (po interwencji zostaną one zaktualizowane lub całkowicie usunięte);
  3. Minęło 5 lat od momentu, w który dane trafiły do bazy.

Samodzielne czyszczenie BIK nie jest możliwe. Wykreślenie z BIK może nastąpić wyłącznie po interwencji naszego wierzyciela. Możemy mu jednak przypomnieć, że spłaciliśmy już zadłużenie i pora na aktualizację danych. Baza BIK odświeża zebrane informacje co ok. 7 dni. Jeśli będziemy chcieli poznać nasz scoring BIK, warto poczekać, aż w systemie znajdą się aktualne dane o naszej historii płatności.

Jak napisać wniosek o wykreślenie z BIK?

Jeśli wiemy, że wpis w BIK został zamieszczony bezpodstawnie, możemy się od niego odwołać. W tym celu należy sporządzić wniosek o wykreślenie z BIK. Jak go napisać? Należy zacząć od tego, aby wskazać odbiorcę naszego pisma. Nie będzie nim pracownik bazy BIK. Naszą prośbę musimy skierować do usługodawcy, na wezwanie którego w rejestrze pojawił się o nas negatywny wpis. W dokumencie musimy zamieścić również:

  • nasze dane;
  • powód, dla którego dane zawarte w BIK powinny zostać usunięte;
  • numer podpisanej wcześniej umowy oraz datę jej sporządzenia;
  • nazwę oraz adres usługodawcy, który dokonał wpisu.

Pamiętajmy, aby poprosić o informację zwrotną. Tylko w ten sposób będziemy mieli pewność, że wykreślenie z BIK nastąpiło. Gdy już nasze konto będzie czyste, nie będziemy musieli szukać pożyczek bez BIK. Pożyczkodawca udzieli nam każdej pożyczki, o ile nasza zdolność kredytowa będzie wystarczająca.

Jak dane w BIK wpływają na zdolność kredytową?

Pozytywna historia finansowa to podstawowy warunek ubiegania się o kredyt lub pożyczkę. Jak zwiększyć naszą zdolność kredytową? Przede wszystkim powinniśmy uregulować zaległe płatności. Sprawi to, że wszelkie wpisy w bazach dłużników BIK czy BIG zostaną zaktualizowane. Czyste konto będzie świadczyło o naszej wypłacalności.

Warto także wykazać przed pożyczkodawcą otrzymywanie stałego dochodu. W przypadku pożyczek pozabankowych nie musi on pochodzić z umowy o pracę. Firmy pożyczkowe akceptują takie źródła dochodu jak: umowa o dzieło/zlecenie, kontrakt, renta czy emerytura.

Pamiętajmy także o tym, aby regularnie kontrolować swoją historię kredytową. Zrobimy to pobierając z bazy BIK specjalny raport. Może on dotyczyć miesiąca naszych płatności. Jeśli planujemy sięgnąć w przyszłości po kredyt, dobrze jest pobrać zestawienie roczne. Raport BIK kosztuje 39 zł (raport miesięczny) lub 99 zł (raport roczny). Dowiemy się z niego, czy zalegamy z jakąś płatnością. Znajdują się w nim również informacje o spłaconych zobowiązaniach. Te działają na naszą korzyść i zwiększają wiarygodność w oczach przyszłych pożyczkodawców.

Opinie klientów

Jerzy

Jerzy

Potrzebowałem szybkiej gotówki i trafiłem na ofertę pożyczki pod przewłaszczenie samochodu. Świetna możliwość dla każdego, kto ma własny samochód, a potrzebuje pieniędzy na zrealizowanie innych planów.

Marzena

Marzena

Dzięki pożyczce mogłam sfinansować zagraniczne wakacje językowe mojej córki. Pożyczka zabezpieczona przewłaszczeniem samochodu pozwala wziąć większe kwoty, a auto nadal jest moje. Polecam każdemu, kto potrzebuje wsparcia finansowego.

Wyceń auto online i sprawdź wysokość pożyczki

Marka autokapital.pl jest znakiem towarowym firmy PSF Loans sp. z o. o.

Pożyczek udziela PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy - Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000643924, NIP 5223074239, REGON 365709589, kapitał zakładowy 200.000 złotych lub spółki z grupy kapitałowej PSF Loans.

PSF Loans sp. z o. o. pośrednik na podstawie umów pośrednictwa świadczy usługi pośrednictwa finansowego dla spółek z grupy PSFL Loans i jest umocowany jest do dokonywania czynności faktycznych i prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem umów pożyczki.

Aktualna Lista współpracujących spółek z grupy PSF Loans jest dostępna tutaj.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy nie pobiera od pożyczkobiorcy żadnych opłat za wykonanie czynności faktycznych lub prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem, umowy pożyczki.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy za czynności wykonywane przy zawarciu umowy pożyczki otrzymuje wynagrodzenie od pożyczkodawcy.

PSF Loans sp. z o. o. oraz spółki z grupy PSF Loans działają w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym.

Przykład pożyczki udzielanej dla konsumentów za pośrednictwem serwisu www. autokapital.pl: Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) dla reprezentatywnego przykładu pożyczki wynosi 62,21 %, całkowita kwota pożyczki 15.000,- zł, czas obowiązywania umowy: 48 miesięcy, oprocentowanie zmienne: 14,0 % w skali roku; całkowity koszt pożyczki w całym okresie wyniesie 19.614,68 zł (w tym opłata początkowa 18,75 zł miesięcznie – łącznie 900,- zł, prowizja za obsługę pożyczki 292,50 zł miesięcznie - łącznie 14.040 zł i odsetki 4.674,68 zł), całkowita kwota do zapłaty 34.614,68 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 25-04-2022 r.

Podmiotem uprawnionym, właściwym do rozstrzygania sporu wynikającego z Umowy pomiędzy pożyczkobiorcą, będącym konsumentem a pożyczkodawcą jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl. W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą, będącym konsumentem istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej pod adresem: http://ec.europa.eu/odr , która ułatwia pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Administratorem danych osobowych jest PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa. Szczegółowe informacje odnośnie ochrony danych osobowych zawarte są w Polityce prywatności.

Regulaminu serwisu

Kontakt z nami

PSF Loans Sp. z o.o.
Aleje Jerozolimskie 200,
02-486 Warszawa
e-mail: biuro@autokapital.pl

Infolinia: +48 22 777 49 87 do 89

Pracujemy od poniedziałku do piątku
w godzinach 9:00 – 17:00

Partnerzy