12 lipca 2019

Wykreślenie z BIK – jak usunąć dane z rejestrów dłużników?

Wykreślenie z BIK - jak usunąć dane z rejestrów dłużników?

Wykreślenie z BIK to procedura, której nie możemy dokonać samodzielnie. Usunięcie danych z bazy Biura Informacji Kredytowej może nastąpić wyłącznie w kilku sytuacjach. Jedną z nich jest odwołanie zgody na przetwarzanie danych osobowych tuż po regulacji długu. Kiedy jeszcze możliwe jest czyszczenie BIK?

Czyszczenie BIK – czy możliwe jest wykreślenie z BIK?

Proces ubiegania się o kredyt bankowy czy pożyczkę od firm pozabankowych nie jest skomplikowany. Trzeba jednak spełnić kilka podstawowych warunków, które ustanowił usługodawca. Jedną z kluczowych zasad aplikowania o dodatkową gotówkę jest posiadanie pozytywnej zdolności kredytowej. Nie powinniśmy więc mieć w bazach dłużników negatywnych wpisów. Mogą one stanowić przeszkodę w wzięciu pożyczki pod zastaw czy chwilówki. Czy możemy wyczyścić BIK samodzielnie?

Nie możemy. Dane z rejestru dłużników mogą usunąć jego pracownicy na wniosek naszego wierzyciela. Istnieją trzy istotne sytuacje, kiedy dane w bazie Biura Informacji Kredytowej mogą zostać usunięte:

  1. Jeśli klient wycofa zgodę na przetwarzanie jego danych osobowych (może to mieć miejsce wyłącznie wtedy, gdy uregulował on całkowicie płatność);
  2. Jeśli dane zawarte w rejestrze są błędne (po interwencji zostaną one zaktualizowane lub całkowicie usunięte);
  3. Minęło 5 lat od momentu, w który dane trafiły do bazy.

Samodzielne czyszczenie BIK nie jest możliwe. Wykreślenie z BIK może nastąpić wyłącznie po interwencji naszego wierzyciela. Możemy mu jednak przypomnieć, że spłaciliśmy już zadłużenie i pora na aktualizację danych. Baza BIK odświeża zebrane informacje co ok. 7 dni. Jeśli będziemy chcieli poznać nasz scoring BIK, warto poczekać, aż w systemie znajdą się aktualne dane o naszej historii płatności.

Jak napisać wniosek o wykreślenie z BIK?

Jeśli wiemy, że wpis w BIK został zamieszczony bezpodstawnie, możemy się od niego odwołać. W tym celu należy sporządzić wniosek o wykreślenie z BIK. Jak go napisać? Należy zacząć od tego, aby wskazać odbiorcę naszego pisma. Nie będzie nim pracownik bazy BIK. Naszą prośbę musimy skierować do usługodawcy, na wezwanie którego w rejestrze pojawił się o nas negatywny wpis. W dokumencie musimy zamieścić również:

  • nasze dane;
  • powód, dla którego dane zawarte w BIK powinny zostać usunięte;
  • numer podpisanej wcześniej umowy oraz datę jej sporządzenia;
  • nazwę oraz adres usługodawcy, który dokonał wpisu.

Pamiętajmy, aby poprosić o informację zwrotną. Tylko w ten sposób będziemy mieli pewność, że wykreślenie z BIK nastąpiło. Gdy już nasze konto będzie czyste, nie będziemy musieli szukać pożyczek bez BIK. Pożyczkodawca udzieli nam każdej pożyczki, o ile nasza zdolność kredytowa będzie wystarczająca.

Jak dane w BIK wpływają na zdolność kredytową?

Pozytywna historia finansowa to podstawowy warunek ubiegania się o kredyt lub pożyczkę. Jak zwiększyć naszą zdolność kredytową? Przede wszystkim powinniśmy uregulować zaległe płatności. Sprawi to, że wszelkie wpisy w bazach dłużników BIK czy BIG zostaną zaktualizowane. Czyste konto będzie świadczyło o naszej wypłacalności.

Warto także wykazać przed pożyczkodawcą otrzymywanie stałego dochodu. W przypadku pożyczek pozabankowych nie musi on pochodzić z umowy o pracę. Firmy pożyczkowe akceptują takie źródła dochodu jak: umowa o dzieło/zlecenie, kontrakt, renta czy emerytura.

Pamiętajmy także o tym, aby regularnie kontrolować swoją historię kredytową. Zrobimy to pobierając z bazy BIK specjalny raport. Może on dotyczyć miesiąca naszych płatności. Jeśli planujemy sięgnąć w przyszłości po kredyt, dobrze jest pobrać zestawienie roczne. Raport BIK kosztuje 39 zł (raport miesięczny) lub 99 zł (raport roczny). Dowiemy się z niego, czy zalegamy z jakąś płatnością. Znajdują się w nim również informacje o spłaconych zobowiązaniach. Te działają na naszą korzyść i zwiększają wiarygodność w oczach przyszłych pożyczkodawców.

Wyceń auto online i sprawdź wysokość pożyczki

Kontakt z nami

PSFLoans Sp. z o. o.
Aleje Jerozolimskie 200
02-486 Warszawa

e-mail: biuro@autokapital.pl
Infolinia: +48 22 777 49 87 do 89

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00

Partnerzy

Dekra
Związek Banków Polskich
Pożyczka Portal
Loando
Pożyczkodawca Dane osobowe Regulamin serwisu Blog Warunki prywatności Partnerzy

AutoKapital.pl 2016-2023 / All rights reserved