Do prawidłowego funkcjonowania strony jest potrzebna włączona obsługa JavaScript

Chociaż dla większości kierowców najboleśniejszą karą za drogowe przewinienia są wysokie mandaty, za wykroczenia na szosie dostaje się również punkty karne. Ich nadmiar wiąże się ze skierowaniem na egzamin kontrolny, a w ostateczności nawet ostateczną utratą prawa jazdy. Sprawdź jaki jest limit punktów karnych, na jakich zasadach kasują się po roku od otrzymania, a także dowiedz się, gdzie możemy mieć wgląd w zebrane przez nas punkty.

Z artykułu na temat limitu punktów karnych dowiesz się:

  1. Jaki jest limit punktów karnych?
  2. Kiedy kasują się punkty karne?
  3. Gdzie je sprawdzić?

Ile wynosi limit punktów karnych?

Limit punktów karnych w 2020 roku nie zmienił się w stosunku do poprzedniego roku. Kodeks drogowy przewiduje dwa progi, po których kierowca zobligowany zostaje do ponownego przejścia egzaminu lub traci prawo jazdy. Maksymalna ilość punktów karnych przedstawia się następująco:

  • 24 punkty – dla doświadczonych kierowców
  • 20 punktów – dla kierowców ze stażem za kółkiem krótszym niż rok

Jak zostało już wspomniane, po przekroczeniu limitu punktów karnych należy zgłosić się do lokalnego oddziału Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego i podejść do egzaminu kontrolnego, który składa się z części teoretycznej (koszt 30 zł) oraz części praktycznej (140 zł). Kierowcy mający prawo jazdy krócej niż rok muszą dodatkowo przejść ponownie cały kurs, a przed podobnym wyzwaniem staną również ci, którym nie uda się zaliczyć egzaminu kontrolnego za pierwszym razem. Wówczas nagromadzenie zbyt dużej liczby punktów wiąże się ze znacznie większymi wydatkami, zależnymi od aktualnych cen kursów w szkołach nauki jazdy. Kierowcy, którzy mają na swoim koncie kilka drogowych przewinień, powinni więc mieć się na baczności. Warto jednak wiedzieć, że punkty karne stosunkowo szybko ulegają przedawnieniu. Na jakich zasadach odbywa się ich anulowanie?

Przedawnienie następuje najczęściej po roku. Kiedy dokładnie się kasują?

Odpowiedź na pytanie, kiedy kasują się punkty karne, jest prosta i jednoznaczna. Ulegają one przedawnieniu już po roku od dnia, w którym wykroczenie zostało popełnione. Co istotne, w przypadku przekroczenia limitu nie da się oszukać systemu poprzez nieprzyjęcie mandatu oraz poczekanie na sprawę w sądzie. Nie jest to dobry sposób na uniknięcie konsekwencji przekroczenia punktów karnych. Gdy wina kierowcy uznana zostanie za bezsprzeczną na wokandzie, system automatycznie sprawdza liczbę punktów posiadanych w momencie popełniania wykroczenia. Innym sposobem na oddalenie się od limitu jest szkolenie redukujące punkty karne. Raz na pół roku kierowca może przejść organizowany przez WORD kurs, którego pomyślne ukończenie nagradzane jest odjęciem 6 punktów karnych. Możliwość ta dostępna jest tylko dla tych kierowców, którzy prawo jazdy posiadają dłużej niż rok i nie przekroczyli jeszcze limitu 24 punktów. W zależności od WORD-u, szkolenie takie kosztować może nawet około 400 zł. Co więcej, punkty karne kasują się także wówczas, gdy kierowca przejdzie pozytywnie egzamin kontrolny, do którego zobligowany jest po przekroczeniu wyznaczonego ustawowo limitu. Nie jest to jednak najlepsza droga do wyzerowania punktów, ponieważ tymczasowo traci się prawo do kierowania pojazdami, a w przypadku potknięcia na egzaminie trzeba liczyć się z przechodzeniem procesu zdobywania prawa jazdy od początku.

Co roku kierowcy powinni zapoznać się z aktualnym taryfikatorem punktów karnych i jaka kara może ich spotkać, gdy dojdzie do „spotkania” z policją.

Dowiedz się, jak i gdzie sprawdzić punkty karne. Dostępne także online!

Jeżeli nie posiadamy profilu zaufanego, który konieczny jest do sprawdzenia liczby punktów karnych przez internet, uczynić możemy to stacjonarnie na każdej komendzie policji. Nie musimy przy tym bać się, że w przypadku przekroczenia limitu prawo jazdy zostanie nam odebrane zaraz po przyjeździe. W takim wypadku policjant zobligowany jest do pouczenia kierowcy, że po otrzymaniu listu z WORD stawić powinien się tam na egzamin kontrolny. Znacznie łatwiej jest jednak upewnić się, czy nie przekroczyliśmy limitu punktów karnych, za pomocą odpowiedniej strony internetowej. Sprawdzanie punktów karnych online nie jest trudne, a cały proces zamyka się w kilku krokach, jeśli mamy oczywiście profil zaufany.

  1. Na stronie obywatel.gov.pl w kategorii “Kierowcy i pojazdy” znajdujemy opcję “Sprawdź swoje punkty karne”, po czym klikamy w niebieski przycisk z taką właśnie komendą.
  2. Logujemy się do profilu zaufanego poprzez nasz login lub konto w bankowości internetowej, po czym potwierdzamy chęć sprawdzenia liczby punktów karnych.
  3. System przenosi nas po raz kolejny na stronę obywatel.gov.pl, gdzie wyświetla się informacja o ilości zebranych punktów karnych lub ich całkowitym braku.

Opinie klientów

Marzena

Marzena

Dzięki pożyczce mogłam sfinansować zagraniczne wakacje językowe mojej córki. Pożyczka zabezpieczona przewłaszczeniem samochodu pozwala wziąć większe kwoty, a auto nadal jest moje. Polecam każdemu, kto potrzebuje wsparcia finansowego.

Monika

Monika

Pożyczka pod przewłaszczenie samochodu? Pierwszy raz spotkałam się z taką ofertą i bardzo mnie zainteresowała. Mogłam wziąć dużą sumę i nadal korzystać z samochodu – to wystarczyło, aby przekonać mnie do podpisania umowy. Szybko otrzymałam gotówkę i zrealizowałam swoje plany, a teraz spokojnie spłacam pożyczkę. Nie mam żadnych zastrzeżeń.

Wyceń auto online i sprawdź wysokość pożyczki

Marka autokapital.pl jest znakiem towarowym firmy PSF Loans sp. z o. o.

Pożyczek udziela PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy - Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000643924, NIP 5223074239, REGON 365709589, kapitał zakładowy 200.000 złotych lub spółki z grupy kapitałowej PSF Loans.

PSF Loans sp. z o. o. pośrednik na podstawie umów pośrednictwa świadczy usługi pośrednictwa finansowego dla spółek z grupy PSFL Loans i jest umocowany jest do dokonywania czynności faktycznych i prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem umów pożyczki.

Aktualna Lista współpracujących spółek z grupy PSF Loans jest dostępna tutaj.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy nie pobiera od pożyczkobiorcy żadnych opłat za wykonanie czynności faktycznych lub prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem, umowy pożyczki.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy za czynności wykonywane przy zawarciu umowy pożyczki otrzymuje wynagrodzenie od pożyczkodawcy.

PSF Loans sp. z o. o. oraz spółki z grupy PSF Loans działają w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym.

Przykład pożyczki udzielanej dla konsumentów za pośrednictwem serwisu www. autokapital.pl: Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) dla reprezentatywnego przykładu pożyczki wynosi 62,21 %, całkowita kwota pożyczki 15.000,- zł, czas obowiązywania umowy: 48 miesięcy, oprocentowanie zmienne: 14,0 % w skali roku; całkowity koszt pożyczki w całym okresie wyniesie 19.614,68 zł (w tym opłata początkowa 18,75 zł miesięcznie – łącznie 900,- zł, prowizja za obsługę pożyczki 292,50 zł miesięcznie - łącznie 14.040 zł i odsetki 4.674,68 zł), całkowita kwota do zapłaty 34.614,68 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 25-04-2022 r.

Podmiotem uprawnionym, właściwym do rozstrzygania sporu wynikającego z Umowy pomiędzy pożyczkobiorcą, będącym konsumentem a pożyczkodawcą jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl. W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą, będącym konsumentem istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej pod adresem: http://ec.europa.eu/odr , która ułatwia pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Administratorem danych osobowych jest PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa. Szczegółowe informacje odnośnie ochrony danych osobowych zawarte są w Polityce prywatności.

Regulaminu serwisu

Kontakt z nami

PSF Loans Sp. z o.o.
Aleje Jerozolimskie 200,
02-486 Warszawa
e-mail: biuro@autokapital.pl

Infolinia: +48 22 777 49 87 do 89

Pracujemy od poniedziałku do piątku
w godzinach 9:00 – 17:00

Partnerzy