24 sierpnia 2020

Akcyza za samochód. Jaka stawka obowiązuje w 2020 roku?

Stawki akcyzy za auto sprowadzane z zagranicy różnią się w zależności od rodzaju napędu oraz pojemności silnika. W przypadku najbardziej ekologicznych samochodów do końca 2020 roku nie będziemy musieli dokonać żadnej wpłaty, ale w niektórych przypadkach akcyza za samochód wyniesie nawet 18,6%. Ile dokładnie kosztować będzie nas opłata w poszczególnych przypadkach? Ile mamy czasu na jej dokonanie? Jak zrobić to przez internet? Zapraszamy do przeglądu!

Z artykułu na temat akcyzy za samochód dowiesz się:

  1. Jaka akcyza na samochody obowiązuje w 2020 roku?
  2. Kto musi ją opłacić? Ile mamy na to czasu?
  3. Jak dokonać opłaty za akcyzę na auto przez internet?

W 2020 obowiązuje pięć stawek akcyzy za samochód. Ile wynoszą?

Sprowadzając samochód z zagranicy musimy liczyć się z różnymi kosztami. O ile import auta ze Szwecji na własną rękę oznaczał będzie koszty w rodzaju podróży promem, a zakup w Wielkiej Brytanii podstawowe przeróbki techniczne, samochody nabywane za dowolną granicą wiążą się również z wydatkami uniwersalnymi. Jednym z takich kosztów jest akcyza. Ile wynosi podatek akcyzowy w 2020 roku?

Ustawodawcy przewidują w tym roku pięć stawek opłat akcyzowych dla samochodów sprowadzanych z zagranicy. Na szczególne względy liczyć mogą osoby, które podejmą decyzję o sprowadzeniu auta ekologicznego. Stawki akcyzy za samochód hybrydowy są naprawdę niskie, a elektryki oraz hybrydy Plug-in (PHEV) wwieziemy do kraju za darmo! Ile wynoszą poszczególne opłaty akcyzowe w zależności od rodzaju samochodu?

Do końca 2020 roku akcyza za samochód wynosi:

  • 18,6% – akcyza za samochód tradycyjny o pojemności od 2001 cm3 do 3500 cm3
  • 9,3% – akcyza za samochody hybrydowe HEV i MHEW o pojemności powyżej 2001 cm3, a także hybrydy typu Plug-in (PHEV) oraz auta elektryczne REX o pojemności powyżej 2001 cm3,
  • 3,1% – akcyza za samochód tradycyjny o pojemności do 2000 cm3,
  • 1,55% – akcyza za samochody hybrydowe HEV i MHEW o pojemności do 2000 cm3,
  • 0% – hybrydy typu Plug-in (PHEV) oraz auta elektryczne REX o pojemności do 2000 cm3

Kwotę obliczamy od ceny w krajowej walucie, którą przeliczyć musimy z obcej według bieżącego kursu. W rachunkach pomogą nam dostępne w internecie kalkulatory.

Ile czasu mamy na opłatę akcyzy? Gdzie tego dokonać?

Opłacenie akcyzy za samochód to jedna z formalności wymaganych do rejestracji auta sprowadzanego z zagranicy. Według artykułu 100. ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym obowiązek uiszczenia stosownej opłaty spoczywa na wszystkich obywatelach, którzy chcą kupić poza granicami Polski pojazd nierejestrowany jeszcze nad Wisłą, a następnie przystosować go prawnie do poruszania się po polskich drogach.

Z wpłatą podatku akcyzowego za sprowadzane auto nie możemy czekać w nieskończoność. Należy to zrobić w ciągu 30 dni od przekroczenia granicy i przywiezienia samochodu do Polski, a więc powstania tak zwanego obowiązku podatkowego. Jeżeli przekroczymy ten termin, będziemy musieli zapłacić odsetki za każdy dzień zwłoki. Ponadto w przypadku nabycia samochodu w jednym z krajów należących do Unii Europejskiej w ciągu 14 dni od opłacenia akcyzy złożyć należy Deklarację uproszczoną nabycia wewnątrzwspólnotowego wypełnianą na druku AKC-U.

Gdzie tego wszystkiego dokonać? Na całe szczęście w obu przypadkach uda nam się sprawę załatwić w Urzędzie Skarbowym właściwym dla naszego miejsca zamieszkania, gdyż nie ma wówczas potrzeby kontaktu z Izbą Celną. Co więcej, akcyza za samochód możliwa jest do opłacenia również przez internet.

Także akcyzę można opłacić przez internet. Jak zrobić to online?

W celu opłacenia akcyzy za samochód przez internet będziemy musieli skorzystać z Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych, a dokładniej usługi e-Zefir. Co musimy zrobić, aby dopełnić wszystkich formalności za jej pośrednictwem?

  1. Wchodzimy na stronę internetową e-Zefir i logujemy się lub zakładamy tam konto.
  2. Składamy deklarację AKC-U/S, czyli Deklarację uproszczoną dla podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodów osobowych, która oznaczona jest zieloną ikonką pędzącego autka.
  3. Na naszym koncie w bankowości internetowej wybieramy opcję przelewu podatkowego, po czym z listy wybieramy odpowiedni formularz (AKC-US) oraz konto Urzędu Skarbowego z oddziałem w Nowym Targu.
  4. Na stronie PUESC pobieramy potwierdzenie zapłaty akcyzy za samochód (zielona ikonka z monetami).
Wyceń auto online i sprawdź wysokość pożyczki

Kontakt z nami

PSFLoans Sp. z o. o.
Aleje Jerozolimskie 200
02-486 Warszawa

e-mail: biuro@autokapital.pl
Infolinia: +48 22 777 49 87 do 89

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00

Partnerzy

Dekra
Związek Banków Polskich
Pożyczka Portal
Loando
Pożyczkodawca Dane osobowe Regulamin serwisu Blog Warunki prywatności Partnerzy

AutoKapital.pl 2016-2023 / All rights reserved