Do prawidłowego funkcjonowania strony jest potrzebna włączona obsługa JavaScript

Stawki akcyzy za auto sprowadzane z zagranicy różnią się w zależności od rodzaju napędu oraz pojemności silnika. W przypadku najbardziej ekologicznych samochodów do końca 2020 roku nie będziemy musieli dokonać żadnej wpłaty, ale w niektórych przypadkach akcyza za samochód wyniesie nawet 18,6%. Ile dokładnie kosztować będzie nas opłata w poszczególnych przypadkach? Ile mamy czasu na jej dokonanie? Jak zrobić to przez internet? Zapraszamy do przeglądu!

Z artykułu na temat akcyzy za samochód dowiesz się:

 1. Jaka akcyza na samochody obowiązuje w 2020 roku?
 2. Kto musi ją opłacić? Ile mamy na to czasu?
 3. Jak dokonać opłaty za akcyzę na auto przez internet?

W 2020 obowiązuje pięć stawek akcyzy za samochód. Ile wynoszą?

Sprowadzając samochód z zagranicy musimy liczyć się z różnymi kosztami. O ile import auta ze Szwecji na własną rękę oznaczał będzie koszty w rodzaju podróży promem, a zakup w Wielkiej Brytanii podstawowe przeróbki techniczne, samochody nabywane za dowolną granicą wiążą się również z wydatkami uniwersalnymi. Jednym z takich kosztów jest akcyza. Ile wynosi podatek akcyzowy w 2020 roku?

Ustawodawcy przewidują w tym roku pięć stawek opłat akcyzowych dla samochodów sprowadzanych z zagranicy. Na szczególne względy liczyć mogą osoby, które podejmą decyzję o sprowadzeniu auta ekologicznego. Stawki akcyzy za samochód hybrydowy są naprawdę niskie, a elektryki oraz hybrydy Plug-in (PHEV) wwieziemy do kraju za darmo! Ile wynoszą poszczególne opłaty akcyzowe w zależności od rodzaju samochodu?

Do końca 2020 roku akcyza za samochód wynosi:

 • 18,6% – akcyza za samochód tradycyjny o pojemności od 2001 cm3 do 3500 cm3
 • 9,3% – akcyza za samochody hybrydowe HEV i MHEW o pojemności powyżej 2001 cm3, a także hybrydy typu Plug-in (PHEV) oraz auta elektryczne REX o pojemności powyżej 2001 cm3,
 • 3,1% – akcyza za samochód tradycyjny o pojemności do 2000 cm3,
 • 1,55% – akcyza za samochody hybrydowe HEV i MHEW o pojemności do 2000 cm3,
 • 0% – hybrydy typu Plug-in (PHEV) oraz auta elektryczne REX o pojemności do 2000 cm3

Kwotę obliczamy od ceny w krajowej walucie, którą przeliczyć musimy z obcej według bieżącego kursu. W rachunkach pomogą nam dostępne w internecie kalkulatory.

Ile czasu mamy na opłatę akcyzy? Gdzie tego dokonać?

Opłacenie akcyzy za samochód to jedna z formalności wymaganych do rejestracji auta sprowadzanego z zagranicy. Według artykułu 100. ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym obowiązek uiszczenia stosownej opłaty spoczywa na wszystkich obywatelach, którzy chcą kupić poza granicami Polski pojazd nierejestrowany jeszcze nad Wisłą, a następnie przystosować go prawnie do poruszania się po polskich drogach.

Z wpłatą podatku akcyzowego za sprowadzane auto nie możemy czekać w nieskończoność. Należy to zrobić w ciągu 30 dni od przekroczenia granicy i przywiezienia samochodu do Polski, a więc powstania tak zwanego obowiązku podatkowego. Jeżeli przekroczymy ten termin, będziemy musieli zapłacić odsetki za każdy dzień zwłoki. Ponadto w przypadku nabycia samochodu w jednym z krajów należących do Unii Europejskiej w ciągu 14 dni od opłacenia akcyzy złożyć należy Deklarację uproszczoną nabycia wewnątrzwspólnotowego wypełnianą na druku AKC-U.

Gdzie tego wszystkiego dokonać? Na całe szczęście w obu przypadkach uda nam się sprawę załatwić w Urzędzie Skarbowym właściwym dla naszego miejsca zamieszkania, gdyż nie ma wówczas potrzeby kontaktu z Izbą Celną. Co więcej, akcyza za samochód możliwa jest do opłacenia również przez internet.

Także akcyzę można opłacić przez internet. Jak zrobić to online?

W celu opłacenia akcyzy za samochód przez internet będziemy musieli skorzystać z Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych, a dokładniej usługi e-Zefir. Co musimy zrobić, aby dopełnić wszystkich formalności za jej pośrednictwem?

 1. Wchodzimy na stronę internetową e-Zefir i logujemy się lub zakładamy tam konto.
 2. Składamy deklarację AKC-U/S, czyli Deklarację uproszczoną dla podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodów osobowych, która oznaczona jest zieloną ikonką pędzącego autka.
 3. Na naszym koncie w bankowości internetowej wybieramy opcję przelewu podatkowego, po czym z listy wybieramy odpowiedni formularz (AKC-US) oraz konto Urzędu Skarbowego z oddziałem w Nowym Targu.
 4. Na stronie PUESC pobieramy potwierdzenie zapłaty akcyzy za samochód (zielona ikonka z monetami).

Opinie klientów

Paweł

Paweł

Pożyczka bez BIK i KRD. To doskonała oferta, nie trzeba też zaświadczeń o dochodach, a kwoty możliwe do pożyczenia są naprawdę wysokie, do 50% wartości auta. Pieniądze bardzo mi pomogły, to pożyczkodawca godny polecenia.

Arek

Arek

Przyjazne zasady spłaty i miła obsługa, a także bezpieczne warunki pożyczania i szybka wypłata gotówki – to atuty, które niewątpliwie wyróżniają pożyczkodawcę. Polecam!

Wyceń auto online i sprawdź wysokość pożyczki

Marka autokapital.pl jest znakiem towarowym firmy PSF Loans sp. z o. o.

Pożyczek udziela PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy - Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000643924, NIP 5223074239, REGON 365709589, kapitał zakładowy 200.000 złotych lub spółki z grupy kapitałowej PSF Loans.

PSF Loans sp. z o. o. pośrednik na podstawie umów pośrednictwa świadczy usługi pośrednictwa finansowego dla spółek z grupy PSFL Loans i jest umocowany jest do dokonywania czynności faktycznych i prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem umów pożyczki.

Aktualna Lista współpracujących spółek z grupy PSF Loans jest dostępna tutaj.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy nie pobiera od pożyczkobiorcy żadnych opłat za wykonanie czynności faktycznych lub prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem, umowy pożyczki.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy za czynności wykonywane przy zawarciu umowy pożyczki otrzymuje wynagrodzenie od pożyczkodawcy.

PSF Loans sp. z o. o. oraz spółki z grupy PSF Loans działają w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym.

Przykład pożyczki udzielanej dla konsumentów za pośrednictwem serwisu www. autokapital.pl: Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) dla reprezentatywnego przykładu pożyczki wynosi 62,21 %, całkowita kwota pożyczki 15.000,- zł, czas obowiązywania umowy: 48 miesięcy, oprocentowanie zmienne: 14,0 % w skali roku; całkowity koszt pożyczki w całym okresie wyniesie 19.614,68 zł (w tym opłata początkowa 18,75 zł miesięcznie – łącznie 900,- zł, prowizja za obsługę pożyczki 292,50 zł miesięcznie - łącznie 14.040 zł i odsetki 4.674,68 zł), całkowita kwota do zapłaty 34.614,68 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 25-04-2022 r.

Podmiotem uprawnionym, właściwym do rozstrzygania sporu wynikającego z Umowy pomiędzy pożyczkobiorcą, będącym konsumentem a pożyczkodawcą jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl. W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą, będącym konsumentem istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej pod adresem: http://ec.europa.eu/odr , która ułatwia pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Administratorem danych osobowych jest PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa. Szczegółowe informacje odnośnie ochrony danych osobowych zawarte są w Polityce prywatności.

Regulaminu serwisu

Kontakt z nami

PSF Loans Sp. z o.o.
Aleje Jerozolimskie 200,
02-486 Warszawa
e-mail: biuro@autokapital.pl

Infolinia: +48 22 777 49 87 do 89

Pracujemy od poniedziałku do piątku
w godzinach 9:00 – 17:00

Partnerzy