Do prawidłowego funkcjonowania strony jest potrzebna włączona obsługa JavaScript
Wszystko, co warto wiedzieć o karcie pojazdu

Już od ponad 20 lat każdy rejestrowany w Polsce pojazd musi posiadać kartę pojazdu. To dokument, w którym znajdują się najważniejsze informacje dotyczące pojazdu. Co zrobić, jeśli zgubimy kartę naszego auta? Na szczęście procedura nie jest skomplikowana. Wystarczy udać się do urzędu komunikacji i złożyć stosowne oświadczenie. Koszt wydania duplikatu karty to 75 zł.

Karta pojazdu – co to jest i od kiedy jest wydawana?

Karta pojazdu to książeczka, która zawiera istotne informacje o pojeździe do którego przynależy. Jest każdorazowo wymagana przez urząd komunikacji do rejestracji pojazdu, chyba że:

  • pojazd był zarejestrowany przed 1 lipca 1999 roku,
  • jest zabytkowy,
  • lub pochodzi z licytacji przepadku na rzecz Skarbu Państwa.

Karta pojazdu jest wydawana na podstawie art.77 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. (prawo o ruchu drogowym). Obowiązek posiadania karty pojazdu dotyczy aut zarejestrowanych w Polsce po 1 lipca 1999 roku. Karta pojazdu nie jest potrzebna do przeprowadzenia przeglądu. Przyda się jedynie przy ponownej rejestracji auta, czyli zazwyczaj przy jego sprzedaży.

Karta pojazdu jest wydawana przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych, posiada więc dobre zabezpieczenia przeciw fałszerstwom. Każdy taki dokument ma przypisany indywidualny numer i jest sporządzany na specjalnym papierze. Karta zawsze jest przypisana do konkretnego pojazdu, a nie do jego właściciela. Wpisów w książeczce mogą dokonywać wyłącznie uprawnione do tego organy.

Książkę pojazdu dostaje się od producenta bądź importera samochodu. Przy sprowadzaniu samochodu z zagranicy – np. zakupie samochodu od prywatnego właściciela z Niemiec należy ją przetłumaczyć (oczywiście przez tłumacza przysięgłego).

Co ciekawe, w planach jest likwidacja instytucji karty pojazdu. Wszelkie informacje związane z pojazdem mają być przechowywane w bazie CEPIK (Centralnej Ewidencji Pojazdów Komunikacyjnych). Będzie je można sprawdzić przez internet, podobnie jak można obecnie sprawdzić przez internet ważność OC. Dzięki temu zlikwidowane zostałyby wszelkie problemy z wydawaniem karty czy jej zagubieniem. Prace nad tym zagadnieniem wciąż trwają.

Co znajduje się w karcie pojazdu?

Karta pojazdu istnieje po to, by uczciwiej można było kupować i sprzedawać samochody. Będzie również konieczna jeśli chcemy zaciągnąć pożyczkę pod zastaw samochodu. Dzięki niej wiadomo, czy dany pojazd np. służył jako taksówka, czy też był w firmowej flocie, albo czy miał zainstalowaną instalację LPG.

W karcie pojazdu zapisane są następujące informacje:

  • data rejestracji,
  • seria i numer karty pojazdu,
  • dane pierwszego właściciela,
  • informacje o pojeździe – marka, rok produkcji, pojemność, numer VIN nadwozia,
  • zmiany parametrów technicznych pojazdu,
  • dane urzędu, który dokonał pierwszej rejestracji,
  • zmiany właścicieli i numerów rejestracyjnych.

W karcie pojazdu znajdują się więc informacje zbliżone do tych z dowodu rejestracyjnego, ale rozszerzone o informacje o poprzednich właścicielach pojazdu i dokonywanych w pojeździe modyfikacjach.

Zgubiona karta pojazdu. Co robić?

Nie ma obowiązku przedstawiania karty pojazdu podczas kontroli drogowej. Można trzymać ją w domu czy innym miejscu. Przydaje się dopiero przy sprzedaży pojazdu, gdyż jest konieczna do rejestracji. Z tego względu stosunkowo często ulega zagubieniu. Urząd dopuszcza możliwość wyrobienia nowej karty, gdyż inaczej nie byłaby możliwa ponowna rejestracja pojazdu.

Aby wyrobić wtórnik karty pojazdu wystarczy pokazać w urzędzie komunikacji dowód rejestracyjny, ubezpieczenie oraz złożyć oświadczenie o utracie karty.

Sprawa komplikuje się, jeśli zagubimy kartę pojazdu jeszcze przed pierwszą rejestracją pojazdu. W takim przypadku należy przedstawić pisemną informację o pojeździe od producenta bądź importera. Aby nowy dokument był ważny, urząd musi potwierdzić dane z utraconego dokumentu.

Kiedy ubiegać się o nową kartę pojazdu?

O nową kartę pojazdu można też się ubiegać, jeśli zniszczymy bądź zapiszemy całą kartę. Wystarczy wtedy przedstawić wniosek o wydanie karty, pokazać dowód rejestracyjny i oddać starą kartę pojazdu. W każdym przypadku, jeśli pojazd posiada współwłaściciela, to konieczna jest jego obecność albo udzielone przez niego pełnomocnictwo.

Pamiętajmy, że pojazdy sprzedawane z całkowicie nową kartą pojazdu mogą mieć nieciekawą historię. Nowa karta pojazdu jest wydawana bez danych ze starego dokumentu. W takim sensie karta pojazdu nie do końca spełnia rolę przewidzianą przez ustawodawcę, dlatego lepiej wiedzieć, jak kupować samochód. Brak karty pojazdu powinien automatycznie eliminować dany pojazd z grona branych pod uwagę przy zakupie.

Ile kosztuje wydanie karty pojazdu?

Wydanie zarówno karty pojazdu, jak i jej wtórnika to koszt 75 zł + 50 groszy za opłatę ewidencyjną. Dodatkowo, w przypadku pełnomocnictwa pobierana jest opłata w wysokości 17 złotych. Niegdyś opłata za wydanie karty wynosiła 500 zł, ale po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE uznał ją za zbyt wysoką i osobom, które zapłaciły tak wysoką opłatę należał się zwrot pieniędzy. Sprawa jest już przedawniona, bo roszczenia można było wysuwać do 14 kwietnia 2016 roku.

Opinie klientów

Monika

Monika

Pożyczka pod przewłaszczenie samochodu? Pierwszy raz spotkałam się z taką ofertą i bardzo mnie zainteresowała. Mogłam wziąć dużą sumę i nadal korzystać z samochodu – to wystarczyło, aby przekonać mnie do podpisania umowy. Szybko otrzymałam gotówkę i zrealizowałam swoje plany, a teraz spokojnie spłacam pożyczkę. Nie mam żadnych zastrzeżeń.

Arek

Arek

Przyjazne zasady spłaty i miła obsługa, a także bezpieczne warunki pożyczania i szybka wypłata gotówki – to atuty, które niewątpliwie wyróżniają pożyczkodawcę. Polecam!

Wyceń auto online i sprawdź wysokość pożyczki

Marka autokapital.pl jest znakiem towarowym firmy PSF Loans sp. z o. o.

Pożyczek udziela PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy - Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000643924, NIP 5223074239, REGON 365709589, kapitał zakładowy 200.000 złotych lub spółki z grupy kapitałowej PSF Loans.

PSF Loans sp. z o. o. pośrednik na podstawie umów pośrednictwa świadczy usługi pośrednictwa finansowego dla spółek z grupy PSFL Loans i jest umocowany jest do dokonywania czynności faktycznych i prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem umów pożyczki.

Aktualna Lista współpracujących spółek z grupy PSF Loans jest dostępna tutaj.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy nie pobiera od pożyczkobiorcy żadnych opłat za wykonanie czynności faktycznych lub prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem, umowy pożyczki.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy za czynności wykonywane przy zawarciu umowy pożyczki otrzymuje wynagrodzenie od pożyczkodawcy.

PSF Loans sp. z o. o. oraz spółki z grupy PSF Loans działają w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym.

Przykład pożyczki udzielanej dla konsumentów za pośrednictwem serwisu www. autokapital.pl: Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) dla reprezentatywnego przykładu pożyczki wynosi 62,21 %, całkowita kwota pożyczki 15.000,- zł, czas obowiązywania umowy: 48 miesięcy, oprocentowanie zmienne: 14,0 % w skali roku; całkowity koszt pożyczki w całym okresie wyniesie 19.614,68 zł (w tym opłata początkowa 18,75 zł miesięcznie – łącznie 900,- zł, prowizja za obsługę pożyczki 292,50 zł miesięcznie - łącznie 14.040 zł i odsetki 4.674,68 zł), całkowita kwota do zapłaty 34.614,68 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 25-04-2022 r.

Podmiotem uprawnionym, właściwym do rozstrzygania sporu wynikającego z Umowy pomiędzy pożyczkobiorcą, będącym konsumentem a pożyczkodawcą jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl. W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą, będącym konsumentem istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej pod adresem: http://ec.europa.eu/odr , która ułatwia pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Administratorem danych osobowych jest PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa. Szczegółowe informacje odnośnie ochrony danych osobowych zawarte są w Polityce prywatności.

Regulaminu serwisu

Kontakt z nami

PSF Loans Sp. z o.o.
Aleje Jerozolimskie 200,
02-486 Warszawa
e-mail: biuro@autokapital.pl

Infolinia: +48 22 777 49 87 do 89

Pracujemy od poniedziałku do piątku
w godzinach 9:00 – 17:00

Partnerzy