Do prawidłowego funkcjonowania strony jest potrzebna włączona obsługa JavaScript
Pierwsza pomoc przy wypadku drogowym to obowiązek!

Każdy kierowca powinien wiedzieć, jak wygląda pierwsza pomoc przy wypadku drogowym. Niestety, wiedza nabywana podczas kursu na prawo jazdy szybko się ulatnia. Przypomnijmy sobie zatem, o czym należy pamiętać podczas udzielania pomocy poszkodowanym na drodze. Poprawna reakcja przez przyjazdem ratowników medycznych może uratować poszkodowanemu zdrowie lub nawet życie!

Pierwsza pomoc przy wypadku drogowym to obowiązek!

Na samym wstępie warto przypomnieć, że udzielenie pierwszej pomocy przy wypadku drogowym to konieczność nie tylko etyczna i moralna. Wprost zobowiązuje do niej prawo. Według art. 162 par. 1 Kodeksu karnego osoba, która tego nie zrobi, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. W podobnym duchu utrzymany jest art. 44 ust. 2 pkt. 1 Kodeksu drogowego. Co ważne, nie dotyczy to tylko kierowców, ale również pieszych czy rowerzystów.

Żadnym usprawiedliwieniem nie będzie brak nieobowiązkowej apteczki samochodowej czy tłumaczenie się zbyt małymi umiejętnościami. Jedyną sytuację, w której pierwsza pomoc przy wypadku drogowym jest niewskazana, stanowi dalszy stan zagrożenia. Nie powinno się jej udzielać w momencie, gdy istnieje możliwość sprowadzenia przez to zagrożenia na siebie lub osoby trzecie. Z tego też powodu w sytuacji kryzysowej pomoc należy rozpocząć od zapewnienia bezpieczeństwa sobie i innym.

Przed udzieleniem pomocy zabezpiecz miejsce zdarzenia

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest zawiadomienie odpowiednich służb. W tym celu wystarczy wykręcić numer alarmowy 112, po czym spokojnie i rzeczowo odpowiadać na pytania dyspozytora. Następnie trzeba zabrać się za zabezpieczanie miejsca zdarzenia. Po zaparkowaniu swojego samochodu w bezpiecznym miejscu i włączeniu świateł awaryjnych należy ostrzec innych uczestników ruchu. Najlepiej zrobić to poprzez postawienie w odpowiedniej odległości trójkąta ostrzegawczego.

Byłoby bardzo dobrze, gdyby osoba udzielająca pomocy przy wypadku drogowym wśród rzeczy przewożonych w samochodzie posiadała kamizelkę odblaskową. Znacząco zwiększy to bezpieczeństwo w momencie, gdy nastąpi kolejna część zabezpieczenia miejsca zdarzenia: wyciąganie klucza ze stacyjki i odcinanie zasilania, zaciąganie hamulca ręcznego w pojeździe oraz upewnianie się, czy nic nie wskazuje na ryzyko pożaru lub wybuchu.

Udziel pierwszej pomocy przy wypadku drogowym tak, aby nie zaszkodzić

Podstawą udzielania pierwszej pomocy przy wypadku drogowym jest zrobienie wszystkiego, aby poszkodowany był w jak najlepszym stanie do przybycia profesjonalnych ratowników medycznych. Dlatego już do niego podchodząc, powinniśmy iść oraz pochylać się naprzeciw jego twarzy, aby nie miał potrzeby obracania głowy. Trzeba go bowiem traktować tak, jakby był osobą z uszkodzonym w jakimś sposób kręgosłupem. Jeżeli mamy taką możliwość, warto założyć jednorazowe rękawiczki. Co należy zrobić później?

  1. Wyciągać go z pojazdu i zmieniać pozycję jedynie wówczas, gdy dalsze przebywanie tam jest niebezpieczne.
  2. Spróbować nawiązać z poszkodowanym kontakt.
  3. Zadbać o udrożnienie dróg oddechowych.
  4. Sprawdzić, czy oddycha.
  5. Jeżeli nie oddycha, przystąpić do resuscytacji.
  6. Jeśli oddycha, ułożyć w pozycji bezpiecznej.
  7. Zatamować ewentualne krwotoki.
  8. Kontrolując stan poszkodowanego, poczekać na przyjazd ratowników medycznych.

Oczywiście wszystkie powyższe działania należy dostosowywać do warunków. Pierwsza pomoc przy wypadku drogowym jest tak naprawdę zawsze odmienna, gdyż na procedury wpłynąć może mnóstwo czynników. Dlatego też podstawą jest zabezpieczenie miejsca zdarzenia, zadbanie o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu, a następnie prowadzenie takich działań, które nie przyniosą poszkodowanemu dalszych nieprzyjemności i przygotują go na przyjazd profesjonalnych medyków.

Opinie klientów

Arek

Arek

Przyjazne zasady spłaty i miła obsługa, a także bezpieczne warunki pożyczania i szybka wypłata gotówki – to atuty, które niewątpliwie wyróżniają pożyczkodawcę. Polecam!

Ewelina

Ewelina

Pożyczka dla każdego, kto posiada własne auto. Polecam, bo można otrzymać naprawdę duże kwoty.

Wyceń auto online i sprawdź wysokość pożyczki

Marka autokapital.pl jest znakiem towarowym firmy PSF Loans sp. z o. o.

Pożyczek udziela PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy - Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000643924, NIP 5223074239, REGON 365709589, kapitał zakładowy 200.000 złotych lub spółki z grupy kapitałowej PSF Loans.

PSF Loans sp. z o. o. pośrednik na podstawie umów pośrednictwa świadczy usługi pośrednictwa finansowego dla spółek z grupy PSFL Loans i jest umocowany jest do dokonywania czynności faktycznych i prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem umów pożyczki.

Aktualna Lista współpracujących spółek z grupy PSF Loans jest dostępna tutaj.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy nie pobiera od pożyczkobiorcy żadnych opłat za wykonanie czynności faktycznych lub prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem, umowy pożyczki.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy za czynności wykonywane przy zawarciu umowy pożyczki otrzymuje wynagrodzenie od pożyczkodawcy.

PSF Loans sp. z o. o. oraz spółki z grupy PSF Loans działają w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym.

Przykład pożyczki udzielanej dla konsumentów za pośrednictwem serwisu www. autokapital.pl: Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) dla reprezentatywnego przykładu pożyczki wynosi 62,21 %, całkowita kwota pożyczki 15.000,- zł, czas obowiązywania umowy: 48 miesięcy, oprocentowanie zmienne: 14,0 % w skali roku; całkowity koszt pożyczki w całym okresie wyniesie 19.614,68 zł (w tym opłata początkowa 18,75 zł miesięcznie – łącznie 900,- zł, prowizja za obsługę pożyczki 292,50 zł miesięcznie - łącznie 14.040 zł i odsetki 4.674,68 zł), całkowita kwota do zapłaty 34.614,68 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 25-04-2022 r.

Podmiotem uprawnionym, właściwym do rozstrzygania sporu wynikającego z Umowy pomiędzy pożyczkobiorcą, będącym konsumentem a pożyczkodawcą jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl. W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą, będącym konsumentem istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej pod adresem: http://ec.europa.eu/odr , która ułatwia pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Administratorem danych osobowych jest PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa. Szczegółowe informacje odnośnie ochrony danych osobowych zawarte są w Polityce prywatności.

Regulaminu serwisu

Kontakt z nami

PSF Loans Sp. z o.o.
Aleje Jerozolimskie 200,
02-486 Warszawa
e-mail: biuro@autokapital.pl

Infolinia: +48 22 777 49 87 do 89

Pracujemy od poniedziałku do piątku
w godzinach 9:00 – 17:00

Partnerzy