6 listopada 2019

Jak sprawdzić ważność OC? Sprawdzenie OC samochodu nie jest trudne!

Numer nadwozia, a sprawdzenie historii pojazdu

Ubezpieczenie OC auta w Polsce jest obowiązkowe. Gwarantuje wypłatę pieniędzy w momencie, gdy spowodujemy szkodę osobową lub rzeczową. Jak samodzielnie sprawdzić ważność OC, jeśli nie pamiętamy, do kiedy jest ważna nasza polisa? Wystarczy skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym lub skorzystać ze strony internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jak to zrobić?

Jak sprawdzić OC pojazdu przez internet?

Każdy samochód musi posiadać ważną polisę. Jak sprawdzić OC pojazdu? Przy zakupie samochodu najlepiej zapytać obecnego właściciela o to, do kiedy ważne jest ubezpieczenie auta. Jeśli termin ważności polisy już minął, należy wykupić ją u dowolnego ubezpieczyciela.

Jak sprawdzić OC pojazdu należącego do nas? Mamy do wyboru trzy możliwości:

  • sprawdzenie ważności OC w dokumentach potwierdzających zawarcie umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym;
  • wykonanie telefonu do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym zawarliśmy kiedyś umowę i zapytanie o ważność polisy;
  • skorzystanie z portalu HistoriaPojazdu.gov.pl.

Aby sprawdzić pojazd za pomocą strony historiapojazdu.gov.pl, należy podać najważniejsze dane o interesującym nas samochodzie. Są to: numer rejestracyjny, numer VIN oraz data pierwszej rejestracji auta. Dane należy wpisać na stronie głównej w specjalne rubryki. Jeśli to zrobimy, wystarczy kliknąć “sprawdź pojazd”. W ten sposób otrzymamy raport o pojeździe.

Jak sprawdzić OC sprawcy?

Ważność ubezpieczenia OC możemy sprawdzić również na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Instytucja gromadzi takie informacje, jak:

  • ważność OC;
  • ilość zawartych z danym towarzystwem ubezpieczeniowym umów.

Aby sprawdzić OC sprawcy, również możemy skorzystać z tej platformy. Wystarczy, że przejdziemy do zakładki “Baza OC i AC”, następnie klikniemy “Sprawdzenie ubezpieczenia OC”. Co musimy dalej zrobić, aby sprawdzić ważność OC osoby trzeciej?

Wystarczy, że przejdziemy do zakładki “Identyfikacja umowy OC na dzień”. OC sprawcy sprawdzimy za pomocą numeru VIN lub numeru rejestracyjnego, które należy wpisać w odpowiednią rubrykę. Niezbędne jest również przepisanie kodu z obrazka.OC sprawcy może sprawdzić każdy zupełnie za darmo.

Jakie dane o ubezpieczeniu OC samochodu uzyskamy z UFG?

  • numer polisy OC sprawcy;
  • nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym zawarł on umowę;
  • markę oraz model pojazdu, którym porusza się sprawca.

Brak ważności OC – konsekwencje

Jeśli nasze ubezpieczenie OC straciło ważność, powinniśmy je jak najszybciej przedłużyć lub skorzystać z oferty innego ubezpieczyciela. W przeciwnym razie spotka nas kara za brak OC. Jej wysokość ustala Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W przypadku samochodów osobowych kara wynosi równowartość dwukrotności minimalnego wynagrodzenia brutto. OC bywa bardzo drogie, dlatego jeśli bierzemy pożyczkę na zakup samochodu, to warto wziąć ją nieco większą – od razu wliczając w nią koszty polisy.

W sytuacji, gdy przyczynimy się na drodze do kolizji czy wypadku, będziemy musieli pokryć całkowitą szkodę, jaką poniósł poszkodowany. Warto więc pamiętać o ubezpieczeniu OC samochodu. Pozwoli to nie tylko zaoszczędzić, ale także zadbać o zdrowie innych.

Wyceń auto online i sprawdź wysokość pożyczki

Kontakt z nami

PSFLoans Sp. z o. o.
Aleje Jerozolimskie 200
02-486 Warszawa

e-mail: biuro@autokapital.pl
Infolinia: +48 22 777 49 87 do 89

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00

Partnerzy

Dekra
Związek Banków Polskich
Pożyczka Portal
Loando
Pożyczkodawca Dane osobowe Regulamin serwisu Blog Warunki prywatności Partnerzy

AutoKapital.pl 2016-2023 / All rights reserved