Do prawidłowego funkcjonowania strony jest potrzebna włączona obsługa JavaScript
Numer nadwozia, a sprawdzenie historii pojazdu

Ubezpieczenie OC auta w Polsce jest obowiązkowe. Gwarantuje wypłatę pieniędzy w momencie, gdy spowodujemy szkodę osobową lub rzeczową. Jak samodzielnie sprawdzić ważność OC, jeśli nie pamiętamy, do kiedy jest ważna nasza polisa? Wystarczy skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym lub skorzystać ze strony internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jak to zrobić?

Jak sprawdzić OC pojazdu przez internet?

Każdy samochód musi posiadać ważną polisę. Jak sprawdzić OC pojazdu? Przy zakupie samochodu najlepiej zapytać obecnego właściciela o to, do kiedy ważne jest ubezpieczenie auta. Jeśli termin ważności polisy już minął, należy wykupić ją u dowolnego ubezpieczyciela.

Jak sprawdzić OC pojazdu należącego do nas? Mamy do wyboru trzy możliwości:

  • sprawdzenie ważności OC w dokumentach potwierdzających zawarcie umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym;
  • wykonanie telefonu do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym zawarliśmy kiedyś umowę i zapytanie o ważność polisy;
  • skorzystanie z portalu HistoriaPojazdu.gov.pl.

Aby sprawdzić pojazd za pomocą strony historiapojazdu.gov.pl, należy podać najważniejsze dane o interesującym nas samochodzie. Są to: numer rejestracyjny, numer VIN oraz data pierwszej rejestracji auta. Dane należy wpisać na stronie głównej w specjalne rubryki. Jeśli to zrobimy, wystarczy kliknąć “sprawdź pojazd”. W ten sposób otrzymamy raport o pojeździe.

Jak sprawdzić OC sprawcy?

Ważność ubezpieczenia OC możemy sprawdzić również na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Instytucja gromadzi takie informacje, jak:

  • ważność OC;
  • ilość zawartych z danym towarzystwem ubezpieczeniowym umów.

Aby sprawdzić OC sprawcy, również możemy skorzystać z tej platformy. Wystarczy, że przejdziemy do zakładki “Baza OC i AC”, następnie klikniemy “Sprawdzenie ubezpieczenia OC”. Co musimy dalej zrobić, aby sprawdzić ważność OC osoby trzeciej?

Wystarczy, że przejdziemy do zakładki “Identyfikacja umowy OC na dzień”. OC sprawcy sprawdzimy za pomocą numeru VIN lub numeru rejestracyjnego, które należy wpisać w odpowiednią rubrykę. Niezbędne jest również przepisanie kodu z obrazka.OC sprawcy może sprawdzić każdy zupełnie za darmo.

Jakie dane o ubezpieczeniu OC samochodu uzyskamy z UFG?

  • numer polisy OC sprawcy;
  • nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym zawarł on umowę;
  • markę oraz model pojazdu, którym porusza się sprawca.

Brak ważności OC – konsekwencje

Jeśli nasze ubezpieczenie OC straciło ważność, powinniśmy je jak najszybciej przedłużyć lub skorzystać z oferty innego ubezpieczyciela. W przeciwnym razie spotka nas kara za brak OC. Jej wysokość ustala Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W przypadku samochodów osobowych kara wynosi równowartość dwukrotności minimalnego wynagrodzenia brutto. OC bywa bardzo drogie, dlatego jeśli bierzemy pożyczkę na zakup samochodu, to warto wziąć ją nieco większą – od razu wliczając w nią koszty polisy.

W sytuacji, gdy przyczynimy się na drodze do kolizji czy wypadku, będziemy musieli pokryć całkowitą szkodę, jaką poniósł poszkodowany. Warto więc pamiętać o ubezpieczeniu OC samochodu. Pozwoli to nie tylko zaoszczędzić, ale także zadbać o zdrowie innych.

Opinie klientów

Jerzy

Jerzy

Potrzebowałem szybkiej gotówki i trafiłem na ofertę pożyczki pod przewłaszczenie samochodu. Świetna możliwość dla każdego, kto ma własny samochód, a potrzebuje pieniędzy na zrealizowanie innych planów.

Marzena

Marzena

Dzięki pożyczce mogłam sfinansować zagraniczne wakacje językowe mojej córki. Pożyczka zabezpieczona przewłaszczeniem samochodu pozwala wziąć większe kwoty, a auto nadal jest moje. Polecam każdemu, kto potrzebuje wsparcia finansowego.

Wyceń auto online i sprawdź wysokość pożyczki

Marka autokapital.pl jest znakiem towarowym firmy PSF Loans sp. z o. o.

Pożyczek udziela PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy - Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000643924, NIP 5223074239, REGON 365709589, kapitał zakładowy 200.000 złotych lub spółki z grupy kapitałowej PSF Loans.

PSF Loans sp. z o. o. pośrednik na podstawie umów pośrednictwa świadczy usługi pośrednictwa finansowego dla spółek z grupy PSFL Loans i jest umocowany jest do dokonywania czynności faktycznych i prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem umów pożyczki.

Aktualna Lista współpracujących spółek z grupy PSF Loans jest dostępna tutaj.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy nie pobiera od pożyczkobiorcy żadnych opłat za wykonanie czynności faktycznych lub prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem, umowy pożyczki.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy za czynności wykonywane przy zawarciu umowy pożyczki otrzymuje wynagrodzenie od pożyczkodawcy.

PSF Loans sp. z o. o. oraz spółki z grupy PSF Loans działają w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym.

Przykład pożyczki udzielanej dla konsumentów za pośrednictwem serwisu www. autokapital.pl: Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) dla reprezentatywnego przykładu pożyczki wynosi 62,21 %, całkowita kwota pożyczki 15.000,- zł, czas obowiązywania umowy: 48 miesięcy, oprocentowanie zmienne: 14,0 % w skali roku; całkowity koszt pożyczki w całym okresie wyniesie 19.614,68 zł (w tym opłata początkowa 18,75 zł miesięcznie – łącznie 900,- zł, prowizja za obsługę pożyczki 292,50 zł miesięcznie - łącznie 14.040 zł i odsetki 4.674,68 zł), całkowita kwota do zapłaty 34.614,68 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 25-04-2022 r.

Podmiotem uprawnionym, właściwym do rozstrzygania sporu wynikającego z Umowy pomiędzy pożyczkobiorcą, będącym konsumentem a pożyczkodawcą jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl. W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą, będącym konsumentem istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej pod adresem: http://ec.europa.eu/odr , która ułatwia pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Administratorem danych osobowych jest PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa. Szczegółowe informacje odnośnie ochrony danych osobowych zawarte są w Polityce prywatności.

Regulaminu serwisu

Kontakt z nami

PSF Loans Sp. z o.o.
Aleje Jerozolimskie 200,
02-486 Warszawa
e-mail: biuro@autokapital.pl

Infolinia: +48 22 777 49 87 do 89

Pracujemy od poniedziałku do piątku
w godzinach 9:00 – 17:00

Partnerzy