Do prawidłowego funkcjonowania strony jest potrzebna włączona obsługa JavaScript
Kredyt dla zadłużonych firm - jak uzyskać pożyczkę

Za zadłużoną firmę uznaje się przedsiębiorstwo, które aktualnie spłaca kredyty, posiada samochód w leasingu lub zalega z płatnością za towar. Szacuje się, że dług polskich firm sięga 10 mld zł. To połowa tego, ile państwo wydaje rocznie na świadczenie 500 plus. Czy firma z długami otrzyma kredyt w banku? Tak, ale pod warunkiem, że wykazuje duże dochody. Z innego założenia wychodzą firmy pożyczkowe, które nie mają tak restrykcyjnego podejścia.

 1. Czy firma z długami otrzyma kredyt lub pożyczkę?
 2. Kredyt dla zadłużonych przedsiębiorstw – wymagane dokumenty
 3. Czy kredyt konsolidacyjny poprawi kondycję finansową firmy?
 4. Przeniesienie kredytu lub pożyczki konsumenckiej na potrzeby działalności gospodarczej
 5. Kredyt konsumencki dla zadłużonych firm, a koszty uzyskania przychodu
 6. Czy wyczyszczenie BIK zwiększy szanse na otrzymanie kredytu?
 7. Pożyczka pod zastaw samochodu sposobem na otrzymanie finansowania dla firmy

 

Czy zadłużona firma otrzyma kredyt lub pożyczkę? 

Według KRD, polskie przedsiębiorstwa są zadłużone na 10 mld zł. Średnio jeden podmiot gospodarczy ma długi w kwocie 41,5 tys. zł. Na całą kwotę składa się 962 tysiące niezapłaconych zobowiązań. Czy za zadłużona firma może starać się o kredyt? Tak. Najważniejszym czynnikiem dla kredytodawcy jest to, czy dane przedsiębiorstwo wykazuje zyski i czy poprzednie kredyty lub pożyczki były spłacane w terminie.

W jaki sposób definiowane jest zadłużenie? Za firmę z długami uznaje się podmiot, który aktualnie spłaca kredyt, posiada samochód w leasingu, czy używa karty kredytowej dla firm. Jeśli działalność gospodarcza wykazuje spore przychody, które przekładają się na zyski, to zadłużony przedsiębiorca z powodzeniem może ubiegać się o kredyt w banku. Natomiast w sytuacji gdy działalność gospodarcza z różnych powodów nie posiada dochodów, wykazuje straty, nie otrzyma pieniędzy od banku. Tacy przedsiębiorcy w celu pożyczenia funduszy powinni zgłosić się do firmy pożyczkowej.

Kredyt dla zadłużonej firmy – jakich dokumentów wymaga bank?

Firmy, które wnioskują o kredyt bankowy muszą zmierzyć się z dość skomplikowaną procedurą. Banki, w przeciwieństwie do instytucji pożyczkowych wymagają wielu zaświadczeń i dokumentów. Ich wykaz zależy od polityki banku i formy prowadzenia działalności. Wnioskujący przedsiębiorca powinien przedstawić:

 • dokumenty rejestrowe (np. wpis do KRS, zaświadczenie o nr REGON oraz NIP),
 • umowę spółki, (dla spółki cywilnej),
 • zgodę współmałżonka na zaciągnięcie kredytu lub orzeczenie o rozdzielności majątkowej,
 • wyniki finansowe przedsiębiorstwa,
 • kartę podatkową,
 • małą księgowość (dla jednoosobowych działalności gospodarczych),
 • sprawozdanie za ostatni okres obrachunkowy,
 • zaświadczenia od US i ZUS o braku zaległości podatkowych,
 • potwierdzenie zabezpieczenia kredytu,
 • historię rachunku bankowego (jeżeli wnioskodawca posiada konto w innym banku),
 • umowy spłacanych kredytów z dołączonym harmonogramem spłaty,

Kredyt konsolidacyjny dla firm sposobem na oddłużenie przedsiębiorstwa

Jednym ze sposobów na oddłużenie przedsiębiorstwa jest konsolidacja innych zobowiązań finansowych w jedną ratę. Polega to na tym, że kredyty z różnych banków, zostają przeniesione do jednej instytucji bankowej.

Spłata kredytu jest wygodniejsza i przede wszystkim tańsza. Co więcej, w ramach kredytu konsolidacyjnego otrzymuje się tzw. kwotę wolną, którą można spożytkować na cele związane z działalnością gospodarczą. Niestety tego typu produkt najczęściej wiąże się z obowiązkiem wniesienia zabezpieczenia rzeczowego w postaci nieruchomości – domu, mieszkania lub działki.

Kredyt konsumencki dla zadłużonej firmy 

Gdy podmiot gospodarczy jest zadłużony lub przedsiębiorca nie ma czasu na formalności, powinien sięgnąć po kredyt konsumencki lub pożyczkę dla osób fizycznych. Co istotne, w przypadku tego produktu, jest sprawdzana zdolność kredytowa konsumenta, a nie działalności gospodarczej.

Maksymalna wysokość kredytu konsumenckiego w banku wynosi 150 000 zł. Instytucje pozabankowe pożyczają maksymalnie do 25 000 zł. Co istotne, firmy pożyczkowe patrzą łaskawszym okiem od banków na BIK wnioskodawcy. Sam proces ubiegania się o pożyczkę jest krótszy niż w banku. Wadą produktów pozabankowych są opłaty. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że firmy pożyczkowe pożyczają kapitał zadłużonym, to niewielki minus.

Kredyt konsumencki dla zadłużonych firm, a koszty uzyskania przychodu

Rata kredytu konsumenckiego nie jest uznawana za koszt uzyskania przychodu. Natomiast odsetki i wszelkie opłaty dodatkowe (np. prowizje), pod pewnymi warunkami mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych.

Przedsiębiorca przede wszystkim musi udowodnić, że kredyt konsumencki (lub pożyczka) rzeczywiście został przeznaczony na cele firmowe. W tym celu, należy zbierać faktury i pokwitowania, które udowodnią, że pożyczone pieniądze posłużyły na opłaty związane z działalnością. Po drugie, aby odsetki zostały włączone do kosztów podatkowych, to muszą zostać spłacone.

Pożyczka pod zastaw samochodu, którym nadal jeździsz – ratunkiem dla zadłużonych firm

Przedsiębiorcy, którzy posiadają:

 • kredyty,
 • długi podatkowe,
 • niespłacone zobowiązania wobec kontrahentów,

mogą z powodzeniem starać się o pożyczkę w instytucji pozabankowej. Ciekawą ofertę posiada Autokapital.pl. Wysokość pożyczki pod zastaw auta sięga nawet 100 000 zł. Co więcej firma nie wymaga sprawozdań finansowych. Instytucji nie interesuje także historia kredytowa (choć sprawdzane są bazy dłużników).

Zabezpieczeniem pożyczki jest samochód. Co ciekawe przez cały okres kredytowania, przedsiębiorca może korzystać z zastawionego pojazdu. Formą zabezpieczenia jest przewłaszczenie na zabezpieczenie. Oznacza to, że w dowodzie rejestracyjnym, jako współwłaściciela umieszcza się firmę pożyczkową. W momencie spłaty długu, pożyczkobiorca staje się ponownie jedynym właścicielem auta.

Ważne – z oferty mogą skorzystać podmioty już od pierwszego dnia swojego funkcjonowania.

Czyszczenie BIK – panaceum na negatywną historię kredytową? 

W sieci można znaleźć wiele artykułów o mitycznych czyszczeniu BIK lub BIG. Nie ma możliwości na wyczyszczenie negatywnej historii kredytowej z baz dłużników. Historię kredytową można poprawić tylko spłacając kredyt. Co więcej, informacje o problematycznym kredycie widnieją przez 5 lat od jego uregulowania.

Podobnie jest z zarejestrowanymi długami w KRD. Anulowanie długu następuje w momencie uregulowania wierzytelności w całości. Po spłacie zadłużenia, wierzyciel ma obowiązek w terminie 14 dni od zaspokojenia wierzytelności wystąpić do Krajowego Rejestru Długów z podaniem o wykasowaniu informacji o dłużniku.

Mniejszy ZUS dla firm– propozycja premiera Morawieckiego ucieszy zadłużonych

W kwietniu 2018 roku, premier Mateusz Morawiecki przedstawił propozycje ulg podatkowych dla polskich przedsiębiorców. W szczególności powinny być zadowolone mikro przedsiębiorstwa, które nie wykazują wysokich dochodów. To dobra wiadomość również dla zadłużonych podmiotów. Dlatego, że w najbliższym czasie zostanie zmniejszona składka ZUS dla małych firm. Co więcej, małe i średnie przedsiębiorstwa, które są podatnikami CIT, także zapłacą niższą daninę.

Składki na ZUS 2018 na działalność gospodarczą

Każdy przedsiębiorca, który prowadzi firmę ma obowiązek odprowadzania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – nawet gdy nie wykazuje dochodów i jest zadłużony. Brak opłat wiąże się z karą grzywny do 5 000 zł.

Wysokość składek ZUS dla osób prowadzących działalność jest obliczana na podstawie średniego wynagrodzenia za pracę. W 2018 roku średnia krajowa wyniosła 4 443 zł. Składka na ZUS, to 60 proc., powyższej kwoty, co za tym idzie opłata wynosi 2665,80 zł. Natomiast składka zdrowotna to 1232,18 zł. Z kolei, przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczęli działalność płacą preferencyjny ZUS (tzw. mały ZUS). Jego wysokość, to 630 zł (30 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę). Składka zdrowotna w tym przypadku wynosi 520,09 zł.

 

Opinie klientów

Paweł

Paweł

Pożyczka bez BIK i KRD. To doskonała oferta, nie trzeba też zaświadczeń o dochodach, a kwoty możliwe do pożyczenia są naprawdę wysokie, do 50% wartości auta. Pieniądze bardzo mi pomogły, to pożyczkodawca godny polecenia.

Marzena

Marzena

Dzięki pożyczce mogłam sfinansować zagraniczne wakacje językowe mojej córki. Pożyczka zabezpieczona przewłaszczeniem samochodu pozwala wziąć większe kwoty, a auto nadal jest moje. Polecam każdemu, kto potrzebuje wsparcia finansowego.

Wyceń auto online i sprawdź wysokość pożyczki

Marka autokapital.pl jest znakiem towarowym firmy PSF Loans sp. z o. o.

Pożyczek udziela PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy - Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000643924, NIP 5223074239, REGON 365709589, kapitał zakładowy 200.000 złotych lub spółki z grupy kapitałowej PSF Loans.

PSF Loans sp. z o. o. pośrednik na podstawie umów pośrednictwa świadczy usługi pośrednictwa finansowego dla spółek z grupy PSFL Loans i jest umocowany jest do dokonywania czynności faktycznych i prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem umów pożyczki.

Aktualna Lista współpracujących spółek z grupy PSF Loans jest dostępna tutaj.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy nie pobiera od pożyczkobiorcy żadnych opłat za wykonanie czynności faktycznych lub prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem, umowy pożyczki.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy za czynności wykonywane przy zawarciu umowy pożyczki otrzymuje wynagrodzenie od pożyczkodawcy.

PSF Loans sp. z o. o. oraz spółki z grupy PSF Loans działają w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym.

Przykład pożyczki udzielanej dla konsumentów za pośrednictwem serwisu www. autokapital.pl: Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) dla reprezentatywnego przykładu pożyczki wynosi 62,21 %, całkowita kwota pożyczki 15.000,- zł, czas obowiązywania umowy: 48 miesięcy, oprocentowanie zmienne: 14,0 % w skali roku; całkowity koszt pożyczki w całym okresie wyniesie 19.614,68 zł (w tym opłata początkowa 18,75 zł miesięcznie – łącznie 900,- zł, prowizja za obsługę pożyczki 292,50 zł miesięcznie - łącznie 14.040 zł i odsetki 4.674,68 zł), całkowita kwota do zapłaty 34.614,68 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 25-04-2022 r.

Podmiotem uprawnionym, właściwym do rozstrzygania sporu wynikającego z Umowy pomiędzy pożyczkobiorcą, będącym konsumentem a pożyczkodawcą jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl. W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą, będącym konsumentem istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej pod adresem: http://ec.europa.eu/odr , która ułatwia pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Administratorem danych osobowych jest PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa. Szczegółowe informacje odnośnie ochrony danych osobowych zawarte są w Polityce prywatności.

Regulaminu serwisu

Kontakt z nami

PSF Loans Sp. z o.o.
Aleje Jerozolimskie 200,
02-486 Warszawa
e-mail: biuro@autokapital.pl

Infolinia: +48 22 777 49 87 do 89

Pracujemy od poniedziałku do piątku
w godzinach 9:00 – 17:00

Partnerzy