Do prawidłowego funkcjonowania strony jest potrzebna włączona obsługa JavaScript
Kara za brak OC - ile wynosi w 2019 roku?

Ubezpieczenie OC pojazdu jest obowiązkowe. Za jego brak grożą poważne konsekwencje. Od czego zależy kara za brak OC? Od wysokości minimalnego wynagrodzenia brutto obowiązującego w danym czasie, rodzaju pojazdu, którego kara dotyczy, a także okresu przerwy w OC. Jak uniknąć kary za brak OC?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego kierowcy. Szczególną uwagę na jego ważność powinni zwrócić młodzi użytkownicy aut, którzy dopiero nabyli swój pierwszy pojazd np. za gotówkę czy pieniądze z pożyczki na zakup samochodu. W Polsce brak OC grozi wysoką karą pieniężną. Jej stawka uzależniona jest od kilku czynników. Są to:

 • rodzaj pojazdu, którym się poruszamy;
 • okres braku ubezpieczenia OC;
 • wysokość minimalnego wynagrodzenia brutto obowiązującego w danym okresie.

Wysokość kary za brak OC wyliczana jest zgodnie z przepisami zawartymi w Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. W poniższej tabeli znajdują się wartości kary za brak OC dla danego rodzaju pojazdu oraz okresu przerwy w ubezpieczeniu pojazdu.

Okres braku polisySamochód osobowyAutobus, ciągnik samochodowy, samochód ciężarowyInny pojazd
Brak powyżej 14 dni4500 zł6750 zł750 zł
Brak polisy od 4 do 14 dni2250 zł3380 zł380 zł
Brak polisy do 3 dni900 zł1350 zł150 zł

W przypadku samochodów osobowych kara za brak OC wynosi równowartość dwukrotności minimalnego wynagrodzenia brutto. Wysoka kara dotyczy również ciągników rolniczych, autobusów, czy samochodów ciężarowych, które często są własnością przedsiębiorców. W przypadku wspomnianych pojazdów będziemy musieli zapłacić aż trzykrotność minimalnego wynagrodzenia brutto. Przerwa w OC innych pojazdów grozi obowiązkiem uiszczenia zapłaty w wysokości ⅓ minimalnego wynagrodzenia brutto.

Warto zauważyć, że wysokość kary za brak ciągłości OC w ostatnim roku wzrosła. Wpływ na to ma wzrost kwoty minimalnego wynagrodzenia brutto z 2100 zł do 2250 zł. To na podstawie tej wartości Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych wyliczają kary za brak ubezpieczenia.

Kara za brak ubezpieczenia OC za granicą

Kara za brak ciągłości OC nie dotyczy wyłącznie Polski. W wielu innych krajach na kierowcach także ciąży obowiązek opłacenia ubezpieczenia OC. Ile wynosi kara za brak polisy w przykładowych państwach?

 • w Czechach mandat za brak OC wynosi od 5000 do 40 000 koron;
 • w Hiszpanii natomiast kierowca może zapłacić karę w wysokości od 601 do 3005 euro;
 • w Belgii brak OC to kara w wysokości od 600 do 6000 euro;
 • a w Irlandii kierowca bez OC zapłaci 5000 euro.

Z kolei Francja posiada zaostrzone przepisy dotyczące braku OC. W tym kraju za brak podstawowego ubezpieczenia zapłacimy nawet 3750 euro. Kara pieniężna to jednak nie wszystko. Zazwyczaj unieważnione zostaje także prawo jazdy. Kierowca może ubiegać się o wydanie nowego dopiero po upływie trzech lat od momentu jego anulowania.

Kto może sprawdzić brak ciągłości OC?

Po zakupie samochodu należy wykonać nie tylko jego przegląd techniczny, ale także sprawdzić ważność ubezpieczenia. Jeśli trafimy na kontrolę drogową, może być za późno na ewentualny zakup polisy. Kto może skontrolować ciągłość OC pojazdu? Instytucją odpowiedzialną za kontrolę zakupu obowiązkowego OC jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Analizę ważności polisy samochodowej mogą przeprowadzić także:

 • wydział komunikacji w starostwie, czyli urząd rejestrujący pojazd;
 • Urząd Celny;
 • Straż Graniczna;
 • Inspekcja Ochrony Środowiska;
 • Inspekcja Transportu Drogowego.

Może się zdarzyć, że podczas kontroli nie będziemy mieć dokumentów potwierdzających OC. Patrol policji uzna, że w ogóle nie posiadamy ubezpieczenia. Właściciel pojazdu bez OC otrzyma wezwanie do udowodnienia posiadania polisy. Kierowca ma na to miesiąc. Jeśli okaże się, że w systemie UFG nie ma informacji na temat polisy OC danego samochodu, kierowca dostanie mandat. Warto więc mieć nie tylko podstawowe ubezpieczenie, ale także dodatkową polisę np. AC. Zapewni nam to pełną ochronę podczas nieszczęśliwych zdarzeń.

Jak uniknąć kary za brak OC?

Właściciel pojazdu, który nie posiada OC, zostanie ukarany. Konsekwencji możemy się pozbyć wyłącznie regulując zadłużenie. Warto mieć świadomość, że kara za brak OC jest wysoka. Dobrze więc mieć poduszkę finansową, którą będziemy mogli wykorzystać podczas niespodziewanych wydatków.

Jeśli nasza sytuacja finansowa jest zła, możemy ubiegać się o umorzenie opłaty. Warunki tego działania określa art. 94 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Przepis mówi, że trudna sytuacja materialna, majątkowa czy życiowa, może spowodować umorzenie opłaty w całości lub części przez UFG. Każda sprawa jest jednak rozpatrywana indywidualnie.

Żeby uniknąć zmartwień tego typu, wystarczy podpisać z wybraną ubezpieczalnią umowę i regularnie korzystać z jej usług. W ten sposób w momencie, gdy polisa OC się skończy, zostanie ona automatycznie przedłużona. Nie będziemy więc musieli się martwić karą za brak OC.

Opinie klientów

Ewelina

Ewelina

Pożyczka dla każdego, kto posiada własne auto. Polecam, bo można otrzymać naprawdę duże kwoty.

Jerzy

Jerzy

Potrzebowałem szybkiej gotówki i trafiłem na ofertę pożyczki pod przewłaszczenie samochodu. Świetna możliwość dla każdego, kto ma własny samochód, a potrzebuje pieniędzy na zrealizowanie innych planów.

Wyceń auto online i sprawdź wysokość pożyczki

Marka autokapital.pl jest znakiem towarowym firmy PSF Loans sp. z o. o.

Pożyczek udziela PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy - Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000643924, NIP 5223074239, REGON 365709589, kapitał zakładowy 200.000 złotych lub spółki z grupy kapitałowej PSF Loans.

PSF Loans sp. z o. o. pośrednik na podstawie umów pośrednictwa świadczy usługi pośrednictwa finansowego dla spółek z grupy PSFL Loans i jest umocowany jest do dokonywania czynności faktycznych i prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem umów pożyczki.

Aktualna Lista współpracujących spółek z grupy PSF Loans jest dostępna tutaj.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy nie pobiera od pożyczkobiorcy żadnych opłat za wykonanie czynności faktycznych lub prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem, umowy pożyczki.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy za czynności wykonywane przy zawarciu umowy pożyczki otrzymuje wynagrodzenie od pożyczkodawcy.

PSF Loans sp. z o. o. oraz spółki z grupy PSF Loans działają w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym oraz, jeśli ma to zastosowanie Ustawie o kredycie konsumenckim.

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) dla reprezentatywnego przykładu pożyczki, udzielanej za pośrednictwem serwisu www.autokapital.pl wynosi 57,73 %, całkowita kwota pożyczki 15.000,- zł, czas obowiązywania umowy: 48 miesięcy, oprocentowanie zmienne: 10% w skali roku; całkowity koszt pożyczki 18.217,74 zł (w tym prowizja przygotowawcza 900,- zł, prowizja za obsługę pożyczki 295,5,- zł miesięcznie - łącznie 14.040,00,- zł, koszty ustanowienia zabezpieczenia 17 zł, odsetki 3.260,74 zł), całkowita kwota do zapłaty 33.217,74 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 12-10-2017 r.

Podmiotem uprawnionym, właściwym do rozstrzygania sporu wynikającego z Umowy pomiędzy pożyczkobiorcą, będącym konsumentem a pożyczkodawcą jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl. W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą, będącym konsumentem istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej pod adresem: http://ec.europa.eu/odr , która ułatwia pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Administratorem danych osobowych jest PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa. Szczegółowe informacje odnośnie ochrony danych osobowych zawarte są w Polityce prywatności.

Regulaminu serwisu

Kontakt z nami

PSF Loans Sp. z o.o.
Aleje Jerozolimskie 200,
02-486 Warszawa
e-mail: biuro@psfl.pl

Infolinia: +48 22 777 49 83 do 90

Pracujemy od poniedziałku do piątku
w godzinach 9:00 – 17:00

Partnerzy