Do prawidłowego funkcjonowania strony jest potrzebna włączona obsługa JavaScript
Numer nadwozia, a sprawdzenie historii pojazdu

Zakup samochodu używanego to loteria. Dlatego w celu zminimalizowania ryzyka przed transakcją warto sprawdzić numer VIN pojazdu. W poniższym tekście znajdziesz informacje czym jest VIN i jak za darmo zweryfikować historię auta.

Kalkulator Oc ocenapolis.pl

Co to jest numer VIN?

Każdy wyprodukowany samochód jest oznaczony numerem VIN (numer nadwozia) – Vehicle Identification Number. Numer służy do identyfikacji pojazdu. VIN składa się z siedemnastu znaków – cyfr i liter. W celu uniknięcia pomyłek w kodzie pomija się litery O i I, ponieważ są łudząco podobne do cyfr 0 i 1. VIN jest unikalny. Nie ma możliwości, aby ten sam numer był przypisany do więcej niż jednego pojazdu.

Sprawdź najtańsze ubezpieczenie na Ocenapolis.pl

Co oznaczają poszczególne cyfry i litery w numerze VIN?

VIN to sekwencja siedemnastu cyfr i liter. Każda z części kodu ma znaczenie. Numer nadwozia składa się z następujących części:

 • WMI – pierwsze trzy znaki VIN. Odnoszą do się do symbolu producenta,
 • VDS – pięć lub sześć kolejnych znaków. Oznaczają dane techniczne i dany model samochodu,
 • VIS – najczęściej 8 ostatnich znaków. Oznaczają rok produkcji, miejsce montażu oraz numer serii pojazdu.   

Gdzie znaleźć numer VIN?

Numer identyfikacyjny pojazdu można znaleźć w kilku miejscach. VIN występuje w:

 • dowodzie rejestracyjnym samochodu – numer widnieje w obszarze oznaczonym literą E,
 • tabliczce znamionowej – jej umiejscowienie nie jest określone przepisami prawnymi. Zazwyczaj producenci umieszczają ją na stopniach wejściowych do pojazdu lub wewnątrz samochodu, tuż obok drzwi. Tabliczkę znamionową można też znaleźć w prawym nadkolu, okolicach prawego amortyzatora lub po lewej stronie obudowy deski rozdzielczej.

Jak sprawdzić numer VIN za darmo?

W internecie istnieje kilka miejsc, gdzie można zweryfikować VIN pojazdu. Co istotne cała procedura jest darmowa. Najprościej skorzystać z systemu CEPIK 2.0. i wejść na stronę: historiapojazdu.gov.pl. Następnie należy wpisać:

 • numer rejestracyjny,
 • numer VIN,
 • datę pierwszej rejestracji.

Po wpisaniu powyższych danych otrzymuje się informacje na temat:

 • danych technicznych pojazdu – rok produkcji, pojemność silnika, moc, rodzaj paliwa i emisję CO₂,
 • dat przeglądu technicznego,
 • wyników badania technicznego,
 • stan licznika – dane na temat przebiegu są gromadzone od 2014 roku.

Istnieją też komercyjne strony umożliwiające weryfkację historii szkodowości pojazdu za pomocą numeru VIN. Jednakże zawarte dane nie są tak szczegółowe jak baza CEPIK 2.0 Do najpopularniejszych należą:

 • autodna.pl
 • autocentrum.pl
 • autobaza.pl

Jak sprawdzić VIN samochodu sprowadzanego z zagranicy?

Wątpliwości co do stanu technicznego najczęściej budzą samochody sprowadzane z zagranicy np. z Niemiec, Belgii, Holandii, Francji itd. Niestety w większości przypadków nie ma możliwości darmowej weryfikacji VIN. W celu sprawdzenia numeru można skorzystać z komercyjnych stron lub udać się do ASO. W obu przypadkach usługa jest płatna.

Ważne – w przypadku aut sprowadzanych z krajów skandynawskich – Szwecji lub Danii, istnieje możliwość darmowej weryfikacji VIN. W tym celu należy odwiedzić strony:

 • Szwecja – https://fordonsfraga.transportstyrelsen.se/fragapaannatfordon.aspx
 • Dania – http://selvbetjening.trafikstyrelsen.dk/sider/soegning.aspx

W obu przypadkach w odpowiedniej rubryce należy wpisać VIN lub numer rejestracyjny pojazdu. Narzędzie pozwala sprawdzić historię przeglądów, przebieg oraz liczbę poprzednich właścicieli.

Opinie klientów

Ania

Ania

Wypełniłam wniosek i okazało się, że mogę wziąć kwotę, która jest mi niezbędna. Nie czekałam dłużej, wpisałam pozostałe dane i niedługo po wypełnieniu formalności mogłam cieszyć się pieniędzmi. To pożyczkodawca, z którym warto podpisywać umowy.

Marzena

Marzena

Dzięki pożyczce mogłam sfinansować zagraniczne wakacje językowe mojej córki. Pożyczka zabezpieczona przewłaszczeniem samochodu pozwala wziąć większe kwoty, a auto nadal jest moje. Polecam każdemu, kto potrzebuje wsparcia finansowego.

Wyceń auto online i sprawdź wysokość pożyczki

Marka autokapital.pl jest znakiem towarowym firmy PSF Loans sp. z o. o.

Pożyczek udziela PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy - Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000643924, NIP 5223074239, REGON 365709589, kapitał zakładowy 200.000 złotych lub spółki z grupy kapitałowej PSF Loans.

PSF Loans sp. z o. o. pośrednik na podstawie umów pośrednictwa świadczy usługi pośrednictwa finansowego dla spółek z grupy PSFL Loans i jest umocowany jest do dokonywania czynności faktycznych i prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem umów pożyczki.

Aktualna Lista współpracujących spółek z grupy PSF Loans jest dostępna tutaj.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy nie pobiera od pożyczkobiorcy żadnych opłat za wykonanie czynności faktycznych lub prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem, umowy pożyczki.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy za czynności wykonywane przy zawarciu umowy pożyczki otrzymuje wynagrodzenie od pożyczkodawcy.

PSF Loans sp. z o. o. oraz spółki z grupy PSF Loans działają w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym oraz, jeśli ma to zastosowanie Ustawie o kredycie konsumenckim.

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) dla reprezentatywnego przykładu pożyczki, udzielanej za pośrednictwem serwisu www.autokapital.pl wynosi 57,73 %, całkowita kwota pożyczki 15.000,- zł, czas obowiązywania umowy: 48 miesięcy, oprocentowanie zmienne: 10% w skali roku; całkowity koszt pożyczki 18.217,74 zł (w tym prowizja przygotowawcza 900,- zł, prowizja za obsługę pożyczki 295,5,- zł miesięcznie - łącznie 14.040,00,- zł, koszty ustanowienia zabezpieczenia 17 zł, odsetki 3.260,74 zł), całkowita kwota do zapłaty 33.217,74 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 12-10-2017 r.

Podmiotem uprawnionym, właściwym do rozstrzygania sporu wynikającego z Umowy pomiędzy pożyczkobiorcą, będącym konsumentem a pożyczkodawcą jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl. W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą, będącym konsumentem istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej pod adresem: http://ec.europa.eu/odr , która ułatwia pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Administratorem danych osobowych jest PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa. Szczegółowe informacje odnośnie ochrony danych osobowych zawarte są w Polityce prywatności.

Regulaminu serwisu

Kontakt z nami

PSF Loans Sp. z o.o.
Aleje Jerozolimskie 200,
02-486 Warszawa
e-mail: biuro@psfl.pl

Infolinia: +48 22 777 49 83 do 90

Pracujemy od poniedziałku do piątku
w godzinach 9:00 – 17:00

Partnerzy