24 września 2020

Auto z USA. Czy warto sprowadzić samochód ze Stanów?

Importowane auto z USA może być znacznie tańsze niż jego odpowiednik z Europy. Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie haczyki, transakcja taka nie musi być jednak opłacalna. Dlatego też radzimy jak sprawdzić samochód ze Stanów i na co uważać, jeśli zdecydujemy się na taki zakup. Możliwość znalezienia olbrzymiej okazji wiąże się w tym przypadku ze sporym ryzykiem!

W artykule na temat sprowadzania auta z USA odpowiadamy na pytania:

  1. Jak sprowadzić auto z USA?
  2. Jakimi samochodami interesować się w Stanach Zjednoczonych?
  3. Jak sprawdzić auto z USA po numerach VIN?
  4. Na co uważać, sprowadzając auto z USA?

Jak sprowadzić auto z USA? To trudniejsze niż w przypadku UE

Na polskim rynku dominują samochody sprowadzane z krajów Unii Europejskiej, od najpopularniejszych niemców, anglików i francuzów, po nieco bardziej egzotyczne kierunki, takie jak auta ze Szwecji. Mimo to słyszy się czasami o używanych perełkach, które ktoś ściągnął sobie z USA. Nie jest to częsta sytuacja, gdyż trudności związane z fizycznym sprowadzeniem samochodu ze Stanów, dokonaniem odpowiednich opłat oraz jego rejestracją raczej wykluczają samodzielny import auta. Najwięksi zapaleńcy czterech kółek lubią tymczasem nadzorować cały proces od A do Z.

Na czym polega rola importera samochodów z USA? Do jego obowiązków należy:

  • poinformowanie klienta o wszystkich niedogodnościach, które napotkać może osoba sprowadzająca auto z USA,
  • doradzenie w wyborze odpowiedniego samochodu,
  • sprowadzenie auta ze Stanów drogą morską do Niemiec (ze względu na niższy VAT), a następnie transport do Polski,
  • techniczne przystosowanie samochodu do polskich warunków, polegające chociażby na zmianie jednostki prędkościomierzy z mil na kilometry,
  • pomoc w dopełnieniu wszelkich formalności związanych z rejestracją auta.

Jak widać, chcąc sprowadzić auto z USA, musimy wykazać się sporą dozą zaufania wobec importera. Warto to jednak przemyśleć i sprawdzić dostępne możliwości, ponieważ w Stanach znaleźć można wiele ciekawych okazji, trudnych do znalezienia w Europie.

Jakie samochody opłaca się sprowadzać z USA? Dominują auta z dwóch segmentów

Osoby sprowadzające auto z USA liczyć mogą na spory wybór. Import czterech kółek ze Stanów wiąże się często z faktem, że są segmenty rynku, w których liczba dostępnych opcji znacznie przewyższa ofertę samochodów używanych z krajów Unii Europejskiej. Należą do nich:

  • Klasyki – samochody znane przede wszystkim z amerykańskich filmów, z kultowym Fordem Mustangiem na czele, ale również Chevrolety, Dogde i inne niedostępne w Europie cacka.
  • SUV-y – ze względu na ich powszechność znacznie tańsze niż w Europie. Kilkuletni powypadkowiec sprowadzony do remontu może oznaczać o wiele mniejszy wydatek, niż będący całkowicie na chodzie SUV z krajów Unii.

W obu przypadkach przed zakupem koniecznie sprawdzić powinniśmy stan auta. Dużo samochodów sprowadzanych do Polski z USA przyjeżdża w tragicznym stanie. Wiele zależy jednak od konkretnego przypadku i właściciela, a także warunków pogodowych, w jakich poruszał się dany czterokołowiec. Inaczej będzie prezentował się samochód ze słonecznej Kalifornii, a inaczej ze wschodniego wybrzeża, chociaż brak korozji w samochodzie z San Francisco będzie okupiony kosztem przewiezienia go przez całe Stany na wybrzeże Atlantyku. Geograficznych zawiłości może być znacznie więcej, zatem trzeba brać pod uwagę również tę kwestię.

Jak sprawdzić auto z USA za pomocą numeru VIN?

Podobnie jak w przypadku samochodów europejskich, auto z USA również sprawdzimy przy pomocy numeru VIN. Dostęp do danych amerykańskiego National Motor Vehicle Title Information System zapewnia kilka wyspecjalizowanych stron internetowych, z których najpopularniejsze są CarFax czy Autocheck. Do innych polecanych opcji, właściwych dla samych Stanów, należą National Insurance Crime Bureau ze swoją usługą VINCheck® czy National Highway Traffic Safety Administration.

Niestety, za dogłębniejszy raport, będący w tym przypadku podstawą, musimy zapłacić. Mimo iż każda z wymienionych wyżej usług pozwala na sprawdzenie podstawowych kwestii za darmo, sprowadzając auto z USA warto dokonać nieco dokładniejszej inspekcji. Kosztujące kilka dolarów CheckThatVIN.com czy DMVDesk.com oraz wymagający opłaty 40$ CarFax i Autocheck mogą nam zaoszczędzić nadprogramowych wydatków, które ponieść musielibyśmy na znacznie rozleglejsze naprawy, niż mieliśmy pierwotnie w planie.

Sprowadzając samochód ze Stanów, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka szczegółów

Kiedy decydujemy się kupić używane auto z USA, powinniśmy wiedzieć, jakie wady mogą wiązać się ze sprowadzeniem samochodu ze Stanów Zjednoczonych. Przede wszystkim lwia część aut sprzedawanych za granicę jest w tym kraju w stanie powypadkowym. Ze względu na wysokie koszty naprawy, sprzedawcy potrafią dokonywać reparacji “po kosztach”, kompletnie nie przejmując się kompatybilnością nowych części oraz bezpieczeństwem kolejnego nabywcy.

Bardzo przykra niespodzianka może nas spotkać także w przypadku nowszych modeli, w których należy naprawić elektronikę ze względu na zalanie albo potrzebę dostosowania oświetlenia do polskiego prawa. Skomplikowana aparatura wymaga skomplikowanego sprzętu i niemałych umiejętności, a za ingerowanie w ten aspekt mechaniki serwisy mogą życzyć sobie nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych! Nawet w przypadku wymiany oświetlenia czy rury wydechowej (jej umiejscowienie w aucie z USA nie zawsze zgodne jest z krajowymi przepisami) w starszych samochodach powinniśmy liczyć się z koniecznością wydania kilku tysięcy złotych.

Warto pamiętać też o fakcie, że mnóstwo pieniędzy wydamy prawdopodobnie na części. Nawet jeśli dany model dostępny jest także w Europie, poszczególne podzespoły danego samochodu z USA mogą znacząco różnić się od tych używanych w jego odpowiednikach na Starym Kontynencie. Mocno wpłynie to na koszty eksploatacji, a z czasem spowoduje także utratę wartości samochodu na rynku wtórnym. Sprowadzając pojazd ze Stanów, warto dokładnie przeliczyć, czy jego dostosowanie do jazdy i późniejsze użytkowanie nie pochłonie większej sumy niż ta, którą oszczędzimy. Jeśli jednak potrafimy wybrać dobre auto i zweryfikować jego jakość, w przypadku nowszych samochodów oszczędność może sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Wyceń auto online i sprawdź wysokość pożyczki

Kontakt z nami

PSFLoans Sp. z o. o.
Aleje Jerozolimskie 200
02-486 Warszawa

e-mail: biuro@autokapital.pl
Infolinia: +48 22 777 49 87 do 89

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00

Partnerzy

Dekra
Związek Banków Polskich
Pożyczka Portal
Loando
Pożyczkodawca Dane osobowe Regulamin serwisu Blog Warunki prywatności Partnerzy

AutoKapital.pl 2016-2023 / All rights reserved