Do prawidłowego funkcjonowania strony jest potrzebna włączona obsługa JavaScript

Importowane auto z USA może być znacznie tańsze niż jego odpowiednik z Europy. Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie haczyki, transakcja taka nie musi być jednak opłacalna. Dlatego też radzimy jak sprawdzić samochód ze Stanów i na co uważać, jeśli zdecydujemy się na taki zakup. Możliwość znalezienia olbrzymiej okazji wiąże się w tym przypadku ze sporym ryzykiem!

W artykule na temat sprowadzania auta z USA odpowiadamy na pytania:

 1. Jak sprowadzić auto z USA?
 2. Jakimi samochodami interesować się w Stanach Zjednoczonych?
 3. Jak sprawdzić auto z USA po numerach VIN?
 4. Na co uważać, sprowadzając auto z USA?

Jak sprowadzić auto z USA? To trudniejsze niż w przypadku UE

Na polskim rynku dominują samochody sprowadzane z krajów Unii Europejskiej, od najpopularniejszych niemców, anglików i francuzów, po nieco bardziej egzotyczne kierunki, takie jak auta ze Szwecji. Mimo to słyszy się czasami o używanych perełkach, które ktoś ściągnął sobie z USA. Nie jest to częsta sytuacja, gdyż trudności związane z fizycznym sprowadzeniem samochodu ze Stanów, dokonaniem odpowiednich opłat oraz jego rejestracją raczej wykluczają samodzielny import auta. Najwięksi zapaleńcy czterech kółek lubią tymczasem nadzorować cały proces od A do Z.

Na czym polega rola importera samochodów z USA? Do jego obowiązków należy:

 • poinformowanie klienta o wszystkich niedogodnościach, które napotkać może osoba sprowadzająca auto z USA,
 • doradzenie w wyborze odpowiedniego samochodu,
 • sprowadzenie auta ze Stanów drogą morską do Niemiec (ze względu na niższy VAT), a następnie transport do Polski,
 • techniczne przystosowanie samochodu do polskich warunków, polegające chociażby na zmianie jednostki prędkościomierzy z mil na kilometry,
 • pomoc w dopełnieniu wszelkich formalności związanych z rejestracją auta.

Jak widać, chcąc sprowadzić auto z USA, musimy wykazać się sporą dozą zaufania wobec importera. Warto to jednak przemyśleć i sprawdzić dostępne możliwości, ponieważ w Stanach znaleźć można wiele ciekawych okazji, trudnych do znalezienia w Europie.

Jakie samochody opłaca się sprowadzać z USA? Dominują auta z dwóch segmentów

Osoby sprowadzające auto z USA liczyć mogą na spory wybór. Import czterech kółek ze Stanów wiąże się często z faktem, że są segmenty rynku, w których liczba dostępnych opcji znacznie przewyższa ofertę samochodów używanych z krajów Unii Europejskiej. Należą do nich:

 • Klasyki – samochody znane przede wszystkim z amerykańskich filmów, z kultowym Fordem Mustangiem na czele, ale również Chevrolety, Dogde i inne niedostępne w Europie cacka.
 • SUV-y – ze względu na ich powszechność znacznie tańsze niż w Europie. Kilkuletni powypadkowiec sprowadzony do remontu może oznaczać o wiele mniejszy wydatek, niż będący całkowicie na chodzie SUV z krajów Unii.

W obu przypadkach przed zakupem koniecznie sprawdzić powinniśmy stan auta. Dużo samochodów sprowadzanych do Polski z USA przyjeżdża w tragicznym stanie. Wiele zależy jednak od konkretnego przypadku i właściciela, a także warunków pogodowych, w jakich poruszał się dany czterokołowiec. Inaczej będzie prezentował się samochód ze słonecznej Kalifornii, a inaczej ze wschodniego wybrzeża, chociaż brak korozji w samochodzie z San Francisco będzie okupiony kosztem przewiezienia go przez całe Stany na wybrzeże Atlantyku. Geograficznych zawiłości może być znacznie więcej, zatem trzeba brać pod uwagę również tę kwestię.

Jak sprawdzić auto z USA za pomocą numeru VIN?

Podobnie jak w przypadku samochodów europejskich, auto z USA również sprawdzimy przy pomocy numeru VIN. Dostęp do danych amerykańskiego National Motor Vehicle Title Information System zapewnia kilka wyspecjalizowanych stron internetowych, z których najpopularniejsze są CarFax czy Autocheck. Do innych polecanych opcji, właściwych dla samych Stanów, należą National Insurance Crime Bureau ze swoją usługą VINCheck® czy National Highway Traffic Safety Administration.

Niestety, za dogłębniejszy raport, będący w tym przypadku podstawą, musimy zapłacić. Mimo iż każda z wymienionych wyżej usług pozwala na sprawdzenie podstawowych kwestii za darmo, sprowadzając auto z USA warto dokonać nieco dokładniejszej inspekcji. Kosztujące kilka dolarów CheckThatVIN.com czy DMVDesk.com oraz wymagający opłaty 40$ CarFax i Autocheck mogą nam zaoszczędzić nadprogramowych wydatków, które ponieść musielibyśmy na znacznie rozleglejsze naprawy, niż mieliśmy pierwotnie w planie.

Sprowadzając samochód ze Stanów, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka szczegółów

Kiedy decydujemy się kupić używane auto z USA, powinniśmy wiedzieć, jakie wady mogą wiązać się ze sprowadzeniem samochodu ze Stanów Zjednoczonych. Przede wszystkim lwia część aut sprzedawanych za granicę jest w tym kraju w stanie powypadkowym. Ze względu na wysokie koszty naprawy, sprzedawcy potrafią dokonywać reparacji “po kosztach”, kompletnie nie przejmując się kompatybilnością nowych części oraz bezpieczeństwem kolejnego nabywcy.

Bardzo przykra niespodzianka może nas spotkać także w przypadku nowszych modeli, w których należy naprawić elektronikę ze względu na zalanie albo potrzebę dostosowania oświetlenia do polskiego prawa. Skomplikowana aparatura wymaga skomplikowanego sprzętu i niemałych umiejętności, a za ingerowanie w ten aspekt mechaniki serwisy mogą życzyć sobie nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych! Nawet w przypadku wymiany oświetlenia czy rury wydechowej (jej umiejscowienie w aucie z USA nie zawsze zgodne jest z krajowymi przepisami) w starszych samochodach powinniśmy liczyć się z koniecznością wydania kilku tysięcy złotych.

Warto pamiętać też o fakcie, że mnóstwo pieniędzy wydamy prawdopodobnie na części. Nawet jeśli dany model dostępny jest także w Europie, poszczególne podzespoły danego samochodu z USA mogą znacząco różnić się od tych używanych w jego odpowiednikach na Starym Kontynencie. Mocno wpłynie to na koszty eksploatacji, a z czasem spowoduje także utratę wartości samochodu na rynku wtórnym. Sprowadzając pojazd ze Stanów, warto dokładnie przeliczyć, czy jego dostosowanie do jazdy i późniejsze użytkowanie nie pochłonie większej sumy niż ta, którą oszczędzimy. Jeśli jednak potrafimy wybrać dobre auto i zweryfikować jego jakość, w przypadku nowszych samochodów oszczędność może sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Opinie klientów

Jerzy

Jerzy

Potrzebowałem szybkiej gotówki i trafiłem na ofertę pożyczki pod przewłaszczenie samochodu. Świetna możliwość dla każdego, kto ma własny samochód, a potrzebuje pieniędzy na zrealizowanie innych planów.

Marek

Marek

Jasne warunki, niewiele formalności, czego chcieć więcej? To pożyczka dla każdego.

Wyceń auto online i sprawdź wysokość pożyczki

Marka autokapital.pl jest znakiem towarowym firmy PSF Loans sp. z o. o.

Pożyczek udziela PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy - Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000643924, NIP 5223074239, REGON 365709589, kapitał zakładowy 200.000 złotych lub spółki z grupy kapitałowej PSF Loans.

PSF Loans sp. z o. o. pośrednik na podstawie umów pośrednictwa świadczy usługi pośrednictwa finansowego dla spółek z grupy PSFL Loans i jest umocowany jest do dokonywania czynności faktycznych i prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem umów pożyczki.

Aktualna Lista współpracujących spółek z grupy PSF Loans jest dostępna tutaj.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy nie pobiera od pożyczkobiorcy żadnych opłat za wykonanie czynności faktycznych lub prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem, umowy pożyczki.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy za czynności wykonywane przy zawarciu umowy pożyczki otrzymuje wynagrodzenie od pożyczkodawcy.

PSF Loans sp. z o. o. oraz spółki z grupy PSF Loans działają w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym.

Przykład pożyczki udzielanej dla konsumentów za pośrednictwem serwisu www. autokapital.pl: Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) dla reprezentatywnego przykładu pożyczki wynosi 62,21 %, całkowita kwota pożyczki 15.000,- zł, czas obowiązywania umowy: 48 miesięcy, oprocentowanie zmienne: 14,0 % w skali roku; całkowity koszt pożyczki w całym okresie wyniesie 19.614,68 zł (w tym opłata początkowa 18,75 zł miesięcznie – łącznie 900,- zł, prowizja za obsługę pożyczki 292,50 zł miesięcznie - łącznie 14.040 zł i odsetki 4.674,68 zł), całkowita kwota do zapłaty 34.614,68 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 25-04-2022 r.

Podmiotem uprawnionym, właściwym do rozstrzygania sporu wynikającego z Umowy pomiędzy pożyczkobiorcą, będącym konsumentem a pożyczkodawcą jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl. W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą, będącym konsumentem istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej pod adresem: http://ec.europa.eu/odr , która ułatwia pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Administratorem danych osobowych jest PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa. Szczegółowe informacje odnośnie ochrony danych osobowych zawarte są w Polityce prywatności.

Regulaminu serwisu

Kontakt z nami

PSF Loans Sp. z o.o.
Aleje Jerozolimskie 200,
02-486 Warszawa
e-mail: biuro@autokapital.pl

Infolinia: +48 22 777 49 87 do 89

Pracujemy od poniedziałku do piątku
w godzinach 9:00 – 17:00

Partnerzy