Do prawidłowego funkcjonowania strony jest potrzebna włączona obsługa JavaScript

Kontrolowanie poziomu oleju silnikowego to jeden z elementów egzaminu na prawo jazdy. Młodych kierowców nie uczy się jednak jego wymiany. Podpowiadamy zatem jak sprawdzić i uzupełnić olej w samochodzie, co ile to robić oraz gdzie oddać zużyty. To praktyczna wiedza, przydatna dla każdego użytkownika auta!

Z naszego artykułu na temat sprawdzania i wymiany oleju samochodowego dowiesz się:

 1. Jak sprawdzić olej w samochodzie?
 2. Co ile wymieniać olej w samochodzie?
 3. Jak wymienić olej samochodowy?
 4. Gdzie oddać zużyty olej silnikowy?

Jak sprawdzić olej w samochodzie? Metoda jest prosta

Wiedza jak sprawdzić olej silnikowy przekazywana jest świeżym kierowcom w trakcie kursu i muszą wykazać się nią na egzaminie praktycznym. Niestety, wiele osób szybko zapomina o tej wiedzy. Powszechne jest bowiem błędne przekonanie, że w dzisiejszych czasach o ubytkach w tej kwestii poinformuje nas kontrolka na desce rozdzielczej. Tymczasem zacznie się ona świecić dopiero wówczas, gdy stan oleju będzie dramatycznie niski. To zdecydowanie za późno!

Jak zatem sprawdzić olej w samochodzie ręcznie? Aby zrobić to w 5 krokach, należy:

 1. Ustawić pojazd na równej i płaskiej powierzchni.
 2. Minimum 20 minut po wyłączeniu silnika podnieść maskę.
 3. Wyciągnąć bagnet z symbolem oleju i oczyścić.
 4. Zanurzyć bagnet ponownie.
 5. Wyjąć bagnet i trzymać w pozycji poziomej.

Poziom oleju określimy za pomocą kresek „minimum” i „maksimum” znajdujących się na bagnecie. Jaki jest jego idealny stan i kiedy powinniśmy pomyśleć o uzupełnieniu?

Jak często wymieniać olej w samochodzie? Co ile kilometrów to robić?

Teoretycznie każdy poziom oleju powyżej minimalnego powinien być dobrą wiadomością. W praktyce może zdarzyć się jednak sytuacja, że warunki atmosferyczne lub mechaniczna usterka błyskawicznie zwiększą jego spalanie. Dlatego też nie warto czekać na całkowite zużycie i przy regularnym sprawdzaniu uzupełniać płyn za każdym razem, gdy jest go mniej niż zalecana ilość. Ile dokładnie wynosi? Zależy to od pory roku, ponieważ specjaliści radzą utrzymywać 1/3 miarki zimą, a 2/3 latem.

Co ile kilometrów powinniśmy dokonywać pomiaru? Wiele zależy od konkretnego pojazdu, jakości silnika, warunków użytkowania czy stylu jazdy. Przezorni kierowcy robią to po przejechaniu nawet dziesięciu tysięcy kilometrów. Właśnie taką częstotliwość polecamy osobom, które poruszają się po mieście i zdarza im się jeździć dość gwałtownie. Co w sytuacji, kiedy pojazd stoi nieużywany w garażu? Olej należy wymienić po roku nawet wówczas, gdy auto nie jest użytkowane.

Sprawdzanie oleju w samochodzie warto powtarzać regularnie, ponieważ mamy wówczas okazję wychwycić nie tylko jego ubytki. Jeśli ujrzymy zmieniony kolor oleju, a dodatkowo wyczujemy na bagnecie mocny zapach paliwa, nie jest to dobry sygnał. Powinniśmy wtedy skontrolować, czy nasza stacja benzynowa nie sprzedaje substancji “chrzczonej”, czyli zmieszanej chociażby z olejem napędowym.

Jak wymienić olej silnikowy w samochodzie?

Uzupełnianie oleju silnikowego w samochodzie jest proste i polega na dolewaniu go małymi dawkami, aby nie przesadzić i nie przelać. Wymiana całego płynu jest już znacznie bardziej skomplikowana. Wymagała będzie przede wszystkim zestawu narzędzi, a kiedy robimy to pierwszy raz, warto mieć pod ręką kogoś bardziej doświadczonego i będącego w stanie wychwycić nasze błędy. Warto pamiętać również, że nie możemy dokonywać tego na publicznym parkingu. Jeśli nie posiadamy garażu, jedynym wyjściem będzie znalezienie bezpłatnego kanału najazdowego.

Aby wymienić olej w samochodzie, musimy:

 1. Postawić samochód na płaskiej nawierzchni i rozgrzać silnik, a następnie go wyłączyć.
 2. Postawić pod kanałem spustowym pojemnik na olej i odkręcić śrubę.
 3. Poczekać około 10 minut na całkowite spłynięcie oleju.
 4. Odkręcić filtr oleju kluczem, wylać z niego resztki i wyrzucić.
 5. Oczyścić gniazdo filtra ściereczką.
 6. Nasmarować uszczelkę nowym olejem i nałożyć nowy filtr.
 7. Zakręcić śrubę kanału spustowego.
 8. Uzupełnić samochód o nowy olej.

10 minut po zakręceniu wlewu warto sprawdzić, czy w samochodzie znajduje się odpowiednia ilość oleju. Jeżeli nie, dolewamy i odczekujemy kolejne 10 minut. Ewentualne sygnały deski rozdzielczej dotyczące braku oleju mogą oznaczać, że źle zamontowaliśmy nowy filtr lub jest on niesprawny.

Gdzie oddać zużyty olej silnikowy?

Dodatkowo warto pamiętać, że zużytego oleju silnikowego pod żadnym pozorem nie powinniśmy wylewać, ponieważ grozi za to kara sięgająca nawet kilku tysięcy złotych! W Polsce istnieje tylko sześć specjalistycznych zakładów zajmujących się utylizacją. Do niedawna możliwe było oddanie oleju w PSZOK-u (Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych), ale od niedawna zdarza się, że odmawiają one przyjmowania zużytego oleju.
Jedyną szansą są więc warsztaty samochodowe oraz punkty, gdzie nabywamy olej, jednak nie mają one ustawowego obowiązku przyjmowania go.

Opinie klientów

Marek

Marek

Jasne warunki, niewiele formalności, czego chcieć więcej? To pożyczka dla każdego.

Ewelina

Ewelina

Pożyczka dla każdego, kto posiada własne auto. Polecam, bo można otrzymać naprawdę duże kwoty.

Wyceń auto online i sprawdź wysokość pożyczki

Marka autokapital.pl jest znakiem towarowym firmy PSF Loans sp. z o. o.

Pożyczek udziela PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy - Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000643924, NIP 5223074239, REGON 365709589, kapitał zakładowy 200.000 złotych lub spółki z grupy kapitałowej PSF Loans.

PSF Loans sp. z o. o. pośrednik na podstawie umów pośrednictwa świadczy usługi pośrednictwa finansowego dla spółek z grupy PSFL Loans i jest umocowany jest do dokonywania czynności faktycznych i prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem umów pożyczki.

Aktualna Lista współpracujących spółek z grupy PSF Loans jest dostępna tutaj.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy nie pobiera od pożyczkobiorcy żadnych opłat za wykonanie czynności faktycznych lub prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem, umowy pożyczki.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy za czynności wykonywane przy zawarciu umowy pożyczki otrzymuje wynagrodzenie od pożyczkodawcy.

PSF Loans sp. z o. o. oraz spółki z grupy PSF Loans działają w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym.

Przykład pożyczki udzielanej dla konsumentów za pośrednictwem serwisu www. autokapital.pl: Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) dla reprezentatywnego przykładu pożyczki wynosi 62,21 %, całkowita kwota pożyczki 15.000,- zł, czas obowiązywania umowy: 48 miesięcy, oprocentowanie zmienne: 14,0 % w skali roku; całkowity koszt pożyczki w całym okresie wyniesie 19.614,68 zł (w tym opłata początkowa 18,75 zł miesięcznie – łącznie 900,- zł, prowizja za obsługę pożyczki 292,50 zł miesięcznie - łącznie 14.040 zł i odsetki 4.674,68 zł), całkowita kwota do zapłaty 34.614,68 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 25-04-2022 r.

Podmiotem uprawnionym, właściwym do rozstrzygania sporu wynikającego z Umowy pomiędzy pożyczkobiorcą, będącym konsumentem a pożyczkodawcą jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl. W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą, będącym konsumentem istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej pod adresem: http://ec.europa.eu/odr , która ułatwia pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Administratorem danych osobowych jest PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa. Szczegółowe informacje odnośnie ochrony danych osobowych zawarte są w Polityce prywatności.

Regulaminu serwisu

Kontakt z nami

PSF Loans Sp. z o.o.
Aleje Jerozolimskie 200,
02-486 Warszawa
e-mail: biuro@autokapital.pl

Infolinia: +48 22 777 49 87 do 89

Pracujemy od poniedziałku do piątku
w godzinach 9:00 – 17:00

Partnerzy