Do prawidłowego funkcjonowania strony jest potrzebna włączona obsługa JavaScript
Leasing samochodowy jest dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorców

Wartość aktywnego portfela branży leasingowej wynosi 105,1 mld zł. Tak wysoka suma nie może dziwić, bo wielu przedsiębiorców korzysta z leasingu samochodowego. Plusem rozwiązania są ulgi podatkowe. Z kolei do minusów można zaliczyć fakt, że leasingobiorca nie jest właścicielem wydzierżawionego pojazdu.

Kalkulator Oc ocenapolis.pl

Czym jest leasing samochodowy?

Leasing samochodowy to forma umowy między podmiotem finansującym (leasingodawcą), a użytkownikiem (leasingobiorcą). W jej ramach leasingodawca wydzierżawia leasingobiorcy samochód. Z kolei korzystający zobowiązuje się do wpłacania określonej kwotu w postaci rat leasingowych. Z tego produktu mogą skorzystać zarówno firmy jak i osoby fizyczne.

Istnieje podział na trzy podstawowe typy leasingu:

 • Leasing operacyjny – właścicielem pojazdu jest podmiot finansujący. Na nim ciąży obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Jeśli użytkownik jest osobą prawną, może wpisać w koszt działalności  raty (w tym podatek VAT). Po zakończeniu okresu leasingu użytkownik zobowiązany jest do zwrotu pojazdu;
 • Leasing finansowy – leasingobiorca dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Po zakończeniu umowy, faktycznym właścicielem samochodu staje się użytkownik. Leasingobiorca może wpisać w koszt działalności tylko odsetki od rat. Podatek VAT należy wpłacić jednorazowo.
 • Leasing zwrotny – przedsiębiorca sprzedaje firmie leasingowej firmowy samochód. Następnie podpisuje z leasingodawcą umowę i na jej mocy użytkuje pojazd. Z takiej opcji korzystają firmy, które znalazły się trudnej sytuacji finansowej. Przedmiotem leasingu może być każdy element majątku firmy, który podlega amortyzacji.

Zalet leasingu samochodowego

Leasing samochodowy cieszy się sporym uznaniem, zwłaszcza wśród przedsiębiorców. Do plusów oferty można zaliczyć:

 • Użytkownik ma prawo do ulg podatkowych. W przeciwieństwie do kredytu lub pożyczki na samochód, istnieje możliwość wpisania rat leasingu w koszt działalności gospodarczej. Co więcej w przypadku leasingu operacyjnego istnieje możliwość odpisania podatku VAT w wysokości 60 proc. Kwota odliczenia nie może przekraczać 6000 zł.
 • Leasingobiorca nie musi jednorazowo wykładać znacznych środków finansowych, jak w przypadku zakupu samochodu za gotówkę.
 • Leasing jest tańszy od kredytu samochodowego.
 • Firmy leasingowe nie są tak restrykcyjne przy ocenie zdolności kredytowej, jak banki przy produktach kredytowych.
 • Leasingobiorcy nie muszą jednorazowo wykładać znacznych środków finansowych na zakup samochodu.
 • Użytkownik jest zwolniony z podatku PCC i akcyzy samochodowej.

Sprawdź najtańsze ubezpieczenie na Ocenapolis.pl

Siedem grzechów głównych leasingu samochodowego

Leasing posiada również wady. Do jego minusów zalicza się:

 • użytkownik nie jest właścicielem pojazdu;
 • koszty naprawy i serwisów ponosi leasingobiorca;
 • korzystający jest zobowiązany do kupna ubezpieczenia komunikacyjnego. Firmy leasingowe bardzo często wymagają  pełnego pakietu OC/AC;
 • leasingodawca musi wyrazić zgodę, aby w razie obrażeń wynikających z wypadku, korzystający otrzymał odszkodowanie;
 • w leasingowanym samochodzie nie wolno robić żadnych modyfikacji;
 • firmy leasingowe bardzo często wymagają wkładu własnego;
 • jeśli leasingodawca ma problemy finansowe, użytkowany samochód przechodzi na własność wierzyciela;

Z leasingu korzystają firmy, które są w dobrej sytuacji finansowej. Głównym czynnikiem wpływającym na ocenę zdolności kredytowej są wykazywane przez przedsiębiorstwo zyski. Niestety nie wszystkie działalności gospodarcze je posiadają. Dobrym rozwiązaniem dla takich przedsiębiorców oraz nowych firm jest pożyczka na zakup samochodu. Autkapital.pl nie wymaga zaświadczeń o obrotach firmy, dzięki czemu czas udzielania pożyczki skrócony jest do minimum.

Opinie klientów

Paweł

Paweł

Pożyczka bez BIK i KRD. To doskonała oferta, nie trzeba też zaświadczeń o dochodach, a kwoty możliwe do pożyczenia są naprawdę wysokie, do 50% wartości auta. Pieniądze bardzo mi pomogły, to pożyczkodawca godny polecenia.

Marek

Marek

Jasne warunki, niewiele formalności, czego chcieć więcej? To pożyczka dla każdego.

Wyceń auto online i sprawdź wysokość pożyczki

Marka autokapital.pl jest znakiem towarowym firmy PSF Loans sp. z o. o.

Pożyczek udziela PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy - Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000643924, NIP 5223074239, REGON 365709589, kapitał zakładowy 200.000 złotych lub spółki z grupy kapitałowej PSF Loans.

PSF Loans sp. z o. o. pośrednik na podstawie umów pośrednictwa świadczy usługi pośrednictwa finansowego dla spółek z grupy PSFL Loans i jest umocowany jest do dokonywania czynności faktycznych i prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem umów pożyczki.

Aktualna Lista współpracujących spółek z grupy PSF Loans jest dostępna tutaj.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy nie pobiera od pożyczkobiorcy żadnych opłat za wykonanie czynności faktycznych lub prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem, umowy pożyczki.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy za czynności wykonywane przy zawarciu umowy pożyczki otrzymuje wynagrodzenie od pożyczkodawcy.

PSF Loans sp. z o. o. oraz spółki z grupy PSF Loans działają w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym.

Przykład pożyczki udzielanej dla konsumentów za pośrednictwem serwisu www. autokapital.pl: Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) dla reprezentatywnego przykładu pożyczki wynosi 62,21 %, całkowita kwota pożyczki 15.000,- zł, czas obowiązywania umowy: 48 miesięcy, oprocentowanie zmienne: 14,0 % w skali roku; całkowity koszt pożyczki w całym okresie wyniesie 19.614,68 zł (w tym opłata początkowa 18,75 zł miesięcznie – łącznie 900,- zł, prowizja za obsługę pożyczki 292,50 zł miesięcznie - łącznie 14.040 zł i odsetki 4.674,68 zł), całkowita kwota do zapłaty 34.614,68 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 25-04-2022 r.

Podmiotem uprawnionym, właściwym do rozstrzygania sporu wynikającego z Umowy pomiędzy pożyczkobiorcą, będącym konsumentem a pożyczkodawcą jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl. W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą, będącym konsumentem istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej pod adresem: http://ec.europa.eu/odr , która ułatwia pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Administratorem danych osobowych jest PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa. Szczegółowe informacje odnośnie ochrony danych osobowych zawarte są w Polityce prywatności.

Regulaminu serwisu

Kontakt z nami

PSF Loans Sp. z o.o.
Aleje Jerozolimskie 200,
02-486 Warszawa
e-mail: biuro@autokapital.pl

Infolinia: +48 22 777 49 87 do 89

Pracujemy od poniedziałku do piątku
w godzinach 9:00 – 17:00

Partnerzy