Do prawidłowego funkcjonowania strony jest potrzebna włączona obsługa JavaScript
Akcyza jest obowiązkowa zarówno dla nowych samochodów jak i wszystkich aut sprowadzonych z zagranicy.

Polacy chętnie sprowadzają samochody. Rocznie importuje się 900 tys. aut używanych i ponad 400 tys. nowych. Osoby, które kupiły pojazd za granicą zobowiązane są do uiszczenia akcyzy. W 2015 z tego tytułu do budżetu wpłynęło prawie 2 mld zł. Jak obliczyć stawkę i gdzie dokonać opłaty?

Kalkulator Oc ocenapolis.pl

Akcyza za samochód – kto musi zapłacić

Podatek akcyzowy dotyczy wybranych towarów i usług. Między innymi taką opłatą jest objęty zakup samochodów osobowych – zarówno nowych jak i używanych (sprowadzonych z zagranicy). Warto zaznaczyć, że aut sprowadzonych z zagranicy nie obejmuje podatek PCC.  

Natomiast przedsiębiorcy, którzy kupili samochód za granicą na firmę są objęci podatkiem VAT (z wyłączeniem sytuacji, gdy pojazd kupiono na fakturę VAT marża).  

Co ciekawe w 2015 roku wpływy do budżetu z tytułu sprzedaży sprowadzonych samochodów wyniosły 1,9 mld złotych.   

Zgodnie z art. 100 ust. 1 ustawy z 6 grudnia 2008 roku o podatku akcyzowym, danina dotyczy takich sytuacji, jak:

  • Import niezarejestrowanego pojazdu na terytorium RP
  • Pierwsza sprzedaż niezarejestrowanego wcześniej pojazdu
  • Nabycie wewnątrzwspólnotowe

Gdzie opłacić podatek akcyzowy?

Podatek należy uiścić do właściwej izby celnej. Ponadto nabywca jest zobowiązany w ciągu 14 dni  do złożenia w urzędzie celnym „Deklaracji uproszczonej nabycia wewnątrzwspólnotowego” – AKC – U.  Jeżeli samochód kupiło więcej osób, to każdy ze współwłaścicieli musi złożyć odrębną deklarację. Uiszczenie podatku jest niezbędne do późniejszej rejestracji auta w Polsce.

Do deklaracji AKC- U należy dołączyć:

  • Kopię umowy kupna – sprzedaży  
  • Wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego zapłatę akcyzy
  • Dokument potwierdzający dokonania opłaty skarbowej w wysokości 17 zł
  • Dokumenty auta – karta pojazdu, kopia dowodu rejestracyjnego

Obecnie obowiązują dwie stawki podatku akcyzowego:

  • 3.1% – dla samochodów osobowych o pojemności silnika poniżej 2000 ccm;
  • 18.6% –  dla samochodów osobowych o pojemności silnika przekraczającej 2000 ccm.

Należy mieć świadomość, że obecne stawki podatku akcyzowego dla samochodów osobowych w najbliższym czasie ulegną zmianom.

Ważne – sprowadzony pojazd powinien być wyrejestrowany z kraju w którym został kupiony. Jeśli nabywca nie dokonał czynności wyrejestrowania,  w Polsce może użytkować samochód przez okres 30 dni. Po tym czasie należy zarejestrować samochód i wykupić polisę ubezpieczenia komunikacyjnego.  

Sprawdź najtańsze ubezpieczenie na Ocenapolis.pl

Akcyza online – jak opłacić podatek przez internet?

Istnieją narzędzia internetowe, które upraszczają proces opłacenia akcyzy. Płatnik musi wypełnić specjalny formularz. Następnie aplikacja wypełnia i drukuje wszystkie niezbędne dokumenty. W ostatnim kroku podatnik udaje się do urzędu celnego.

Niestety w chwili obecnej nie zaprojektowano systemu, który pozwalałby na załatwienie wszystkich formalności drogą elektroniczną.    

Od czego zależy wysokość akcyzy za samochód

Obecnie wysokość podatku akcyzowego zależy tylko od pojemności silnika i ceny zakupu.

Jak obliczyć akcyzę? Załóżmy, że kupionym autem jest Volkswagen Passat 1.9 TDI z 2008 roku, o wartości 5000 euro.  

W pierwszej kolejności należy dokonać rachunku walutowego ( z euro na złotówki), na podstawie aktualnego kursu NBP. Stawka akcyzy dla omawianego samochodu wynosi 3.1 proc.

W przeliczeniu  5000 euro, to 21 476 zł. Zatem w zaokrąglęniu akcyza wyniesie (21 467 × 3,1 proc)  666 zł.   

Zmiany w akcyzie na samochody

Ustawodawca pracuje nad zmianami w wysokości akcyzy za samochody. Niestety nowe regulacje przyniosą znaczne podwyżki. Najbardziej ucierpią osoby, które sprowadzą stary samochód z silnikiem diesla o pojemności do 2 litrów. Oznacza, to że import niektórych modeli aut będzie zwyczajnie nieopłacalny. Według Ministerstwa Finansów w 2016 roku najwięcej zarejestrowanych samochodów posiadało silniki od 1500 do 1999 cm3.

Co ciekawe według nowych przepisów, za akcyzę zapłacą mniej właściciele nowych aut luksusowych. Regulacje mają skłonić Polaków do nabywania nowych samochodów.  

Z podatku zostaną zwolnione pojazdy o napędzie elektrycznym i auta zabytkowe. Również daniny nie będą musiały płacić osoby sprowadzające motocykle. Natomiast ulgą będą objęte samochody o napędzie hybrydowym.

Akcyza za samochód 2017 – tabela

Poniżej przedstawiamy porównanie obowiązujących stawek akcyzy za samochód z propozycją Ministerstwa Finansów:

Stawki akcyzy mają się zmienićKliknij w zdjęcie aby powiększyć.

_______________________________
[1] Wartość średnia 1 EUR z 2017-10-10 to 4.2952 zł

Opinie klientów

Jerzy

Jerzy

Potrzebowałem szybkiej gotówki i trafiłem na ofertę pożyczki pod przewłaszczenie samochodu. Świetna możliwość dla każdego, kto ma własny samochód, a potrzebuje pieniędzy na zrealizowanie innych planów.

Marzena

Marzena

Dzięki pożyczce mogłam sfinansować zagraniczne wakacje językowe mojej córki. Pożyczka zabezpieczona przewłaszczeniem samochodu pozwala wziąć większe kwoty, a auto nadal jest moje. Polecam każdemu, kto potrzebuje wsparcia finansowego.

Wyceń auto online i sprawdź wysokość pożyczki

Marka autokapital.pl jest znakiem towarowym firmy PSF Loans sp. z o. o.

Pożyczek udziela PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy - Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000643924, NIP 5223074239, REGON 365709589, kapitał zakładowy 200.000 złotych lub spółki z grupy kapitałowej PSF Loans.

PSF Loans sp. z o. o. pośrednik na podstawie umów pośrednictwa świadczy usługi pośrednictwa finansowego dla spółek z grupy PSFL Loans i jest umocowany jest do dokonywania czynności faktycznych i prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem umów pożyczki.

Aktualna Lista współpracujących spółek z grupy PSF Loans jest dostępna tutaj.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy nie pobiera od pożyczkobiorcy żadnych opłat za wykonanie czynności faktycznych lub prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem, umowy pożyczki.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy za czynności wykonywane przy zawarciu umowy pożyczki otrzymuje wynagrodzenie od pożyczkodawcy.

PSF Loans sp. z o. o. oraz spółki z grupy PSF Loans działają w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym.

Przykład pożyczki udzielanej dla konsumentów za pośrednictwem serwisu www. autokapital.pl: Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) dla reprezentatywnego przykładu pożyczki wynosi 62,21 %, całkowita kwota pożyczki 15.000,- zł, czas obowiązywania umowy: 48 miesięcy, oprocentowanie zmienne: 14,0 % w skali roku; całkowity koszt pożyczki w całym okresie wyniesie 19.614,68 zł (w tym opłata początkowa 18,75 zł miesięcznie – łącznie 900,- zł, prowizja za obsługę pożyczki 292,50 zł miesięcznie - łącznie 14.040 zł i odsetki 4.674,68 zł), całkowita kwota do zapłaty 34.614,68 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 25-04-2022 r.

Podmiotem uprawnionym, właściwym do rozstrzygania sporu wynikającego z Umowy pomiędzy pożyczkobiorcą, będącym konsumentem a pożyczkodawcą jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl. W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą, będącym konsumentem istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej pod adresem: http://ec.europa.eu/odr , która ułatwia pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Administratorem danych osobowych jest PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa. Szczegółowe informacje odnośnie ochrony danych osobowych zawarte są w Polityce prywatności.

Regulaminu serwisu

Kontakt z nami

PSF Loans Sp. z o.o.
Aleje Jerozolimskie 200,
02-486 Warszawa
e-mail: biuro@autokapital.pl

Infolinia: +48 22 777 49 87 do 89

Pracujemy od poniedziałku do piątku
w godzinach 9:00 – 17:00

Partnerzy