20 października 2017
Wady i zalety leasingu samochodowego
Wartość aktywnego portfela branży leasingowej wynosi 105,1 mld zł. Tak wysoka suma nie może dziwić, bo wielu przedsiębiorców korzysta z leasingu samochodowego. Plusem rozwiązania są ulgi podatkowe. Z kolei do minusów można zaliczyć fakt, że leasingobiorca nie jest właścicielem wydzierżawionego pojazdu.
Czym jest leasing samochodowy?
Leasing samochodowy to forma umowy między podmiotem finansującym (leasingodawcą), a użytkownikiem (leasingobiorcą). W jej ramach leasingodawca wydzierżawia leasingobiorcy samochód. Z kolei korzystający zobowiązuje się do wpłacania określonej kwotu w postaci rat leasingowych. Z tego produktu mogą skorzystać zarówno firmy jak i osoby fizyczne.
Istnieje podział na trzy podstawowe typy leasingu:
- Leasing operacyjny – właścicielem pojazdu jest podmiot finansujący. Na nim ciąży obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Jeśli użytkownik jest osobą prawną, może wpisać w koszt działalności raty (w tym podatek VAT). Po zakończeniu okresu leasingu użytkownik zobowiązany jest do zwrotu pojazdu;
- Leasing finansowy – leasingobiorca dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Po zakończeniu umowy, faktycznym właścicielem samochodu staje się użytkownik. Leasingobiorca może wpisać w koszt działalności tylko odsetki od rat. Podatek VAT należy wpłacić jednorazowo.
- Leasing zwrotny – przedsiębiorca sprzedaje firmie leasingowej firmowy samochód. Następnie podpisuje z leasingodawcą umowę i na jej mocy użytkuje pojazd. Z takiej opcji korzystają firmy, które znalazły się trudnej sytuacji finansowej. Przedmiotem leasingu może być każdy element majątku firmy, który podlega amortyzacji.
Zalet leasingu samochodowego
Leasing samochodowy cieszy się sporym uznaniem, zwłaszcza wśród przedsiębiorców. Do plusów oferty można zaliczyć:
- Użytkownik ma prawo do ulg podatkowych. W przeciwieństwie do kredytu lub pożyczki na samochód, istnieje możliwość wpisania rat leasingu w koszt działalności gospodarczej. Co więcej w przypadku leasingu operacyjnego istnieje możliwość odpisania podatku VAT w wysokości 60 proc. Kwota odliczenia nie może przekraczać 6000 zł.
- Leasingobiorca nie musi jednorazowo wykładać znacznych środków finansowych, jak w przypadku zakupu samochodu za gotówkę.
- Leasing jest tańszy od kredytu samochodowego.
- Firmy leasingowe nie są tak restrykcyjne przy ocenie zdolności kredytowej, jak banki przy produktach kredytowych.
- Leasingobiorcy nie muszą jednorazowo wykładać znacznych środków finansowych na zakup samochodu.
- Użytkownik jest zwolniony z podatku PCC i akcyzy samochodowej.
Sprawdź najtańsze ubezpieczenie na Ocenapolis.pl
Siedem grzechów głównych leasingu samochodowego
Leasing posiada również wady. Do jego minusów zalicza się:
- użytkownik nie jest właścicielem pojazdu;
- koszty naprawy i serwisów ponosi leasingobiorca;
- korzystający jest zobowiązany do kupna ubezpieczenia komunikacyjnego. Firmy leasingowe bardzo często wymagają pełnego pakietu OC/AC;
- leasingodawca musi wyrazić zgodę, aby w razie obrażeń wynikających z wypadku, korzystający otrzymał odszkodowanie;
- w leasingowanym samochodzie nie wolno robić żadnych modyfikacji;
- firmy leasingowe bardzo często wymagają wkładu własnego;
- jeśli leasingodawca ma problemy finansowe, użytkowany samochód przechodzi na własność wierzyciela;
Z leasingu korzystają firmy, które są w dobrej sytuacji finansowej. Głównym czynnikiem wpływającym na ocenę zdolności kredytowej są wykazywane przez przedsiębiorstwo zyski. Niestety nie wszystkie działalności gospodarcze je posiadają. Dobrym rozwiązaniem dla takich przedsiębiorców oraz nowych firm jest pożyczka na zakup samochodu. Autkapital.pl nie wymaga zaświadczeń o obrotach firmy, dzięki czemu czas udzielania pożyczki skrócony jest do minimum.
Więcej na naszym blogu2
Zobacz artykuły przygotowane specjalnie dla Ciebie