21 sierpnia 2019

Utrata wartości samochodu – na czym stracisz najwięcej?

Utrata wartości samochodu - na czym stracisz najwięcej?

Utrata wartości samochodu w czasie powinna być ważnym czynnikiem przy wyborze auta. Podpowiadamy, które samochody tracą najmniej na wartości i które opłaca się kupować z myślą o późniejszej odsprzedaży. Wpływ na to mogą mieć nawet tak zaskakujące czynniki jak kolor nadwozia. Sprawdź, jakimi kryteriami kierują się profesjonalni rzeczoznawcy samochodowi.

Kalkulator Oc ocenapolis.pl

Wartość rezydualna samochodu

Wartość rezydualna to inaczej mówiąc prognozowana rynkowa cena samochodu w przyszłości. Powinna być istotnym czynnikiem przy wyborze auta. Cena, którą ponosisz za użytkowanie pojazdu w czasie to nie tylko koszty eksploatacyjne, takie jak paliwo czy zużycie pojazdu, ale też właśnie jego prognozowana utrata wartości. Około połowa kosztu użytkowania samochodu to typowe koszty eksploatacyjne, reszta to właśnie utrata wartości w czasie, niezależna nawet od przebiegu. Utrata wartości pojazdu w czasie powinna być brana pod uwagę przy wyborze auta w takim samym stopniu jak jego spalanie czy awaryjność. Przynajmniej jeżeli planujesz go sprzedać w ciągu około 5 lat. Nie każdy model pojazdu starzeje się tak samo. Znaczenie ma głównie opinia użytkowników, marka i jakość wykonania auta.

Jak w praktyce wygląda wartość rezydualna? Załóżmy, że kupujemy samochód średniej klasy, o wartości 70 tys. złotych, którego utrata wartości w ciągu 3 lat wynosi tylko 30 proc. i drugi samochód za 60 tys. złotych, który utraci w tym samym czasie aż 45 proc. Cena tego pierwszego wyniesie 49 tys., a drugiego 35 750 złotych. A zatem pomimo, że zaoszczędziliśmy 10 tys przy zakupie drugiego auta, to po trzech latach różnica w wartości rezydualnej wyniesie już ponad 3 tysiące złotych (21 tysięcy do 24,250 spadku wartości). Co prawda “zamroziliśmy” 10 tysięcy złotych na 3 lata, ale używaliśmy w tym czasie produktu wyższej jakości i udało nam się zaoszczędzić pokaźne 3 tysiące 250 złotych. W celu takiego “oszczędzania” warto rozważyć pożyczkę pod zastaw samochodu. Pożyczanie na inwestycje to generalnie dobry pomysł.

Utrata wartości handlowej pojazdu ma szczególne znacznie w leasingu, dla klientów biznesowych. Ostatecznie dla klienta indywidualnego najważniejsze powinny być własne preferencje co do samochodu, a nie potencjalna wartość odsprzedaży. Spadek wartości auta nie będzie miał znaczenia jeżeli na przykład planujesz przekazać przekazać samochód na darowiznę w rodzinie. Wystarczy pamiętać o tym, że faktyczny koszt użytkowania pojazdu może być znacznie wyższy, niż widać to na pierwszy rzut oka.

Utrata wartości samochodu w czasie

O ile traci na wartości samochód po roku, a o ile po 3 latach liczonych od dnia wyjazdu z salonu? Początkowo samochody starzeją się najszybciej. W dniu wyjazdu salony samochód traci już 11 proc. wartości. To cena za to, że twój samochód jest dopasowany do twojego gustu i potrzeb. Znalezienie samochodu idealnie pasującego do własnych wymagań na rynku wtórnym to trudne zadanie. W pierwszym roku samochód traci 30 proc. wartości. Następnie utrata wartości to 10 proc. w drugim roku, a w kolejnych latach kilka procent. W starszych autach – ponad 10 czy 15 letnich spadek wartości samochodu ma już większy związek z jego faktycznym stanem utrzymania.

Na wpływ wartości używanego samochodu mają też promocje producentów. Na przykład wyprzedaż starego rocznika może nagle obniżyć wartość twojego pojazdu, bo właśnie w relacji do nowego auta tego samo modelu będzie oceniana wartość auta używanego. Wartość może też szybko spaść, jeżeli właśnie ukazała się nowa generacja danego modelu.

W cenie są też samochody zakupione w niemczech, bo ten kraj jest znany z doskonałego stanu dróg i miłości do motoryzacji. Samochód z Niemiec, od pierwszego właściciela jest wart więcej niż taki sam samochód użytkowany w Polsce.

Jak uniknąć spadku wartości samochodu?

Na wartość samochodu mają wpływ czynniki takie jak:

 • Liczba właścicieli. Częste zmiany właściciela mogą świadczyć o usterkach technicznych trapiących dany pojazd. Najbardziej są cenione samochody od pierwszego właściciela.
 • Bieżąca cena samochodu w salonie.
 • To, czy samochód jest dalej produkowany.
 • Sposób prowadzenia książeczki serwisowej.
 • Naprawy w autoryzowanej stacji obsługi (ASO).
 • Kolor samochodu. Najwięcej warte są samochody srebrne.
 • Typ silnika. Obecnie w cenie są pojazdy benzynowe.
 • Przebieg.
 • Ogólny stan samochodu.
 • Garażowanie.
 • Do kiedy samochód ma ważne OC.

Ogólnie rzecz biorąc, na pewno jeśli będziesz dbał o samochód to jego wartość będzie spadać dużo wolniej niż gdybyś tego nie robił. W cenie nie są samochody firmowe, czy samochody floty, bo powszechna jest opinia o wręcz wandalizacji takich pojazdów. Procentowa utrata wartości samochodu, w zależności od stopnia zużycia, będzie szczególnie widoczna przy pojazdach starszych, które odpowiednio do stanu utrzymania mogą być nawet niemal bezwartościowe.

Sprawdź najtańsze ubezpieczenie na Ocenapolis.pl

Jakie samochody tracą najwięcej na wartości

Przewidzenie ile dokładnie straci na wartości samochód modelu, który nie był obecny wcześniej na rynku jest trudne. Oczywiście, leasingodawcy tak czy inaczej wyliczą jakąś wartość rezydualną, ale znacznie pewniejsza jest przyszła wartość handlowa pojazdów już obecnych na rynku. Niektóre z marek i modeli mają lepszą opinię niż inne. Polacy szczególnie cenią auta japońskie i niemieckie. Różnica między utratą wartości Toyoty czy Mazdy a Renault może wynosić nawet 10 proc.

Najwięcej na wartości tracą samochody z segmentu F, czyli luksusowe. W końcu jeśli kogoś już stać na taki samochód, to nie będzie chciał “przyoszczędzić” na używanym pojeździe. Ich rynek jest też zwyczajnie mniejszy. Spadek wartości samochodu w tym segmencie może sięgać nawet 40 proc. wartości w pierwszym roku użytkowania, a po trzech latach 60 – 65 proc.

Trudniej jest sprzedać samochód o niecodziennym kolorze. Najłatwiej sprzedają się samochody srebrne, czarne i białe, a najtrudniej różowe i żółte. Stąd ich cena będzie różna. Jeśli interesuje cię późniejsza odsprzedaż auta kupionego w salonie weź też pod uwagę kwestię dodatkowego wyposażenia. Podstawowe wyposażenie, takie jak klimatyzacja, które niskim kosztem podnoszą komfort użytkowania auta zawsze będą w cenie. Natomiast wyszukane opcje, które nie są potrzebne większości użytkowników, podnoszą awaryjność pojazdu i nie będą zwiększały wartości używanego samochodu. Obecnie ilość dostępnych opcji nawet w samochodach z taniego segmentu wynosi nawet kilka stron A4. Nie licz na to, że zaznaczając je wszystkie odsprzedasz później samochód po lepszej cenie, niż samochód wyposażony w racjonalny sposób.

Wycena samochodu – jak ocenić, ile jest wart samochód?

Wyceną samochodu zajmują się profesjonalne firmy i specjalne kalkulatory samochodowe, które swoje wyliczenia opierają na danych historycznych i aktualnych cenach na rynku. Ostatecznie w kalkulatorach wartości samochodu wszelkie wyliczenia będą miały jednak charakter szacunkowy. Faktyczną wartość samochodu musi ocenić rzeczoznawca podczas oględzin, w zależności od jego stanu, albo od razu ostateczny nabywca. Najprostszym sposobem na sprawdzenie wartości pojazdu, po kalkulatorze samochodowym, jest sprawdzenie ceny danego modelu i rocznika na internetowych portalach aukcyjnych.

Wyceń auto online i sprawdź wysokość pożyczki

Kontakt z nami

PSFLoans Sp. z o. o.
Aleje Jerozolimskie 200
02-486 Warszawa

e-mail: biuro@autokapital.pl
Infolinia: +48 22 777 49 87 do 89

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00

Partnerzy

Dekra
Związek Banków Polskich
Pożyczka Portal
Loando
Pożyczkodawca Dane osobowe Regulamin serwisu Blog Warunki prywatności Partnerzy

AutoKapital.pl 2016-2023 / All rights reserved