Do prawidłowego funkcjonowania strony jest potrzebna włączona obsługa JavaScript

Na całe szczęście coraz więcej spraw urzędowych załatwić możemy przez internet. Tak jest chociażby z zapłatą akcyzy za samochód sprowadzany z zagranicy. W jej dokonaniu wydatnie pomaga Platforma Usług Elektronicznych Służby Celnej. Czym dokładnie jest PUESC, jak założyć tam konto i opłacić akcyzę? Sprawdź też, do czego jeszcze system ten może przydać ci się w przyszłości.

Z artykułu na temat Platformy Usług Elektronicznych Służby Celnej dowiesz się:

 1. Co to jest PUESC i jak założyć tam konto?
 2. Jak poprzez PUESC zapłacić akcyzę?
 3. Jak pobrać w PUESC oświadczenie o uiszczeniu akcyzy?

PUESC to cyfrowa platforma Służby Celnej. Jak założyć na niej konto?

Pełne rozwinięcie skrótu PUESC to Platforma Usług Elektronicznych Służby Celnej. Jak sama nazwa wskazuje, służy ona do internetowego rozliczania się ze służbą celną. W kontekście samochodowym najczęściej spotykamy się z nią w przypadku sprowadzania auta z zagranicy i opłacania akcyzy za nabyty poza krajem samochód. Właśnie wówczas wielu kierowców chce założyć konto PUESC. Jak to zrobić?

Korzystanie z platformy służby celnej jest naprawdę proste. Aby założyć konto PUESC, należy wykonać trzy kroki:

  1. Po wejściu na stronę internetową PUESC w prawym górnym rogu klikamy opcję “Utwórz konto”.
  2. Wypełniamy formularz danymi takimi jak imię i nazwisko, adres e-mail, hasło składające się z co najmniej 8 znaków, w tym małych i wielkich liter oraz cyfr lub znaków specjalnych, data urodzenia, płeć, kraj obywatelstwa oraz PESEL, po czym akceptujemy regulamin i po pozytywnym przejściu weryfikacji antyspamowej klikamy przycisk “utwórz konto”.
  3. Klikamy w link akceptacyjny z wiadomości nadesłanej na naszą skrzynkę e-mail (jeżeli nie pojawi się tam kilka minut po założeniu konta, warto sprawdzić folder ze spamem), a następnie wpisujemy swój e-mail i hasło, a także ustawiamy hasło awaryjne.

To właśnie w PUESC możesz zapłacić akcyzę

Przeważająca większość zainteresowanych motoryzacją internautów spotyka się z nazwą tej platformy w kontekście opłacania akcyzy za samochód z zagranicy. Kiedy chcemy ściągnąć auto np. z Francji, wówczas do jego rejestracji w Polsce potrzebne będzie nam zaświadczenie o dokonaniu wpłaty koniecznej przy wwożeniu do kraju samochodu niezarejestrowanego nad Wisłą. Elektroniczna baza Służby Celnej pozwoli nam to zrobić naprawdę szybko, a przy okazji wypełnić również Deklarację uproszczoną dla podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego, czyli obligatoryjny druk AKC-U.

Podobnie jak w przypadku rejestracji, również opłacenie akcyzy nie zajmie nam długo. Oprócz działającego w obrębie PUESC systemu e-ZEFIR, który umożliwia składanie elektronicznych deklaracji i dokumentów z zakresu podatku akcyzowego, potrzebne będzie nam do tego również konto bankowości elektronicznej. Aby zapłacić akcyzę, musimy:

   1. Wybrać w systemie naszego banku opcję przelewu podatkowego.
   2. Jako formularz oznaczyć AKC-US.
   3. Wybrać nr konta 84 1010 1270 0008 2422 2400 0000, należący do Urzędu Skarbowego w Nowym Targu, ul. Parkowa 13, 34-400 Nowy Targ.
   4. Uzupełnić własne dane, jako okres wskazując dzień powstania obowiązku podatkowego, czyli przekroczenia granicy wraz z samochodem.
   5. Wykonać przelew odpowiedniej kwoty za akcyzę na samochód sprowadzany z zagranicy.

Kolejność uzupełniania poszczególnych danych oraz wyboru formularzy może różnić się w zależności od systemu naszego banku (podany przykład jest reprezentatywny dla bankowości elektronicznej PKO BP).

Po opłaceniu akcyzy należy pobrać oświadczenie

Uzyskanie potwierdzenia uiszczenia podatku akcyzowego jest już uniwersalne dla wszystkich użytkowników PUESC. Taki dokument jest naprawdę istotny i może okazać się niezbędny do rejestracji samochodu używanego, który sprowadziliśmy na własną rękę z zagranicy. Jak go uzyskać?

    1. Logujemy się do PUESC i na stronie głównej klikamy przycisk “Pobierz potwierdzenie zapłaty akcyzy za samochód” (ikonka z zielonymi monetami).
    2. Na następnej stronie klikamy “wypełnij formularz”.
    3. Uzupełniamy numer VIN i klikamy “wygeneruj formularz”.
    4. W zakładce “Moje dokumenty” znajdujemy folder “do wysyłki”, gdzie znajdziemy gotowy do wysyłki formularz, po czym klikamy “wyślij” i ostatecznie potwierdzamy naszą decyzję.
    5. W folderze “odebrane” w zakładce “Moje dokumenty” powinniśmy znaleźć komunikat PZAS, a w nim gotowe do pobrania i wydruku potwierdzenie.

Opinie klientów

Marek

Marek

Jasne warunki, niewiele formalności, czego chcieć więcej? To pożyczka dla każdego.

Ewelina

Ewelina

Pożyczka dla każdego, kto posiada własne auto. Polecam, bo można otrzymać naprawdę duże kwoty.

Wyceń auto online i sprawdź wysokość pożyczki

Marka autokapital.pl jest znakiem towarowym firmy PSF Loans sp. z o. o.

Pożyczek udziela PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy - Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000643924, NIP 5223074239, REGON 365709589, kapitał zakładowy 200.000 złotych lub spółki z grupy kapitałowej PSF Loans.

PSF Loans sp. z o. o. pośrednik na podstawie umów pośrednictwa świadczy usługi pośrednictwa finansowego dla spółek z grupy PSFL Loans i jest umocowany jest do dokonywania czynności faktycznych i prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem umów pożyczki.

Aktualna Lista współpracujących spółek z grupy PSF Loans jest dostępna tutaj.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy nie pobiera od pożyczkobiorcy żadnych opłat za wykonanie czynności faktycznych lub prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem, umowy pożyczki.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy za czynności wykonywane przy zawarciu umowy pożyczki otrzymuje wynagrodzenie od pożyczkodawcy.

PSF Loans sp. z o. o. oraz spółki z grupy PSF Loans działają w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym.

Przykład pożyczki udzielanej dla konsumentów za pośrednictwem serwisu www. autokapital.pl: Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) dla reprezentatywnego przykładu pożyczki wynosi 62,21 %, całkowita kwota pożyczki 15.000,- zł, czas obowiązywania umowy: 48 miesięcy, oprocentowanie zmienne: 14,0 % w skali roku; całkowity koszt pożyczki w całym okresie wyniesie 19.614,68 zł (w tym opłata początkowa 18,75 zł miesięcznie – łącznie 900,- zł, prowizja za obsługę pożyczki 292,50 zł miesięcznie - łącznie 14.040 zł i odsetki 4.674,68 zł), całkowita kwota do zapłaty 34.614,68 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 25-04-2022 r.

Podmiotem uprawnionym, właściwym do rozstrzygania sporu wynikającego z Umowy pomiędzy pożyczkobiorcą, będącym konsumentem a pożyczkodawcą jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl. W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą, będącym konsumentem istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej pod adresem: http://ec.europa.eu/odr , która ułatwia pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Administratorem danych osobowych jest PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa. Szczegółowe informacje odnośnie ochrony danych osobowych zawarte są w Polityce prywatności.

Regulaminu serwisu

Kontakt z nami

PSF Loans Sp. z o.o.
Aleje Jerozolimskie 200,
02-486 Warszawa
e-mail: biuro@autokapital.pl

Infolinia: +48 22 777 49 87 do 89

Pracujemy od poniedziałku do piątku
w godzinach 9:00 – 17:00

Partnerzy