27 października 2017
Liczba samochodów w Polsce – ulubione marki Polaków
Średni wiek samochodu w Polsce wynosi 15,5 roku. Opel Astra jest najczęściej kupowanym i sprzedawanym autem używanym w Polsce. Wśród nowych samochodów króluje Skoda. Natomiast ulubioną marką premium mieszkańców kraju nad Wisłą jest BMW. Z jakich portali ogłoszeniowych warto skorzystać w celu kupna samochodu? Która forma finansowania jest najlepsza? O tym dowiesz się w poniższym artykule!
Ile jest samochodów w Polsce
W 2015 roku na świecie było ponad 1 miliard samochodów. Według prognoz w 2040 roku liczba pojazdów wzrośnie dwukrotnie. Najwięcej aut jeździ w USA – 320 mln. Co ciekawe ilość amerykańskich samochodów jest o 7 razy większa, niż liczebność mieszkańców Polski.
W Polsce na 1000 osób przypada 599 samochodów. Łącznie po rodzimych drogach porusza się 19 mln aut. Pod względem liczby pojazdów Polska zajmuje 6 miejsce w Unii Europejskiej. Dane CEPiK mówią, że w kraju nad Wisłą miesięcznie rejestruje się mniej więcej 100 tys. aut osobowych. Co ciekawe w 1989 roku liczba pojazdów wynosiła zaledwie 327 tys.
Najpopularniejsze marki samochodów używanych
Polacy kochają niemiecką motoryzację. W piątce najczęściej ogłaszanych do sprzedaży modeli aut używanych, wszystkie pochodzą zza Odry. Na pierwszym miejscu znajduje się Opel Astra, drugie to Volkswagen Passat, trzecie – BMW 3. Pozycja czwarta przypada Audi A4, natomiast piąta należy do Forda Focusa¹.
Średni wiek samochodu używanego w Polsce wynosi 15,5 roku. Natomiast 70 proc. aut używanych ma więcej niż 10 lat. W UE sprawa metryki pojazdów wypada nieco lepiej. Samochody w Unii liczą sobie 9,75 lat.
W czasach, kiedy nie było internetu miejscem transakcji kupna i sprzedaży samochodów były giełdy. Obecnie najpopularniejszym miejscem do nabycia auta są portale ogłoszeniowe.
Największe portale z ogłoszeniami motoryzacyjnymi:
- Allegro,
- Otomoto,
- OLX,
- Sprzedajemy,
- Motogratka,
- Gumtree.
Ważne – osoby fizyczne, które nabyły używany samochód są zobowiązane do uiszczenia podatku PCC.
Nowe samochody – jakie auta kupują Polacy
W 2016 roku w Polsce zarejestrowano 475 935 nowych samochodów. To o 16,6 proc więcej niż w 2015. Statystycznie na 1000 mieszkańców przypada 12 nowych aut. Średnia europejska jest prawie dwa razy wyższa i wynosi 30 pojazdów na osobę. Najczęściej kupowanym nowym autem jest Skoda. Drugie miejsce należy do Volkswagena, trzecie do Toyoty.
Wśród aut z klasy premium królują samochody niemieckie. W 2016 roku najwięcej kupiono BMW – 12 498 pierwszych rejestracji. Drugie miejsce to Mercedes – 11 241. Podium zamyka Audi – 10 787. Co ciekawe auta z wyższej półki głównie kupują firmy – 87,90 proc. Osoby fizyczne to 12,10 proc. Najczęściej rejestrowanym samochodem z segmentu aut luksusowych to Volvo XC60. W przypadku zakupu samochodu na firmę, właściciel ma prawo do ulg podatkowych.²
Formy finansowania samochodu
Istnieje pięć metod finansowania samochodu. Należą do nich:
- środki własne,
- kredyt samochodowy,
- leasing,
- pożyczka na samochód.
Bankowy kredyt samochodowy jest dedykowany osobom fizycznym lub firmom z dobrą zdolnością kredytową. Warto wiedzieć, że banki zwracają szczególną uwagę na ocenę punktową BIK. Podmioty ze złą historią spłat wcześniejszych zobowiązań nie mogą skorzystać z oferty bankowej. Do plusów można zaliczyć fakt, że kredyty są udzielane na wysokie kwoty. Oprocentowanie jest niższe, niż w przypadku pożyczek pozabankowych.
Z leasingu samochodowego głównie korzystają przedsiębiorcy. Leasing jest formą dzierżawy. W ramach umowy leasingodawca udostępnia pojazd, natomiast korzystający zobowiązuje się do wpłacania rat. Leasing można podzielić na operacyjny i finansowy. Zaletą leasingu są ulgi podatkowe i mniej wyśrubowane wymagania co do historii kredytowej. Minus – leasingobiorca nie jest faktycznym właścicielem pojazdu. Ponadto użytkownik jest zobowiązany do kupna pełnego pakietu ubezpieczenia komunikacyjnego.
Pożyczki na samochód skierowane jest do osób, które nie mają zdolności kredytowej. Z oferty Autokapital.pl mogą skorzystać przedsiębiorstwa, osoby fizyczne i samozatrudnieni. Nie trzeba przedstawiać zaświadczeń o dochodach. Maksymalna kwota pożyczki wynosi 100 tys. zł. Minusem rozwiązania jest wyższe oprocentowanie niż w banku.
_____________________________________________________________________
[1] AAA Auto raport, wrzesień 2017
[2] http://premiummoto.pl/najpopularniejsze-samochody-klasy-premium-w-polsce/#rankingmarek
Więcej na naszym blogu2
Zobacz artykuły przygotowane specjalnie dla Ciebie