9 listopada 2018
Kredyt konsolidacyjny – co to jest?
Co to jest kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny to możliwość połączenia kilku mniejszych kredytów w jeden. Warto zaznaczyć, że nowy kredyt świadczony jest na zupełnie innych, korzystniejszych dla nas warunkach. Dzięki kredytowi konsolidacyjnemu unikniemy nieterminowej spłaty kredytów. Co więcej, nasza zdolność kredytowa nie zostanie w żaden sposób naruszona.
Pamiętajmy, że skonsolidować możemy zarówno kredyty, jak i pożyczki, np. pożyczkę na zakup samochodu. W ofercie banków wyróżnia się dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych. Są to:
- kredyt konsolidacyjny gotówkowy;
- kredyt konsolidacyjny hipoteczny.
Jak działa kredyt konsolidacyjny?
O kredyt konsolidacyjny należy ubiegać się w banku. Nie zapominajmy jednak, że dziś konsolidacja pożyczek dostępna jest także w firmach pożyczkowych. Aby skonsolidować kredyt należy zgłosić się do naszego kredytodawcy i przedstawić mu naszą prośbę. Nowo przygotowana oferta będzie dla nas korzystniejsza niż dotychczasowe kredytowanie dzięki atrakcyjnej rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania, która określa całkowity koszt pożyczki.
Skonsolidować kredyty możemy też samodzielnie. Jak tego dokonać? Wystarczy, że weźmiemy kolejny kredyt, tym razem na większą kwotę i z niego spłacimy aktualne mniejsze zobowiązania pieniężne. Dzięki temu zostaną nam do spłaty raty jednego kredytu. Działanie te wymaga od nas jednak odpowiedzialności. Jeśli wpadliśmy w spiralę zadłużenia, trudno wyjście z niej może być trudne jeśli posiadamy kolejny kredyt.
Wady i zalety kredytu konsolidacyjnego
Kredyt konsolidacyjny ma swoje wady i zalety. Co do nich należy:
Zalety:
- zamiast kilku zobowiązań pieniężnych posiadamy tylko jedno;
- każdego miesiąca mamy do spłaty tylko jedną ratę;
- kredyt konsolidacyjny może nas uratować od spirali zadłużenia;
- dzięki konsolidacji kredytu nasza ocena punktowa BIK decydująca o możliwościach finansowych nie pogorszy się.
Wady:
- okres kredytowania naszej pożyczki wydłuża się;
- finalnie musimy oddać pożyczkodawcy więcej niż dotychczas;
- mogą zostać na nas nałożone dodatkowe opłaty związane z zabezpieczeniem kredytu czy jego ubezpieczeniem gwarantującym spłatę naszego kredytu ze zgromadzonych w specjalnej puli pieniędzy na wypadek naszej niezdolności do pracy.
Konsolidacja chwilówek – gdzie?
Pamiętajmy, że nie tylko kredyty mogą zostać skonsolidowane. Możemy połączyć także pożyczki ratalne czy chwilówki. Konsolidację chwilówek znajdziemy w asortymencie firm pożyczkowych. Warto zwrócić uwagę na to, że nie każda firma daje nam taką możliwość. Trzeba więc dokładnie sprawdzić interesującą nas ofertę.
Konsolidacja chwilówek odbywa się na podobnej zasadzie co konsolidacja kredytów. Mniejsze pożyczki zostają połączone w jedną większą z bardziej elastycznymi warunkami. Dzięki temu nie tylko łatwiej będzie nam spłacić pożyczkę, ale gospodarując rzetelnie dochodami odłożyć gotówkę na czarną godzinę tworząc poduszkę finansową. Ta przyda nam się na niespodziewane wydatki. Reperowanie domowego budżetu wymaga od nas jednak dyscypliny.
Więcej na naszym blogu2
Zobacz artykuły przygotowane specjalnie dla Ciebie