Do prawidłowego funkcjonowania strony jest potrzebna włączona obsługa JavaScript
poduszka-finansowaPoduszka finansowa to pieniądze odłożone na czarną godzinę. Awaryjny fundusz przyda nam się w momencie utraty pracy lub niezdolności do niej. Aby go stworzyć, warto regularnie odkładać małe kwoty, robić zakupy z kartką, a także inwestować w siebie. Ile powinno się mieć oszczędności? Osoby zatrudnione na stałe powinny odłożyć pieniądze na 3 miesiące. Ci, którzy pracują dorywczo, powinni stworzyć poduszkę finansową na około rok.

Poduszka finansowa – czym jest fundusz awaryjny?

Poduszka finansowa, czyli tak zwany fundusz awaryjny to pieniądze, jakie powinniśmy mieć odłożone na czarną godzinę. Przydadzą się nam one np. wtedy, gdy utracimy pracę lub w wyniku choroby będziemy do niej niezdolni. Nikt nie chciałby obarczyć swojej rodziny obowiązkiem spłaty rat np. za telewizor, pożyczkę pod zastaw lub na zakup samochodu. Pieniądze z poduszki finansowej powinny być wydane wyłącznie wtedy, gdy jesteśmy podstawieni pod ścianą. Nie warto wydawać odłożonych pieniędzy na zakup nowego telewizora czy samochodu. Istotne jest też to, aby fundusz awaryjny zbudować jeszcze przed bieżącymi oszczędnościami czy inwestycjami. Nigdy nie wiemy, kiedy będziemy musieli skorzystać z dodatkowej puli.

Ile powinno się mieć oszczędności?

To, ile powinniśmy odłożyć, nie jest jednoznacznie określone. Przyjmuje się jednak, że każda osoba pracująca powinna każdego miesiąca odłożyć 25 proc. swojego wynagrodzenia. Nie jest w tym przypadku ważna forma zatrudnienia. Im więcej się zarabia, tym większe ma się oczekiwania od życia i potrzeby, dlatego wbrew pozorom trudniej może nam być wtedy odłożyć pieniądze. Co ważne, w momencie otrzymania premii powinniśmy odłożyć znacznie więcej, niż w miesiącach, w których otrzymamy stawkę wynikającą z umowy. Jeśli mamy stałe zatrudnienie wystarczy, że zabezpieczymy się na trzy miesiące do przodu. Uzbierana kwota powinna wystarczyć na awaryjne wydatki. Gorzej przedstawia się sytuacja, kiedy pracujemy dorywczo i nigdy nie wiemy, kiedy pozostaniemy bez zatrudnienia. W takim przypadku powinniśmy regularnie odkładać pieniądze z myślą stworzenia poduszki finansowej na cały rok.

Jak podwoić pieniądze i w co zainwestować?

Wielu z nas zastanawia się, jak podwoić pieniądze, które zgromadziliśmy. W tym celu wystarczy założyć konto oszczędnościowe lub lokatę w banku. Zgromadzone na niej pieniądze będą rosły o wyznaczony procent w wybranym przez nas czasie. Zakłada się, że im dłuższy okres lokaty, tym więcej zyskamy. Nie znaczy to jednak, że osoby sięgające po trzymiesięczną lokatę nic nie zyskają. Wszystko to zależy od jej oprocentowania. W pomnożeniu pieniędzy pomoże nam też inwestowanie. W co warto inwestować? W surowce np. złoto lub co ciekawe w alkohol (wino, whiskey). Po wielu latach ich wartość jest znacznie większa. Swoje pieniądze możemy także przeznaczyć na zakup obligacji państwowych. Są one bezpieczne i chronią nas przed inflacją. Fundusze inwestycyjne to kolejny sposób na inwestycję. Wiele banków umożliwia ich kupno online. Wystarczy wejść na odpowiednią stronę internetową, założyć na niej swoje konto, a następnie wybrać interesującą nas ofertę. Warto wybrać fundusz z niższymi opłatami. Mamy wtedy pewność, że nasz zysk z inwestycji będzie większy.

Poduszka finansowa – jak szybko zaoszczędzić pieniądze?

Budowanie poduszki finansowej możemy rozpocząć nawet dziś. Wystarczy, że wykonując codzienne czynności będziemy zwracali uwagę na wysokość kwoty, jaką wydajemy. Oto kilka zasad, dzięki którym stworzenie awaryjnego budżetu będzie łatwiejsze:
  1. Odkładaj regularnie pieniądze (nawet jeśli jest to niewielka suma);
  2. Rób zakupy spożywcze z kartką (dzięki temu kupisz tylko to, co rzeczywiście potrzebujesz);
  3. Inwestuj w siebie (pieniądze wydane na kursy czy szkolenia przyniosą w przyszłości owoce);
  4. Odłóż nadwyżkę wypłaty lub dodatkowy dochód (kilka połączonych bonusów da całkiem wysoką sumę);
  5. Sięgając po kredyt lub pożyczkę sprawdź wysokość RRSO (pożyczka z najniższym parametrem będzie najtańsza);
  6. Czytaj dokładnie umowy pożyczkowe (dzięki temu nie nadziejesz się na dodatkowe opłaty biorąc pożyczkę);
  7. Korzystaj z komunikacji miejskiej (zaoszczędzisz na paliwie, którego cena ciągle rośnie).

Opinie klientów

Paweł

Paweł

Pożyczka bez BIK i KRD. To doskonała oferta, nie trzeba też zaświadczeń o dochodach, a kwoty możliwe do pożyczenia są naprawdę wysokie, do 50% wartości auta. Pieniądze bardzo mi pomogły, to pożyczkodawca godny polecenia.

Jerzy

Jerzy

Potrzebowałem szybkiej gotówki i trafiłem na ofertę pożyczki pod przewłaszczenie samochodu. Świetna możliwość dla każdego, kto ma własny samochód, a potrzebuje pieniędzy na zrealizowanie innych planów.

Wyceń auto online i sprawdź wysokość pożyczki

Marka autokapital.pl jest znakiem towarowym firmy PSF Loans sp. z o. o.

Pożyczek udziela PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy - Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000643924, NIP 5223074239, REGON 365709589, kapitał zakładowy 200.000 złotych lub spółki z grupy kapitałowej PSF Loans.

PSF Loans sp. z o. o. pośrednik na podstawie umów pośrednictwa świadczy usługi pośrednictwa finansowego dla spółek z grupy PSFL Loans i jest umocowany jest do dokonywania czynności faktycznych i prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem umów pożyczki.

Aktualna Lista współpracujących spółek z grupy PSF Loans jest dostępna tutaj.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy nie pobiera od pożyczkobiorcy żadnych opłat za wykonanie czynności faktycznych lub prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem, umowy pożyczki.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy za czynności wykonywane przy zawarciu umowy pożyczki otrzymuje wynagrodzenie od pożyczkodawcy.

PSF Loans sp. z o. o. oraz spółki z grupy PSF Loans działają w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym.

Przykład pożyczki udzielanej dla konsumentów za pośrednictwem serwisu www. autokapital.pl: Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) dla reprezentatywnego przykładu pożyczki wynosi 62,21 %, całkowita kwota pożyczki 15.000,- zł, czas obowiązywania umowy: 48 miesięcy, oprocentowanie zmienne: 14,0 % w skali roku; całkowity koszt pożyczki w całym okresie wyniesie 19.614,68 zł (w tym opłata początkowa 18,75 zł miesięcznie – łącznie 900,- zł, prowizja za obsługę pożyczki 292,50 zł miesięcznie - łącznie 14.040 zł i odsetki 4.674,68 zł), całkowita kwota do zapłaty 34.614,68 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 25-04-2022 r.

Podmiotem uprawnionym, właściwym do rozstrzygania sporu wynikającego z Umowy pomiędzy pożyczkobiorcą, będącym konsumentem a pożyczkodawcą jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl. W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą, będącym konsumentem istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej pod adresem: http://ec.europa.eu/odr , która ułatwia pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Administratorem danych osobowych jest PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa. Szczegółowe informacje odnośnie ochrony danych osobowych zawarte są w Polityce prywatności.

Regulaminu serwisu

Kontakt z nami

PSF Loans Sp. z o.o.
Aleje Jerozolimskie 200,
02-486 Warszawa
e-mail: biuro@autokapital.pl

Infolinia: +48 22 777 49 87 do 89

Pracujemy od poniedziałku do piątku
w godzinach 9:00 – 17:00

Partnerzy