28 września 2018

Poduszka finansowa – fundusz awaryjny na czarną godzinę

poduszka-finansowa

Poduszka finansowa to pieniądze odłożone na czarną godzinę. Awaryjny fundusz przyda nam się w momencie utraty pracy lub niezdolności do niej. Aby go stworzyć, warto regularnie odkładać małe kwoty, robić zakupy z kartką, a także inwestować w siebie. Ile powinno się mieć oszczędności? Osoby zatrudnione na stałe powinny odłożyć pieniądze na 3 miesiące. Ci, którzy pracują dorywczo, powinni stworzyć poduszkę finansową na około rok.

Poduszka finansowa – czym jest fundusz awaryjny?

Poduszka finansowa, czyli tak zwany fundusz awaryjny to pieniądze, jakie powinniśmy mieć odłożone na czarną godzinę. Przydadzą się nam one np. wtedy, gdy utracimy pracę lub w wyniku choroby będziemy do niej niezdolni. Nikt nie chciałby obarczyć swojej rodziny obowiązkiem spłaty rat np. za telewizor, pożyczkę pod zastaw lub na zakup samochodu.

Pieniądze z poduszki finansowej powinny być wydane wyłącznie wtedy, gdy jesteśmy podstawieni pod ścianą. Nie warto wydawać odłożonych pieniędzy na zakup nowego telewizora czy samochodu. Istotne jest też to, aby fundusz awaryjny zbudować jeszcze przed bieżącymi oszczędnościami czy inwestycjami. Nigdy nie wiemy, kiedy będziemy musieli skorzystać z dodatkowej puli.

Ile powinno się mieć oszczędności?

To, ile powinniśmy odłożyć, nie jest jednoznacznie określone. Przyjmuje się jednak, że każda osoba pracująca powinna każdego miesiąca odłożyć 25 proc. swojego wynagrodzenia. Nie jest w tym przypadku ważna forma zatrudnienia. Im więcej się zarabia, tym większe ma się oczekiwania od życia i potrzeby, dlatego wbrew pozorom trudniej może nam być wtedy odłożyć pieniądze.

Co ważne, w momencie otrzymania premii powinniśmy odłożyć znacznie więcej, niż w miesiącach, w których otrzymamy stawkę wynikającą z umowy. Jeśli mamy stałe zatrudnienie wystarczy, że zabezpieczymy się na trzy miesiące do przodu. Uzbierana kwota powinna wystarczyć na awaryjne wydatki. Gorzej przedstawia się sytuacja, kiedy pracujemy dorywczo i nigdy nie wiemy, kiedy pozostaniemy bez zatrudnienia. W takim przypadku powinniśmy regularnie odkładać pieniądze z myślą stworzenia poduszki finansowej na cały rok.

Jak podwoić pieniądze i w co zainwestować?

Wielu z nas zastanawia się, jak podwoić pieniądze, które zgromadziliśmy. W tym celu wystarczy założyć konto oszczędnościowe lub lokatę w banku. Zgromadzone na niej pieniądze będą rosły o wyznaczony procent w wybranym przez nas czasie. Zakłada się, że im dłuższy okres lokaty, tym więcej zyskamy. Nie znaczy to jednak, że osoby sięgające po trzymiesięczną lokatę nic nie zyskają. Wszystko to zależy od jej oprocentowania.

W pomnożeniu pieniędzy pomoże nam też inwestowanie. W co warto inwestować? W surowce np. złoto lub co ciekawe w alkohol (wino, whiskey). Po wielu latach ich wartość jest znacznie większa. Swoje pieniądze możemy także przeznaczyć na zakup obligacji państwowych. Są one bezpieczne i chronią nas przed inflacją.

Fundusze inwestycyjne to kolejny sposób na inwestycję. Wiele banków umożliwia ich kupno online. Wystarczy wejść na odpowiednią stronę internetową, założyć na niej swoje konto, a następnie wybrać interesującą nas ofertę. Warto wybrać fundusz z niższymi opłatami. Mamy wtedy pewność, że nasz zysk z inwestycji będzie większy.

Poduszka finansowa – jak szybko zaoszczędzić pieniądze?

Budowanie poduszki finansowej możemy rozpocząć nawet dziś. Wystarczy, że wykonując codzienne czynności będziemy zwracali uwagę na wysokość kwoty, jaką wydajemy. Oto kilka zasad, dzięki którym stworzenie awaryjnego budżetu będzie łatwiejsze:

  1. Odkładaj regularnie pieniądze (nawet jeśli jest to niewielka suma);
  2. Rób zakupy spożywcze z kartką (dzięki temu kupisz tylko to, co rzeczywiście potrzebujesz);
  3. Inwestuj w siebie (pieniądze wydane na kursy czy szkolenia przyniosą w przyszłości owoce);
  4. Odłóż nadwyżkę wypłaty lub dodatkowy dochód (kilka połączonych bonusów da całkiem wysoką sumę);
  5. Sięgając po kredyt lub pożyczkę sprawdź wysokość RRSO (pożyczka z najniższym parametrem będzie najtańsza);
  6. Czytaj dokładnie umowy pożyczkowe (dzięki temu nie nadziejesz się na dodatkowe opłaty biorąc pożyczkę);
  7. Korzystaj z komunikacji miejskiej (zaoszczędzisz na paliwie, którego cena ciągle rośnie).
Wyceń auto online i sprawdź wysokość pożyczki

Kontakt z nami

PSFLoans Sp. z o. o.
Aleje Jerozolimskie 200
02-486 Warszawa

e-mail: biuro@autokapital.pl
Infolinia: +48 22 777 49 87 do 89

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00

Partnerzy

Dekra
Związek Banków Polskich
Pożyczka Portal
Loando
Pożyczkodawca Dane osobowe Regulamin serwisu Blog Warunki prywatności Partnerzy

AutoKapital.pl 2016-2023 / All rights reserved