21 grudnia 2018

Przelew na złe konto – jak odzyskać pieniądze?

W przypadku złego przelewu anulowanie nie jest możliwe

Zastanawiasz się, czy da się cofnąć przelew? Banki nie mają obowiązku skontaktowania się z błędnym odbiorcą gotówki, a także udostępnienia komuś jego danych. Zrobią to w wyjątkowych sytuacjach. Jak odzyskać pieniądze z przelewu samodzielnie? Możemy skontaktować się z odbiorcą pieniędzy i poprosić go o ich zwrot.

Pieniądze przelane na złe konto – co zrobić?

Często dokonujemy płatności przelewem. Następuje to np. wtedy, gdy robimy w sieci zakupy czy płacimy ratę pożyczki pod zastaw. Nawet jeśli znamy numer konta odbiorcy gotówki, możemy źle wpisać dane w wyznaczone miejsce i zrobić zły przelew.

W takiej sytuacji nie powinniśmy panikować. Warto się upewnić, czy przelew rzeczywiście trafił tam, gdzie nie powinien. Jeśli wysłaliśmy go do stałego odbiorcy naszej książki, sprawa odzyskania pieniędzy może być prostsza. Sytuacja komplikuje się w momencie, jeśli odbiorca naszego przelewu jest nam nieznany, a przelew trafił do niego w wyniku pomylenia jednej cyfry w numerze konta. Powinniśmy szybko zareagować i poinformować nasz bank o błędnym przelewie. Istnieje szansa, że błędny przelew nie dotarł jeszcze na konto wpisanego odbiorcy.

Jak odzyskać pieniądze z przelewu samodzielnie?

Jeśli bank nie będzie w stanie nam pomóc, możemy spróbować odzyskać pieniądze samodzielnie. Wystarczy, że napiszemy wiadomość do odbiorcy przelewu i przedstawimy mu zaistniałą sytuację. Jeśli ten sposób nie przyniesie pozytywnych efektów, będziemy mogli zgłosić sprawę do sądu z powództwem o zapłatę. Ostatecznością w takiej sytuacji jest zgłoszenie sprawy na policję.

Odzyskanie pieniędzy z przelewu jeszcze szczególnie istotne wtedy, gdy np. chcieliśmy zapłacić nim ratę naszej pożyczki i nie mamy kolejnych środków pieniężnych na ten cel. Przy błędnie wykonanym przelewie na naszym koncie może zostać odnotowane zadłużenie i nawet nie wiedząc możemy trafić do rejestru BIG.

Jeśli od dawna wykonywaliśmy przelewy na błędny numer konta, trudno będzie nam udowodnić, że nie robiliśmy tego celowo. Pożyczkodawca nie odnotowując na koncie naszych wpłat może wypowiedzieć nam umowę pożyczki.

Czy da się cofnąć przelew?

Bank pośrednicząc w przekazie gotówki bierze pod uwagę głównie numer konta. Reszty danych nie sprawdza chyba, że przelew został wykonany na bardzo dużą kwotę. Cofnięcie przelewu przez instytucję nie jest jej obowiązkiem, a zależy głównie od polityki, którą się kieruje. Warto jednak zawsze zapytać o taką możliwość.

Informacje dotyczące warunków świadczonych usług znajdziemy np. na stronie internetowej banku albo w umowie, którą wcześniej podpisaliśmy. Bardzo ważne jest tworzenie umów np. kupna czy sprzedaży, a także umów dotyczących wzięcia pożyczki. Dokumenty te pomogą nam dochodzić ewentualnej racji.

Jak anulować przelew zagraniczny?

Anulowanie przelewu wysłanego za granicę powinno przebiegać identycznie, jak krajowego. Jeśli zorientujemy się, że wykonaliśmy przelew na złe konto, powinniśmy jak najszybciej poinformować nasz bank. Kontakt z zagranicą może być utrudniony, jednak jest możliwy. Pamiętajmy, że nawet jeśli bank przyczyni się do zwrotu błędnie przelanej gotówki, poniesiemy koszt przewalutowania. W przypadku odzyskania dużej kwoty pieniędzy koszt przewalutowania nie powinien mieć jednak znaczenia.

Czy otrzymanie przypadkowego przelewu to bezpodstawne wzbogacenie się?

Art. 405 k.c. mówi, że bezpodstawne wzbogacenie się to “osiągnięcie korzyści majątkowej bez podstawy prawnej kosztem innej osoby”. Do niedawna sprawiało to, że osoba, która otrzymała pieniądze w wyniku błędnie wykonanego przez kogoś przelewu, powinna je zwrócić. Nie zawsze to działało, ponieważ bank nie ma obowiązku anulowania przelewu, a także udostępnienia konsumentowi informacji, do kogo należy numer konta, na który trafiły pieniądze. Co więcej, jeśli osoba wzbogacona udowodniła, że wydała już otrzymane pieniądze, nie ponosiła żadnych konsekwencji.

Dziś nie musimy się już o to martwić. W wyniku zmian wprowadzonych przez senat osoba, która otrzymała błędny przelew, jest od razu poinformowana, że pieniądze nie należą do niej. Dodatkowo banki wprowadziły specjalne rachunki techniczne, które będą służyły wyłącznie do odzyskiwania mylnie wysłanych w świat pieniędzy.

Wyceń auto online i sprawdź wysokość pożyczki

Kontakt z nami

PSFLoans Sp. z o. o.
Aleje Jerozolimskie 200
02-486 Warszawa

e-mail: biuro@autokapital.pl
Infolinia: +48 22 777 49 87 do 89

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00

Partnerzy

Dekra
Związek Banków Polskich
Pożyczka Portal
Loando
Pożyczkodawca Dane osobowe Regulamin serwisu Blog Warunki prywatności Partnerzy

AutoKapital.pl 2016-2023 / All rights reserved