Do prawidłowego funkcjonowania strony jest potrzebna włączona obsługa JavaScript
Sprawdź czym jest promesa kredytowa!

Promesa kredytowa – co to jest?

Ubiegając się o kredyt hipoteczny musimy dopełnić wielu formalności. Jednym z ważnych wymogów jest wykazanie przed bankiem pozytywnej zdolności kredytowej. Potwierdzić ją może promesa bankowa. Czym jest promesa kredytowa?

To dokument gwarantujący otrzymanie kredytu hipotecznego na zasadach ustalonych z kredytodawcą. Instytucja po przeanalizowaniu możliwości finansowych klienta ustala ewentualne warunki współpracy. Wydając promesę kredytową zatwierdza je. Dzięki temu klient zainteresowany kredytem bez zbędnego ryzyka może sfinalizować umowę. Promesa zabezpiecza ryzykowne decyzje, w tym np. wpłatę wysokiego zadatku.

Promesa bankowa nie dotyczy pożyczek pod zastaw. W ich przypadku zdolność kredytowa klienta również jest sprawdzana, jednak nie jest potrzebny żaden dokument, który to potwierdzi. Pożyczkodawca wydając decyzję pożyczkową oznajmi klientowi czy jego możliwości do ubiegania się o dodatkowe pieniądze są wystarczające.

Gdzie złożyć wniosek o wydanie promesy?

Aby uzyskać potwierdzenie naszej wypłacalności w celu realizacji dalszych planów mieszkaniowych należy zdobyć promesę kredytową. Wydaje ją bank. Musimy więc udać się do jego placówki i złożyć wniosek o wydanie promesy. Dokument powinien zawierać informacje o nas, warunkach naszego kredytu oraz planach związanych z jego przeznaczeniem.

Promesa z banku wydawana jest na ok. 30 dni. W tym czasie powinniśmy dopełnić formalności związane z kredytem hipotecznym. Na promesę będziemy musieli poczekać nawet do 2 tygodni. Czas oczekiwania na wydanie dokumentu zależy od polityki banku oraz naszej sytuacji finansowej. Dobrze, jeśli oprócz wkładu własnego do kredytu posiadamy poduszkę finansową. Posłuży ona awaryjnym opłatom, których nie objął kosztorys zakupu naszego lokum.

Czy promesa kredytowa kosztuje? Tak. Wydanie dokumentu wiąże się z opłatą. Promesa to koszt nawet kilkuset złotych.

Promesa banku a kredyt hipoteczny

Ubieganie się o kredyt hipoteczny to skomplikowana procedura. Wymaga dopełnienia wielu formalności. Banki nie tylko sprawdzają naszą zdolność kredytową, ale także stan nieruchomości, którą chcemy nabyć. Instytucja interesuje się również wartością budynku i kwestiami prawnymi.

Warto wiedzieć, że promesa kredytowa nie daje maksymalnej pewności, że bank udzieli nam kredytu. Choć dokument poświadcza wysoką ocenę punktową BIK bank może stwierdzić, że wartość wskazanej przez nas nieruchomości jest zawyżona. Istnieje jednak ostateczny dokument, który zobowiązuje bank do wypłaty środków pieniężnych. To decyzja kredytowa. Po jej wydaniu bank musi przyznać nam świadczenie na ustalonych wcześniej warunkach.

Pamiętajmy, że wydanie decyzji kredytowej uzależnione jest od naszej zdolności finansowej. Jeśli będzie ona zbyt niska, nie otrzymamy potrzebnego dokumentu, a tym samym kredytu. Warto dodać, że wydanie decyzji kredytowej jest darmowe. W wielu przypadkach dobrze jest od razu ubiegać się o decyzję, a nie promesę kredytową.

Bank nie przyznał promesy do kredytu – co zrobić?

Nie należy ślepo polegać na promesie kredytowej. Choć jest ona rzetelnym dokumentem, nie jest całkowicie wiążąca. Bank w każdej chwili może zmienić zdanie dotyczące naszego kredytu hipotecznego. Dzieje się to szczególnie wtedy, gdy nasze możliwości finansowe spadają. Jak zatem zwiększyć zdolność kredytową i uniknąć sytuacji, w której bank nie wyda promesy?

Przede wszystkim warto dokładnie przeanalizować swoje finansowe możliwości. Jeśli już teraz nie radzimy sobie z regularnymi płatnościami np. za rachunki, nie warto ubiegać się o duży kredyt. Jeśli jesteśmy przekonani o naszej wiarygodności finansowej, powinniśmy wykonać rzetelną wycenę nieruchomości, którą chcemy nabyć. W ten sposób będziemy mieli pewność, że wartość lokalu nie została zawyżona czy zaniżona.

Jeśli bank nie wyda nam promesy kredytowej, powinniśmy spróbować jeszcze raz. Dobrze wtedy poprosić o decyzję kredytową, a nie promesę. Warto też wpłacić zadatek na nieruchomość. Jeśli bank odmówi udzielenia kredytu, zaliczka zostanie nam nieodpłatnie zwrócona. Zapis ten powinien być zawarty w klauzuli dokumentu potwierdzającego naszą wpłatę.

Możemy złożyć wniosek o promesę kredytową w kilku bankach. Jeśli któryś z nich odmówi współpracy, nadal będziemy mieli kilka dostępnych opcji. Musimy jednak pamiętać, aby całkowicie na niej nie polegać. Może się okazać, że bank zmieni zdanie, a okazja na zakup domu czy mieszkania przepadnie.

Opinie klientów

Ania

Ania

Wypełniłam wniosek i okazało się, że mogę wziąć kwotę, która jest mi niezbędna. Nie czekałam dłużej, wpisałam pozostałe dane i niedługo po wypełnieniu formalności mogłam cieszyć się pieniędzmi. To pożyczkodawca, z którym warto podpisywać umowy.

Katarzyna

Katarzyna

Zastanawiałam się nad pożyczką zabezpieczoną przewłaszczeniem samochodu, przekonał mnie długi okres pożyczkowania i minimum formalności. Nie żałuję, to warta polecenia firma.

Wyceń auto online i sprawdź wysokość pożyczki

Marka autokapital.pl jest znakiem towarowym firmy PSF Loans sp. z o. o.

Pożyczek udziela PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy - Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000643924, NIP 5223074239, REGON 365709589, kapitał zakładowy 200.000 złotych lub spółki z grupy kapitałowej PSF Loans.

PSF Loans sp. z o. o. pośrednik na podstawie umów pośrednictwa świadczy usługi pośrednictwa finansowego dla spółek z grupy PSFL Loans i jest umocowany jest do dokonywania czynności faktycznych i prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem umów pożyczki.

Aktualna Lista współpracujących spółek z grupy PSF Loans jest dostępna tutaj.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy nie pobiera od pożyczkobiorcy żadnych opłat za wykonanie czynności faktycznych lub prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem, umowy pożyczki.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy za czynności wykonywane przy zawarciu umowy pożyczki otrzymuje wynagrodzenie od pożyczkodawcy.

PSF Loans sp. z o. o. oraz spółki z grupy PSF Loans działają w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym.

Przykład pożyczki udzielanej dla konsumentów za pośrednictwem serwisu www. autokapital.pl: Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) dla reprezentatywnego przykładu pożyczki wynosi 62,21 %, całkowita kwota pożyczki 15.000,- zł, czas obowiązywania umowy: 48 miesięcy, oprocentowanie zmienne: 14,0 % w skali roku; całkowity koszt pożyczki w całym okresie wyniesie 19.614,68 zł (w tym opłata początkowa 18,75 zł miesięcznie – łącznie 900,- zł, prowizja za obsługę pożyczki 292,50 zł miesięcznie - łącznie 14.040 zł i odsetki 4.674,68 zł), całkowita kwota do zapłaty 34.614,68 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 25-04-2022 r.

Podmiotem uprawnionym, właściwym do rozstrzygania sporu wynikającego z Umowy pomiędzy pożyczkobiorcą, będącym konsumentem a pożyczkodawcą jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl. W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą, będącym konsumentem istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej pod adresem: http://ec.europa.eu/odr , która ułatwia pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Administratorem danych osobowych jest PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa. Szczegółowe informacje odnośnie ochrony danych osobowych zawarte są w Polityce prywatności.

Regulaminu serwisu

Kontakt z nami

PSF Loans Sp. z o.o.
Aleje Jerozolimskie 200,
02-486 Warszawa
e-mail: biuro@autokapital.pl

Infolinia: +48 22 777 49 87 do 89

Pracujemy od poniedziałku do piątku
w godzinach 9:00 – 17:00

Partnerzy