14 sierpnia 2017
Pożyczka z poręczycielem, czy pod zastaw?
Pożyczka z poręczycielem jest skierowana do osób z nienajlepszą kondycją finansową i negatywną historią kredytową. Zabezpieczeniem pożyczki jest żyrant. W przypadku braku spłaty, poręczyciel musi uregulować zobowiązanie. Za powstały dług gwarant odpowiada całym swoim majątkiem. W przypadku pożyczki pod zastaw zabezpieczeniem jest jedynie zastawiany przedmiot.
Pożyczka dla zadłużonych z komornikiem – tylko z gwarantem
Pożyczki z poręczeniem są dość specyficznym produktem sektora pozabankowego. Najczęściej zaciągają je osoby zadłużone. W przypadku tego typu produktów, płynność finansowa głównego pożyczkobiorcy nie ma dużego znaczenia.
Należy mieć świadomość, że poręczyciel odpowiada solidarnie za spłatę wierzytelności razem z pożyczkobiorcą. W momencie braku uregulowania zobowiązania, to żyrant przejmuje dług. Gwarant za poręczoną pożyczkę odpowiada całym swoim majątkiem. Między innymi z tego powodu znalezienie poręczyciela jest kłopotliwe. Dlatego niektórych przypadkach lepszym rozwiązaniem może okazać się pożyczka pod zastaw.
Poręczenie to jeden z niewielu przypadków występowania pożyczek bez BIK. Taki produkt finansowy może być udzielony osobie z negatywną historią kredytową. Uwarunkowane jest to faktem, iż to żyrant stanowi zabezpieczenie wierzytelności. Należy mieć świadomość, że firma pożyczkowa prześwietli BIK poręczyciela, a nie pożyczkobiorcy. Duże znacznie odegrają też zarobki gwaranta.
Kto może zostać gwarantem?
Poręczycielem może zostać pełnoletnia osoba. Nie wymaga się, aby między żyrantem, a pożyczkobiorcą występowały więzy rodzinne. Gwarant powinien posiadać dochody, stałe zamieszkanie na terenie Polski i być właścicielem nieruchomości.
Osoba, która decyduje się na poręczenie musi mieć świadomość, że jeśli pożyczkobiorca z różnych przyczyn przestanie płacić zobowiązanie, to na nim będzie ciążyć odpowiedzialność uregulowania wierzytelności. Brak podjęcia spłaty zobowiązania może skutkować egzekucją komorniczą dla żyranta.
Ze względów bezpieczeństwa firmy pożyczkowe przelewają pieniądze na konto gwaranta. Następnie poręczyciel może przekazać pieniądze głównemu pożyczkodawcy w dowolnej formie – gotówką, przelewem bankowym lub przekazem pocztowym.
Autokapital.pl udziela pożyczek bez poręczenia
Pożyczki pod zastaw odbywają się bez poręczenia. Dzieje się tak, ponieważ w tym przypadku zabezpieczeniem zobowiązania jest samochód. Autokapital.pl wymaga, aby pojazd nie przekraczał 12 lat. Można zastawić zarówno auto osobowe jak i dostawcze (do 3, 5 t).
Zabezpieczenie polega na tym, że pożyczkodawca tworzy specjalną umowę przewłaszczenia. Na mocy dokumentu firma pożyczkowa zostaje wpisana do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciel pojazdu. W przeciwieństwie do pozostawienia auta w lombardzie, pożyczkobiorca może przez cały czas korzystać z zastawionego samochodu. W przypadku braku spłaty, podmiot, który udzielił pożyczki staje się jedynym właścicielem samochodu.
Z oferty Autokapital.pl mogą skorzystać osoby bezrobotne, ponieważ firma pożyczkowa nie wymaga zaświadczeń o dochodach. Warto zaznaczyć, że pożyczkodawca może sprawdzić historię kredytową potencjalnego klienta. W przypadku pożyczek pod zastaw tzw. ocena punktowa oraz historia kredytowa nie ma dużego znaczenia, ponieważ największy wpływ na przyznanie pożyczki ma zastawiony samochód.
Pożyczka pod zastaw vs pożyczka z poręczeniem
Pożyczka z poręczycielem jest dość kontrowersyjnym produktem. Po pierwsze trudno znaleźć dobrego żyranta, po drugie pożyczkobiorca niespłacając zobowiązania naraża na problemy finansowe osoby trzecie. Poza tym na rynku istnieje bardzo mało firm, które świadczą tego typu usługi.
Inaczej jest w pożyczce pod zastaw samochodu. W takim przypadku osobą odpowiedzialną za uregulowanie wierzytelności jest tylko i wyłącznie pożyczkobiorca i to on ponosi wszystkie konsekwencje. Co więcej zastawiając auto można liczyć na wyższą kwotę, niż w pożyczce z poręczycielem.
Więcej na naszym blogu2
Zobacz artykuły przygotowane specjalnie dla Ciebie