29 grudnia 2017
UFG – sprawdź OC i historię szkodowości pojazdu
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny stoi na straży interesów posiadaczy obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Najprościej rzecz ujmując – UFG wypłaca odszkodowanie, gdy sprawca wypadku lub kolizji, w momencie zdarzenia nie posiadał ważnej polisy OC. Co więcej, Fundusz umożliwia sprawdzenie OC i historii szkodowości pojazdu.
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – co to jest?
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, został powołany w 1990 roku. Zadaniem instytucji jest ochrona interesów ubezpieczonego w ramach obowiązkowego OC komunikacyjnego. UFG reguluje roszczenia i świadczenia w momencie gdy sprawca kolizji lub wypadku nie posiada ważnej polisy, jest obywatelem innego kraju lub nie został zidentyfikowany. Co więcej, UFG ma prawo ukarać kierowcę z tytułu braku ciągłości w obowiązkowym ubezpieczeniu OC. Warto wiedzieć, że w pierwszym kwartale 2017 roku Fundusz wypłacił odszkodowania na łączną kwotę 23 379 839, 45 zł.
UFG gwarantuje również ochronę osobom ubezpieczonym w tych towarzystwach, które ogłosiły upadłość. Warto zaznaczyć, że członkami Funduszu są wszystkie zakłady ubezpieczeniowe, które działają na terenie RP i sprzedają ubezpieczenia komunikacyjne od odpowiedzialności cywilnej.
Kary za brak OC dla samochodów osobowych
- do 3 dni – 800 zł
- od 4 do 14 dni – 2000 zł
- powyżej 14 dni – 4000 zł
Sprawdź najtańsze ubezpieczenie na Ocenapolis.pl
Jak sprawdzić ubezpieczenie OC sprawcy wypadku?
Zgodnie z polskimi uwarunkowaniami prawnymi, sprawca wypadku lub kolizji jest zobowiązany do naprawy wyrządzonych szkód. Jeśli jest ubezpieczony – wszystkie szkody pokrywa towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy. Natomiast jeżeli sprawca w momencie zdarzenia drogowego nie posiadał ważnej polisy, wówczas odszkodowanie wypłaca UFG. Następnie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zwraca się do „winowajcy” o zwrot poniesionych kosztów. Z tytułu roszczeń regresowych w I kwartale 2017 roku UFG odnotował przychód w wysokości 10 729 193,01 zł.
W momencie gdy poszkodowany nie jest pewien, czy osoba która spowodowała kolizję lub wypadek posiada ważną polisę OC, może zweryfikować to przez internet. W tym celu powinno się odwiedzić witrynę internetową UFG. Następnie w formularzu należy wpisać datę zdarzenia, numer VIN lub numer rejestracyjny pojazdu sprawcy.
System informatyczny UFG po kilku sekundach przekaże następujące informacje:
- numer polisy OC,
- markę pojazdu,
- nazwę ubezpieczyciela,
- dane adresowe towarzystwa ubezpieczeniowego.
Formularz identyfikacyjny UFG
Źródło: https://ufg.pl/
Sprawdzenie historii OC przy zakupie używanego samochodu
W momencie zakupu używanego samochodu, polisa OC przechodzi automatycznie na nowego właściciela. Ubezpieczenie jest ważne tylko, gdy składkę opłacono w całości. Jeśli poprzedni użytkownik auta, wybrał ratalny system opłat, to OC przestaje być aktualne w momencie wygaśnięcia terminu zapłacenia należności. Nie ma obowiązku kontynuowania dotychczasowego ubezpieczenia. Jeżeli kupujący musi uregulować zaległe raty, a sprzedający posiadał wyższą stawkę, to warto rozwiązać dotychczasową umowę.
Jeśli nabywca nie jest pewien, czy poprzedni właściciel uiścił opłatę lub ma zastrzeżenia co do bezwypadkowości auta, to powinien zweryfikować powyższe dane w bazie UFG. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przechowuje informacje o pojeździe z 5 ostatnich lat.
W tym celu należy założyć konto na portalu UFG. Istnieją trzy możliwości Opcja pierwsza – podobnie jak w przypadku weryfikacji punktów karnych online do uruchomienia konta, niezbędne jest posiadanie profilu zaufanego. Opcja druga – jeżeli właściciel samochodu nie posiada profilu, może aktywować konto poprzez podpis elektroniczny. Opcja trzecia – potwierdzenie tożsamości dzięki zeskanowaniu dowodu osobistego.
UFG 2018 – nowe uprawnienia
Od 3 czerwca 2018 roku UFG zyska nowe uprawnienia. Data nie jest przypadkowa, ponieważ tego dnia wystartuje ostatni etap długo oczekiwanego systemu CEPIK 2.0. Fundusz będzie miał obowiązek przekazywania do CEPIKu informacji na temat pojazdów nieubezpieczonych, które brały udział w wypadkach lub kolizjach. Co więcej, UFG będzie zobligowany do transferowania danych do systemu o tzw. szkodach istotnych – usterkach układy kierowniczego, hamulcowego i elementów układu nośnego.
Więcej na naszym blogu2
Zobacz artykuły przygotowane specjalnie dla Ciebie