Do prawidłowego funkcjonowania strony jest potrzebna włączona obsługa JavaScript

W obecnych czasach sprzedaż samochodu przez osoby prywatne jest zjawiskiem bardzo częstym. W sieci funkcjonują różne portale ogłoszeniowe, a nawet platformy przeznaczone specjalnie dla ofert motoryzacyjnych. Czasem trudno przewidzieć przyszłość i w celu zachowania płynności finansowej konieczne jest pożegnanie się z pojazdem, pomimo wcześniejszego uzyskania na niego finansowania. Co zrobić, gdy chcemy pozbyć się auta, które jest obciążone zadłużeniem?

Czy można sprzedać auto z kredytem?

Gdy sytuacja wymusi na nas wystawienie na sprzedaż samochodu, gdzie pieniądze na niego uzyskaliśmy poprzez zaciągnięcie zobowiązania finansowego, możliwe są dwa scenariusze. W przypadku kredytu gotówkowego nie ma tu żadnej przeszkody – zwykle takie zadłużenie nie wymaga ustanowienia zastawu, więc bez obaw można wystawić dany pojazd na sprzedaż i spłacać aktywne zobowiązanie w terminie. Sprawa komplikuje się nieco, gdy skorzystaliśmy z pożyczki na zakup samochodu lub kredytu samochodowego w banku. Sprzedanie auta jest możliwe, choć będzie trzeba pokonać pewne trudności związane z rodzajem ustanowionego zabezpieczenia. W takim wypadku istnieje kilka możliwości, które są zależne od warunków podpisanej przez nas umowy dotyczącej finansowania:

  • spłata zobowiązania przed terminem,
  • przejęcie przez kupującego wierzytelności,
  • sprzedaż warunkowa.

Sprzedaż samochodu w kredycie – spłata zobowiązania przed terminem

Najprostszą metodą jest spłacenie całości zaciągniętego zobowiązania przed zakończeniem umowy pożyczkowej. Zabezpieczenie w formie zakupionego pojazdu przestaje wtedy obowiązywać, a kupujący otrzymuje pełnię praw własnościowych do takiego auta. Nie zawsze jednak jest to możliwe, z oczywistego względu – na szybsze wywiązanie się z zadłużenia potrzeba odpowiedniej sumy pieniędzy. Gdy zdecydujemy się na ten krok, zwróćmy uwagę na zasady wcześniejszej spłaty w podpisanej przez nas umowie. W większości przypadków taka opcja jest możliwa, choć mogą być naliczane dodatkowe opłaty z tego tytułu. Niekiedy warto poczekać też, aż stopy procentowe będą nieco niższe.

Jak sprzedać auto w kredycie – przejęcie zadłużenia przez nabywcę pojazdu

Kolejną metodą na to, jak sprzedać samochód, który jest w kredycie, polega na podpisaniu przez kupującego cesji wierzytelności. Sam plan jest stosunkowo skomplikowany do zrealizowania, jednak jak najbardziej możliwy, o ile firma, która udzieliła finansowania zgodzi się na taki krok. W takim wypadku osoba, która chce kupić od nas samochód, będzie musiała wystosować wniosek o przejęcie zadłużenia. Kupującego nie ominie badanie zdolności kredytowej i historii zobowiązań w celu ustalenia, czy będzie on w stanie spłacać regularnie pożyczkę na samochód. Do całej procedury należy też doliczyć konieczność przerejestrowania pojazdu.

Sprzedaż warunkowa auta z kredytem

Jeśli zabezpieczenie stanowi jedynie karta pojazdu, to w takim wypadku możliwe staje się sprzedanie warunkowe samochodu. Polega ono na tym, że kredytodawca zezwala na zawarcie umowy sprzedaży, jeśli spłacimy całe zobowiązanie w ustalonym terminie. Sposób ten ma swoje zastosowanie najczęściej wtedy, gdy wywiązujemy się z umowy kredytowej bez zastrzeżeń – płacimy raty zgodnie z harmonogramem, bez opóźnień. Instytucja finansowa może nas w ten sposób “wynagrodzić” i wydaje wcześniej wspomnianą kartę pojazdu.

Czy można sprzedać samochód, gdy współwłaścicielem jest bank?

Najwięcej trudności w sprzedaży auta z kredytem może nam sprawić przewłaszczenie lub ustanowienie na nim zastawu rejestrowego. Przy tej pierwszej formie zabezpieczenia najpierw należy uzyskać zgodę podmiotu, który udzielił finansowania. Następnie instytucja finansowa razem z nami musi wystąpić jako jedna strona w umowie sprzedaży. Kupujący przelewa ustaloną sumę na konto kredytodawcy lub kredytobiorcy. Naszą rolą jest wtedy spłacenie zobowiązania w ciągu 3 dni. Warto zaznaczyć, że osoba, która kupiła samochód jest w takiej sytuacji bezpieczna, ponieważ instytucja finansowa wyraziła zgodę na sprzedaż. Jeśli chodzi o zastaw rejestrowy, to teoretycznie uniemożliwia on sprzedanie samochodu, który jest obciążony aktywnym jeszcze kredytem. W takiej sytuacji można jednak sporządzić oraz podpisać umowę przedwstępną – kredytodawca może zmienić formę zabezpieczenia na przewłaszczenie albo kupujący wpłaci kwotę zakupu na konto instytucji finansowej i zastaw ostatecznie zostanie zdjęty.

Opinie klientów

Ewelina

Ewelina

Pożyczka dla każdego, kto posiada własne auto. Polecam, bo można otrzymać naprawdę duże kwoty.

Marzena

Marzena

Dzięki pożyczce mogłam sfinansować zagraniczne wakacje językowe mojej córki. Pożyczka zabezpieczona przewłaszczeniem samochodu pozwala wziąć większe kwoty, a auto nadal jest moje. Polecam każdemu, kto potrzebuje wsparcia finansowego.

Wyceń auto online i sprawdź wysokość pożyczki

Marka autokapital.pl jest znakiem towarowym firmy PSF Loans sp. z o. o.

Pożyczek udziela PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy - Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000643924, NIP 5223074239, REGON 365709589, kapitał zakładowy 200.000 złotych lub spółki z grupy kapitałowej PSF Loans.

PSF Loans sp. z o. o. pośrednik na podstawie umów pośrednictwa świadczy usługi pośrednictwa finansowego dla spółek z grupy PSFL Loans i jest umocowany jest do dokonywania czynności faktycznych i prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem umów pożyczki.

Aktualna Lista współpracujących spółek z grupy PSF Loans jest dostępna tutaj.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy nie pobiera od pożyczkobiorcy żadnych opłat za wykonanie czynności faktycznych lub prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem, umowy pożyczki.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy za czynności wykonywane przy zawarciu umowy pożyczki otrzymuje wynagrodzenie od pożyczkodawcy.

PSF Loans sp. z o. o. oraz spółki z grupy PSF Loans działają w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym.

Przykład pożyczki udzielanej dla konsumentów za pośrednictwem serwisu www. autokapital.pl: Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) dla reprezentatywnego przykładu pożyczki wynosi 55,40%, całkowita kwota pożyczki 15.000,- zł, czas obowiązywania umowy: 48 miesięcy, oprocentowanie zmienne: 8 % w skali roku; całkowity koszt pożyczki w całym okresie wyniesie 17.517,08 zł (w tym opłata początkowa 18,75 zł miesięcznie – łącznie 900,- zł, prowizja za obsługę pożyczki 292,50 zł miesięcznie - łącznie 14.040 zł i odsetki 2577,08 zł), całkowita kwota do zapłaty 32.517,08 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 07-10-2021 r.

Podmiotem uprawnionym, właściwym do rozstrzygania sporu wynikającego z Umowy pomiędzy pożyczkobiorcą, będącym konsumentem a pożyczkodawcą jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl. W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą, będącym konsumentem istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej pod adresem: http://ec.europa.eu/odr , która ułatwia pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Administratorem danych osobowych jest PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa. Szczegółowe informacje odnośnie ochrony danych osobowych zawarte są w Polityce prywatności.

Regulaminu serwisu

Kontakt z nami

PSF Loans Sp. z o.o.
Aleje Jerozolimskie 200,
02-486 Warszawa
e-mail: biuro@autokapital.pl

Infolinia: +48 22 777 49 87 do 89

Pracujemy od poniedziałku do piątku
w godzinach 9:00 – 17:00

Partnerzy