Do prawidłowego funkcjonowania strony jest potrzebna włączona obsługa JavaScript

W obecnych czasach sprzedaż samochodu przez osoby prywatne jest zjawiskiem bardzo częstym. W sieci funkcjonują różne portale ogłoszeniowe, a nawet platformy przeznaczone specjalnie dla ofert motoryzacyjnych. Czasem trudno przewidzieć przyszłość i w celu zachowania płynności finansowej konieczne jest pożegnanie się z pojazdem, pomimo wcześniejszego uzyskania na niego finansowania. Co zrobić, gdy chcemy pozbyć się auta, które jest obciążone zadłużeniem?

Czy można sprzedać auto z kredytem?

Gdy sytuacja wymusi na nas wystawienie na sprzedaż samochodu, gdzie pieniądze na niego uzyskaliśmy poprzez zaciągnięcie zobowiązania finansowego, możliwe są dwa scenariusze. W przypadku kredytu gotówkowego nie ma tu żadnej przeszkody – zwykle takie zadłużenie nie wymaga ustanowienia zastawu, więc bez obaw można wystawić dany pojazd na sprzedaż i spłacać aktywne zobowiązanie w terminie. Sprawa komplikuje się nieco, gdy skorzystaliśmy z pożyczki na zakup samochodu lub kredytu samochodowego w banku. Sprzedanie auta jest możliwe, choć będzie trzeba pokonać pewne trudności związane z rodzajem ustanowionego zabezpieczenia. W takim wypadku istnieje kilka możliwości, które są zależne od warunków podpisanej przez nas umowy dotyczącej finansowania:

  • spłata zobowiązania przed terminem,
  • przejęcie przez kupującego wierzytelności,
  • sprzedaż warunkowa.

Sprzedaż samochodu w kredycie – spłata zobowiązania przed terminem

Najprostszą metodą jest spłacenie całości zaciągniętego zobowiązania przed zakończeniem umowy pożyczkowej. Zabezpieczenie w formie zakupionego pojazdu przestaje wtedy obowiązywać, a kupujący otrzymuje pełnię praw własnościowych do takiego auta. Nie zawsze jednak jest to możliwe, z oczywistego względu – na szybsze wywiązanie się z zadłużenia potrzeba odpowiedniej sumy pieniędzy. Gdy zdecydujemy się na ten krok, zwróćmy uwagę na zasady wcześniejszej spłaty w podpisanej przez nas umowie. W większości przypadków taka opcja jest możliwa, choć mogą być naliczane dodatkowe opłaty z tego tytułu. Niekiedy warto poczekać też, aż stopy procentowe będą nieco niższe.

Jak sprzedać auto w kredycie – przejęcie zadłużenia przez nabywcę pojazdu

Kolejną metodą na to, jak sprzedać samochód, który jest w kredycie, polega na podpisaniu przez kupującego cesji wierzytelności. Sam plan jest stosunkowo skomplikowany do zrealizowania, jednak jak najbardziej możliwy, o ile firma, która udzieliła finansowania zgodzi się na taki krok. W takim wypadku osoba, która chce kupić od nas samochód, będzie musiała wystosować wniosek o przejęcie zadłużenia. Kupującego nie ominie badanie zdolności kredytowej i historii zobowiązań w celu ustalenia, czy będzie on w stanie spłacać regularnie pożyczkę na samochód. Do całej procedury należy też doliczyć konieczność przerejestrowania pojazdu.

Sprzedaż warunkowa auta z kredytem

Jeśli zabezpieczenie stanowi jedynie karta pojazdu, to w takim wypadku możliwe staje się sprzedanie warunkowe samochodu. Polega ono na tym, że kredytodawca zezwala na zawarcie umowy sprzedaży, jeśli spłacimy całe zobowiązanie w ustalonym terminie. Sposób ten ma swoje zastosowanie najczęściej wtedy, gdy wywiązujemy się z umowy kredytowej bez zastrzeżeń – płacimy raty zgodnie z harmonogramem, bez opóźnień. Instytucja finansowa może nas w ten sposób “wynagrodzić” i wydaje wcześniej wspomnianą kartę pojazdu.

Czy można sprzedać samochód, gdy współwłaścicielem jest bank?

Najwięcej trudności w sprzedaży auta z kredytem może nam sprawić przewłaszczenie lub ustanowienie na nim zastawu rejestrowego. Przy tej pierwszej formie zabezpieczenia najpierw należy uzyskać zgodę podmiotu, który udzielił finansowania. Następnie instytucja finansowa razem z nami musi wystąpić jako jedna strona w umowie sprzedaży. Kupujący przelewa ustaloną sumę na konto kredytodawcy lub kredytobiorcy. Naszą rolą jest wtedy spłacenie zobowiązania w ciągu 3 dni. Warto zaznaczyć, że osoba, która kupiła samochód jest w takiej sytuacji bezpieczna, ponieważ instytucja finansowa wyraziła zgodę na sprzedaż. Jeśli chodzi o zastaw rejestrowy, to teoretycznie uniemożliwia on sprzedanie samochodu, który jest obciążony aktywnym jeszcze kredytem. W takiej sytuacji można jednak sporządzić oraz podpisać umowę przedwstępną – kredytodawca może zmienić formę zabezpieczenia na przewłaszczenie albo kupujący wpłaci kwotę zakupu na konto instytucji finansowej i zastaw ostatecznie zostanie zdjęty.

Opinie klientów

Monika

Monika

Pożyczka pod przewłaszczenie samochodu? Pierwszy raz spotkałam się z taką ofertą i bardzo mnie zainteresowała. Mogłam wziąć dużą sumę i nadal korzystać z samochodu – to wystarczyło, aby przekonać mnie do podpisania umowy. Szybko otrzymałam gotówkę i zrealizowałam swoje plany, a teraz spokojnie spłacam pożyczkę. Nie mam żadnych zastrzeżeń.

Marek

Marek

Jasne warunki, niewiele formalności, czego chcieć więcej? To pożyczka dla każdego.

Wyceń auto online i sprawdź wysokość pożyczki

Marka autokapital.pl jest znakiem towarowym firmy PSF Loans sp. z o. o.

Pożyczek udziela PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy - Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000643924, NIP 5223074239, REGON 365709589, kapitał zakładowy 200.000 złotych lub spółki z grupy kapitałowej PSF Loans.

PSF Loans sp. z o. o. pośrednik na podstawie umów pośrednictwa świadczy usługi pośrednictwa finansowego dla spółek z grupy PSFL Loans i jest umocowany jest do dokonywania czynności faktycznych i prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem umów pożyczki.

Aktualna Lista współpracujących spółek z grupy PSF Loans jest dostępna tutaj.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy nie pobiera od pożyczkobiorcy żadnych opłat za wykonanie czynności faktycznych lub prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem, umowy pożyczki.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy za czynności wykonywane przy zawarciu umowy pożyczki otrzymuje wynagrodzenie od pożyczkodawcy.

PSF Loans sp. z o. o. oraz spółki z grupy PSF Loans działają w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym.

Przykład pożyczki udzielanej dla konsumentów za pośrednictwem serwisu www. autokapital.pl: Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) dla reprezentatywnego przykładu pożyczki wynosi 62,21 %, całkowita kwota pożyczki 15.000,- zł, czas obowiązywania umowy: 48 miesięcy, oprocentowanie zmienne: 14,0 % w skali roku; całkowity koszt pożyczki w całym okresie wyniesie 19.614,68 zł (w tym opłata początkowa 18,75 zł miesięcznie – łącznie 900,- zł, prowizja za obsługę pożyczki 292,50 zł miesięcznie - łącznie 14.040 zł i odsetki 4.674,68 zł), całkowita kwota do zapłaty 34.614,68 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 25-04-2022 r.

Podmiotem uprawnionym, właściwym do rozstrzygania sporu wynikającego z Umowy pomiędzy pożyczkobiorcą, będącym konsumentem a pożyczkodawcą jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl. W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą, będącym konsumentem istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej pod adresem: http://ec.europa.eu/odr , która ułatwia pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Administratorem danych osobowych jest PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa. Szczegółowe informacje odnośnie ochrony danych osobowych zawarte są w Polityce prywatności.

Regulaminu serwisu

Kontakt z nami

PSF Loans Sp. z o.o.
Aleje Jerozolimskie 200,
02-486 Warszawa
e-mail: biuro@autokapital.pl

Infolinia: +48 22 777 49 87 do 89

Pracujemy od poniedziałku do piątku
w godzinach 9:00 – 17:00

Partnerzy