29 lipca 2020

Samochód z kredytem – jak go sprzedać?

W obecnych czasach sprzedaż samochodu przez osoby prywatne jest zjawiskiem bardzo częstym. W sieci funkcjonują różne portale ogłoszeniowe, a nawet platformy przeznaczone specjalnie dla ofert motoryzacyjnych. Czasem trudno przewidzieć przyszłość i w celu zachowania płynności finansowej konieczne jest pożegnanie się z pojazdem, pomimo wcześniejszego uzyskania na niego finansowania. Co zrobić, gdy chcemy pozbyć się auta, które jest obciążone zadłużeniem?

Czy można sprzedać auto z kredytem?

Gdy sytuacja wymusi na nas wystawienie na sprzedaż samochodu, gdzie pieniądze na niego uzyskaliśmy poprzez zaciągnięcie zobowiązania finansowego, możliwe są dwa scenariusze. W przypadku kredytu gotówkowego nie ma tu żadnej przeszkody – zwykle takie zadłużenie nie wymaga ustanowienia zastawu, więc bez obaw można wystawić dany pojazd na sprzedaż i spłacać aktywne zobowiązanie w terminie. Sprawa komplikuje się nieco, gdy skorzystaliśmy z pożyczki na zakup samochodu lub kredytu samochodowego w banku. Sprzedanie auta jest możliwe, choć będzie trzeba pokonać pewne trudności związane z rodzajem ustanowionego zabezpieczenia. W takim wypadku istnieje kilka możliwości, które są zależne od warunków podpisanej przez nas umowy dotyczącej finansowania:

  • spłata zobowiązania przed terminem,
  • przejęcie przez kupującego wierzytelności,
  • sprzedaż warunkowa.

Sprzedaż samochodu w kredycie – spłata zobowiązania przed terminem

Najprostszą metodą jest spłacenie całości zaciągniętego zobowiązania przed zakończeniem umowy pożyczkowej. Zabezpieczenie w formie zakupionego pojazdu przestaje wtedy obowiązywać, a kupujący otrzymuje pełnię praw własnościowych do takiego auta. Nie zawsze jednak jest to możliwe, z oczywistego względu – na szybsze wywiązanie się z zadłużenia potrzeba odpowiedniej sumy pieniędzy. Gdy zdecydujemy się na ten krok, zwróćmy uwagę na zasady wcześniejszej spłaty w podpisanej przez nas umowie. W większości przypadków taka opcja jest możliwa, choć mogą być naliczane dodatkowe opłaty z tego tytułu. Niekiedy warto poczekać też, aż stopy procentowe będą nieco niższe.

Jak sprzedać auto w kredycie – przejęcie zadłużenia przez nabywcę pojazdu

Kolejną metodą na to, jak sprzedać samochód, który jest w kredycie, polega na podpisaniu przez kupującego cesji wierzytelności. Sam plan jest stosunkowo skomplikowany do zrealizowania, jednak jak najbardziej możliwy, o ile firma, która udzieliła finansowania zgodzi się na taki krok. W takim wypadku osoba, która chce kupić od nas samochód, będzie musiała wystosować wniosek o przejęcie zadłużenia. Kupującego nie ominie badanie zdolności kredytowej i historii zobowiązań w celu ustalenia, czy będzie on w stanie spłacać regularnie pożyczkę na samochód. Do całej procedury należy też doliczyć konieczność przerejestrowania pojazdu.

Sprzedaż warunkowa auta z kredytem

Jeśli zabezpieczenie stanowi jedynie karta pojazdu, to w takim wypadku możliwe staje się sprzedanie warunkowe samochodu. Polega ono na tym, że kredytodawca zezwala na zawarcie umowy sprzedaży, jeśli spłacimy całe zobowiązanie w ustalonym terminie. Sposób ten ma swoje zastosowanie najczęściej wtedy, gdy wywiązujemy się z umowy kredytowej bez zastrzeżeń – płacimy raty zgodnie z harmonogramem, bez opóźnień. Instytucja finansowa może nas w ten sposób “wynagrodzić” i wydaje wcześniej wspomnianą kartę pojazdu.

Czy można sprzedać samochód, gdy współwłaścicielem jest bank?

Najwięcej trudności w sprzedaży auta z kredytem może nam sprawić przewłaszczenie lub ustanowienie na nim zastawu rejestrowego. Przy tej pierwszej formie zabezpieczenia najpierw należy uzyskać zgodę podmiotu, który udzielił finansowania. Następnie instytucja finansowa razem z nami musi wystąpić jako jedna strona w umowie sprzedaży. Kupujący przelewa ustaloną sumę na konto kredytodawcy lub kredytobiorcy. Naszą rolą jest wtedy spłacenie zobowiązania w ciągu 3 dni. Warto zaznaczyć, że osoba, która kupiła samochód jest w takiej sytuacji bezpieczna, ponieważ instytucja finansowa wyraziła zgodę na sprzedaż. Jeśli chodzi o zastaw rejestrowy, to teoretycznie uniemożliwia on sprzedanie samochodu, który jest obciążony aktywnym jeszcze kredytem. W takiej sytuacji można jednak sporządzić oraz podpisać umowę przedwstępną – kredytodawca może zmienić formę zabezpieczenia na przewłaszczenie albo kupujący wpłaci kwotę zakupu na konto instytucji finansowej i zastaw ostatecznie zostanie zdjęty.

Wyceń auto online i sprawdź wysokość pożyczki

Kontakt z nami

PSFLoans Sp. z o. o.
Aleje Jerozolimskie 200
02-486 Warszawa

e-mail: biuro@autokapital.pl
Infolinia: +48 22 777 49 87 do 89

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00

Partnerzy

Dekra
Związek Banków Polskich
Pożyczka Portal
Loando
Pożyczkodawca Dane osobowe Regulamin serwisu Blog Warunki prywatności Partnerzy

AutoKapital.pl 2016-2023 / All rights reserved