17 sierpnia 2018

Czy wcześniejsza spłata pożyczki się opłaca?

Autokapital.pl umożliwia wcześniejszą spłatę pożyczki.

Spłata pożyczki przed terminem niesie za sobą kilka korzyści. Nie tylko pozbędziemy się zadłużenia, ale także zbudujemy historię kredytową i zyskamy pozytywny wpis w BIK. Pamiętajmy, aby przed spłatą pożyczki w całości zgłosić swój zamiar pożyczkodawcy. Wskaże on nam kwotę, jaka rzeczywiście pozostała do zapłaty.

Wcześniejsza spłata pożyczki – jak powinna przebiegać?

Spłata pożyczki przed terminem to jedna z możliwości, jakie firmy pożyczkowe dają swoim klientom (zarówno w przypadku pożyczek na samochód jak i każdego rodzaju pożyczki). Przed zamiarem wcześniejszej spłaty należy przede wszystkim sprawdzić, czy pożyczkodawca oferuje taką możliwość. Jeśli oferuje, naszym obowiązkiem jest zgłoszenie mu naszego zamiaru. Jeśli nie wiemy dokładnie, ile powinniśmy łącznie oddać firmie pożyczkowej, warto poprosić o podsumowanie transakcji pieniężnej i wyznaczenie kwoty pomniejszonej o opłaty za cały okres kredytowania.

Spłata pożyczki przed terminem odbywa się tak samo jak spłata kolejnych rat pożyczki. Pieniądze powinny zostać przelane na specjalny rachunek bankowy przypisany naszej osobie. Istnieje możliwość, aby osoba trzecia spłaciła za nas ratę lub całość zadłużenia. Należy jedynie pamiętać, aby w tytule przelewu zamieścić numer naszej pożyczki. Jest on indywidualny dla każdego pożyczkobiorcy, dlatego nie musimy się martwić, że przesłanie pieniądze nie trafią do pożyczkodawcy.

Korzyści płynące z wcześniejszej spłaty pożyczki

Wcześniejsza spłata pożyczki niesie za sobą kilka korzyści. Pierwszą z nich jest fakt, że pozbywamy się zadłużenia, które czasem może obciążać nasz budżet. Nie musimy już pilnować, aby każdego miesiąca odłożyć określoną ilość pieniędzy na spłatę pożyczki. Dzięki oddaniu pożyczkodawcy należności przed terminem nie musimy ponosić opłat związanych z dalszym okresem kredytowania. Co więcej, niektóre opłaty mogą zostać nam zwrócone. Warto jednak pamiętać, że opłata przygotowawcza nie podlega zwrotowi.

Nie mając aktualnego zadłużenia możemy sięgnąć po kolejną pożyczkę. Oczywiście istnieje możliwość posiadania dwóch zobowiązań finansowych w jednej firmie, jednak nie jest to powszechnie dostępna opcja. Warto zatem najpierw spłacić jedną pożyczkę, a następnie ubiegać się o kolejną. Dzięki odnotowaniu w BIK spłaty naszej pożyczki stajemy się wiarygodni, tworzymy jednocześnie naszą historię kredytową. Choć asortyment niektórych firm uwzględnia pożyczki bez BIK, sprawdzenie rejestru jest jedną z ważniejszych czynności podczas rozpatrywania naszego wniosku.

Kiedy warto spłacić wcześniej kredyt bankowy?

Spłacenie kredytu bankowego przed ustalonym z kredytodawcą czasem jest korzystna w dwóch przypadkach. Pierwszym z nich jest moment, kiedy stopy procentowe rosną. Drugie rozwiązanie skierowane jest do osób, które posiadają kredyt w obcej walucie.

Spłata zadłużenia będzie korzystna i mniej odczuwalna dla budżetu w momencie, kiedy stopa procentowa spada. Warto pamiętać, że nie trzeba spłacić od razu całego kredytu. Już sama nadpłata kilku rat sprawia, że jesteśmy bliżej jego całkowitej zapłaty. Jeśli w naszym budżecie pojawi się więc nadwyżka pieniędzy, warto przeznaczyć ją właśnie na ten cel.

Czy możliwa jest wcześniejsza spłata pożyczki pod zastaw?

Pamiętajmy, że nie tylko kredyt bankowy może zostać spłacony przed terminem. Sięgając po oferowaną przez rynek finansowy pożyczkę pod zastaw, także możemy tego dokonać. Przykładem firmy, która daje taką możliwość, jest Autokapital.pl. Pożyczkodawca zezwala na regulację zadłużenia przed czasem bez ponoszenia dodatkowych opłat.

Jeśli jednak chcemy spłacić pożyczkę według ustalonego okresu kredytowania, warto jest śledzić specjalnie przygotowany dla nas harmonogram, który dostaliśmy wraz z umową pożyczki

Wyceń auto online i sprawdź wysokość pożyczki

Kontakt z nami

PSFLoans Sp. z o. o.
Aleje Jerozolimskie 200
02-486 Warszawa

e-mail: biuro@autokapital.pl
Infolinia: +48 22 777 49 87 do 89

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00

Partnerzy

Dekra
Związek Banków Polskich
Pożyczka Portal
Loando
Pożyczkodawca Dane osobowe Regulamin serwisu Blog Warunki prywatności Partnerzy

AutoKapital.pl 2016-2023 / All rights reserved