13 kwietnia 2018

Samochód ciężarowy – w podatku VAT i podatku dochodowym

Odliczenie vat od samochodu ciężarowego

Prawo podatkowe określa zasady rozliczania pojazdów w przedsiębiorstwie. Za samochód ciężarowy uznaje się pojazd, którego masa przekracza 3,5 t. Co więcej, warunkiem pełnego odliczenia podatku VAT jest homologacja ciężarowa (unijna homologacja N1) oraz ładowność powyżej 500 kg. Samochód ciężarowy w firmie daje możliwość odliczenia 100 proc. wartości VAT. W poniższym tekście dowiesz się również, jak definiowany jest pojazd ciężarowy w podatku dochodowym.

Kalkulator Oc ocenapolis.pl

Samochód ciężarowy – definicja według ustawy o VAT

Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym, samochód ciężarowy, to pojazd drogowy, którego przeznaczeniem jest transport ładunków. Powyższą nazwą określa się również samochody ciężarowo-osobowe, których przeznaczeniem jest przewóz zarówno osób (od 4 do 9) jak i ładunków.

Prawo podatkowe jasno i szczegółowo precyzuje kwestie rozliczania pojazdów w przedsiębiorstwie. W ustawie o VAT nie ma definicji samochodu ciężarowego. Jednak akt prawny wskazuje grupę pojazdów, które z odliczyć z tytułu VAT można odliczyć w 100 proc. Przyjmuje się, że pojazd ciężarowy w swojej masie ma więcej niż 3,5 t.  

Ważne – w przeciwieństwie do samochodu osobowego, pojazd ciężarowy daje możliwość odliczenia 100 proc. podatku VAT. Dla samochodów osobowych najczęściej przysługuje stawka 50 proc. VAT.

Uwaga – Przy definiowaniu samochodu dla celów VAT nie ma znaczenia sam zapis w dowodzie rejestracyjnym. Nie każdy samochód określony w dowodzie rejestracyjnym jako ciężarowy uprawnia do odliczenia 100% VAT!

Do pojazdów ciężarowych zalicza się:

Zgodnie z przyjętymi uwarunkowaniami prawnymi za samochód ciężarowy uznaje się:

  • Pojazd przeznaczony do przewozu minimum 10 osób (wraz z kierowcą). Pod warunkiem, że w dokumentach samochodu jest wpisane powyższe przeznaczenie, art. 86a ust 3 pkt 1 ustawy o VAT);

Ustawa o VAT (art. 86a ust. 4 pkt 2 ) za samochody ciężarowe uznaje również pojazdy, których konstrukcja wymusza ich użytkowanie w ramach działalności gospodarczej. LUB – ich charakterystyka powoduje, że wykorzystywanie samochodu do celu prywatnych jest nieistotne. Do tej grupy pojazdów zalicza się:

  • samochody z jednym rzędem siedzeń – tzw. szoferka jest oddzielona ścianą lub trwałą przegrodą od części przeznaczonej do transportu ładunku;
  • auta, które kodeks drogowy klasyfikuje jako wielozadaniowe – vany lub pojazdy z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków;
  • pojazdy inne niż samochody osobowe, które są wyposażone w kabinę kierowcy, z jednym rzędem siedzeń. Element nadwozia, który jest przeznaczony do przewozu ładunków jest osobną częścią pojazdu.

Podstawą do stwierdzenia, czy konstrukcja danego pojazdu wyklucza jego użytkowanie prywatne jest dodatkowe badanie techniczne w okręgowej stacji kontroli pojazdów. Po odbytym przeglądzie, diagnosta wystawia stosowne zaświadczenie. Co więcej, dowód rejestracyjny pojazdu powinien mieć wpisaną odpowiednią adnotację.

Sprawdź najtańsze ubezpieczenie na Ocenapolis.pl

Samochód ciężarowy, a podatek dochodowy

Określenie poprawnej definicji samochodu ciężarowego w podatku dochodowym jest bardzo istotne, gdyż mali podatnicy oraz przedsiębiorcy rozpoczynający w danym roku działalność gospodarczą mają prawo do zamortyzowania ich jednorazowo w ramach pomocy de minimis.

W podatku dochodowym uznaje się samochód, którego masa przekracza 3,5 tony. Warto zaznaczyć, że od reguły istnieją wyjątki i ustawodawca jako samochód ciężarowy uznaje także:

  • pojazdy z jednym rzędem siedzeń – cześć dla kierowcy i pasażerów jest oddzielona od ładunku specjalną ścianką,
  • samochody wielozadaniowe – vany lub pojazdy posiadające otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków,
  • pojazdy z kabiną kierowcy i rzędem siedzeń – część do transportu ładunku jest osobnym elementem nadwozia.

Co to jest podatek VAT?

Podatek VAT – czyli podatek od towarów i usług (PTU). Podatnikami VAT są:

  • jednoosobowe działalności gospodarcze,
  • wszystkie rodzaje spółek,
  • osoby fizyczne, które wynajmują lokale na cele użytkowe,

Zgodnie z ustawą o podatku VAT, płatnik może zostać zwolniony z obowiązku podatkowego. Warunek – przychody przedsiębiorstwa nie mogą przekroczyć 200 000 zł.

Uszczelnienie VAT – walka rządu z wyłudzeniami podatku

Ministerstwo Finansów walczy z wyłudzeniami podatku VAT. Według danych podanych przez Mateusza Morawieckiego w 2017 roku w ramach uszczelnienia VAT, rząd zarobił ponad 20 mld zł. Dzięki licznym kontrolom udało się zminimalizować zjawisko wystawiania fikcyjnych faktur, wyłudzeń zwrotu podatków.

Wyceń auto online i sprawdź wysokość pożyczki

Kontakt z nami

PSFLoans Sp. z o. o.
Aleje Jerozolimskie 200
02-486 Warszawa

e-mail: biuro@autokapital.pl
Infolinia: +48 22 777 49 87 do 89

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00

Partnerzy

Dekra
Związek Banków Polskich
Pożyczka Portal
Loando
Pożyczkodawca Dane osobowe Regulamin serwisu Blog Warunki prywatności Partnerzy

AutoKapital.pl 2016-2023 / All rights reserved