3 kwietnia 2018
Najem długoterminowy samochodu – czy warto i czym różni się od leasingu?
Najem długoterminowy samochodu jest ciekawą alternatywą dla leasingu operacyjnego. Z oferty najmu mogą skorzystać firmy i osoby fizyczne. Klient w ramach usługi otrzymuje w dzierżawę pojazd. Co ciekawe, użytkownik jest zwolniony z opłat serwisowych i ubezpieczeniowych. Wraz z końcem umowy dzierżawca oddaje auto właścicielowi, najczęściej bez możliwości wykupu.
Najem długoterminowy samochodów – co to jest?
Wynajem długoterminowy samochodu (ang. Car Fleet Management) to forma leasingu samochodowego, która jest dedykowana firmom i osobom fizycznym. W ramach usługi klient za opłatą przez określony okres (minimum dwa lata) użytkuje pojazd. W cenie najmu jest serwis oraz polisa komunikacyjna. Co istotne klient jest zwolniony ze wszystkich opłat serwisowych i ubezpieczeniowych. Użytkownik ponosi jedynie koszty związane z zakupem paliwa.
Wraz z końcem umowy kończy się dzierżawa. Klient zwraca samochód firmie leasingowej, a leasingodawca dokonuje sprzedaży pojazdu. Warto zauważyć, że istnieje możliwość wykupu samochodu po okresie leasingu, jednak cena zazwyczaj jest bardzo wysoka.
Ważne – firmy oferujące najem długoterminowy w przeciwieństwie do leasingu operacyjnego nie weryfikują zdolności kredytowej dzierżawcy. Warto też podkreślić, że opłaty wynikające z umowy najmu są stałe i niezmienne przez cały okres użytkowania.
Wynajem długoterminowy samochodów – limit kilometrów i brak opłat serwisowych
Samochód w najmie długoterminowym dzierżawi się z wkładem własnym lub bez. Opłata początkowa jest wymagana tylko w samochodach premium – zwykle wynosi 10 proc. wartości auta. Umowa trwa od dwóch do pięciu lat. Warto podkreślić, że w ten sposób można dzierżawić jedynie nowe auta.
Co istotne firma, która wynajmuje samochód ustala limit kilometrów. Najczęściej wynosi od 20 000 do 50 000 km rocznie. W momencie przekroczenia ustalonego progu użytkownik jest pociągnięty do odpowiedzialności finansowej. Wówczas każdy nadliczbowy kilometr kosztuje od 20 do 30 gr.
Warto zauważyć, że w przeciwieństwie do leasingu, najem długoterminowy zwalnia dzierżawcę ze wszyskich opłat serwisowych. Co więcej, jeśli wynajmowany samochód ulegnie awarii, to usługodawca gwarantuje użytkownikowi samochód zastępczy. Natomiast w przypadku stłuczki wszystkie szkody są pokryte z polisy ubezpieczenia komunikacyjnego OC AC.
Ważne – w momencie zakończenia umowy następuje zwrot samochodu. Warto wiedzieć, że leasingodawca w trakcie przyjęcia pojazdu, dokonuje jego szczegółowych oględzin. Jeżeli wystąpią uszkodzenia w postaci zarysowań lub wgnieceń, wówczas dzierżawcy musi pokryć szkody.
Sprawdź najtańsze ubezpieczenie na Ocenapolis.pl
Wynajem długoterminowy, a koszty uzyskania przychodu
W przypadku wynajmu długoterminowego, przedsiębiorca wszystkie koszty związane z użytkowaniem samochodu (rata najmu, paliwo, opłaty za przejazd autostradą) może wpisać w koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Rozwiązanie przynosi korzyść, bowiem obniża wysokość podatku.
Podczas wyboru auta, warto sprawdzić spalanie paliwa
W ofercie najmu długoterminowego można znaleźć samochody praktycznie w każdym segmencie. Ceny – od 530 do 2200 zł. Z racji tego, że koszt potencjalnych napraw pokrywa faktyczny właściciel samochodu, a nie dzierżawca, to głównym kryterium wyboru, powinny być preferencje użytkownika i cena.
Ważne – po stronie użytkującego są opłaty za paliwo. W związk z tym, przed podpisaniem umowy, warto sprawdzić, spalanie danego egzemplarza.
Jak obliczyć spalanie paliwa? Wystarczy sprawdzić dane w katalogu modelu lub skorzystać z kalkulatora zużycia paliwa. Ważne – informacje na temat spalania zwykle są zaniżone. Producenci podają jedynie najniższe wartości dla danego auta.
Przykładowe spalanie paliwa na 100 km dla silników benzynowych
- FIAT 500 II SERIA 4 Silnik 1.2 69KM 51kW – od 6 do 8,7 l
- VOLKSWAGEN PASSAT B8 VARIANT, silnik 1.8 TSI 180KM 132kW – od 7,6 do 9,99 l
- VOLVO S90 II SEDAN, silnik 2.0 T6 320KM 235kW – od 12,4 do 17,2 l
Długoterminowy wynajem samochodu, a możliwość wykupu – koszty
Po okresie najmu, użytkownik ma prawo wykupić użytkowany samochód. Cena zależy od:
- marki auta,
- wyposażenia,
- czasu trwania dzierżawy,
- limitu kilometrów.
Koszt wykupu jest wyższy niż w przypadku leasingu. W trakcie trwania umowy wynajmu długoterminowego, dzierżawca zwykle płaci 30 proc. wartości samochodu. Co za tym idzie, decydując się na wykup użytkownik jest zobowiązany do uiszczenia 70 proc. ceny rynkowej pojazdu. Zasada jest prosta – im dłużej trwa okres dzierżawy, tym koszt wykupu jest niższy.
Wynajem długoterminowy auta – zalety i wady
Długoterminowy wynajem samochodów ma swoje wady i zalety.
Do plusów najmu długoterminowego można zaliczyć:
- brak wkładu własnego (wkład jest wymagany tylko w autach premium),
- niska miesięczna opłata za użytkowanie samochodu,
- dzierżawca nie ponosi kosztów związanych z serwisem oraz dodatkowym ubezpieczeniem pojazdu (pakiet OC/AC),
- w przypadku awarii pojazdu, użytkownik ma zapewniony samochód zastępczy,
Długoterminowy wynajem samochodów – wady
- użytkownik nie jest właścicielem pojazdu,
- można dzierżawić jedynie nowe auta,
- opcja wykupu zazwyczaj jest nieopłacalna ze względu na zbyt wysoką cenę samochodu,
- odgórnie ustalony limit kilometrów, przekroczenie wiąże się z konsekwencjami finansowymi,
- uszkodzenia wynikające z eksploatacji auta (zarysowania karoserii, ponadnormatywne zużycie) powoduje dopłatę na rzecz leasingodawcy.
Wynajem długoterminowy, a leasing – różnice
Długoterminowy najem samochodów w swojej budowie jest zbliżony do leasingu operacyjnego. Jednak w momencie zakończenia umowy klient, zazwyczaj nie wykupuje dzierżawionego auta, bowiem koszty związane z wykupem są bardzo wysokie. W leasingu natomiast, cena wykupu jest niska. Warto też zauważyć, że w leasing można brać samochody używane.
Natomiast w przypadku leasingu finansowego wraz z końcem umowy, leasingowany pojazd przechodzi na własność dzierżawcy.
W przeciwieństwie do najmu długoterminowego, w leasingu występują opłaty
- związane z wykupieniem obowiązkowego ubezpieczenia OC,
- serwisowe – w tym przeglądy, wymiana ogumienia, naprawa.
Inne formy finansowania samochodu
Zarówno z leasingu jak i wynajmu długoterminowego korzystają firmy wykazujące spore dochody. Podmioty, których zarobki są na niskim poziomie, powinny rozejrzeć się za innymi formami finansowania pojazdu.
Jedyną alternatywą dla najmu długoterminowego i leasingu jest kredyt lub pożyczka na samochód. W obu przypadkach należy wykazywać zdolność kredytową. ALE – należy mieć świadomość, że takie firmy jak Autokapital.pl nie przywiązują uwagi do zdolności, bowiem zabezpieczeniem jest kupiony samochód. W momencie gdy pożyczkobiorca przestaje regulować raty, własność nad autem przejmuje instytucja pozabankowa.
Więcej na naszym blogu2
Zobacz artykuły przygotowane specjalnie dla Ciebie