6 października 2017
Kto płaci PCC za samochód?
Konsument, który kupił samochód w Polsce musi zapłacić podatek PCC. Wysokość podatku to 2 proc. wartości pojazdu. Warto zaznaczyć, że z opłaty są zwolnione osoby niepełnosprawne. Jak wypełnić druk PCC 3 i co grozi za brak uiszczenia podatku? Zapraszamy do lektury!
Umowa kupna sprzedaży – najważniejszym elementem
Kluczowym elementem podczas transakcji zakupu samochodu używanego, jest podpisanie umowy kupna – sprzedaży. Wzór umowy można znaleźć w internecie. Jeśli zakupu dokonuje osoba fizyczna, dokument należy wypełnić:
- Imieniem i nazwiskiem
- Adresem zameldowania
- Numerem PESEL
- Numerem oraz serią dowodu osobistego lub paszportu
Wysokość podatku za samochód dla osoby fizycznej
Każde auto, które zostało kupione w Polsce, niezależnie od formy finansowania (pożyczka na samochód, środki własne) z wartością przekraczającą 1000 zł, podlega podatkowi PCC. Ponadto pojazd musi być nabyty przez osobę fizyczną. Podatek płaci kupujący.
Ważne – wysokość podatku od czynności cywilnoprawnych wynosi 2 proc. wartości pojazdu. Nabywca musi uiścić daninę do właściwego Urzędu Skarbowego, w ciągu 14 dni od zakupu samochodu.
Częstym zjawiskiem jest fakt, że podczas zawierania transakcji strony zaniżają cenę auta, w celu zmniejszenia wysokości podatku. Warto wiedzieć, że takie działanie jest bezcelowe, ponieważ pracownicy Fiskusa posiadają specjalne tabele określające wartość auta. Na ich podstawie jest wyliczana kwota PCC.
Co zrobić jeśli nie zgadzamy się z wyceną Urzędu Skarbowego?
W sytuacji gdy podatnik nie zgadza się z wyceną US, istnieje możliwość odwołania się od narzuconej ceny. W związku z tym Urząd powołuje biegłego rzeczoznawcę, który dokonuje wyceny pojazdu.
Jeżeli oszacowana przez eksperta wartość będzie różna o więcej niż 33 proc. od ceny podanej w deklaracji PCC, to koszt sporządzenia opinii ponosi podatnik. Praca rzeczoznawcy waha się w przedziale 400 – 600 zł. W tym przypadku również można się odwołać. W pierwszej kolejności do właściwej izby skarbowej, następnie do sądu administracyjnego.
Sprawdź najtańsze ubezpieczenie na Ocenapolis.pl
Jak wypełnić druk PCC 3?
Deklaracja PCC 3 składa się łącznie z 3 stron. Wypełnienie dokumentu nie jest skomplikowane. W przypadku osób fizycznych, należy:
Pola 1.4
- Na samej górze druku PCC 3, w polach 1 i 4 podatnik podaje numer PESEL oraz wpisuje datę zakupu samochodu
Część A – miejsce i cel składania deklaracji
- Podatnik wskazuje właściwego dla miejsca zamieszkania naczelnika urzędu skarbowego.
- W punkcie 6 podatnik zaznacza punkt nr 1 – złożenie deklaracji
Kliknij na zdjęcie aby powiększyć.
Część B – Dane podatnika dokonującego zapłaty lub zwolnionego z podatku
Część B1
- W polu 7 podatnik zakreśla opcję numer 5
- W polu 8 podatnik zaznacza, że jest osobą fizyczną
- W polu 9 podatnik podaje swoje, imię, nazwisko i datę urodzenia
- W polu 10 podatnik podaje imiona rodziców
Kliknij na zdjęcie aby powiększyć.
Część C Przedmiot opodatkowania i treść czynności cywilnoprawnej
- W polu 21 podatnik zaznacza punkt 1 – Umowa
- W polu 22 i 23 podatnik określa gdzie będzie użytkował pojazd
- W polu 24 podatnik dokładnie opisuje samochód – marka, pojemność silnika, przebieg, rocznik, numer rejestracyjny, wyposażenie, ewentualne uszkodzenia
Kliknij na zdjęcie aby powiększyć.
Część D Olbliczenie należnego podatku od czynności cywilnoprawnych
- Podać rynkową cenę pojazdu
- Wpisać 2 procentową stawkę podatku
- Obliczyć stawkę podatku
- Podpisać oświadczenia
Kliknij na zdjęcie aby powiększyć.
Ważne – jeśli wśród kupujących występuje więcej niż jedna osoba, do deklaracji należy dołączyć załącznik PCC – 3A
Kiedy nie trzeba płacić podatku PCC za samochód?
Z podatku PCC są zwolnieni:
- Konsumenci, którzy sprowadzili samochód zza granicy.
- Przedsiębiorcy – w przypadku zakupu pojazdu na firmę obowiązuje podatek VAT
- Osoby niepełnosprawne. Warunek – samochód musi być zakupiony na potrzeby niepełnosprawnego. Rodzaj schorzenia nie ma znaczenia. Jeśli inwalidztwo występuje w stopniu umiarkowanym, to musi mieć związek z chorobami narządów ruchu
Konsekwencje braku opłacenia podatku samochodowego
Niezłożenie deklaracji PCC -3 może zostać potraktowane jako wykroczenie lub przestępstwo skarbowe. Czynnikiem, który wpłynie czy fakt niezapłacenia PCC zostanie sklasyfikowany jako wykroczenie lub przestępstwo jest wysokość uszczuplonego podatku.
W przypadku wykroczenia kara grzywny może sięgać kilkudziesięciu tysięcy złotych. Natomiast gdy czyn zostanie potraktowany jako przestępstwo skarbowe, sankcją może być grzywna lub pozbawienie wolności.
Jeśli urząd nie upomni się o uregulowanie należności podatkowej, w celu uniknięcia konsekwencji można złożyć oświadczenie tzw. czynnego żalu. W piśmie podatnik przyznaje się do nieuregulowania daniny. Wraz ze złożeniem dokumentu należy uiścić zaległy podatek.
Więcej na naszym blogu2
Zobacz artykuły przygotowane specjalnie dla Ciebie