15 grudnia 2017

Numer PKK – Jak go wyrobić?

Profil PKK można wyrobić w jednym okienku w urzędzie

Profil Kandydata na Kierowcę (PKK) jest niezbędnym dokumentem do rozpoczęcia kursu na prawo jazdy. W poniższym tekście dowiesz się gdzie złożyć podanie o PKK i jakie dokumenty są niezbędne do wygenerowania numeru. Co więcej, jeśli doczytasz ten artykuł do końca, poznasz ograniczenia jakie czekają na młodych kierowców.  

Kalkulator Oc ocenapolis.pl

PKK – co to jest?

PKK czyli Profil Kandydata na Kierowcę – bez tego elektronicznego dokumentu nie rozpoczniesz kursu na prawo jazdy. Profil jest generowany przez Starostwo Powiatowe (odpowiednie dla miejsca zamieszkania przyszłego kierowcy). W związku, z tym jeśli mieszkasz w Warszawie, a adres twojego zameldowania to Szczecin, zgodnie z obowiązującymi przepisami wniosek o wydanie PKK składasz w Szczecinie.

Na szczęście istnieje wyjątek od tej reguły – jeżeli nie widzi ci się jazda przez pół Polski w celu wyrobienia PKK, możesz to zrobić w miejscu swojego zamieszkania. W tym celu przedstaw w urzędzie umowę najmu mieszkania lub umowę o pracę. Natomiast jeśli nie możesz lub nie chcesz osobiście ubiegać się o PKK, zawsze możesz ustanowić pełnomocnika, który w twoim imieniu przejdzie przez całą procedurę.

Warto zaznaczyć, że stworzony numer PKK jest unikalny dla każdego kandydata. W przypadku, gdy chcesz zdawać egzamin na dwie kategorie (A i B), zostaną wygenerowane dwa odrębne numery. Profil Kandydata na Kierowcę uprawnia odbycie kursu i zdanie egzaminu na terenie całego kraju.

Sprawdź najtańsze ubezpieczenie na Ocenapolis.pl

Profil Kandydata na Kierowcę – niezbędne dokumenty

Bez wygenerowanego numeru PKK nie rozpoczniesz kursu na prawo jazdy. Na szczęście, część szkół umożliwia zapisanie się na szkolenie przed wygenerowaniem numeru.

Profil Kandydata na kierowcę załatwisz w jednym okienku. Niezbędnymi dokumentami do uzyskania numeru PKK są:

  • wypełniony wniosek o wydanie prawa jazdy,
  • dowód osobisty,
  • orzeczenie lekarskie wystawione przez lekarza uprawnionego do badań kierowców  (część szkół jazdy świadczy badanie w ramach kursu),   
  • jedna wyraźna, aktualna i kolorowa fotografia o wymiarze 3,5 cm x 4,5 cm przedstawiająca osobę bez nakrycia głowy  i okularów z ciemnymi szkłami, lewy półprofil z widocznym lewym uchem,
  • pisemna zgoda prawnego opiekuna (kategorie – AM, A1, B1, T),
  •  orzeczenie psychologiczne o braku przeciwskazań  do kierowania pojazdem (tylko przy kategoriach – C1, C, D1, D, C1+E, C+E, D1+E, D+E),
  • pełnomocnictwo – jeśli został ustanowiony pełnomocnik.

Prawo jazdy 2018 – jakie zmiany?

Dnia 4 czerwca 2018 roku zostanie uruchomiony ostatni etap sytemu CEPIK 2.0. Dla przyszłych kierowców to szczególna data, ponieważ zmienią się zasady zdawania na prawo jazdy. Oprócz tradycyjnego kursu (teoria i praktyka), młodzi adepci czterech kółek będą musieli zaliczyć dodatkowe szkolenie. Tematyka zajęć – skutki wypadków drogowych i kontrolowane poślizgi.  

Co więcej nowe regulacje wprowadzą na świeżo upieczonych kierowców pewne ograniczenia. Przez pierwsze dwa lata od otrzymania dokumentu,  nie będą mogli przekraczać:

  • 50 km/h w terenie zabudowanym,
  • 80 km/h w terenie niezabudowanym,
  • 100 km/h na autostradach i drogach ekspresowych.

Jeśli zdarzy ci się dwa razy przekroczyć prędkość i za każdym z tych razów zostaniesz zatrzymany przez policję, to okres próbny zostanie wydłużony o kolejne dwa lata. Za trzecim wykroczeniem pożegnasz się z prawem jazdy. Jeżeli popełnisz przestępstwo drogowe, uprawnienia stracisz od razu. Dodatkowo, Twój samochód przez cały okres próbny będzie musiał być oznaczony zielonym listkiem.

CEPIK 2.0 zmienia również zasady anulowania punktów karnych. Jeśli doświadczony kierowca przekroczy limit 24 punktów, to wówczas zamiast ponownego egzaminu, zostanie skierowany na kurs reedukacyjny. Jeśli masz na swoim koncie wykroczenia, możesz sprawdzić ilość uzbieranych punktów karnych w internecie – za pomocą serwisu obywatel.gov.pl.

Wyceń auto online i sprawdź wysokość pożyczki

Kontakt z nami

PSFLoans Sp. z o. o.
Aleje Jerozolimskie 200
02-486 Warszawa

e-mail: biuro@autokapital.pl
Infolinia: +48 22 777 49 87 do 89

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00

Partnerzy

Dekra
Związek Banków Polskich
Pożyczka Portal
Loando
Pożyczkodawca Dane osobowe Regulamin serwisu Blog Warunki prywatności Partnerzy

AutoKapital.pl 2016-2023 / All rights reserved